Şimdi Ara

Singapurun basbakanindan C++ sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

quote:

I told the Founders Forum two weeks ago that the last computer program I wrote was a Sudoku solver, written in C++ several years ago (http://****/1DMK5Zk). Someone asked me for it. Here is the source code, the exe file, and a sample printout -http://****/1zfIGMc

The program is pretty basic: it runs at the command prompt, in a DOS window. Type in the data line by line (e.g. 1-3-8---6), then the solver will print out the solution (or all the solutions if there are several), the number of steps the program took searching for the solution, plus some search statistics.

For techies: the program does a backtrack search, choosing the next cell to guess which minimises the fanout.

Here’s a question for those reading the source code: if x is an (binary) integer, what does (x & -x) compute?

Hope you have fun playing with this. Please tell me if you find any bugs! – LHL

#SmartNation

Singapur'un basbakani, Lee Hsien Loong, en son yazdigi programin kodunu paylasiyor, en son yazdigi program ise sudoku cozer. Kodunda ise eski bir numara (ya da hack mi desek) kullaniyor.
    Sordugu soru ise, eger x bir binary sayiysa, (x & -x) neyi hesaplar? Ayrica altina da eger kodda bug varsa bana soyleyin diyor. Kaynak

Valla ne diyesim bilemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 6 Mayıs 2015; 23:16:35 >

• ben 1 diyorum var mı arttıran
  • Vışşşş. Adamın başbakanı program yazıyor. Birde bizimkilere bak...
  • Cevap bir. Ayrıca helal olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanirim soruyu yanlis anladiniz, veya cevabi ben yanlis anladim, yani diyor ki sayimiz binary ise misal 0110 gibi buna and operatoruyle (&) - sini aldigimizda sonuc ne olur diyor, sanirim baziniz direk bi kac sayiyi deneyip sonucuna bakmissiniz, o zaman su sayilari da deneyin bide 128, 130, 132, 136, 144, 192

Biraz daha sure vereyim.

@elektro, bizimkilerin kafasi hala bulut bilisimle karismistir, malum adamlar hangi abur cuburu yukleyeceklerini cozemedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThisisaNightmare

Sanirim soruyu yanlis anladiniz, veya cevabi ben yanlis anladim, yani diyor ki sayimiz binary ise misal 0110 gibi buna and operatoruyle (&) - sini aldigimizda sonuc ne olur diyor, sanirim baziniz direk bi kac sayiyi deneyip sonucuna bakmissiniz, o zaman su sayilari da deneyin bide 128, 130, 132, 136, 144, 192

Biraz daha sure vereyim.

@elektro, bizimkilerin kafasi hala bulut bilisimle karismistir, malum adamlar hangi abur cuburu yukleyeceklerini cozemedi.

İyi de mantık işlemlerinde sonuç bir ya da sıfır olmaz mi ben mi yanlış biliyorum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: firefoxos

quote:

Orijinalden alıntı: ThisisaNightmare

Sanirim soruyu yanlis anladiniz, veya cevabi ben yanlis anladim, yani diyor ki sayimiz binary ise misal 0110 gibi buna and operatoruyle (&) - sini aldigimizda sonuc ne olur diyor, sanirim baziniz direk bi kac sayiyi deneyip sonucuna bakmissiniz, o zaman su sayilari da deneyin bide 128, 130, 132, 136, 144, 192

Biraz daha sure vereyim.

İyi de mantık işlemlerinde sonuç bir ya da sıfır olmaz mi ben mi yanlış biliyorum?

Sanirim bitwise operatorleri pek bilmiyorsunuz. Bitwise operatorleri es geldigi bitle islem yapar, ornegin 11 & 10 = 10, 11 & 11 = 11, 000 & 111 = 000, 010 & 101 = 000, 001 & 111 = 001 gibi.

• Sayısal olarak ne yaptığı belli de oyunda ne işe yaradığını buradan çözmek imkansız. Oyundaki algoritmik bir probleme pratik bir çözüm bulmuşa benziyor.

1'den 500'e kadar saydırdığımda bir çeşit desen verdiğini gördüm ama oyunda neye tekabül ettiğini bilmiyorum. Sudoku bilseydim daha rahat tahmin yürütürdüm.
  • koda bakmıştım

helal olsun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.