Şimdi Ara

Sıvı nitrojen nerede bulunur? Nasıl saklanır? Etkisini kaybeder mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
5.947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sıvı nitrojen ile alakalı büyük çaplı bi projeye başlayacağım. Bunun için biraz araştırma yaptım şimdi ise forumdan bi takım yargılar edinmek istiyorum.

Sıvı nitrojeni nereden temin edebilirim?

Fiyatı ne kadar?

Aynı soğukluğunda ne kadar süre saklayabilirim?

Saklamak için nasıl materyaller kullanılabilir?

Muhafaza sırasında çevreyle olan bağını nasıl koparırım?

Zaman geçtikçe özelliğini kaybeder mi?

Çevreye, insan sağlığına olan etkileri nelerdir?

Bu sorulardan bazılarının cevabına araştırmalarım sonucu eriştim. Fakat aynı sorular hakkında farklı cevaplara sahip arkadaşlar için ilk olarak bu soruları derledim. Sorular haricinde vereceğiniz bilgilere açığım.

Şimdiden teşekkürler...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bildiğim kadarıyla o soğukluğu saklayamıyorsun.Muhafazası çok zor.
  • bildiğim kadarı ile nitrojenin kaynama noktası çok düşük bu nedenle devamlı kaynar halde ancak eksi derecelerde tabi bu nedenle her şeyi anında donduruyor. adamlar bir kaptan diğerine boşaltırken bile eldiven maşa gibi materyaller kullanıyorlar.
    ev kullanımı için çok tehlikeli diye düşünüyorum. kapalı bir sistem kullanacaksanız uzun süre dayanan bir sistem olmayacağı kanaatindeyim çünkü sürekli kaynayan bir sıvı haliyle gaz sıkışması sonucu sistemde patlamalar olur diye düşünüyorum.
    bu sıcaklıktaki bir malzeme için devirdayım olayına ihtiyaç yok diye düşünüyorum radyatör falan bileşenler üstüne sabit bloklar yapılmalı ama işte kapalı sistemde patlama olur bence.
    açık sistemin tehlikesi bir yana uzun süre kendini muhafaza edemez sonuç da devamlı bir buharlaşma içinde.
    birde sürekli olarak etrafındaki buz kütlesini büyüteceğinden çok iyi bir izalasyona ihtiyacınız var.

not: bunlar sadece düşüncelerim herhangi bir teknik bilgiye sahip değilim

• Korunması kosunu şöyle olabilir ,

Dewar Kabı denilen çok yalıtımlı termosa benzer bir şey var.Termosun içinde 2 cam katmanı var.Ve bu cam katmanları arasında hava yok.Bu sayede yalıtılmış oluyor.Fakat ne kadar muhafaza edebilirsin orasını bilemem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: General Darknes

Korunması kosunu şöyle olabilir ,

Dewar Kabı denilen çok yalıtımlı termosa benzer bir şey var.Termosun içinde 2 cam katmanı var.Ve bu cam katmanları arasında hava yok.Bu sayede yalıtılmış oluyor.Fakat ne kadar muhafaza edebilirsin orasını bilemem.

senin dediğin çayı 1-2 saat sıcak tutar anca
  • U rock
  • quote:

Orijinalden alıntı: liviera

quote:

Orijinalden alıntı: General Darknes

Korunması kosunu şöyle olabilir ,

senin dediğin çayı 1-2 saat sıcak tutar anca

Dewar saklamak için müthiş bir sistem en Ucuzu 300$ %20 vergi 360$ emin olun bu Ln2 için müthiş yalıtımlı bir yapı Hekimlik okuyorum ve sıvı azot alıp gerekince kullanmak için bakmıştım(Kriyoterapide kullanılıyor) donanımhaber görünce zıpladım :)

Gazıda dewarıda alibaba ve aliexpress üzerinden bulabilirsin hangisinde fiyat daha uygunsa
    Aliexpressten hesap aç(alibaba üzerindede kullanılıyor) satıcıyla iletişime geç al

• Isten ayrilma belirtileri bunlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.