Şimdi Ara

Silinsin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FDCF59BE8 -- 2 Ağustos 2017; 3:14:10 >

• Cihaz batarya ile kullanılıyor iken işlemci ya da GPU frekansı güç tasarrufu sağlamak için en yüksek frekansa düşüyor belki, FPS düşümü bununla ilgili olabilir.
    Termal macun sürme işini iyi yaptıysanız fan sesi ile ilgili bir sıkıntı olmaması gerekir. Yine de macunlar tam kıvamına gelene kadar birkaç gün gerekebiliyor ama bununla ilgili olduğunu sanmıyorum. Bir yerlerde bir sıkıntı var gibi. Servis en garanti çözüm...
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Bataryada iken oyun oynamam, Frekans düşüşü anladığım kadarıyla soğutma yetersizliğinden kaynaklanıyor. Termal macunu düzgünce sürdüğümden eminim. Birkaç gün değil 1-2 hafta oldu, Sanırım ben fanı bozdum. Zalman ZM-STG1 En kaliteli macunlardan birisi, zannediyorum ki Asus'un bu makineye sürdüğü macundan da daha kalitelidir.

Fanı değiştirip sonucuna bakacağım, olmaz ise servise göndereceğim.
  • Fana değilde soğutma borularına zarar vermiş olabilirsiniz. Onları da bir kontrol edin, sıvı kaybı olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    1. Mesajı komple okudunuz mu ?

Notebook'tan bahsediyorum.
  • Okudum, ben de notebookun soğutma borularından bahsediyorum, fanı takıp çıkarırken zarar görmüş olabilir diye düşündüm. Yalnız bununla ilgili de olduğunu düşünmüyorum ki, soğutma borularında kaçak olsa cihaz bir sıcak bir soğuk çalışmaz. İçindeki sıvının hareketine göre soğutma performansı değişebilir ama o kadar kolay kaçak olması söz konusu değil.
    Fan kontrolü BIOS tarafından ve üreticinin kullandığı ACPI vs. belli sürücüler tarafından yapılır. Anakartta sistem sağlığını denetleyen bir çip vardır, sensör verileri buradan ölçülüp ısıya göre fan devri değişimi vs. yapılır. Bazı ayarlara göre göre BIOS bunu kendi de yapabilir, işletim sistemindeki sürücü vs. yazılımlara da bırakabilir vs., hani biraz karışık çalışabilir.
    Fan hızını fan hızı kontrol programları ile ayarlayabiliyor musunuz? Speedfan vs. programlar ile. Bir de ben de mesela Nvidia GPU ile oyun oynadım ve oyundan çıktım, fan devri düşmeden dönmeye devam eder. Sonra Nvidia GPU kullanan bir program açınca fan devri düşer, çünkü bu GPU kapalı iken sıcaklık ölçümünü yapamaz sistem ve fan devrini değiştirmez. Hani ilginç şeyler olabiliyor bu cihazlarda, işinize yaramaz ama fikir ve bilginiz olsun diye yazdım.
    BIOS ayarlarınızı da kontrol etmenizde fayda var. Ancak en garanti yol cihazı servise göndermek görünüyor. Umarım fazla bir tamir bedeli tutmazlar, altüstü kablolar, fan vs. şeyler değişir ki çok aşırı bir şey tutmaması lazım.

• Sorun büyük olasılıkla macun sürme işlemiyle ilgili. Vatan bilgisayarda 17 liraya satılan gri renk macun var. Marka falan hatırlamıyorum. Benim de Asus 90 dereceleri geçmeye başlayınca sinir küpüne dönmüştüm. Macunu bol sürmeyi deneyin. Öyle bezelye büyüklüğünde deyip insanı takıntılı yapan insanlara kulak asmayın. Taşan bölümleri bir peçete ile silebilirsin. Macuna boğun gerekirse işlemciyi ve grafik işlemciyi. Bende işe yaradı. Sorunun teknik olduğunu sanmıyorum. tümüyle soğutma ile ilgili. Zaten o makine boşta bile 40 derecede çalışıyor. İyi soğutulmazsa fps düşüşü yaşatır ve çok sinir bozar.

Dünyada en iyi macun şudur diye bir şey yok. En dandik macun bazen o sisteme veya soğutucu donanımına en uyumlusu gelebilir bilemezsin. Benim önerdiğim macunu deneyin. 32 lira vermek bir macuna bana göre israf.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthkn -- 9 Şubat 2016; 22:27:58 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • fthkn F kullanıcısına yanıt
    Yalnız işlemciyi macuna boğmak da israf. İşlemci ile bakır soğutucu arasında ne kadar az boşluk olursa o kadar iyidir. Zaten soğutucu vidalarını sıkarken arada boşluk falan kalmıyor. Ancak yine de araya ince bir katman termal macun sürmek yonga ve özellikle soğutucu yüzeyindeki pürüzlerin ısı aktarımına olan olumsuz etkisini azaltıyor. Macunun ısı iletkenliği iki yüzeydeki metaller kadar iyi değil, bundan dolayı fazla macun sürmek ısı iletimini azaltır. Bezelye büyüklüğü falan mobil işlemcilere zaten çok fazla gelir, onlar dış kaplaması olan işlemciler için ki onlara bile çok fazla bir miktar.
    Masaüstü bilgisayar toplayıp termal macun kullanmayan bir arkadaşım vardı. Ben bütçeden dolayı hiç el bile atamazken o işlere, o istediği sistemi topluyordu. Ama macun sorunca hiç duymadım demişti. Yine de bilgisayarını sorunsuz kullandı uzun süre. Sürekli de oyun oynayan biriydi. Hani termal macun olmazsa da olur ama yük altında kullanımlar için mutlaka kullanılmalı diyelim. Tabi aşırıya kaçmadan, ince bir tabaka yeterli.

Bu arada ben de arkadaşın sorununu merak ettim. Servise verdi mi, servis ne dedi vs...

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Yalnız işlemciyi macuna boğmak da israf. İşlemci ile bakır soğutucu arasında ne kadar az boşluk olursa o kadar iyidir. Zaten soğutucu vidalarını sıkarken arada boşluk falan kalmıyor. Ancak yine de araya ince bir katman termal macun sürmek yonga ve özellikle soğutucu yüzeyindeki pürüzlerin ısı aktarımına olan olumsuz etkisini azaltıyor. Macunun ısı iletkenliği iki yüzeydeki metaller kadar iyi değil, bundan dolayı fazla macun sürmek ısı iletimini azaltır. Bezelye büyüklüğü falan mobil işlemcilere zaten çok fazla gelir, onlar dış kaplaması olan işlemciler için ki onlara bile çok fazla bir miktar.
    Masaüstü bilgisayar toplayıp termal macun kullanmayan bir arkadaşım vardı. Ben bütçeden dolayı hiç el bile atamazken o işlere, o istediği sistemi topluyordu. Ama macun sorunca hiç duymadım demişti. Yine de bilgisayarını sorunsuz kullandı uzun süre. Sürekli de oyun oynayan biriydi. Hani termal macun olmazsa da olur ama yük altında kullanımlar için mutlaka kullanılmalı diyelim. Tabi aşırıya kaçmadan, ince bir tabaka yeterli.

Bu arada ben de arkadaşın sorununu merak ettim. Servise verdi mi, servis ne dedi vs...

İşim görülüyorsa israf olmaz. N550JK bilgisayarım 95 derecede çalışıyordu oyunlarda. Macuna boğdum 70 dereceyi hiç geçmedi. Mobil için çokça sürülmeli macun. Deneyimle konuşuyorum. Ama kasa yapısı darsa hiçbir şey çözüm olmuyor. O da üretim hatası artık yapacak bir şey yok. Ya da fan sürekli çalışıp kafa şişiriyor.

Masaüstünde termal macun bence de fazla fark etmiyor. İyi bakır bir soğutucu varsa. Üflemesi yetiyor soğumasına. Ben çoğu zaman masaüstünde internet ofis yaparken fanların fişini çekerim. El sürülmeyecek kadar ısınır ama hiçbir şey olmadı yıllardır. Masaüstü ile notebook çok farklı iki dünya. Sürekli kucağımda taşıdığım aletten fan sesi gelmesini hatta HDD sesi bile gelmesini istemiyorum. O yüzden SSD'ye geçtim ama fandan bir türlü kurtulamadım. Fansız dizüstü bakıyorum. Yaygınlaşırsa alacağım.

Arkadaştan bir haber yok sorunu çözmesi ile ilgili. Ama yaşadığı sorun benim de üstüne bastığım macun sorunundan ibaret. Aynen benim yaşadığım sorunu yaşamış. Açıp macunu yenilemek istemiş ama dengeyi sağlayamamış. O yüzden macuna boğ dedim. Artanları da peçete ile temizle. Sorun büyük olasılıkla çözülecektir. Soğutucunun kalitesi çok önemli. Apple Macbooklarda çok kaliteli bakır boru kullanıyor hem de sistemin dengesi sayesinde fanlar çok aşırı bir durum olmadığı sürece hiç çalışmıyor. Dell'in geniş kasa 15 inç bilgisayarları da asla aşırı yük olmadan fan çalıştırmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthkn -- 16 Şubat 2016; 23:19:56 >

• Sen fansız laptop ara suçu kendinde aramak yerine ...
    Aynı laptopu kullandım ve satıyorum daha fan sesi nedir duymadım 8 ayda AKASA aluminyum soğutucu üzerinde kullandım orası ayrı ama soğutucunun fanını bile birkaç kere açtım.
    Neden termal macun ihtiyacı duydun anlamadım. Sorununa çözüm yok bende ama o sorun oraya nasıl geldi ona gitti aklım.
    (7/24 - 8 ay sıfır ses ve sıcaklık )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeMaieju -- 17 Şubat 2016; 2:57:53 >
  • Ustadlar arkadaşlar, bu laptop için soğutucu önerir misiniz ? Laptobun sadece solu ısınıyor çünkü. Oyun oynarken.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.