Şimdi Ara

SQL sorgularım çok yavaşladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba ben kendi cabamla bir arama motoru yazmaya çalışıyorum spider ve web arayüzü şuan için yayına çıkacak kadar bir şeyler oldu kararlı bir şekilde çalışıyordu fakat önüme gelen bir sorundan dolayı spider ı durdurmak zorunda kaldım fikir verir yada cozum önerisinde bulursanız çok sevinirim,

Sorunum şöyle SQL veritabaninda başlangıç olarak tek tablo açtım ve tüm linkleri o tabloya belli kriterlerle yazdırdım, 60.000 satıra kadar çok hızlıydı ama artık arama sonuclarim SQL dönüşleri çok ağırlaştı, veritabanını kendi bilgisayarıma kurdum hostingden ayırdım hızı aynı diyebiliriz çokta bir şey değişmedi, acaba bu yavaşlık tablo tasarımı yapmadigim icinmidir ? Yada sadece yeterli donanımda bir sunucu da olmadığı icinmidir? Bir türlü asamadim bu sorunu , tavsiyesi olan varmı acaba ?

Bu arada site :www.colbors.com

Basit kelimeler yazarsaniz şuan için buluyor mesela devlet, üniversite,haber,Adana gibi.

Değerli yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum saygılarla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kullandığınız veritabanı ve tablo yapsından bahsetmediniz onun için detaylı bir cevap vermek mümkün değil ama "veritabanı indexleme" konusunu araştırmanızı tavsiye ederim.
  • SQL 2008 kullanıyorum MS SQL ve ASP.net ile yazıyorum , İndex konusu da çalışmam olmadı ama araştırılan, başka yapmamı denememi istediğiniz bir oneriniz varmı acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • index boşver, yatay ölçekleyebildiğin ve üzerinde hızlı arama yapabileceğin hatta alaka ve eş anlamlı kelimeleri kullanabileceğin bir ürün lazım. BKNZ: Elastic Search. Dersen Yok illa Sql server kullanacağım dersen
    1- İndexlemelisin ama indexlersen yavaş insert eder. Belki bir tabloya yazıp cron ile asıl tabloya ara ara alabilirsin
    2- İlla sql bir sistem kullansam Citus data ile posgres kullanırdım. Böylece sorgun bir çok sunucuda paralel çalışır sonra map reduce misali birleşir. Cünkü indexlediğin data büyüdükçe sorgu süreleri uzayacaktır yine . sonuçta RDBMS sistemler bu iş için uygun değil.
    Arama motoru dediğin koca bir site içinde bir kelimeyi arar dolayısı ile full text search un konusu. Bu konuda RDBMSler destek verir ama yine de verimli değildir.

https://github.com/typesense/typesense adam açık kaynak search engine yazmış acip bakabilirsin ne yapmış, nasıl yapmış diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 3 Eylül 2019; 21:52:54 >

• Bunun hosting vs etkisi tabi ki vardır fakat sana tavsiyem mssql tabanli gelistir, yani kodlamaya agirligi vererek is yukunu cogaltirsin. Mesela asp veya net ile bir sayfalik kodu sql tabanli olarak daha pratik ve hizli olarak çözebilirsin. Mssql i iyi bilmek lazim tabi, index ler store procedure lar bunlar inanilmaz seylerdi. Simdi ugrasmasam da asp ve mssql ile sp tarafli calismak cok zevkliydi. Bu ne demek dersen, hiz performans stabilite güvenlik vs vs gider

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sorgularda en sağda "Wp : 92" - "Wp : 100" gibi yeşil fontta yazılar var anlamı nedir hocam?
    Ayrıca who-is bilgisinde cep telefonu isim bilgileri açık gizleyin hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steganography -- 25 Eylül 2019; 11:53:56 >
  • herkesin tavsiyesi için çok tesekkurler zaman buldukca arastırma yapıp arge yaptıkca biseyler yazmaya calisiyorum, ama genel itibariyle bu arama hızının uzamasından dolayı proje agır aksak ilerliyor once bunu cozmeliyim diye ugrasıyorum.

"Sorgularda en sağda "Wp : 92" - "Wp : 100" gibi yeşil fontta yazılar var anlamı nedir hocam?
    Ayrıca who-is bilgisinde cep telefonu isim bilgileri açık gizleyin hocam."

1. web popülarite diye bir popilerite mantığı oturtmaya calismistim yanı bu link aranana bulunan analiz edilen sayfaların içinde kac defa yer almış mantığı kurmak için boylelikle mesela e-devletin alt sayfaları yerine ana domain adresi ilk başa geliyor. yada en alakalı sayfa daha ustte çalışmak lazım.
    2 who-is evet halledicem .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.