Şimdi Ara

Stabil olmayan sistem : (

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Benim sitemimin eski hali:

-A64 venice 3000+@2520mhz 1.43v
    -2*512mb kingstone ram 2.6v 400mhz
    -Msi nx6600 diamond@ 523/1123mhz
    -1hdd, 3 sürücü
    -Eksoz fanı olarak orjinal p4 fanı ve aleminyum bi fan
    -Fsp 350w güç kaynağı vardı ve çok stabil sorunsuz çalışıyodu. Ben bu sistemde ekran kartını sapphire x1800xl ile deiştirdim ve hiçbir şekilde overclock yapmadım. Tüm overclockları kaldırdım ancak sistemin stabilitesi halen yok. Ekran kartını taktıktan sonra bi format attım ve en son driveri 6.1 versiyonunu kurdum. Oyundayken görüntü donuyor, siyah ekran geliyor, ekran kartının fanı kükrüyor ve tekrar oyuna geri dönüyor. Bazen sistem donuyor ve bidaha açılmıyor. Hatta windows kurarken bile aynısını yaptı, sistem dondu. Şimdi bendeki bu sorunlar için birkaç şeyden şüpheleniyorum.

A) Hiçbir parçada overclock yok ama yinede güç kaynağı yetmiyor olabilir.
    B) Ya da ekran kartının fanı soğutmaya yetmiyor ancak kartta da overclock yok hızı 499.5/495 .
    C) Son olarakta her ikiside olabilir.
    D) Hiçbiri.

Kasa içi hava sürkilasyanu iyi sayılır. İşlemci 30 derecenin altında. Son olarak güç kaynağının değerlerini vereyim:

3.3v-20A
    5.0v-30A
    12v -13A

Sizce benim sorunum nedir?

• 13A ekran kartına yetmiyor gibi. SpeedFan ile voltajları kontrol etsene. 12V'a bak bakalım ne kadar düşüyor? Bir SuperPI 4M yaparken ölç. Bir de Ati Tool 3d View çalışırken ölç.
  • Bence ekran kartının fanı soğutma için yeterlidir. Sorun PSU'dan kaynaklanıyor gibi duruyor, ama emin değilim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bethesta

Bence ekran kartının fanı soğutma için yeterlidir. Sorun PSU'dan kaynaklanıyor gibi duruyor, ama emin değilim.

evet ekran kartı için psu biraz az gelmiş.400-450w luk iyi bir psu al bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: S@N@Ne!!!

Merhaba arkadaşlar. Benim sitemimin eski hali:

-A64 venice 3000+@2520mhz 1.43v
    -2*512mb kingstone ram 2.6v 400mhz
    -Msi nx6600 diamond@ 523/1123mhz
    -1hdd, 3 sürücü
    -Eksoz fanı olarak orjinal p4 fanı ve aleminyum bi fan
    -Fsp 350w güç kaynağı vardı ve çok stabil sorunsuz çalışıyodu. Ben bu sistemde ekran kartını sapphire x1800xl ile deiştirdim ve hiçbir şekilde overclock yapmadım. Tüm overclockları kaldırdım ancak sistemin stabilitesi halen yok. Ekran kartını taktıktan sonra bi format attım ve en son driveri 6.1 versiyonunu kurdum. Oyundayken görüntü donuyor, siyah ekran geliyor, ekran kartının fanı kükrüyor ve tekrar oyuna geri dönüyor. Bazen sistem donuyor ve bidaha açılmıyor. Hatta windows kurarken bile aynısını yaptı, sistem dondu. Şimdi bendeki bu sorunlar için birkaç şeyden şüpheleniyorum.

A) Hiçbir parçada overclock yok ama yinede güç kaynağı yetmiyor olabilir.
    B) Ya da ekran kartının fanı soğutmaya yetmiyor ancak kartta da overclock yok hızı 499.5/495 .
    C) Son olarakta her ikiside olabilir.
    D) Hiçbiri.

Kasa içi hava sürkilasyanu iyi sayılır. İşlemci 30 derecenin altında. Son olarak güç kaynağının değerlerini vereyim:

3.3v-20A
    5.0v-30A
    12v -13A

Sizce benim sorunum nedir?

Arkadaşım sorunun benim bir zaman yaşadığım soruna çok benziyor açıklıyayım belki yardımım dokunur
    benim 2 yıl önce kullandığım bir sistemde ASUS P4v8x-x anakartım ve Mx 4000 ekran kartım vardı 9600Xt ekran kartı takınca sistemde donmalar ve kendiliğinde restlemeler başladı bunun sebebi olarak düşündüğüm iki sebep vardır sanada bunları söylüyorum
    1-)Anakart çipsetinin Via olması idi bios güncellemesi ile resetlemeyi durdurdum ama oyunlarda donmalar hala vardı.
    2-)Powesply değiştirdim MX400 de o.c kullanıyordum ama yine 9600XT daha fazla güce ihtiyaç duyuyor.
    3-)Ati ekran kartlarının işlemci hızının yüksek olması ve atini genelde Nvidia dan daha fazla dalgalanmayan güce ihtiyaç duyması
    Ben sistemi bios güncellemesi ve ps değişimi birnevi engelledim ama via olan çipsete ikinci kez güven kaybettim ama senin bilgisayarının çipsetini bilmiyorum bunu yazarsan daha çok yardımım dokunabilir.

• Anakartım Msi K8N neo4 platinium. Nforce4 ultra chipsetli. Aldığımda biosu 1.3 dü ve overclockta sorun vermiyor. Yani biosu yeni ama ben bi bakıyım bios uptade işine.
    Anakartın kendi programı voltajları şöyle ölçüyor:
    12V - 11.66V

5V - 4.88V

3.3V - 3.30V

işlemci - 1.38V

Sizce bu voltajlar normal mi? Birde yetmiyorsa kaç amper ve kaç watt lık bi psu önerirsiniz?
  • quote:

Anakartım Msi K8N neo4 platinium. Nforce4 ultra chipsetli. Aldığımda biosu 1.3 dü ve overclockta sorun vermiyor. Yani biosu yeni ama ben bi bakıyım bios uptade işine.
    12V - 11.66V

5V - 4.88V

3.3V - 3.30V

işlemci - 1.38V

Sizce bu voltajlar normal mi? Birde yetmiyorsa kaç amper ve kaç watt lık bi psu önerirsiniz?

1-) Arkadaşım Nforce4 ise biran önce bios sürümünü kendi internet sayfasından takip et çünkü şu an benim diger bilgisayarım AMD sistemli ASUS A8N-SLI PREMİUM bak ben ne diyeceğim şimdi ASUS kendi sitesinde Nforce4 yongalı anakartların bir çoğunda düzeltme yapmıştı bende hemen yeni biosu yükledim
    aynı durum sende de olabilir yani en mantıklı cevap bu NFORCE4 yongalı anakartlar nedendir bilmem donanım üzerinde oldukça hataya sahip şimdi hepsi tek tek düzeltiyor Sende Anakart üreticisinin internet sayfasından güncel biosunun tutup tutmadığını kontrol et.
    2-) PowerS meselesine gelince zaten bizdeki hata ilk önce nedense işlemci ve benzeri parçalara önem veriyoruz halbuki ilk başta en önemli parça power supply dir. Tüm parçalara gerekli elektriği ileten o eğer iyi bir power supply istersen sana thermaltake veya tagan 550 ile 580 arasında almanı tavsiye ederim. Çünkü ben tagan easycon kullanıyorum gerçekten voltaj ölçümlerinde zerre kadar dalgalanma yok eğer imkanın varsa bunlardan birisini almanı kesinlikle tavsiye ederim ama önce bios meselesini hallet inşallah ondan kaynaklanıyordur.Daha sonra kaliteli ve en az550 wattlık bir power supply bilgisayarını oldukça rahatlatır.

Bu arada voltaj değerlerinde bir sorun yok ama oyuna girerken eş zamanlı olarak votaj değerlerini kaydet.Eğer kayıtlı yerde çok fazla dalgalanma oluyorsa voltaj değerlerini burada bana bildir ok
    NOT:BU PROĞRAMLAR GENELDE ANAKARTIN CD SİNDE OLUR BİR BAK OLMAZSA İNTERNET DOWNLOAD SİTELERİNDE VOLTAJ ÖLÇÜMLERİNİ GÖSTEREN ANAKARTINA UYUMLU PROĞRAMI İNDİR ŞU AN BİLDİĞİM PROĞRAM VAR AMA ADI AKLIMA GELMEDİ BEN ASUS KULLANDIĞIM İÇİN KUSURA BAKMA.

• quote:

Anakartım Msi K8N neo4 platinium. Nforce4 ultra chipsetli. Aldığımda biosu 1.3 dü ve overclockta sorun vermiyor. Yani biosu yeni ama ben bi bakıyım bios uptade işine.
    12V - 11.66V

5V - 4.88V

3.3V - 3.30V

işlemci - 1.38V

Verdiğin değerler normal ancak sanırım bunlar sistem boşta (idle) değerleri. Yük altındaki değerler çok daha önemli.
  • zaten atinin sitesinde 450 w mı 500 w lık psu gerektiğini yazıyodu hatırladığım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Neosis
    Verdiğin değerler normal ancak sanırım bunlar sistem boşta (idle) değerleri. Yük altındaki değerler çok daha önemli.

Şimdi benim anakart msi. Eski anakartım asustu. Asus mobodaki asusprobe programında değerleri kaydediyodu. Bu anakartın kendi programında kayıt etme özelliği yok. Değerleri kayıt eden ve msi anakartlarını destekleyen bi program var mı? Böylece voltaj dalgalanması ve sıcaklıkları takip etmiş olurum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.