Şimdi Ara

Spring Gelişim Günlüğüm (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
1.672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Bu tutorial'ı geçtiğimiz yaza girerken gözüme kestirmiştim bilgisayarımda kodlayıp çalıştırmayı planlıyordum ancak sürekli araya başka nesler girdi olmadı. Ancak şimdi uygulamayı çalıştırınca sadece Spring değil Java EE konusunda da taşlar biraz daha yerine oturdu (hepsini buradan anlatmak uzun sürer) Bu süreçte yorumlarınız oldukça yararlı oldu, sağolun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 20 Şubat 2023; 0:51:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Birkaç gündür Mac bilgisayarımda bir karışıklıkla ilgilendim nitekim akşamdan sonra denemeye başladım ancak bir noktada aşamada takıldım.

videodaki kişi 8:06 da

List<User> list = namedParameterJdbcTemplate.query(sql, paramSource, rowMapper);

metodunu yazdıktan sonra bu metodun son 2 parametresiyle ilgili (yeşil dikdörtgen içindeki) 2 metodu ekrana otomatik olarak getiriyor. Bunu tahminen yaklaşık öngörüyle Eclipse'te bir klavye kısayolu ile yapıyor olmalı.

@bestanealtcizgi Java Spring'i öğrenmeyi devam edersem sürdürürsem, yani başka bir deyişle, araya bir sorun girip bırakmazsam Spring Boot'a geçerim ancak şu anda Spring'in bu temelini öğrenmeliyim. Esasında şu anda Spring'i öğrenmem bile hatalı yanlış cunku ondan önce EJB bilmenin gerekli oldugunu düşünüyorum ve ancak EJB nerdeyse hiç kullanmadım, sadece Wiki makalesine başlığına (entry) baktım :)
    Tekrar merhaba,

Ogrenmeye calistiginiz sey spring'in temeli degil malesef. Daha once de soyledim size, outdated bir modul uzerinden spring ogrenmeye calisiyorsunuz.

Annotationlar hakkinda temel pratiklere de yine daha once soyledigim gibi spring-core dokumanlari/pratikleri ile erisebilirsiniz.

EJB ise bambaska bir konu, EJB'nin hem 2.1 hem de 3.0 versiyonu ile ugrastim versiyonlar arasi major fark var ama yine de spring ile alakasi yok. Hatta Rod Johnson sanirim 2004-2005 gibi j2ee development without EJB diye kitap cikardi ki bu kitap spring'in manifestosu gibi bir seydi. Orada neden ejb degil de konfigurasyon temelli ioc yapilmasi gerektigini anlatti uzun uzun.

Neyse, bosa kurek cektiginizi dusunuyorum ama yine de sizin tasarrufunuz. Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: bestanealtcizgi

Java/Spring is the new cobol.

Bankalar sagolsun muhtemelen bir 10 yil daha omru var. Eger amaciniz spring ogrenmek ise soyledigim gibi spring-core'dan baslayabilirsiniz.
    Is ilanlari acilan pozisyonlar da buyuk ihtimalle yine soyledigim gibi microservice ile rest api yazilmasi icindir, onun icin de spring-boot daha uygun/populer bir proje.

Alıntıları Göster
    Hocam bence springe haksızlık ediyorsunuz. Projeleri ayağa kaldırmanın biraz zor olduğu doğru ama performans konusunda oldukça iyi ve halen gelişmeye devam ediyor. Özellikle netflixin github reposu inanılmaz bir seviyede ve failolver manengmant'ı oldukça kolaylaştırıyor. Bankalar sağolsun demişssinizde bankalardaki main freamwork keşke spring olsada kod yazsak :).

Revivo hocam bu arada bırakın o tutuorialı. Spring zaten yeni dökümanında @autowired anotasyonunu önermiyor. Springe hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız buyrun springi yazan adamdan dinleyin. 90 dakika fakat oldukça keyifli ve öğretici bir workshop.https://www.youtube.com/watch?v=sbPSjI4tt10

• 
    Gönderdiğin videoya 16.dakikaya kerteye dek baktım güzel ancak bu Spring'i hiç bilmeyen, yeni öğrenen biri için cok ileri düzeyde bir video, Spring 'in temelini hiç göstermeden doğrudan Spring app yapmaya başlıyor. Bu video Spring'i zaten çoktan bilip nasıl daha seri geliştirme yapabilirim diyen kişiler için :)

Spring Boot birçok açıdan Rails gibi çünkü Rails te de proje açtığında senin için tüm default dosyaları, proje ağacını oluşturuyor. Spring Boot'de Tomcat sunucuya gerek olmadan kendi gömülü sunucusundan çalıştırması gibi Rails de 2005'te ilk cıktığı zamanda dönemde kendi sunucusu ile hızlı deneme imkanı olanağı sağlıyordu.

Ne var ki, Spring Boot videosundaki bu ayrıntıları Rails'ten cok, başta gönderdiğim Jack Rutorial - Spring 4 MVC CRUD JDBCTemplate tutorial'ını tamamladığım bitirdiğim için anlayabildim. Jack'in videolarında birşey bir ayrıntı daha var: Screencast'te gösterilen nesleri bir de HTML sayfası halinde yaprağı olarak da linkini veriyor. O sayede ekranda gördüğüm neslerin yarısını klavyeden yazdım, yarısını da HTML'den kopyalayıp yapıştırdım.

Buna ek olarak, geçen hafta hiç anlayamadığım Spring By Example kitabına belgesine şimdi bakınca hemen her nesi anlamaya başladım yada daha önce Spring configuration dosyası Uygulama-adi.xml'den WebConfig.java altına alındı anlatısının anlamını bilmiyorken şimdi biliyorum cunku bu tutorial'da WebConfig'i yazıp çalıştırdım.

Ancak tüm bunları demişken BestaneAltiCizgi 'ye ek olarak sizin yorumlar da hem güzel hem de yakın gelecekte ciddi ciddi sistemli biçimde Spring'te ilerlemem durumunda yol gösterici.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 20 Şubat 2023; 0:58:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: .SoS.

Hocam bence springe haksızlık ediyorsunuz. Projeleri ayağa kaldırmanın biraz zor olduğu doğru ama performans konusunda oldukça iyi ve halen gelişmeye devam ediyor. Özellikle netflixin github reposu inanılmaz bir seviyede ve failolver manengmant'ı oldukça kolaylaştırıyor. Bankalar sağolsun demişssinizde bankalardaki main freamwork keşke spring olsada kod yazsak :).

Revivo hocam bu arada bırakın o tutuorialı. Spring zaten yeni dökümanında @autowired anotasyonunu önermiyor. Springe hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız buyrun springi yazan adamdan dinleyin. 90 dakika fakat oldukça keyifli ve öğretici bir workshop.https://www.youtube.com/watch?v=sbPSjI4tt10

Alıntıları Göster
    merhaba,

projeler icin dunya kadar sablon archetype yaptilar, o pek sorun degil artik.
    performansa gelirsek, asenkron degil ( 5.0 ile reactive geliyor, ama deneyemedim daha ) ve cok cok fazla abstraction yaratiyor. yalin degil. performans konusu da cok hassas bir sey, bin tane farkli durum var genelleme yapmak dogru olmaz. ama ben kisisel olarak spesifik cozumler icin daha performansi frameworkler ile calistim. ama ortalamada performansi kotu diyemeyiz.

hystrix'in buyuk hastasiyim, sansima da son yillarda calistigim butun projelerde kullandik. community destegi konusunda springin eline su dokebilecek java urunu yok. muhtesem dokumanlar, ornekler guthub'da dunya kadar repo var.

Turkiye'de finans sektorunde calistim yillarca. Pek cok banka ve finans kurulusunun kullandigini gordum. Giderek daha da yayilacaktir ama malum o sektor pek yenilikci degil. essegi saglam kaziga baglamak isterler her zaman.

• bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt
    Ben bankada 3 sene calistim, JDK 6 'dan 7 ye gecme asamasindaydilar ise basladigimda, ayrildigimda hala gecmemislerdi bir suru projede. ( Turkiye'nin en buyuk bankalarindan biri bu dedigim )

"Aman o koda dokunmayin" diye titreyen adamlarin bulundugu bir sektor. 1 tane unit test yazmamislar, kod kalitesini koda dokunmayarak gerceklestiriyorlar.

Ben arkadasa katiliyorum, Core bir projede spring kullaniliyorsa kendini sansli hissetmeli insan eger bankadaysa.Genelde projenin kullanim orani azaldikca, kullanilan teknolojiler daha experimental oluyor. Eger tum sistemlerle iletisim halinde olacaksa daha eski toprak takiliyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Ben bankada 3 sene calistim, JDK 6 'dan 7 ye gecme asamasindaydilar ise basladigimda, ayrildigimda hala gecmemislerdi bir suru projede. ( Turkiye'nin en buyuk bankalarindan biri bu dedigim )

"Aman o koda dokunmayin" diye titreyen adamlarin bulundugu bir sektor. 1 tane unit test yazmamislar, kod kalitesini koda dokunmayarak gerceklestiriyorlar.

Ben arkadasa katiliyorum, Core bir projede spring kullaniliyorsa kendini sansli hissetmeli insan eger bankadaysa.Genelde projenin kullanim orani azaldikca, kullanilan teknolojiler daha experimental oluyor. Eger tum sistemlerle iletisim halinde olacaksa daha eski toprak takiliyorlar.
    2001 yilinda yatirim bankaciligi back-office projesi ile yazilimci olarak calismaya basladim. Proje sysbase db ve powerbuilder ile yaziliyordu. Yeni turk lirasina geciste projeyi de java'ya tasimistik yil 2004-2005 olsa gerek. Yukarida bahsettigim Rod Johnson'in kitabini hatim etmistik oncesinde ve kitaptan ilham alarak stored procedure'leri xml ile java'ya mapping yapan bir framework yazmistik. On yuz struts 1.0 ya da 1.1. Struts icin dunya kadar bugfix yapmistim. Neyse, sanirim 2010 gibi bi seminerde karsilastik bu sirketteki ( banka degil, banka icin yazilim yapan bir sirketti ) arkadaslarla, spring'e gecmeyi dusunuyoruz diye soyleniyorlardi. 5-6 sene hic dokunmamislardi framework'e.

2006 gibi ufak capli bankalardan birisinde calismaya baslamistim, yine yatirim bankaciligi icin sorunlu bir urunleri vardi. oracle ile sp kullanarak veriyi cekip xml olusturuyorlardi. Daha sonra bu xml'i browser'a gonderip ( web servis falan degil tabi ki )xslt ile browser uzerinde render ederek gui yapmaya calisiyorlardi. Dediler bunu degistirmemiz lazim. O zamanlar populer diye gaza gelerek jsf ile yazmistik yeniden. Gecen yil bankanin ilanlarini gordum, jsf bilen developer ariyorlardi. Sanirim hala kullaniyorlar, bizden baska gaza gelip de proje gelistiren olmamistir Turkiye'de jsf ile.

Yil 2010, Turkiye'nin en buyuk finansal veri dagiticisi sirketlerinden birisinde calismaya basladim. abartmiyorum 80 musteride 80 tane mssql server var, intrenet uzerinden gelen verileri oralara yazip mustriye sunmaya calisiyorlar. 2000'lerin basinda yapilmis daha sonra da kimse dokunmamis. vb ile data streaming yapmaya calisiyorlar single thread oldugu icin atiyorum 20 tane vm windows calistirip her birisinde bir instance ile olceklendirme yapmislar vs.

Bunlar kendi calistigim yerde gorduklerim, sizin dediginiz gibi cogu bankada durum cok daha vahim. Gerci son yillarda akillari basina gelmeye basladi. Alttan gelen yeni nesil developerlar legacy sistemlerle calismak istemiyor dogal olarak. Asagidan yukariya dogru baski yapiyorlardi teknolojinin degismesi icin. Bunun icin de seminerler, kurslar falan aliyorlar. Lemi Orhan var, eski takim arkadasim seker gibi adam. Yillardir bankalara neden TDD yapmalari gerektigi icin seminerler veriyor anlatiyor vs. Adamin ust yonetimden aldigi cevap genelde "test yazmak cok maliyetli yeaaaa" oluyor. Ama bunu soyleyen adam test yazmadiklari icin bugfix, bakim, release icin ne kadar maliyet harcadiklarina bakmiyor tabi.

Uzun lafin kisasi, bankalar ve finans kuruluslari degisimi en yavas yasayan yerler ama degisirken de java ve spring'ten baska gidecekleri pek yer yok gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: bestanealtcizgi

2001 yilinda yatirim bankaciligi back-office projesi ile yazilimci olarak calismaya basladim. Proje sysbase db ve powerbuilder ile yaziliyordu. Yeni turk lirasina geciste projeyi de java'ya tasimistik yil 2004-2005 olsa gerek. Yukarida bahsettigim Rod Johnson'in kitabini hatim etmistik oncesinde ve kitaptan ilham alarak stored procedure'leri xml ile java'ya mapping yapan bir framework yazmistik. On yuz struts 1.0 ya da 1.1. Struts icin dunya kadar bugfix yapmistim. Neyse, sanirim 2010 gibi bi seminerde karsilastik bu sirketteki ( banka degil, banka icin yazilim yapan bir sirketti ) arkadaslarla, spring'e gecmeyi dusunuyoruz diye soyleniyorlardi. 5-6 sene hic dokunmamislardi framework'e.

2006 gibi ufak capli bankalardan birisinde calismaya baslamistim, yine yatirim bankaciligi icin sorunlu bir urunleri vardi. oracle ile sp kullanarak veriyi cekip xml olusturuyorlardi. Daha sonra bu xml'i browser'a gonderip ( web servis falan degil tabi ki )xslt ile browser uzerinde render ederek gui yapmaya calisiyorlardi. Dediler bunu degistirmemiz lazim. O zamanlar populer diye gaza gelerek jsf ile yazmistik yeniden. Gecen yil bankanin ilanlarini gordum, jsf bilen developer ariyorlardi. Sanirim hala kullaniyorlar, bizden baska gaza gelip de proje gelistiren olmamistir Turkiye'de jsf ile.

Yil 2010, Turkiye'nin en buyuk finansal veri dagiticisi sirketlerinden birisinde calismaya basladim. abartmiyorum 80 musteride 80 tane mssql server var, intrenet uzerinden gelen verileri oralara yazip mustriye sunmaya calisiyorlar. 2000'lerin basinda yapilmis daha sonra da kimse dokunmamis. vb ile data streaming yapmaya calisiyorlar single thread oldugu icin atiyorum 20 tane vm windows calistirip her birisinde bir instance ile olceklendirme yapmislar vs.

Bunlar kendi calistigim yerde gorduklerim, sizin dediginiz gibi cogu bankada durum cok daha vahim. Gerci son yillarda akillari basina gelmeye basladi. Alttan gelen yeni nesil developerlar legacy sistemlerle calismak istemiyor dogal olarak. Asagidan yukariya dogru baski yapiyorlardi teknolojinin degismesi icin. Bunun icin de seminerler, kurslar falan aliyorlar. Lemi Orhan var, eski takim arkadasim seker gibi adam. Yillardir bankalara neden TDD yapmalari gerektigi icin seminerler veriyor anlatiyor vs. Adamin ust yonetimden aldigi cevap genelde "test yazmak cok maliyetli yeaaaa" oluyor. Ama bunu soyleyen adam test yazmadiklari icin bugfix, bakim, release icin ne kadar maliyet harcadiklarina bakmiyor tabi.

Uzun lafin kisasi, bankalar ve finans kuruluslari degisimi en yavas yasayan yerler ama degisirken de java ve spring'ten baska gidecekleri pek yer yok gibi.

Alıntıları Göster
    Hocam bence genellemeyelim. Geneli dinazor olabilir ama finansta iyi firmalarda var. Şu an çalıştığım şirkette günde neredeyse 7-8 relase çıkılıyor. Sağlam bir ekip var ve kendini kanıtlamış araçları çok iyi kullanıyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: .SoS.

Hocam bence genellemeyelim. Geneli dinazor olabilir ama finansta iyi firmalarda var. Şu an çalıştığım şirkette günde neredeyse 7-8 relase çıkılıyor. Sağlam bir ekip var ve kendini kanıtlamış araçları çok iyi kullanıyoruz.

Alıntıları Göster
    Tabi ki var. Bahsettiğim son şirket 2 yıl içinde bütün verileri mongodb'ye geçirip rest üzerinden vermeye başladı. Ci/cd ile sürekli release hazır durumda çalışıyorlardı.

Isteyip uğraşınca neden olmasın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 aylık aradan sonra dün Spring'e tekrar yeniden baktım (geçenlerde forumda çıkan bir gönderi sonrası) sonra konu başlığını değiştirdim cunku dün baktığımda Spring konusunda kendimi geliştirdiğimi sezinledim o yüzden konu ana gönderisini düzenledim.

Ana gönderiden özet: "Spring Core", gerçek yaşamda Spring ile yapılan uygulamaların sembolik olarak ancak 10% 'unu simgeliyor, geriye kalan bölümler Spring'in JDBC (yada Hibernate; henüz Spring Hibernate 'e hiç bakmadığım için yazmıyorum) gibi "yardımcı" klaslar üstünden yürütülüyor.

Tutorial ile belgeler bu tersliği hiç anlatmıyor, kendinizin bilincine varması gerekiyor. Dolayısıyla çalışan bir Spring uygulaması yapmayı düşünüyorsanız, kodlamayı ne biçimde yapacağınızı kendiniz düşünmeniz gerekiyor nitekim Spring 'in gerçekleştirmeye çalıştığı sistemin mekanizmasını da bu biçimde kendiniz öğreniyorsunuz, tutorial ile belgeler ise uzun uzun birnesler anlatıp ana düşünme mekanizmasını iletemeyen nesler olarak kalıyor.

Bu durumu doğrulayan bir link var:https://coderanch.com/t/94576/books/Head-Spring-Hibernate

Linkte son yorumda şu tümce var: "Current spring books such as "Spring in Action" just suck." ==> "Spring ile ilgili günce belgeler boş" yıl 2019 durum değişmedi.

Spring teki bu duruma çözüm olarak O'Reilly 'nin "Head First" serisi, Head First EJB belgesinde örneğin EJB yüzlerce örnek ile anlatılıyor, amacı EJB'nin çalışma mekanizmasını iletmek, işte o yoldan yürüyerek yazılacak bir "Head First Spring" belgesi öneriliyor. Ancak sorun şu ki o belge yayınlanmadı :)

O yüzden Spring'i belye ile tutorial yardımı olmaksızın, kendi başıma öğreniyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 20 Şubat 2023; 1:4:54 >

• İşin temelini bilmezsen işte böyle kitap, tutorial, eğitmen ve framework peşinde dolaşırsın.
    Bence önce iyi bir Java öğrenmelisin. Ardından frameworklere ihtiyacın kalmayacaktır. Eğer ihtiyaç hissedersen sana bu konuda ücretsiz yardımcı olup yol gösterebilirim
  • Stack S kullanıcısına yanıt
    Java ile ilg sorun yok. Şu anda EJB üzerine bir tutorial bakıyorum.

EJB denemek üzere uygulama sunucusu kuracağım:

1- Oracle Glassfish
    2- Redhat JBoss
    3- Redhat Wildfly
    4- Apache TomEE

Bunlar arasında özellikle tavsiye edebileceğin biri var mı?
  • Redhat tarafını boş ver. Gereksiz teferruat ve sistem kaynağı tüketimi problemi var. Glassfish ve TomEE arasında bir seçim yapmalısın.
    TomEE nin birkaç yıllık bir geçmişi var. Daha az spesifik olmasına karşın destek, döküman, stabilite vs. açısından sıkıntılı. Bu yüzden rahat olmak adına GlassFish tavsiye ederim. Hem oturmuş, hem yönetimi çok rahat hem de kaynak bakımından geniş. Amaç zaten sunucuyla uğraşmak değil asıl işe odaklanmak olduğundan en rahat edilecek tercih diyebilirim.
    Oracle GF indirdim, 60-70MB 'lık birşeydi fakat indirme sayfasında Java EE6 ifadesi dikkat cekti, Java EE6 benim bildğim cok eski bir sürüm. Yine de indirdim, kurulum exe sini çalıştırdım ve Windows 7 ile uyumluluk problemleri gibi bir mesaj verdi, hiç devam etmeden kaldırdım. TomEE-8'i indirdim o anında sorunsuz çalıştı. Örnek bir .war deploy ettim, webapps içine .war'ı kopyaladığım gibi otomatik deploy etti ve bu esnada RAM de sadece 126MB kapladı. yarın EJB kodlarını deneyeceğim, onları da sorunsuz çalıştırırsa TomEE ile devam ederim.
  • TomEE iş görür, zaten EJB desteği var. GlassFish dediğim gibi daha olgun olduğu için tercih edilebilir.
    GlassFish in son versiyonuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsin. Ancak TomEE ile de hızlıca devam edilebilir.https://javaee.github.io/glassfish/download
  • EJB konusunu sonunda öğrendim. Yeni başlayanlar için EJB detaylarını en açık anlatan Head First EJB kitabı sayesinde öğrendim. Kitabın basım tarihi Ekim 2003 öyle eski bir tarih ki Java EE'nin J2EE olarak isimlendirildiği dönemden ve J2EE'nin son versiyonu olan 1.4 de değil, J2EE 1.3 versiyonundan. Ancak kalitenin tarihi yoktur. Kitap kalite.

Spring'in temeli EJB. Spring tutorialların başına "EJB bilgisi ön şarttır" denmesi gerekli bence. Spring zaten EJB dolayısıyla ortaya çıkmış. Ancak hiçbir Spring tutorial da bu önemli ayrıntıdan bahsedilmiyor. Head First Spring kitabı da olsaydı keşke.
  • İlerleme kaydetmene sevindim. Ancak Spring ile devam edeceksen aşağıdaki artı ve eksilere de bakmanda fayda var. Şahsen artıları kadar eksilerinin de fazlaca olduğunu söyleyebilirim.
    https://www.quora.com/What-are-the-disadvantages-of-the-Spring-Framework#
    http://www.aksindiblog.com/spring-framework-advantages-disadvantages.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stack -- 2 Nisan 2019; 21:52:45 >

Quora'da ilk 2 yanıt iyi. 3. yanıtı Turkcell 'de çalışan biri vermiş ve o dahil sonraki yanıtlar kötü. Fakat tüm yanıtlarda eksik olan tek bilgi şu: "Spring'in amacını ve yapısını anlayabilmek EJB bilmelisiniz" Bu bilgi Spring ile ilgili hiçbir kitap tutorial ve yorumda yok.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.