Şimdi Ara

steamde olmayan bir oyunu proton ile çalıştırabilir miyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • steam dışı oyunları kütüphaneye kısayol olarak ekleyebiliyoruz, oradan proton ile çalışmasını sağlayabilir miyim ?

• Kendim denemedim ama Uplay ve Origin'i Proton sayesinde yükleyip bu istemciler üzerinden oyun indirip oynayanı gördüm. Denemeye değer.

İzlediğim videolardan hareketle önce oyunun kurulum dosyasını (setup.exe) kütüphaneye ekleyip proton ile çalıştırıp oyunu yüklemeniz gerekiyor. Yükleme bittikten sonra oyunun "launcher" dosyasını kütüphaneye ekleyip proton ile çalıştırmanız gerekiyor. Tabi oyunun proton altında çalışıp çalışmadığını protondb.com üzerinden kontrol edin önce.

Ekleme: Oyunu yükledikten sonra setup.exe dosyasını kütüphaneden silebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BC5AC30E6 -- 15 Nisan 2022; 1:32:36 >
  • steamde olmayan bir oyunu proton ile çalıştırabilir miyim?
    steamde olmayan bir oyunu proton ile çalıştırabilir miyim?github
    Releases · GloriousEggroll/proton-ge-custom
    https://github.com/GloriousEggroll/proton-ge-custom/releases

şunu direk kullanabilirsiniz veya "lutris" uygulamasını

• loradona kullanıcısına yanıt

Oyunu satın almadan önce denemek için asetto corsa competizione indirdim yasal olmayan yollardan sonra wine ile kurdum ardından çalıştırdım ve oyun açıldı ancak sadece ana menüye kadar gelebildim sonrasında oyunun içine girince hep masaüstüne atıp kapandı.Lutris yükledim lutris'e ekledim oyunu yine aynı şey oldu.Sonra bende sildim linux'u ve windows kurdum ama sonradan aklıma geldi keşke birde proton ile deneseydim dedim belki ozaman masaüstüne atma sorununu yaşamazdım ve oyunda kaç fps aldığımı görebilirdim.

• steamde olmayan bir oyunu proton ile çalıştırabilir miyim?usebottles.com
    Easily run Windows software on Linux with Bottles! ⋅ Bottles
    https://usebottles.com
    steamde olmayan bir oyunu proton ile çalıştırabilir miyim?github
    GitHub - bottlesdevs/Bottles: Easily manage wine prefixes in a new way. Run Windows software and games on Linux
    https://github.com/bottlesdevs/Bottles
  • proton db de oyununuzun kaç puan aldığını görebilirsiniz. Genel olarak konuşursam windowsdan 10 aşağı 10 yukarı fps alırdınız. eğer silver ve üzeri puan alıyorsa. Nvidia driverleri linuxda opensource olmadığı için çok oynamıyor skala

steamde olmayan bir oyunu proton ile çalıştırabilir miyim?www.protondb.com
    ProtonDB | Game Details for Assetto Corsa Competizione
    https://www.protondb.com/app/805550
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Mümkün.

Lutris'i `LUTRIS_ENABLE_PROTON=1 lutris` şeklinde başlatırsanız Proton sürümleri de listelenecektir.

• ***Leopard*** kullanıcısına yanıt

hocam ben lutrisde şu oyun kapak resimlerini bir türlü yapamadım, youtube da nasıl yapıldığına dair videolar izledim aynısını denedim fakat yinede o kapak resimleri otomatik olarak çıkmadı yanlış hatırlamıyorsam eğer sadece manuel olarak kendim resim ekleyebiliyordum.Siz nasıl yaptınız ? Bu arada paylaştığınız bilgi için teşekkürler bu komutu bilmiyordum çok işime yaradı.Ayrıca proton dışında proton-ge denilen custom protonu kurup deneyeceğim.

Ayrıca bu terminalden arch tabanlı işletim sistemlerinde mesela manjaroda sudo pacman install chrome yazıp chrome kuruyoruzya mesela o kendi reposundan indiriyor değil mi chromu yani güvenlidir değil mi ? Ben arch daha hoşuma gittiği ve daha performanslı çalıştığı için arch linux kullanıyorum ama mesela ubuntuda olduğu gibi internet tarayıcısından chrome'un web sitesine girip oradan direkt indirip kuramıyorum chrome'u arch linuxde.Sanırım .deb uzantılı paketleri kurmak için archda ekstra işlemler yapmak gerekiyor ama üşeniyorum uğraşmaya.

Chrome tarayıcısında şifreleri senkronize ettiğim için kendi sitesinden indirip kurmak daha güvenli geliyor bana, size saçma gelebilir ama yeni olduğum için linuxde güvenemiyorum her indirdiğim yazılıma nedense.

• Bu ekran resmindeki bazı oyunlar orjinal olmadığı için kurulum scriptlerini kullanmadım, haliyle bu bannerlar çıkmıyordu.

Şöyle hallediyorum banner işini:

Bu dışardan kurduğum oyunları Lutris'e manuel ekledikten sonra Lutris'in içinde bu manuel kurmuş olduğum oyunun kurulum scriptini oyun ismini yazarak arıyorum. Böyle yapınca o bannerları indirmiş oluyor sisteme. Onlar da .local/share/lutris/banners içinde. Sonra Lutris'te oyuna sağ tık configure deyip, o bannerı ekliyorum manuel olarak. Ha eğer kurduğunuz şeyin ismini kurulum scriptinde geçen doğru ismine çevirirsen otomatikman daha önceden indirdiği bannerı uygulayacaktır.

Korkmaya gerek yok Chrome için. Chrome resmi olarak .deb paketi sunuyor. Aur'daki Chrome bunun indirilip açılıp gerekli yerlere kurulmasından ibaret.

steamde olmayan bir oyunu proton ile çalıştırabilir miyim?aur.archlinux.org
    PKGBUILD - aur.git - AUR Package Repositories
    https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=google-chrome

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.