Şimdi Ara

sigarayı kartla alana 50 kuruş komisyon (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
40
Cevap
0
Favori
13.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • BEn bu konuyu tanıdık bir tekelci ile konuştum. Adam bankanın kestiği komisyon yüzünden zarar etmemek için 25 kuruş almak zorunda,kendi zararını nötrlemek için. 50 kuruş koyan adam 25 kuruş daha kâr etmek için yapıyor çaktırmadan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Andres Escobar

Bence normal bizim burda bi market var hic koymuyor ama ayip olmasin diye yanina mutlaka cikolata biskuvi falan aliyorum kartla odeyecegim zaman.Mesela bizim kampusun yarisi heralde ordan alisveris yapiyor ogrenci memleketindesin gefim kaynagin biziz biraz dusunmek gerekiyor

Bugun son butume girdim geliyorum yoldayim suan gelirken okul cevresi falam bombostu gorucem simdi onlari

Bi yer daha var 25 kurus koyuyor

Binyer daha var tirrek hic satmiyor

işte o akıllı adam çünkü biliyorki vatandaş sigara yanında başka ürünlerde alıcak
  • Prensip gereği komisyon almam diyen bir bakkal abiye sormuştum. Bankanın komisyonu 15 kuruşu geçmiyor demişti. Bu konuda kesin bir bilgisi olan paylaşırsa sevinirim bu arada. Sigaradan edilen kar ise 25 kuruş kadar oluyor ortalama yani kartla sattığın zaman çok az kar ediyorsun. Yine nakit satsan 25kr kar edeceğin sigara için 50 ya da 75 kuruş komisyon alırsan bu etik bir hareket değildir. Bir lira komisyon alan bile gördüm ben ve 90 kuruş kar etmek fırsatçılıktır.
  • Bir düşünün neden kar oranı az neden pahalı neden ?

İçmezseniz ölmezsiniz içerseniz ölürsünüz. Birisi sigara uzatsa teşekkür ederler. Biz içmesinler dediğimizde bize kızarlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yeni_kullanıcı

Bir düşünün neden kar oranı az neden pahalı neden ?

İçmezseniz ölmezsiniz içerseniz ölürsünüz. Birisi sigara uzatsa teşekkür ederler. Biz içmesinler dediğimizde bize kızarlar.

Kar oranının az olmasının sebebi ölüyü hortlatan devletimiz.

Konuya gelirsek kartla almıcaksınız o zaman sigaranızı.Banka adama zaten geç ödüyor parasını ekstra vergi de kesiliyor.Banka geç ödediği gibi komisyon da alıyor.Bunlara karşı o adam tobaccolar ile veresiye çalışmıyor.
  • tartıştığım bile olmuştur , hepte ağlarlar kar ettirmiyor diye lan ozaman satma ben mi diyorum sana sat diye
  • Kimi büfelerde kartla sigara satmıyoruz diyolar.
    Geçen tekelden aldım param çıkışmadı mecburen kart uzattım adam 10,75 yazmış koydu önüme.Abi bu ne dedim beni sigara 10 tl değil mi 75kr komisyon kardeşiim hadi onayla da işlemi yapalım diyo çektim kartı çıktım büfeden .atm den para çekip geldim nakit aldım aynı yerden
  • Her şeyi çok bilen cahiller konuşmaya başlamışlar bizim dükkanda direk kartla satmıyoruz bunun bir kaç sebebi var çogu sigara firması parayı nakit istiyor haftanın 4-5 günü sigara aldığımız için nakit paranın olması avantaj ayrıca yüzde 3 komisyon kesiliyor üstüne pos cihazının aylık ücreti var hepsini geçtim bu kadar az kar yapmak için sıradaki müşterileri bekletiyorsunuz bizim dükkanda direk kartla sigara satmıyoruz esnaf düşmanı cahiller bunları bilmeden konuşabilir , istiyorlarsa gelsinler insan gibi merak ettiklerini sorsunlar keyfimizden böyle yapmiyoruz

Not:Ayrıca sigara satmak için ödediğiniz tekel vergisi fiş için harcadığınız kağıt masrafı ve sigaranın satış kârının az olmasından dolayı kartla sigara satmıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VS18 -- 24 Ocak 2018; 12:31:19 >
  • intotherain1 kullanıcısına yanıt
    Aynı şekilde bizde komisyon koymuyoruz bankaların komisyonu yüzde 3 üstüne pos cihazı masrafı ve tekel ruhsatının masraflarını düşününce satmamak en iyisi ayrıca komisyon koyulmasını isteyenler hep müşteriler oluyor merak ettiğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VS18 -- 24 Ocak 2018; 12:23:49 >
  • O zaman kartla sigara alma kardeşim gayet basit

• Sigara çok ucuz yea, bu ülkede hala elinde sigara ile dolaşabilen varsa sigara ucuzdur.
    Dağ başında bir istasyona girip sigara alabiliyorsan, o dağ başındaki istasyonun 10 liralık sigarayı (10 liraya sigara var mı bilmem) 15 liraya satmasıda doğaldır.
    Burada 50kr çok fazla yea diyen vatandaş, içme, sana kimse zorla satmıyor almasan da olur.
  • Küçük esnaf batmaya mahkumdur. Gidip Migros veya sigara satan büyük marketlerden alışveriş yapıyorum. Kendim içmiyorum,anneme alıyorum. Kimse size 50 kuruş fazladan vermek zorunda değil. Sikayetiniz varsa gidin yetkili makama...

• quote:

Orijinalden alıntı: Alkolog

böyle durumlarda o sigarayı alın ama pos slibiyle birlikte fiş isteyin, sonra maliyeye şikayet edin.

öyle bir dünya yok

Hocam ben bunu zevkle yapabilirim. Yöntemleri,şikayet sürecini falan yazabilir misiniz? Kimsenin fazladan 50 kuruş almaya hakkı yok. Günde 20 kişi kredi kartıyla sigara alsa kendi sigara parası çıkıyor. Aylığa vurunca büyük mebla yani.

Ama işte adam niye fiş istiyorsun vs muhabbeti yapıp vermeyebilir belki, veya durumu çakıp tersleyebilir. Bu durumda ne yapmak lazım?

Ben çoğunlukla küçük esnaftan alışveriş yapmıyorum bu ve benzeri sebeplerlden dolayı. Madem kredi kartıyla sigara satınca kendini döndüremiyorsun o zaman satma. Zorla mı sattırıyoruz? Bir de yukarda sanırım büfe sahipleri yazmışlar ki kartla sigara alma bu kadar basit ahahahahahah dostum ben sizden komple alışveriş yapmıyorum bu kadar basit :D

Gidiyorum Migros'a Carrefour'a veya herhangi bir markete alıyorum sigaramı vs.

• Rena34 kullanıcısına yanıt
    yanında bir arkadaşınla gidebilirsin fiş vermek istemediğine dair şahit olması için.

bulunduğun ilin vergi dairesi başkanlığına gidip şikayet edeceksin, yoksa il defterdarlığına, gitmek istemiyorsan 189u ara işyerinin adını ve adresini ver durumu anlat.

2. olarak pos slibine bak pos hangi bankadansa ara o bankaya durumu aynen ilet. posunu alırlar 1 yıl pos alamaz.
  • VS18 kullanıcısına yanıt
    Şimdi bak ben sana tane tane anlatacam iyi oku başın ağrımasın, burada millete kafana göre sıfat yakıştırmayı da bırak.

Dükkanında pos cihazı bulunduruyorsan müşteri 10 kuruşluk sakız alıp kartla ödemek istese bile kabul etmek zorundasın.

İlgili kanunun ilgili maddesini aşağıya bırakıyorum iyi oku

quote:

5464 sayılı kanunun 17.maddesi

Üye işyerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet
    alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek
    zorundadır. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye işyerleri, kart hamilinden
    kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede
    bulunmasını isteyemez. Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye işyeri anlaşması yapan
    kuruluşlar tarafından üye işyeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme
    yapılamaz.
    Üye işyerleri, mal ve hizmet bedeli karşılığını banka kartı veya kredi kartı ile ödemek
    isteyen kişilerin imza gerektiren işlemlerde imza kontrolünü yapmak, kartın tahrifata uğrayıp
    uğramadığını kontrol etmek ve üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlarca kendilerine ulaştırılan
    bilgiler çerçevesinde kartın geçerliliğini tespit etmekle yükümlü olup, gerekli durumlarda kart
    üzerinde yer alan bilgilerle kimlik belgesi üzerinde yer alan bilgileri karşılaştırmak üzere
    geçerli bir kimlik belgesi ibrazını talep etmek ve harcama belgesi üzerindeki bilgilerle kredi
    kartı üzerindeki bilgileri karşılaştırarak kontrol etmekle yükümlüdür. Bu kontrollerin
    yapılmamasından doğan zararlardan üye işyerleri sorumludur.

Müşteriler kendi komisyon koy diyor demişsin, bunun sebebi sizin gibilerin yaptığı muameledir, başım ağrımasın da şununla uğraşacağıma 3-5 neyse vereyim alayım kafasındaki adam der o lafı.

Bu zamana kadar başınıza birşey gelmemesinin sebebi birinin sizi şikayet etmemiş olmasıdır, ederse pos sözleşmen iptal edilir 1 sene pos kullanamazsın. Bir diğer örnek hem komisyonla satar hem fiş vermezsen maliyeden de ceza yersin şikayet sonucu. Senin ödediğin vergi veya bankanın kestiği komisyon müşteriyi ilgilendirmez, bu durumla karşılaşmak istemiyorsan pos cihazını kaldırırsın veya sigara satmazsın olur biter.

Kimseye de nakit yoksa sigara alma kardeşim di-ye-mez-sin. Ortada bir kanun var sen buna uymak zorundasın. Birisi çıkar basar şikayeti o zaman görürüm burada kelime yapmayı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alkolog

yanında bir arkadaşınla gidebilirsin fiş vermek istemediğine dair şahit olması için.

bulunduğun ilin vergi dairesi başkanlığına gidip şikayet edeceksin, yoksa il defterdarlığına, gitmek istemiyorsan 189u ara işyerinin adını ve adresini ver durumu anlat.

2. olarak pos slibine bak pos hangi bankadansa ara o bankaya durumu aynen ilet. posunu alırlar 1 yıl pos alamaz.

Slipte 10,50

Fişte 10 tl yazması sıkıntıyı doğuruyor değil mi?

Bimerden e-devletten şikayet edilebilir mi? Bir de şikayet edenin adına ulaşma gibi bir durum olur mu başım ağrır mı yani? Malum Türkiye'de yaşıyoruz haklıyken başımıza iş açmayalım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rena34 -- 24 Ocak 2018; 18:38:13 >
  • Mesajınızın tamamını okudum ve söylediğiniz gibi haklısınız vermek zorundaymışız ancak cahil lafımın arkasındayım esnaf düşmanı oturduğu yerden laf yapan bir esnaf kötü diye hepsini genelleyenlere cahil demeye devam edicem saygılar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sigara içmeyin diyenler + lasin lütfen

• Rena34 kullanıcısına yanıt
    e yani doğal olarak sıkıntı doğuruyor o durum.

e-devletten olmaz ama kendi sitesinde var, tc no gireceksin mecbur doğrulamak için

https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=ihb

şikayet edilen kişi şikayet edenin adını göremez g.i.b görebilir, sizden bilgi isterlerse vereceksiniz ki adamlar neyle uğraştığını bilsin
  • 2bin tl lik limitde 41tl aylık pos ücreti tahsis ediyor banka,tabiki limit arttıkça pos ücretide artıyor. Hesap işletim ücreti yıllık aidat ücretine girmiyorum. Sigaranın kar marjı net olarak %4.7 dir. Kısa bir hesaplamayla 10 liraya aldığınız bir sigaranın geliş fiyatı 9tl53kuruştur. Bu sektörden ekmeğini yemenin derdinde olan vatandaşın bağkur prim borcu 600tl,yıllık ruhsat yenileme ücreti 300 tl,aylık muhasebe ücreti 150tl,en kötü dükkan kirası 600tl,ev kirası 600 tl,aylık peşin vergisi 70-100tl,3 aylık stopaj vergisi 150-200tl,dükkanın elektirik faturası 300-350 tl yıllık peşin vergisi 1.500 tl,tabiki evinin kirası evinin masrafları çoluğu çoçuğu felan liste uzarda uzar. Tabi zincir marketlerde yediği kazıkları fark etmediği için bir taraftan indirip bir taraftan bindirdiklerini bilmediği için açıkca "çekmiyorum yada 0.25-0.50 kuruş alırım"deyince "Kazık yedik"diyebiliyorlar lakin zincir ve discount marketlerde yediği sabunlu olduğu için "yaşasın büyük marketler"diyorlar. Kuruş hesabıyla geçinen bu esnafa," Ben gitmiyorum ığğ kaka "diyen arkadaşlara sesleniyorum. HER TÜRDEN MAHALLE ESNAFININ YOK OLMASINI DİLEYENLER LÜTFEN CEBİNİZDE İHTİYACINIZ OLAN ÜRÜNÜ ALACAK PARANIZ OLMADIĞINDA YADA CEBİNİZDEKİ PARANIZ NOKSAN OLDUĞUNDA MAHALLESİNDEKİ ESNAFIN YOLUNU TUTMASIN. 30 bin şube ile 190 bin dükkanın kepenk kapattığı şu günlerde bütün esnaf arkadaşlara ve inatla esnafının kıymetini bilmekten vazgeçmeyen güzel insanlara esenlikler diliyorum.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.