Şimdi Ara

SONY VGN-FW21Z incelemesi? Nasıl bir laptop

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
4.185
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle merhabalar bu laptopu dün gördüm ve beğendim sizce nasıl aranzda kullanan arkadaşlar varmı??yani özellikleri çok hoşuma gitti benim için yeterde artar bile...
    Yalnız bu ürünün + ve - yönleri nelerdir hakkında çok kapsamlı araştırma yapamdım..siz bilenlerden öğrenmek istedim..
    birde bazı sorularım var
    1- Blue-ray disc nedir ne işe yarar?
    2- Çift lamba teknolojisine sahip X-black LCD demiş bu ne demek oluyor ne işe yarıyor?
    3- Ekran kartı nasıldır yani son çıkan oyunları bile hiç kasmadan,takılmadan yada renklerde donukluk matlık olmadan oynayabilirmiyim?
    4- Bu laptop da parmak izi okuyucusu varmı eğer ki yoksa sonradan yüz tanıma programı yüklesem herhangi bir problem çıkar mı?
    birde bu makinenin grafikleri,oyundaki performansı(çok önemli),işlemci performansı,kasa kalitesi(çok öenmli),ses kalitesi(çok önemli),ekran çözünürlüğü(parlaklığı),kamerası,wireless alanı,birde hdd 4200rpm bu bir sorun mu yani 7200rpm daha mı iyi oluyor bilmiyorum beni bunlar hakkında aydınlatırsanız çok sevinirm biraz fazla sordum ama ben bu işlerde biraz kıl insanım herşeyi bilmek isterim..saygılar..
    Özelliklerini bilmeyenler için yazıyorum

İşletim Sistemi:
    İşletim Sistemi Orijinal Windows Vista® Home Premium Service Pack 1 ile

Mimari:
    Platform Intel® Centrino® 2 işlemci teknolojisi
    Çip Seti Mobile Intel® PM45 Express Çip Seti

Renk:
    Kapak Rengi Gümüş

CPU Bölümü:
    Mikroişlemci Tam Adı Intel® Core™ 2 Duo İşlemci P9400, Gelişmiş Intel SpeedStep® Teknolojisini-Destekler.
    Mikroişlemci Üreticisi Intel®
    Mikroişlemci Hızı (GHz) 2,53
    L2 Önbelleği (KB) 6144 Gelişmiş Akıllı Önbellek
    Ön Bölüm Veri Yolu (MHz) 1066
    Çekirdek Sayısı 2

Bellek:
    Hafıza Hızı (MHz) 800
    Hafıza Tipi DDR2 SDRAM (2x2048MB)
    Maks. Bellek (MB) 4096
    Maks. Bellek Açıklaması 4GB durumunda, 3GB üstünde sistem belleği bölümü işletim sistemi için kullanılabilir olmaz
    Hafıza Boyutu (MB) 4096

Sürücüler:
    Sabit Disk Kapasitesi (GB) 500
    Sabit Disk Tipi Serial ATA
    Sabit Disk Sürücü Hızı (rpm) 4200
    Optik Sürücü Tipi Blu-ray Disc™ Sürücü (okuyucu/yazıcı): BD-R/-RE/-ROM/DVD+-RW/+-R DL/RAM Sürücü
    Optik Sürücü Bağlantısı Dahili

Sürücü Hızı: Yazma CD-R x24, CD-RW x24, DVD-R DL x6, DVD-R x8, DVD-RW x6, DVD+R DL x6, DVD+R x8, DVD+RW x6 , DVD-RAM x5, BD-Rx4, BD-RE x2, BD-R DL x4, BD-RE DL x2
    Okuma CD-ROM x24, CD-R x24, CD-RW x24, DVD x8, DVD-R DL x6, DVD-R x8, DVD-RW x6, DVD+R DL x6, DVD+R x8, DVD+RW x6, DVD-RAM x5, BD-ROM x4, BD-Rx4, BD-RE x2, BD-RE DL x2, BD-R DL x2

Ekran:
    Ekran Tipi Çift lamba teknolojisine sahip X-black LCD
    Çapraz Boyut (inç) 16,4
    Çözünürlük Biçimi 1920x1080
    En-Boy Oranı 16:09
    Çözünürlük Tipi WXGA++ (1920x1080)

Grafikler:
    Grafik Kartı Tam Adı ATI Mobility™ Radeon® HD 3650
    Üreticisi ATI ®
    Grafik Belleği 512 MB özel Video Belleği ile toplam yaklaşık 1510MB* kullanılabilir GDDR3 grafik belleği
    Yorumlar * Toplam Kullanılabilir Grafik Belleği, grafik belleğin Windows Vista® sınıflandırmasını gösterir. Bu, işletim koşullarına, aygıt sürücüsünün sürümüne ve sistem belleği boyutuna bağlıdır

Arayüz:
    4 Pin i.LINK™ (IEEE1394), 400 Mbps 1
    DC girişi 1
    Memory Stick™ Yuvası 1
    Memory Stick™ Yuvası Tipi Memory Stick™ Std / Duo, Memory Stick™ PRO Std / Duo, yüksek hızlı veri aktarımı
    SD Kart Yuvası 1
    Mikrofon Jakı (Stereo) 1
    RJ-11 Doğrudan Bağlantı Noktası (Modem) 1
    RJ-45 Doğrudan Bağlantı Noktası (Ağ) 1
    USB Hızı Yüksek/Tam/Düşük
    USB Bağlantı Noktası (miktar) 3
    USB Sürümü 2
    USB Konektör Tipi Wi-Fi®
    Monitör için VGA Konektör 1
    TV çıkışı 1
    TV çıkışı tipi HDMI™
    Ses çıkışı 1
    Ses çıkış Tipleri Stereo Kulaklık/Hoparlör Jakı
    Express Card Yuvası 1
    Express Card Yuvası Tipi 34mm

Bağlanabilirlik:
    Dahili Modem V.92/V.90
    Dahili Kablosuz LAN VAR
    Kablosuz LAN Maks. Veri Hızı (Mbps) 300 (RX)/ 150 (TX)
    Kablosuz LAN Menzili (m) maks. 100
    Kablosuz LAN Türü 802.11a/b/g/Taslak n
    Dahili Bluetooth™ (Sürüm) 2.1 + EDR
    Bluetooth™ Menzili (m) 10
    Ethernet ağı 10BASE-T/100BASE-TX/1000BASE-T

Multimedia: Intel® High Definition Audio Uyumlu VAR
    3D Surround VAR
    Dahili Stereo Hoparlörler VAR
    Windows Sound System ile Uyumlu VAR

Dahili Kamera:
    Dahili 'Motion Eye' Dijital Kamera VAR
    Saniyedeki Kare Sayısı maks. 30
    Görüntü Sensörü (Megapiksel) 1,3
    Hareketli Görüntü İşlevi VAR
    Hareketli Görüntü Maks. Çözünürlüğü (piksel) 1280x1024 (SXGA)

Klavye Bölümü:
    Touch Pad 1

Özellikler:
    Özel Düğmeler Güç düğmesi, Kablosuz düğmesi, Kısayol Tuşları (S1), AV Modu düğmeleri
    Otomatik Çözünürlük Tak ve Görüntüle
    Kensigton Kilidi VAR
    Dahili Mikrofon VAR

Yazılım:
    Ses VAIO Music Box, Windows Media Player 11, SonicStage® Mastering Studio 2.5
    Video ve TV VAIO Content Importer / Exporter, VAIO için WinDVD® BD 8, DivX Player ve Converter,VAIO Movie Story
    Fotoğraf Picture Motion Browser, VAIO Movie Story, Adobe Photoshop Elements 6
    CD-DVD Yazma Easy Media Creator 10, Click to Disc/Editor
    Ev Ağı VAIO Media Plus
    Ofis Uygulaması Adobe® Reader® 8.1, Microsoft® Office Trial 2007 (60 günlük Dene ve Al)
    Güvenlik ve Diğer McAfee® Internet Security Suite (60 günlük ücretsiz virüs güncellemeleriyle birlikte), VAIO Recovery Utility 2.6 - HDD recovery (gizli bölüm), Google yazılım paketi

Birlikte Verilen Aksesuarlar:
    AC Adaptör VAR
    Pil VAR
    Elektrik Kablosu VAR

Yorumlarınızı ve yardımlarını bekliyorum..Saygılar..Sevgiler..

• Buyrun bu da resmi arkadaşlar..(yalnız orjinal mi? değil mi? bilmiyorum belki temsili resimdir..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhan6894 -- 20 Aralık 2008; 19:40:50 >
  • 1- blu ray önümüzdeki yıllarda iyice yayılacak şimdilik 50 gb veya 100 gb lık cd ler diyebiliriz fw 21-z bunlara okuyup yazabiliyor

2- anlaman için görmen lazım şöyle anlatayım bir full hd sony bravia kalitesini düşün gerisini anladın zaten ama alırsan bir hp veya toshiba nın yanına laptopu koymanı önermem ekran farkını görünce senin laptopa saldırabilirler

3- pes 2009 1920x1080 medium 60 fps , call of duty 1440x1900 30 fps civarı farcry 2 1440x900 medium 30 fps civarı yani hepsini rahat oynarsın

4- parmak izi okuyucu yok , yüz tanımayı şu an kullanıyorum hiçbir sorun yok

ses kalitesi ilk aldığında berbat bir ses kalitesi var ona 1-2 ayar yapınca ses kaliteli oluyor ama son seste cızırtı veriyor, ekran çözünürlüğü parlaklık notebook lar içinde en parlak ve en kaliteli ekrana sahip bakan bir daha bakıyor, webcamı baya kaliteli 1280x768 video kaydediyordu sanırım

hdd konusuna gelince benimde en çok canımı sıkan hdd bazen yavaşlığını belli ediyor özellikle ilk açılışta yavaş 2-3 uygulamayı aynı anda yapınca yavaşlıyor dosya kopyalama konusuna zaten hiç girmeyelim
    bende 7200 rpm hdd almayı düşünüyorum ama 30 dk kadar bataryadan feragat etmek lazım diyolar onun için ne yapacağımı bilmiyorum ayrıca 7200 rpm 500 gb notebook hdd i piyasada yok gibi bişey

zaten sony bu hdd i batarya sorunu olmasın diye koymuş çünkü çok şarj yiyen bir monitörü var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Gate -- 21 Aralık 2008; 5:30:59 >

• Güzel makine ama en son çıkan oyunları oynayacağım diyorsan ati radeon ekran kartı sana çok şey katmayacaktır. Zaten notebooklar portable cihazlar oyun performansı beklemek çok doğru olmayan bir davranış. Sizin için pil önemli ise ekran kartını ati yerine intel olarak terfi edeceksiniz. Zaten sony vaio da intel ekranı gördüğün her makine 5400 le geliyor.

FW21Z serisi sony vaio nun en alakasız bulduğum ürünüdür diyebilirim. Herşey iyi güzel neden hdd 4800 gözüme çok takılan birşey. Bence eğer (zaten ne olduğunu bilmiyorsun :D) Bluray senin için önemli değilse zaten emekleme aşamasında olan bu teknoloji le 8 saatte bir cd yazıyorsun... FW290JQB modeline bak derim. Daha uygun fiyata daha performanslı bir ürün satın alırsın.

SONY VAIO VGN-FW290JQB (4 GB) NOTEBOOK
    İŞLEMCİ: Yeni Nesil Intel Montevina 1066 MHZ 2.26 GHz. 3 MB Cache P8400 İşlemci
    RAM: 4 GB DDR2 RAM 800 Mhz (Max.4 GB)
    HDD: 250 GB SATA (5400 Rpm) HDD
    OPTİK SÜRÜCÜ: DVD-RW Double Layer
    EKRAN KARTI: ATI Mobility Radeon™ HD 3650 Chipset 512 Mb (max 1510MB) Ekran Kartı

Oyun ve Grafik Uygulamalarında Yüksek Performans
    1.3 MP Kamera, Bluetooth
    Microsoft Windows® Vista™ Home Premium İng-Tr (64 Bit)

• quote:

Orjinalden alıntı: i486

Güzel makine ama en son çıkan oyunları oynayacağım diyorsan ati radeon ekran kartı sana çok şey katmayacaktır. Zaten notebooklar portable cihazlar oyun performansı beklemek çok doğru olmayan bir davranış. Sizin için pil önemli ise ekran kartını ati yerine intel olarak terfi edeceksiniz. Zaten sony vaio da intel ekranı gördüğün her makine 5400 le geliyor.

FW21Z serisi sony vaio nun en alakasız bulduğum ürünüdür diyebilirim. Herşey iyi güzel neden hdd 4800 gözüme çok takılan birşey. Bence eğer (zaten ne olduğunu bilmiyorsun :D) Bluray senin için önemli değilse zaten emekleme aşamasında olan bu teknoloji le 8 saatte bir cd yazıyorsun... FW290JQB modeline bak derim. Daha uygun fiyata daha performanslı bir ürün satın alırsın.

EKRAN KARTI: ATI Mobility Radeon™ HD 3650 Chipset 512 Mb (max 1510MB) Ekran Kartı

1.3 MP Kamera, Bluetooth

arkadaşım sen buna uyma ati yerine intel ekran kartı diyor adam resmen komedi daha intel in bir işlemci olduğunu bilmiyor

ayrıca hdd i 4200 rpm olmasına rağmen 4800 diyor

Zaten sony vaio da intel ekranı gördüğün her makine 5400 le geliyor.!!!!!!!!!!!!!!! bu ne demek tam çözebilmiş değilim

ayrıca 4200 rpm hdd batarya için konulmuştur çok yüksek donanıma sahip olduğu için yeterince bataryaya yükleniyor birde 7200 rpm olsa 40 dk daha şarj azalacak

• quote:

Orjinalden alıntı: EmreFB1907

quote:

Orjinalden alıntı: i486

Güzel makine ama en son çıkan oyunları oynayacağım diyorsan ati radeon ekran kartı sana çok şey katmayacaktır. Zaten notebooklar portable cihazlar oyun performansı beklemek çok doğru olmayan bir davranış. Sizin için pil önemli ise ekran kartını ati yerine intel olarak terfi edeceksiniz. Zaten sony vaio da intel ekranı gördüğün her makine 5400 le geliyor.

1.3 MP Kamera, Bluetooth

arkadaşım sen buna uyma ati yerine intel ekran kartı diyor adam resmen komedi daha intel in bir işlemci olduğunu bilmiyor

ayrıca hdd i 4200 rpm olmasına rağmen 4800 diyor

Zaten sony vaio da intel ekranı gördüğün her makine 5400 le geliyor.!!!!!!!!!!!!!!! bu ne demek tam çözebilmiş değilim

ayrıca 4200 rpm hdd batarya için konulmuştur çok yüksek donanıma sahip olduğu için yeterince bataryaya yükleniyor birde 7200 rpm olsa 40 dk daha şarj azalacak

Kardeş bende onu diyecektim ama heralde arkadaş onboard olarak ekran kartını kasdetti yada tam okumadan cevap yazdı o yüzden böyle bir karışıklık oldu neyse canım biz geçelim bunları şimdi bana bu arkadaşın önerdiği farklı bir latop var nasıl sence bu incelendin mi bu makineyi hiç. aslında önerdiği makina şimdi incelediğimiz makinaya göre bir alt model ama tamda benim istediğim özellikler yani ben 500gb hdd'yi ne yapayım 250 yeter bana birde fiyat ta çok uygun bu önerilen makinada ama oyun performansı falan söylendiği gibi performanslımı acaba sony bayii yok ki burda gidipte incelesem...

• quote:

Orjinalden alıntı: EmreFB1907

1- blu ray önümüzdeki yıllarda iyice yayılacak şimdilik 50 gb veya 100 gb lık cd ler diyebiliriz fw 21-z bunlara okuyup yazabiliyor

2- anlaman için görmen lazım şöyle anlatayım bir full hd sony bravia kalitesini düşün gerisini anladın zaten ama alırsan bir hp veya toshiba nın yanına laptopu koymanı önermem ekran farkını görünce senin laptopa saldırabilirler

3- pes 2009 1920x1080 medium 60 fps , call of duty 1440x1900 30 fps civarı farcry 2 1440x900 medium 30 fps civarı yani hepsini rahat oynarsın

4- parmak izi okuyucu yok , yüz tanımayı şu an kullanıyorum hiçbir sorun yok

ses kalitesi ilk aldığında berbat bir ses kalitesi var ona 1-2 ayar yapınca ses kaliteli oluyor ama son seste cızırtı veriyor, ekran çözünürlüğü parlaklık notebook lar içinde en parlak ve en kaliteli ekrana sahip bakan bir daha bakıyor, webcamı baya kaliteli 1280x768 video kaydediyordu sanırım

hdd konusuna gelince benimde en çok canımı sıkan hdd bazen yavaşlığını belli ediyor özellikle ilk açılışta yavaş 2-3 uygulamayı aynı anda yapınca yavaşlıyor dosya kopyalama konusuna zaten hiç girmeyelim
    bende 7200 rpm hdd almayı düşünüyorum ama 30 dk kadar bataryadan feragat etmek lazım diyolar onun için ne yapacağımı bilmiyorum ayrıca 7200 rpm 500 gb notebook hdd i piyasada yok gibi bişey

zaten sony bu hdd i batarya sorunu olmasın diye koymuş çünkü çok şarj yiyen bir monitörü var

Emre kardeşim yoksa senin FW21Z var yeni farkettim imzanda hmm..Bu çok iyi oldu yahu..nyse yani sen şimdi genel anlamda memnunmusun??ben bunu alırsam oyun oynayacağım,film izleyeceğim,internette gezeceğim,birde benim için wireless alanı çok önemli yani internet zırt pırt kesilmesin kablosuzda..yada diğer sevdiğin böyle ekstradan özelllikler varsa yazarsan çok bahtiyar olurum şimdiden sağolasın.............

• Haa birde emre arkadaşım benim oynayacağım oyunlar gta san andreas,nfs carbon,age of ııı,hard truck,most wanted vs.vs. yani buna benzer oyunlar işte yani futbol oynamam belki oynarsam nba 2005-2007 gibi...
  • ben yeni aldım bilgisayarı.çok hoş özellikleri var.bence alın pişman olmazsınız.isteklerinizin tümünü karşılayacaktır.ama çok üstün oyun performansı beklemeyin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: orhan6894

Haa birde emre arkadaşım benim oynayacağım oyunlar gta san andreas,nfs carbon,age of ııı,hard truck,most wanted vs.vs. yani buna benzer oyunlar işte yani futbol oynamam belki oynarsam nba 2005-2007 gibi...

bu oyunları çok rahat oynarsın şu an piyasadaki tüm oyunları oynarsın

sana şunu söyleyeyim gören herkes çok beğeniyor bende bundan alıcam diyor çok memnunum gerçekten
  • SONY VAIO VGN-FW290JQB (4 GB) NOTEBOOK

1.3 MP Kamera, Bluetooth

Bu makine hakkında ne düşünüyorsunuz??Yani kusura bakmayın açtığım konuda ki laptop benim için biraz yüksek özelliklerde olan bir laptop ama açtığımda bu önerilen makineyi bilmiyordum.. ama bu önerilen gerçekten çok güzel bir makine..bunlar hakkında yorumlarnız varmıdır acaba..
  • Arkadaşlar istanbul bilişim sitesinden baktımda 2 model gözüme çarptı birisi şimdi sizden incelemenizi istediğim sony diğeri ise farklı bir sony ikiside iyi hoş ama cd yazma olayları ses düzenekleri vs.vs. farklı şeyler var incelemenizi tavsiye ederim özellikle emre kardeşim.. bana çok yardımcı oldun çok sağol ama yardımlarının devamını bekliyorum..
    bir sürü laptop var hangisini seçmek lazım bilmiyorum o kadar çok seçenek varki.. buyrun size 3 tane link:

http://www.istanbulbilisim.com.tr/SONY-VAIO-_VGN-FW290NCH-4-GB-NOTEBOOK,6884.html

http://www.istanbulbilisim.com.tr/SONY-VAIO-_VGN-FW11M-4-GB-NOTEBOOK,5346.html

http://www.istanbulbilisim.com.tr/SONY-VAIO-_VGN-FW290JQB-4-GB-NOTEBOOK,7617.html

• Arkadaşlar. Ben yaklaşık 2 aydır FW21Z kullanıyorum. Cihazın oyunlardaki performansının yanısıra, mühendislik çizimlerinde de çok hızlı ve kaliteli. Aldığıma hiç pişman değilim. Fiyatı biraz yüksek ama en azından kilitlenme yada donma sorunu yok.

Yalnız XP atamıyorum. VİSTA tabanında çalışmayan bir programım var. XP istiyor. SATA driverlı lisanslı xp cdsi var ama daha en başta CRC Error veriyor. Bunun çözümünü bilen varsa bana yardımcı olabilirmi?

Teşekkürler.
  • arkadaslar ben de bu laptopu almayı dusunuyorum ama oyunlarda nasıl performans alırım?sımdıye kadar okuduklarım cok acıklayıcı bılgıler olmadı.kullanan arkadaslardan rıcam laptopun oyun performansını yorumlayabılır mısınız?
  • oyunlarda masaüstü bilgisayar kalitesi beklemezsan gayet tatminkar bir oyun performansı alırsın.mesela ben assassin'screed oyununu 1280x960 çözünürlükte orta detayda akıcı bir şekilde oynuyorum.ama dediğim gibi bir dizüstünden süper sonuç beklemek yanlış olur.
  • Konu çok sönük kaldı arkadaşlar popüler konu olmuş ama 13 mesajı geçmemiş yardımlarınızı bekliyorum..
  • FW290JQB modelinin yanı sıra FW21E önerebilirim özellikleri aynı ekran kartı biraz düşük ama herşey oyun demek değildir diyorsan Blu-Ray okuma özelliği var en azından widescreen ekranda film keyfinide tatmış olursun bide şuvar ilerde işlemciyi ekran kartını değiştirebilirsin ama blu-ray sürücü ekleme olasılığın yok keşke olsaydı demeyesin diye hatırlatıyorum...
  • vaio nun fw serisinden bir model alınmak ıstenıyorsa ilk akla gelen fw21z olmalıdırsony nın pıyasaya surdugu fw31zj den de uzak durulması bosu bosuna benzer ozellıklere fazladan para verılmemesı taraftarıyımfakat fw21z alıpta gta 4 oynarım dıyenler ıcın apayrı bır onerım olabılır; fw21e + play station 3bu ikisinin fıyat olarak fw21z kadar oldugu dusunulurse,oyun oynamak ıcın fw21z yı almak kadar mantık ötesi bırsey olamaz

• Sony kaliteli laptoptlar üretiyordu ama VAIO bölümünün Çin'li bir şirkete satıldığını duymuştum. Sony artık laptop üretmiyor, bildiğim kadarı ile.
    Sony kalitesinde hangi marka ve model laptop var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasgesci -- 6 Ocak 2017; 0:35:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasgesci

Sony kaliteli laptoptlar üretiyordu ama VAIO bölümünün Çin'li bir şirkete satıldığını duymuştum. Sony artık laptop üretmiyor, bildiğim kadarı ile.
    Sony kalitesinde hangi marka ve model laptop var?

Sonyi japon bir firma aldı diye hatırlıyorum, sadece Japonya'da satılıyor olması lazım.

Windows platformunda toshibanın metal kasalı kaliteli ekranlı notebookları vardı o da çekildi piyasadan

Şimdi Dell xps var fakat baya pahalı 6 7 bin var
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.