Şimdi Ara

Su Soğutma ile Hava Soğutmanın Farkları (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
146
Cevap
5
Favori
50.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi aklıma bir zihni sinir projesi geldi...

Sıvı soğutma sistemini kuruyoruz soğutmak istediğimiz parçalar için fakat radyatöre fan takmıyoruz onun yerine radyatörümüzü seyahatlerde falan kullanılan mini buzdolaplarından alıp onun içine koyuyoruz böylece fana göre daha soğuk bir ortamda içerideki parçalardan alınan ısıyı tahliye edip sisteme girecek sıvıyı oda sıcaklığının altında (hatta baya altında tutabiliyoruz... Ayrıca bu dolaplar olduka sessiz çalıştığı için hiç bir şekilde fan sesi duymuyoruz hemde daha düşük sıvı sıcaklığı sayesinde soğutma kapasitenini arttırmış oluyoruz...

Sizce bu sistem ne kadar işe yarar ne kadar uygulanabilir...
  • O zaman bende seninkinin biraz farklı versiyonunu sorim

Radyatoru, fanları ve su deposubu atsak olaydan. Hani limonatacı amcaların kullandıgı sogutucular vardır. Suyuda devamlı karıstırır. Bazı yerlerde ayranda koyuyolar icine. Abi pompayıda onun icine koysak 2 delikle giris cıkış acsak nedersiniz.

Yani hem pompayı sogutuyo hem suyu sogutuyor. Bazılarınız terleme yapabilir diyecektir ama bazit bir ayarlı prizle yarım saatte bir sogutucu kapatılabilinir. Ben sıvının devamlı radyatorsuz 10-12 derece arası olacagını dusunuyorum.

Ornek sogutucu

Ne dersiniz 150 ytl ye bulunabilir.

Bu sogutma olayı bi yerde bana sacma geliyo, haca veya su sogutma hep fanla oda sıcaklıgının altına inilmeye calısılıyor. Peltier gibi eksta bir sogutucu kullanılmıyor.
    Mesela su kabına , kettellarımızdaki ısıtıcı resistansın tersini yapan sogutucularda olabilir. Benim dedigim limonata sogutucuları zaten bu prensible calısıyor. Dusuncelerinizi bekliyorum

• teşekkürler
  • güzel bilgiler var. sağolun arkadaşlar. bende becebilirsem eğer bu bilgilerle farklı alanlarda uğraşacağım. düşünce tamam,sıra pratikte
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dj_Hutnu!

Arkadaslar ben su sogutma sistemimi yaptim. Ankartim 39 derecede. Cpu 40 derece... Radyatoru evin disina koyucam ama bi program anakart icin 40 dereceden itibaren sari alarm veriyo. Dogru mudur? Anakart chipseti icin 40 derece cok mudur??

dostum benim dandik stok fanla bile cpu 34 derece anakart 35 derece
  • quote:

Orjinalden alıntı: Chaari_H600

Şimdi aklıma bir zihni sinir projesi geldi...

Sıvı soğutma sistemini kuruyoruz soğutmak istediğimiz parçalar için fakat radyatöre fan takmıyoruz onun yerine radyatörümüzü seyahatlerde falan kullanılan mini buzdolaplarından alıp onun içine koyuyoruz böylece fana göre daha soğuk bir ortamda içerideki parçalardan alınan ısıyı tahliye edip sisteme girecek sıvıyı oda sıcaklığının altında (hatta baya altında tutabiliyoruz... Ayrıca bu dolaplar olduka sessiz çalıştığı için hiç bir şekilde fan sesi duymuyoruz hemde daha düşük sıvı sıcaklığı sayesinde soğutma kapasitenini arttırmış oluyoruz...

Sizce bu sistem ne kadar işe yarar ne kadar uygulanabilir...

bu tabiki mümkün.

radyatörün odadan çektiği ılık hava yerine peltier teknolojisi ile soğutulduğunu sanan bir ortamdan serin hava çekiyor olabilirsin.

ama peltier'in soğutma kapasitesi senin radyatörden attığın ısıdan az olacaktır, hep pahalı, hem verimsiz, sonunda da işe yaramaz bir sistem olacaktır.

• quote:

Orjinalden alıntı: dikdik_s

O zaman bende seninkinin biraz farklı versiyonunu sorim

Radyatoru, fanları ve su deposubu atsak olaydan. Hani limonatacı amcaların kullandıgı sogutucular vardır. Suyuda devamlı karıstırır. Bazı yerlerde ayranda koyuyolar icine. Abi pompayıda onun icine koysak 2 delikle giris cıkış acsak nedersiniz.

Yani hem pompayı sogutuyo hem suyu sogutuyor. Bazılarınız terleme yapabilir diyecektir ama bazit bir ayarlı prizle yarım saatte bir sogutucu kapatılabilinir. Ben sıvının devamlı radyatorsuz 10-12 derece arası olacagını dusunuyorum.

Ornek sogutucu

Ne dersiniz 150 ytl ye bulunabilir.

Bu sogutma olayı bi yerde bana sacma geliyo, haca veya su sogutma hep fanla oda sıcaklıgının altına inilmeye calısılıyor. Peltier gibi eksta bir sogutucu kullanılmıyor.
    Mesela su kabına , kettellarımızdaki ısıtıcı resistansın tersini yapan sogutucularda olabilir. Benim dedigim limonata sogutucuları zaten bu prensible calısıyor. Dusuncelerinizi bekliyorum

Senin önerdiğin çözüm aslında mevcutta kullanılan Chiller teknolojisidir.

yani faz değiştirmeli su soğutma.

• eywallah abicim
  • Zaman 6 Temmuz 2004 bir Dh yöneticisi bu yazıyı yazmış
    Zaman 06 Kasım 2008 ben bu yazıyı okudum.
    Hİç birşey demiyorum...
  • vay be 2004 ten kalma yazılar var, süper yaaaa
  • tarih belli., ben de yeni okudum. gerçekten süpe bilgiler ben de su soğutmaya 2006 da geçmiştim, hala da kullanıyorum ekran kartı ve işlemci için su bloklarıyla, Çok temiz CPU D 940 3 ghz @ 4 ghz den hiç indirmedim. ekran kartım ise X1800XT ısınma sorunum yok ve çook sessiz Su soğutma artık herkesin Kullanması lasım.
  • vay be kaç yaşımıza geldik ehehe
  • peltier ile ilgilenen varmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cagan34

peltier ile ilgilenen varmı ?

biraz kafa patlatmışlığım var üstat, senin ilgi durumun nedir?
  • güzel bi bilgi olmuş
  • bu topic ölmemeli...sağolsun varolsun
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.