Şimdi Ara

Sorular (94. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.035
Cevap
386
Favori
171.378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
89 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9293949596
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mavi olan kitabı da bitirin.Anlamadığınız konuları Türkçe anlatımlardan bakın.Google'da arama yaparak birçok kaynağa bakabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Mavi olan kitabı da bitirin.Anlamadığınız konuları Türkçe anlatımlardan bakın.Google'da arama yaparak birçok kaynağa bakabilirsiniz.

Açtığınız tüm dil konularına ulaşabileceğim bir konu var mıdır her konunuz adeta bilgi deposu dil öğrenmeye bu aralar tekrar merak saldım forumda konularınız da çok yardımcı fakat düzenli bir şekilde erişemiyoruz keşke bir blog açsanız bilgileri oraya da yazsanız veyahut forumda tüm yabancı dil konularınızın urllerini içeren bir konu açsanız. Normalde tek tek bulmaya çalışırım fakat profiliniz de kapalı, teşekkürler.
    Başka bir konuda bu konuda sayfanın altında tüm konularınız olduğunu söylemişsiniz soran birine fakat göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umutcantr -- 10 Aralık 2017; 23:14:47 >
  • umutcantr U kullanıcısına yanıt
    daha önce vardı fakat linklerde sorun oldu.
    Yarın eklerim.
  • quote:

daha önce vardı fakat linklerde sorun oldu.
    Yarın eklerim.

Teşekkürler.
  • umutcantr U kullanıcısına yanıt
    Eklendi;
    https://forum.donanimhaber.com/yabanci-dil-konulari--130311517
  • Rat.planet hocam, öncelikle size hoca diyorum çünkü gerçekten öğretmenimiz gibi oldunuz burada. Soruma geçersek fransızca öğrenmek istiyorum ama nereden çalışmalıyım, nasıl başlamalıyım bilmiyorum. İngilizcem ise yabancılarla konuşabilirim, şarkıları ve filmleri altyazısız anlayabilirim ama iş makale veya yazılar olunca tam olarak anlayamıyorum. Ne yapmalıyım
  • marselinyo kullanıcısına yanıt
    Birçok alternatif var tabiki ama ben size birkaç tanesi sıralayayım sonra önerdiğim sistemi ekleyeyim.
    O zaman olumlu ve olumsuz yönleri görebilirsin.

Assimil Fransızca
    Assimil Türkçe anlatımlı Fransıza kitabı(ses cd'si de var.)http://fr.assimil.com/methodes/kolay-fransizca
    Assimil'in İngilizce anlatımlı diğer dilleri öğreten sistemlerinde seviyelere göre anlatıyor.
    Fakat bu Türkçe anlatımlı kitapla seviyelerle ilgili bir ibare falan görünmüyor.Ama İngilizce anlatımlı kitapta b2 ibaresi var;http://fr.assimil.com/methodes/french-216#
    Bu kitabın devam kitabı da c1 seviyesine kadar anlatıyor;http://fr.assimil.com/methodes/using-french#
    Gördüğün gibi kitapların resmini büyütürsen b2 ve c1 yazıları var.Ama Türkçe anlatımlı kitapta yoktur bu.
    Hem gramer hem kelime hem de konuşma öğrenmiş oluyorsun(Ses cd'lerinde telaffuzlar yavaş ve çok kaliteli.Hatta Assimil ses cd'leri birçok sete göre en iyisi diyebilirim.2-3 kez aynı şeyi tekrar ettirir ve çok anlaşılır konuşurlar.)Diğer setlere göre assimil daha ucuz.Bu seti bitirdikten sonra bol bol okuma ve konuşma çalışmaları yapman gerek.

Fransızca Sethttp://www.seslial.com/fransizca-tum-seviyeler-goruntulu-egitim-seti-kitap-hediyeli
    Bu setin Hollandaca setini gördüm.Sadece gramer anlatıyor.Zaten sitede konu listeleri de var.

Gramer kitabı olarak şunlar var;
    Fono Uygulamalı Fransızca Dilbilgisi(Bu klasik bir gramer kitabı.Konu konu anlatıyor.Biraz detaylı.)
    Kendi Kendine Fransızca İlk Adım(Daha basit bir anlatım var.)
    Bu kitapları almaktansa Assimil Türkçe anlatımlı kitabı almak daha iyi sanki.

İngilizce biliyorsan gramer kitabı almana gerek yok çok kaliteli bir site var;http://www.laits.utexas.edu/tex/gr/index.html

Hatta İngilizce biliyorsan set almana da gerek yok çok iyi dersler var;http://www.laits.utexas.edu/fi/http://www.coerll.utexas.edu/chansons/http://cmaj.coerll.utexas.edu/

Benim önerim şu;https://forum.donanimhaber.com/tum-diller-icin-onerilen-dil-ogrenme-sistemi--130321026
    Bu konudaki öneriyi uygula.Çok iyi seviyede öğrenirsin.
    Hatta sana kitap isimlerinin Fransızca'larını yazayım;
    1-Harry Potter à l'école des sorciers
    2-Harry Potter et la Chambre des secrets
    3-Harry Potter et le Prisonnier d'Azkaban
    4-Harry Potter et la Coupe de feu

Türkçe çeviriler olacağı için takıldığın yerlerde çevirilere bakarsın.Sesli kitaplar sayesinde konuşma becerisi de iyi düzeyde gelişir.
    Önerdiğim sistem sayesinde üsttekilere göre kat be kat daha iyi düzeyde öğrenirsin.O konuyu iyi oku farkları göreceksin.

Ekleme:
    Fransızca grameri tıpkı Grammar in Use gibi seviye seviye anlatan kitap istiyorsan şu seri güzel görünüyor;
    Grammaire Progressive Du Francais :Debutant
    Grammaire Progressive Du Francais :Intermediaire
    Grammaire Progressive Du Français :Avancé
    Grammaire Progressive du Francais :Perfectionnement

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 17 Aralık 2017; 22:17:38 >

• Merhaba Hocam ben italyanca hakkında bilgi alıcaktımda sizden. özelde konuşabilrmiyiz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rheimough1 R kullanıcısına yanıt
    Sorularınızı buraya yazın.Birçok arkadaş okuyor.
  • Hocam merhaba. Ben iyi seviye İngilizcenin üstüne Fransızca öğreniyorum. Şöyle bir yöntem geliştirdim;

-öğrenebildiğin kadar kelime öğren (1000-2000 kadar)
    -sonra da grameri öğren

Çünkü gözlemlediğim kadarıyla gramer bilmeyenler bile bir dili konuşabiliyor, çocuklardı, göçmenlerdi vs. Şu an doğru hesaplıyorsam İngilizce ve Türkçeden de bildiklerimle birlikte 1200-1300 civarı kelime biliyorum. Sürekli de öğreniyorum.

Mesela Figaro'dan ya da France 24'ten falan haber okuduğumda sadece bilmediğim kelimelerde takılıyorum, haberin büyük kısmını anlıyorum.

Sizce 2000 kelime olana kadar bu yönteme devam etmeli miyim? Çünkü faydasını görüyorum. İngilizcede de iki sene öncesine kadar mükemmel gramer bilmeme rağmen kelime bilmediğim için anlayamıyordum mesela. Devam et derseniz tavsiye verebileceğiniz ekstra bir şeyler var mı?

EK: Yakında Fransızca çocuk kitapları alacağım. Onlardan da çalışmayı düşünüyorum.

• E-Nazmi E kullanıcısına yanıt
    Yabancı dil öğrenme işi daha önce yazdığım gibi tek bir alana dair çalışmalara ağırlık vererek olmuyor.
    Bu şekilde ilerlerseniz sorunlar yaşandığını göreceksiniz.Şuan zaten kritik kelime sınırlarına gelmişsiniz.
    Bu şekilde devam edip 3000 civarı kelime öğrenin ve göreceksiniz cümleleri yanlış anlayacaksınız.
    Öğrendiğin kelimenin isim,sıfat,edat veya bağlaç mı olarak kullanıldığını bilmen gerek.Gramer de bilmediğin için bu iki nedeniyle cümleleri doğru anlamlandıramazsın.
    Şuan anlamış gibi görünüyorsun çünkü bilmediğin çok kelime var sadece aralarından bildiklerini seçiyorsun bu da anlamak değilir.Tıpkı puzzle gibi düşün,eksik kısımlar olacak.

Gramer bilmeyenler bir dili konuşabilir(Anadil edinimi farklı yabancı dil öğrenimi tamamen farklı şeylerdir).

İngilizce mükemmel gramer bilen birisi yine öğrenmiş sayılmaz.Sadece gramer ve kelime öğrenerek,okuyarak da olmaz bu iş.Eksik kalır.

Kısaca yazıyorum yabancı dil öğrenebilmen için;
    anadilin olan Türkçe'nin gramerini iyi bilmen gerek.Bu senin işini kolaylaştırır.
    Öğreneceğin dilin gramerini öğrenmen gerek.
    Sonrasında okuma(kelime,deyim öğrenimi bu alana girer),yazma,dinleme,konuşma gibi 4 dil becerisinde çalışmalar yapman gerekir.
    Bu 4 beceride çalışma yapmadan dil öğrenmek çok zor.

Sana önerim imzamdaki konuları incele.O yöntemle çalış.

• quote:

Yabancı dil öğrenme işi daha önce yazdığım gibi tek bir alana dair çalışmalara ağırlık vererek olmuyor.
    Bu şekilde ilerlerseniz sorunlar yaşandığını göreceksiniz.Şuan zaten kritik kelime sınırlarına gelmişsiniz.
    Bu şekilde devam edip 3000 civarı kelime öğrenin ve göreceksiniz cümleleri yanlış anlayacaksınız.
    Öğrendiğin kelimenin isim,sıfat,edat veya bağlaç mı olarak kullanıldığını bilmen gerek.Gramer de bilmediğin için bu iki nedeniyle cümleleri doğru anlamlandıramazsın.
    Şuan anlamış gibi görünüyorsun çünkü bilmediğin çok kelime var sadece aralarından bildiklerini seçiyorsun bu da anlamak değilir.Tıpkı puzzle gibi düşün,eksik kısımlar olacak.

Gramer bilmeyenler bir dili konuşabilir(Anadil edinimi farklı yabancı dil öğrenimi tamamen farklı şeylerdir).

İngilizce mükemmel gramer bilen birisi yine öğrenmiş sayılmaz.Sadece gramer ve kelime öğrenerek,okuyarak da olmaz bu iş.Eksik kalır.

anadilin olan Türkçe'nin gramerini iyi bilmen gerek.Bu senin işini kolaylaştırır.
    Sonrasında okuma(kelime,deyim öğrenimi bu alana girer),yazma,dinleme,konuşma gibi 4 dil becerisinde çalışmalar yapman gerekir.

Anladım. O halde konularınızdaki yöntemi uygulayıp en kısa zamanda Harry Potter'ın ilk kitabının Fransızcasını alacağım. Gramer de çalışacağım. Fransızca Gramer zaten conjugaison dışında zor değil gibi geliyor bana. Sağ olun.

• İleri seviyede İtalyanca ve başlangıç seviyesinde de olsa Latince öğrenmeyi planlıyorum. Ama şu anda diğer dillerle meşgul olduğumdan günde birkaç saat ayıramayacak durumdayım. Günde 40 dk ayırarak grammari ve basit kalıpları öğrenebilirim, 6 ay sonrasında da detaylı çalışmaya başlayacağım. İzlemem gereken yol nedir sence?

Şunu düşünüyorum, basit diyaloglarla belki dizilerle asinalik kazanıp sonrasında grammar çalışmalıyım gibi, fakat hangi kaynakları kullanmam gerektiği konusunda pek bir fikrim yok.

• quote:

Bir kaç gün gramer çalışmanın bile hemen faydasını gördüm. Mesela bir şarkıdaki çekimli halleri daha rahat kavradım sonunda. Haklıymışsınız. Gramer çalışmaya devam. Sağ olun.

• Üstad merhabalar.Ingilizce için CBC'ye başladım.Ancak kelime ezberi noktasında yardımına ihtiyacım var.Kelime defterini Nasıl tutmaliyiz?.Bazıları mutlaka ingilizce -ingilizce yazarak çalışın diyor.Bu da açıkçası zihinde pek kalmıyor.En çok uzerinde durduğum şeylerden birisi de cbc transcripte gördüğümüz kelimenin context anlamını mı yoksa diğer anlamlariyla birlikte yazarak mı çalışmalıyız.Mesela parçada 'set' fiili var ve belirlemek anlamında kullanılmış ama sözlükte neredeyse 10 tane daha farklı anlamı var.bunları da kelime defterine yazmalı mıyız?.

• blacklock B kullanıcısına yanıt
    Şu konuda detaylı bilgi ve örnek verdim;
    https://forum.donanimhaber.com/kelime-ezberleme--130719573

İngilizce-İngilizce sözlük kullanmak ileri düzeye yöneliktir.Advanced(c1) bile değil proficiency(c2) seviyesinde yapılır.
  • quote:

Şu konuda detaylı bilgi ve örnek verdim;
    https://forum.donanimhaber.com/kelime-ezberleme--130719573

İngilizce-İngilizce sözlük kullanmak ileri düzeye yöneliktir.Advanced(c1) bile değil proficiency(c2) seviyesinde yapılır.

Hocam konuya baktım.Bilgilendirme için teşekkürler.Ancak bir de bu çok fazla anlamı olan fiiller için soru sormuştum mesela 10 tane anlamı var bir fiilin bunların hepsini aynı anda mı yoksa okuduğumuz parçada geçtikçe mi öğrenmemiz daha yararlı olur.

Çok anlamı olan fiillere dikkatli bakarsan o anlamların büyük kısmı benzer kelimelerdir.
    Türkçe anlam olarak birbirine uzak manaları deftere yazın.Bu daha pratik yöntemdir.

Aynı anda öğrenmek daha etkilidir.Ama okuyarak farklı manaları görmek biraz daha sıkıntılı oluyor özellikle kitap okurken.
    Bu soru biraz kişinin yapacağı çalışmalarla ilgili.Çok kitap okumak isteyenler için durum zorlaşır.
  • Hocam ielts'e hazirlanmayı düşünüyorum.Cbc ye devam etmeli miyim yoksa doğrudan ielts kitabı alıp ona göre mi hazirlanmaliyim?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Bu konuyla ilgili daha önce de yazmıştım.
    Cbc derslerini temel referans kaynağı olarak kullanmak sınav için doğru bir strateji olmayabilir.
    Çünkü bu dersler İELTS,TOELF,YDS gibi dil sınavlarını geçmek için hazırlanmamış.Amaç İngilizce öğrenmek.
    Bu nedenle daha geniş bir alanı kapsayan konular var.Sınav ise daha dar bir alanı kapsıyor.
    Yapmanız gereken şu;
    Oxford,Cambridge gibi kaliteli yayınların sınava yönelik setlerini satın alıp çalışın.Bitirin.
    Bu setlere çalışmadan internette de dersler çok ama bu setler hedefe çok daha uygun.
    Bu setlerdeki dersleri bitirdikten sonra Cbc derslerini destekleyici,yardımcı bir araç olarak kullanabilirsiniz.
    Bu şekilde kullanılırsa sınav için çok büyük etkisi olur.
  • 
Sayfa: önceki 9293949596
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.