Şimdi Ara

Sıfırdan Sinema Odası Yapmak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
5.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Sayın Teknika, siz yarbaysınız ben ise er!.. :-)

Döşemeye;
    En iyisi: 5cm kalınlığında dansitesi(yoğunluğu) olabildiğince yüksek strafor (köpük) üzerine 5 cm şap (tesviye betonu) üzerine istediğin parke/tahta kaplama onun üzerine bordo renkli duvardan duvara halı:-))) Çok güzel oluyor sinema salonu gibiiiii:-)))
    Basiti: Parke üzerine şilte onun üzerine duvardan duvara halı tabi ki bordo:-)))

Bildiklerimi paylaşmaya çalıştım. Döşemede sadece strafor demiyor, yoğunluğu olabildiğince yüksek strafor diye yazdım. Ses dalgalarını tek cins kaplamayla kesmek hemen hemen mümkün değildir. Çok kalın yaparak işi çözebilirsiniz o da pahalı bir çözüm olur. Ses frekanslarının her bir dalga boyuna karşılık gelsin diye; strafor+şap+parke+ keçe üzerine halı farklı özellikte katmanlamasını önerdim.

Bu uygulamanın işe yarayıp yaramadığını uygulayın görün. Olmamışsa paylaşın biz de doğrusunu öğrenelim:-)))

Ben evime sinema odası yaptım, mesleğim de inş müh. konuya çok uzak değilim. (Çok biliyorum demiyorum) Müzik bölümü için salonlar, konser salonları, yabancı dil simultane tercüme odası gibi çeşitli... spor salonları gibi uygulama yaptığım yapılar var aklıma bunlar geldi...) Strafor yerine taş yünü daha iyi ama fiyat tuzlu. Teknik olarak doğru ve optimum çözüm içeren önerileri ben de heyecanla bekliyorum.

Ses, Akustik, yalıtım mühendisliği ihtiyacı bariz bir şekilde ortada!..

Güzel salonlarda, komşuların kafasını ütülemeden film ve müziklerinizi gümbür gümbür dinleyin-izleyin dileklerimle saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi obsumer -- 19 Haziran 2013; 15:46:15 >

• SİNEMA YA DA MÜZİK ODASI YAPILMASI: İLAVE MASRAFLA...:-))) AKUSTİK ALÇIPAN DUVAR KAPLAMASININ ALTINA TAŞ YÜNÜ LEVHA EKLEMEK ÇOK DAHA İYİ SONUÇ...

Döşemeye;
    En iyisi: 5cm kalınlığında dansitesi(yoğunluğu) olabildiğince yüksek strafor (köpük) üzerine 5 cm şap (tesviye betonu) üzerine istediğin parke/tahta kaplama onun üzerine bordo renkli duvardan duvara halı:-))) Çok güzel oluyor sinema salonu gibiiiii:-)))
    Basiti: Parke üzerine şilte onun üzerine duvardan duvara halı tabi ki bordo:-)))

Camlara: İçten film kapla (ışığı da ısıyı da keseni var iyi araştırın), siyah yada ne renk seçerseniz en koyusu olsun kalınca perde...

Duvarlara: TAŞYÜNÜ LEVHA + Akustik alçıpan duvar kaplaması (delik delik alçıpan panel) veya renkli yumurta kutular (yani yumurta konan karton altlıklar, isterseniz kendiniz istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Ama boyadıktan sonra silikonla duvara yapıştırırsınız...

Tavanlara: Akustik alçıpan duvar kaplaması

İş bitince güzel bir film koyup gümbür gümbür beraber seyrederiz:-)))

Bu yazılardan sonra gündeme gelen kayıt stüdyosu yapımı işi var, imalatı takip edebilirsem sizinle paylaşırım... Saygılar...

• Sevgili arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için tşk ediyorum fakat benim imkanlarıma göre bir değerlendirmede bulunurmusunuz ?
    4e 4 camsız oda var inşa halinde kalma neler yapmam gerek ne malzemesi ne kadar tutar falan yazarmısınız kapıyıda ses geçirez düşünüyorum tv ve ses sistemi bende mevcut
    aklımda ise odanın şekli sadece tv ve ses sistemi yayılıp film izleyeceğim kanapem bu kadar başka hiçbir şey olmıyacak oda da yorum ve fikirleriniz için şimdiden tşk ediyorum
    Not: ev ile oda arasındaki ses yalıtımını olabildiğince iyi yapmam gerek ..Sanki odada film izlenmiyormuş gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi öksüz -- 4 Şubat 2014; 21:44:07 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.