Şimdi Ara

Solaris mi Open Solaris mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
4.592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar, Bilgisayar Bilimleri öğrencisiyim. Bize çoğunlukla Debian tabanlı olan Ubuntu tavsiye ediliyor fakat ben Ubuntu ya pek alışamadım daha doğrusu hoşuma gitmedi (Görüntü olarak) ve KDE yi de pek sevmediğimden PARDUS u da kullanmak istemiyorum. Diğer sürümlerin de çok fazla stabil olmadığını duyduktan sonra, Internet'te bazı sürümlere baktığımda Solaris ve Open Solaris'in arayüzleri çok hoşuma gitti diyebilirim. (Open) Solaris in Linux olmadığını biliyorum fakat GNU tabanında çalıştığı için çoğu temel komutlar da aynı, bir farklılık göremedim. Buradaki sorunum Solaris kapalı kodlu deniliyor Open Solaris ise açık kaynak kodlu. İkisinin arasındaki tek fark kaynak kodlarına erişimmidir? Yoksa biri diğerinden daha stabil, donanım konusunda daha sorunsuz veya daha rahat geliştirme yapabilirsin dediğiniz bir sistem var mı? Bir de Linux tabanlı programları çalıştırabileceğimiz eğer bildiğiniz Sun ın ürettiği bir işletim sistemi varsa onu da tavsiye edebilirsiniz. (Nexenta var fakat yerini Open Solaris e bıraktı deniyor. Gerçi görüntü olarak ubuntuyla aynı olduğundan o da pek hoşuma gitmedi diyebilirim) Ian Murdoch un katılmasından sonra Open Solaris Debian tabanlı paketlerde sorun yaşamayacak deniyor fakat ne kadar doğrudur bilmiyorum

Görüşleriniz ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcbtrcs -- 2 Şubat 2009; 6:09:30 >

• arkadaşım gnu tabanlı çalışma konusundan emin değilim
    ama bence senin aradığın şey Nexenta OS (Solaris/Debian-GNU projesi)
    bunu dene

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gocmen93 -- 2 Şubat 2009; 12:40:11 >
  • gnome yada kde nin görünümü kafana göre değiştirebilirsin
    kde-look.org
    gnome-look.org

yine illa bu ikisini kullanacaksın diye bir şey yok xfce,fluxbox vs. de var.
  • Oncelikle sunu soylemek istiyorum:
    Debian GNU/Solaris ile Nexenta farkli seyler. Ilki Debian projesi, 2.'si Debian tabanli bir proje.

OpenSolaris - Solaris farkina gelince, Solaris ile OpenSolaris temelde ayni sey. Ancak Solaris'in tek farki, icerdigi kapali kaynak kodlu araclar ve uygulamalar. Ayrica Sun Microsystems Solaris'i sattigi zaman, buna telefon destegi falan veriyor.

Eger masaustu sistemi olarak kullanacaksaniz Solaris (veya OpenSolaris, sizin icin degisen bir sey olmayacaktir) kullanmak anlamsiz. Linux dagitimlariyla bile bircok donanim icin surucu problemi yasanirken, Solaris ile yasanmamasi mumkun degil. Onun yerine bir Linux dagitimi kullanmanizi tavsiye ederim.

Eger Ubuntu'nun gorunumu hosunuza gitmiyorsa "i have a dream"'in de belirttigi adreslerden indireceginiz temalar ile goruntusunu istediginiz gibi degistirebilirsiniz. Yok sistem hosunuza gitmediyse, OpenSuSE, Fedora, vs gib dagitimlardan birini deneyin.

• quote:

Orjinalden alıntı: mcbtrcs

Evet arkadaşlar, Bilgisayar Bilimleri öğrencisiyim. Bize çoğunlukla Debian tabanlı olan Ubuntu tavsiye ediliyor fakat ben Ubuntu ya pek alışamadım daha doğrusu hoşuma gitmedi (Görüntü olarak)

Bilgisayar bilimleri 1. sınıftasın heralde daha??? ubuntu'nun görüntüsünü beğenmediysen opensolaris'inkini hiç beğenmezsin çünkü ikiside Gnome masaüstü ortamını kullanıyor!!! yani görüntüde bir fark yok.

burdada opensolaris masaüstünü görebilirsin:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/OpenSolaris.png

• Gnome sevmiyorsan kde 3.5 kullan onu da sevmezsen kde4.2 kullan onuda sevmezsen aslında benim tavsiye sıralamamda ikinci sırada olan xfce kullan. O'nu da sevmezsen fluxbox kullan, onu da sevmezsen windowmaker kullan onu da beğenmezsen icewm kullan. Onu da beğenmezsen ne halin varsa gör.
  • quote:

Orjinalden alıntı: etusch

... Onu da beğenmezsen ne halin varsa gör.

+1

Ubuntu'yu görünüm olarak beğenmiyorsan OpenSolaris'i neden istiyorsun ki? İkisi de Gnome masaüstü yöneticisini kullanıyor. KDE'yi sevmiyorum diyorsun. En iyisi Xfce ve Fluxbox'u dene. Yok bunlarda olmazsa etusch'a +1

• http://www.gnome-look.org/

buradan indirdiklerini lego gibi birleştirerek ortaya güzel bir şeyler çıkartabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi positroN -- 8 Şubat 2009; 19:50:07 >
  • beğenmediğin ubuntu ve gnome masaüstünden bir görüntü vereyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extreme_mac -- 12 Şubat 2009; 18:13:23 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: extreme_mac

beğenmediğin ubuntu ve gnome masaüstünden bir görüntü vereyim

Hocam ya bişi sorcam. Gnome'u türkçeleştirme paketleri ile A'dan Z'ye Türkçe yapabiliyor muyuz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: paradoxical_boy

quote:

Hocam ya bişi sorcam. Gnome'u türkçeleştirme paketleri ile A'dan Z'ye Türkçe yapabiliyor muyuz?

Tamamiyle Türkçe oluyor. Kurulumdan sonra sistem/yönetimden dil desteğine tıklayıp türkçe'ye tik atarsanız gerekli pakatleri indirip kuruyor.
  • quote:

ubuntu tr deki nickin peligom değil mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: positroN

quote:

ubuntu tr deki nickin peligom değil mi?

Evet aynı masaüstü görüntüsünü orada da vermiştim

• quote:

hocam resimde windows live messenger var benmi yanlış görüyorum yoksa nasıl yükledin onu

• quote:

Orjinalden alıntı: MR Danger

quote:

hocam resimde windows live messenger var benmi yanlış görüyorum yoksa nasıl yükledin onu

Live messenger değil Amsn. Aralarında pek bir fark yoktur. Messenger temsı yüklendikten sonra çok rahat kullanabilirsiniz.

• @sedatayma

doğru bildin 1. sınıfım beni aslında tamamen google daki resimler yanılttı solaris görüntülerini open solaris diye koymuşlar güzel görünce atladım sonra dediğiniz gibi bi baktım aa klasik gnome

@etusch

bende xfce ye karar kılacağım galiba bu gidişle ya da bir kaç değişiklikle temayla falan gnome a döneceğim. Dediğin gibi hiç biri olmazsa zaten bana ya bi ...... git derler ki haklılar ki bende kendime derim

@extreme_mac

Herhalde böyle bir kaç tema bulup uygulayacağım sisteme bu mac OS benzeri temalar görünümüyle başımı döndürüyor resmen.

tüm verilen linkler bilgiler, tema örnekleri vs. için hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar. Dediğim gibi beni bu google daki resimler mahvetti. Compizle falan da güzelleştirdimmi tamamdır aslında bendeki bu olay bi anda celallenmekti. Kendime koca bir diyorum. Aklımı başıma toplayıp ubuntuma geri dönüp hemen yeni indireceğim temaları uygulamaya başlıyorum.

edit: Apple değil mac OS

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcbtrcs -- 13 Şubat 2009; 4:54:34 >

• O zaman ubuntu kurarsan seni bu başlığa davet ederim. Ubuntu için harika bir mac temasıhttp://sourceforge.net/projects/mac4lin/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extreme_mac -- 13 Şubat 2009; 19:44:35 >
  • extreme_mac

hocam bu ubuntu üzerine tema kurulmuş hali mi??
  • quote:

Orjinalden alıntı: sepulturgay

extreme_mac

hocam bu ubuntu üzerine tema kurulmuş hali mi??

evet ufak tefek farkliliklarla birlikte bende ayni temayi kullaniyorum
  • vay bee... bende sanal makina olarak kurmayı dusunuyordum, acaba direk mi kursam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.