Şimdi Ara

Sistem için tavsiye ricası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üstatlarıma selamlar, sevgiler sunarım.

İşin başında bir fukara olarak küçük ve ucuz yollu bir sistem kurma çabasındayım. Pioneer VSX 323 K gibi girişin de ötesi, mütevazı bir amfi sahibiyim. Bir de kenarda duran z5500 uyduları var 5 adet. Niyetim, ilk başta 5.1 sistem kurmak, 1-2 sene sonra da maddi durumlar ferahlayınca güzel bir stereo sistem eklemek. Velhasıl, şimdi çabaladığım nokta, surround sistemi tamamlayıp front olarak adam gibi bir takım seçmek.

Şimdi, teknik bilgi eksikliğimden dolayı, zamanı olan arkadaşlar için, anneye anlatır gibi anlatılacak bir-iki sorum olacak.

z5500 uydularını kullanarak 5.1 sistem kursam ne olur?
    Bütçe sıkıntısı nedeniyle çok yüksek modellere çıkamasam da Dali 808, werfedale Crystal 30.5 gibi hoparlörlere gönlüm kayıyor. Şimdilik Elimdeki Pioneer'dan başka amfi alamıyorum ama bu bahsettiğim hoparlörlerden birini front olarak alsam nadiren müzik dinlesem ölür müyüm? İlerde alacağım güzel bir stereo amfi ile bu hoparlörler de elbette yetersiz kalacaktır ama illa ki bir süre böyle kullanmak durumunda kalacağım.
    1000 kere sorulmuş ve 1000 kere cevaplanmış ohmaj ve amfi gücü- hoparlör gücü karşılaştırmasını sormuyorum, ayıptır. Ama hala bilmiyorum, o derece (Her yerde farklı bilgi olduğu için kafa karıştı haliyle, kimisi güçsüz amfi güçlü hoparlör harika olur diyor, kimisi patlatırsın diyor vs.)

Üstüme gelmeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inshroud -- 3 Aralık 2014; 14:53:34 >

• inshroud kullanıcısına yanıt
    Mesajı okurken baya güldüm. Umarım istediğiniz sisteme kavuşursunuz.

Öncelikle z5500'ü Pioneer 323 ile kullanmak için z5500'ün merkez ve sub'ın arkasındaki bağlantı yerlerinin fotosunu ekler misiniz? Ön ve arka uyduları bağlarken bir sorun olmaz ama özellikle orta hoparlörden emin olamadım. Eğer bağlantı anlamında sıkıntı olmazsa film için gayet güzel şekilde kullanılabilir.

Bunun dışında Pioneer ile birlikte kule hoparlör kullanarak müzik de dinlenebilir. Bu kombinasyon işe gerçekten memnun kalabilirsiniz yada memnun kalmayabilirsiniz. Bu tamamen kişisel bir durum. Buna buradan yorum yapmak yanlış olur.

Ama hoparlör almadan önce amfiyi yanıza alıp düşündüğünüz hoparlör ile deneme yaparsanız sonuç hakkında bilgi sahip olursunuz. Ona göre karar verirsiniz.

Bunun dışında yeni alacağınız hoparlör için bütçeniz ne kadar? Açıkçası wharfadale vardus için pek iyi yorumlar yok. Onun yerine raf tipi de olsa Heco Victa 302 gibi daha kaliteli hoparlörler alınabilir yada Magnat supreme 800 gibi daha ufak boyutlu kuleler alınabilir. Ki Magnat supreme 800 modeli son dönemde forumda birçok kişinin aldığı ve memnuniyet ile kullandığı bir hoparlör.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• :) Üstat ben de kendi mesajını okurken güldüm açıkçası

Doyurucu cevap için teşekkür ederim. Öncelikle yanlış yazdığım bir noktayı düzelteyim, z5500 sistemin sadece 5 adet uydusu var elimde, subwoofer mevcut değil. Bu yüzden şimdilik 5.0 sistem kurabilirim ki bu büyük bir sorun. Bu yüzden 2 tane 3 yollu kule hoparlör ve z5500'den center ve 2 rear yapmayı düşünmüştüm. En azından stereo dinlerken anlaşılabilir ses alıp anlamsız bir surround sistem sahibi olabilirim sanırım. Front hoparlör konusunda nasıl bir seçim yapacağım konusuna emin olamıyorum, tavsiyenizi değerlendireceğim. 2 front için bütçem dahilinde 500-1000 lira aralığında hoparlörlere bakıyorum.
    Önemli değil efendim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. z5500'ün sub woofer'ı yoksa, bas sesleri alabilmeniz için mutlaka bir sub woofer yada önlere kule tipi hoparlör almanız gerekiyor.

Evet dediğiniz gibi önlere kule alıp geri kalanı z5500 uyduları ile kullanmak biraz garip olacak olsa da çok da sıkıntı olmaz. Onu bulamayanlar da var. Ayrıca benim de ilk AVR'li sistemimde hoparlörlerin z5500 gibi hoparlörlerdi. Baktım bu hoparlörle müzik dinlenmiyor. Gittim iki tane kule hoparlör aldım. Yaklaşık 1 sene boyunca önler kule, arka ve merkez ufak hoparlör olarak kullandım. Daha sonra zamanla elime para geçtikçe merkez ve arkaları da kulenin takımı ile tamamladım. Ve şu an sistemi 5.0 olarak kullanmaya devam ediyorum. Sub'ın eksikliğini de pek hissetmiyorum şahsen.

Siz de bütçenize uygun olarak Magnat Supreme 800 yada Heco Victa 502 alabilirsiniz. Yalnız bu hoparlörlerin internet fiyatları sizi yanıltmasın. Telefon ile GSA Elektronik Orhan Beyi arayın. Kendisi zaten oldukça dürüst ve yardımcı olan bir esnaftır. Size de yardımcı olacaktır.

Gelelim hoparlörlerin fiyatına. Magnat supreme 800 kule hoparlöre 1200 TL fiyat yazılmış. Heco biraz daha pahalı oluyor ama siz yine de sorun
    http://gsaelektronik.com/urun/magnat-monitor-supreme-802-kule-hoparlor_710.aspx?CatId=229
    http://gsaelektronik.com/urun/heco-victa-prime-502-kule-tipi-hoparlor_619.aspx?CatId=249

Ama aynı kuleler, ile 350 TL'lik merkez ve 400 TL'lik arkanın beraber satıldığı set 1600 TL. Düz bir mantıkla kule hoparlörler 1600-750=850 TL olmalı. Hadi o da set halinde iskontolu oluyor denilip biraz daha üstüne çıkılsa maksimum 1000 TL'ye Supreme 800 kuleleri alabilirsiniz.
    1600 TL'lik sethttp://gsaelektronik.com/urun/magnat-supreme-802-hct-50-set_711.aspx?CatId=229
    400 TL'lik arka hoparlörlerhttp://gsaelektronik.com/urun/magnat-monitor-supreme-102-raf-tipi-hoparlor_483.aspx?CatId=229
    350 TL'lik merkez hophttp://gsaelektronik.com/urun/magnat-monitor-supreme-c-252-center_484.aspx?CatId=229

Yada bütçeyi biraz daha zorlayıp 1500'e komple 5.0 seti alabilirsiniz. Eldeki z5500 uydularını da 200'e satsanız, gayet makul bir sistem kurmuş olursunuz.

Yada iyi bir araştırma yapıp 2.elde daha üst model kule tipi hoparlör alabilirsiniz. Yalnız millet 2.elde saçma sapan fiyatlar isteyebiliyor. Onun için modelden ve sağlamlığından emin olmak gerekir.

• Ben sistemi ilk kurarken hepsi bir arada olsun takim olsun ucuz olsun diye kurdum sinema ve muzik için evet sisteminden memnunum... Ama bu işlere giren kimi gorduysem sinema + müzik performansı bekliyor olayda burada başliyor zaten size tavsiyem eğer mutavazi sistemlerden Memun kaliyoraniz uzun sure kullanacaksaniz beklentileriniz belli ise sinema sistemine yatirim yapmayin derim kuracaginiz kombinasyon bile size oldukça keyif verecektir şu hoplarin bir değerlerini paylaşin bakalim eğer uygunsa kurun gitsin derim ama önce bir denerseniz çok daha iyi olur memnun kalirsaniz ne ala... Asil masrafi butceniz dahilinde stereo ya yapin emin olun çok daha memnun kalacak akilli bir iş yapmiş olacaksiniz... Karar sizin kolay gelsin...

• yuxeses kullanıcısına yanıt
    z5500'ün hoparlörleri 8 ohm. O yüzden AVR ile rahatlıkla kullanılabilir.
    http://forums.logitech.com/t5/Speakers/Z-5500-Sub-Specs/td-p/141551

Bu arada arkadaşın durumu gerçekten pis bir durum, ki ben de aşağı yukarı aynı durumdayım. Ne 5.1 sinema sisteminden vazgeçebiliyorum, ne de ayrıca bir stereo sistem kuracak bütçem var. Bir de bu tarz sistem kullanmamış biri için AVR ve kule hoparlör bile müzikal olarak yeterli gelebilir. İşte burada olay tamamen kişiselleşiyor. O yüzden net olarak şunu al yada bunu al diyemiyoruz.

Ama arkadaşın elinde hali hazırda bir AVR olduğu için bütçesine göre en mantıklı hoparlörü almalı ki daha sonra ayrıca bir stereo amfi bile alsa aldığı hoparlör tatmin edici bir sonuç versin. Bu anlamda Magant ve Heco arkadaşı bence mutlu edecektir.

• Şimdi sayenizde rahatladım sevgili @turuncu55 ve @yuxeses .
    Niyetim tam olarak "hem 5.1 hem stereo olarak mükemmel ses sistemi olsun" değil tabii ki; ama evlilik zor zanaat, elimdeki yorganı yukarı çeksem ayaklar açıkta kalıyor, ayakları örtsem kollar üşüyor, bilirsiniz... Hal böyleyken bundan 4-5 yıl önce NAD pre ve power amfilerim ve önce bose, sonra kef, sonra quadrallarımla mutlu mesut stereo takılan ben, şimdi yukarıda anlattığım durumdayım. Bu yüzden de durum tam olarak turuncu55'in söylediği gibi bütçem dahilinde alabileceğim en iyi kuleleri alıp gelecekteki stereo sisteme hazırlık yapmak olacak. Tavsiye ettiğiniz hoparlörleri deneyeceğim. Pioneer'ın karakteristiğini bilmiyorum, logitech'in sevimli mi sevimli hoparlörleri biraz agresif, alacağım kulelerin de yumuşak tonları olmasını tercih edeceğim. Kef'den memnundum vakt-i zamanında, Pioneer ile Kef uyumu nasıldır acaba deneyen var mıdır?

stereo geçmişiniz hiç de fena değil... şimdi avr nin stereo performansından açıkcası memnun kalacağınızı hiç sanmıyorum ama umarım kuleleri alınca memnun kalırsınız yada almadan önce deneme şansınız olursa bence daha iyi olur bence açıkcası geçmişteki tecrübelerinize de bakacak olursak bana kalırsa loginin hoplarını sürün gitsin derim hatta bir ara bu loginin sublarını avr lere entegre etme konuları vardı bir araştırın derim miillet arabalarında kullanıyor bunu değişik değişik kombinasyonlar yapıyorlar vs eğer subunu da eklerseniz sisteme bence açığı çok kapatırsınız hem ayrıca nisbeten tıngır mıngır müzik vs takılırsınız... öbür türlü kuleleri alacaksınız sonra stereo amfi düşünüceksiniz illaki bu hoplar stereo amfide daha iyi performans sağlıyacak size ee avr yine açıkta kaldı gibi olacak ondan diyorum mevcut şartlar da iyi kötü ekipmanlarınız var kullanın derim sonra tamamen stereo odaklı bir sistem kurarsınız iki yere ayrı ayrı masraf yapmaktan iyidir diye düşünüyorum karar sizin elbette...

misal ben sistemimden oldukça keyif alıyorum sinema ok müzik eh beni kesmesede genelde memnunum hiç anlamayan biri geliyor harika diyor o ayrı ama beni memnun etsede en müzikal beklentimi doğal olarak karşılamıyor bende ne yaptım sistemi tamamen ayırma kararı aldım tamamen müzikalite için class t sınıfı amfi siparişi verdim düşündüğüm hoplar bookself tibi olacak magnat heco dali vs deniyecem bunlarda teker teker bütçeme kafama uyanı alacağım böylece hem zaten sinema ve genel performansından memnun kaldığım sistem duracak hemde stereo ya uzun zaman sonra tekrar başlangıç yapmış olacağım "sony rx90 ve 20 cd çalarlı pio set" kullanmıştım küçük bir bütçe ile böyle bir olaya girdim...

sizin sistem de biraz benimkine benziyor özetle; elinizdeki cihazları kullanın şimdilik masrafa girmeyin ileride stereo odaklı bir şeyler ile başlarsınız

saygılar

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-tannoy-mx1-takim-tertemiz-188361885/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-definitive-technology-pro-sub-woofer-sifir-ayarinda-187667706/detay

ikinciel takıntınız yoksa bakın size 5.1 adam gibi sistem logitech uydularıda satıp paraya çevirip kablo yada bluray-dvd player alırsınız elinizde yoksa olur biter 5.1 sistem.(ilanlarla satıcılarla alakam yoktur tanıdık vs. değiller)

logitech uydular + 1000 lira civarı kuleler ile 5.0 set = 0 (aşırı dengesiz bi sistem olur)
    Vsx323 + kule tipi 1000 lira civarı kolon = 0 (vsx323 kolonları süremez hakkını veremez)

bu denklemlerle çok saçma sapan bi işe girersiniz. elinizdeki avr yi değerlendirin. Müzik dinlerkende 2.1 olarak dinlersiniz çokta kötü performans almassınız heleki logitech dedikten sonra...

sonradan bütçe el verirse sinamayı satıp stereo ya geçersiniz. Ön kolonlar kaliteli olursa sinamada olsa vsx323 yetersiz kalır o sebepten avr de değişmesi gerekir.

Dostum dediğin gibi evlilik zor zanaat. Evdi, çocuktu derken bu tarz işlere para yatırmak zor oluyor. Yuxeses arkadaşın dediği geçmiş deneyiminiz AVR ile müzik dinleme konusunda sizi biraz hayal kırıklığına uğratacaktır. Artık buna yapacak birşey yok. O eşiği siz zaten çoktan geçmişsiniz.

Ben yine de Logitech'lerle uğraşmaktansa mümkün olan en iyi kule hoparlörü almaktan yanayım. Bu şekilde en azından AVR ile müzik olayı daha katlanılır olur. Daha sonra da stereo bir amfi aldığınızda aşağıdaki gibi bir switch alarak aynı hoparlörü her iki amfi ile de kullanabilirsiniz.
    http://www.beresford.me/PP/cartview.html?id=13
    http://www.adventuresinhifiaudio.com/13/06/2010/the-beresford-tc-7220-what-exactly-is-an-audio-crossover-network/

Açıkçası benim AVR'de pre out çıkış olmasına rağmen ileride bir stereo amfi alırsam kullanım kolaylığı açısından bu switch'i alırım. Yoksa ön kanalları stereo amfiden aç kıs, arkaları ve merkezi AVR'den ayarla olacak iş değil. Hadi ben uğraştım diyelim, bu işin bir de hanım boyutu var ki, onu hiç sorma. Son avr'nin kumandası akıllı kumanda olduğu için tüm cihazları tek kumanda ile yönetebiliyoruz da biraz rahata erdik. Yoksa öncesinde evde ben yokken televizyonu açamadığı zamanlar olmuştu

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.