Şimdi Ara

Kasiyer arkadaşlara çok önemli !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
51.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar uzun süre dh yi takip ediyorum ama üye olup konu açmak bugüne nasipmiş. Çok önemli bişey var.
    Yarın ilk kez olarak kasiyerliğe başlamak üzereyim ama neredeyse hiç tecrübem yok. Çoğu kasiyer ve işe alan personeller kasadan çıkan açıklardan söz ediyor.

Bu açıklar nasıl çıkıyor arkadaşlar? Merak ediyorum. Hesabı zaten kasa yapıyor ve siz sadece para üstünü verme işlemini yapıyorsunuz. Yani açıkçası hiç bir bilgim yok. Vaz geçebilirimde. Yardım edebilirimisiniz?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Kasiyer Arkadaşlara Çok Önemli!

Kasiyerlik, müşteriyle yüz yüze etkileşim gerektiren ve finansal sorumluluğu yüksek bir meslektir. Kasada açık vermemek ve görevlerini etkili bir şekilde yerine getirmek için bazı püf noktalarını ve taktikleri uygulamanız gerekir.

Kasiyerlik Püf Noktaları:

• Her işlemi iki kez kontrol edin: Alınan parayı, verilen para üstünü ve fişi dikkatlice kontrol edin.
    • Kasayı düzenli olarak sayın: Vardiyanızın başında ve sonunda kasayı sayın ve günlük dökümünüzle karşılaştırın.
    • Küçük hataları hemen düzeltin: Ufak tefek hatalar zamanla büyüyebilir. Bir hata fark ettiğinizde, hemen düzeltin.
    • Açık çıkması durumunda paniğe kapılmayın: Açık çıkması durumunda sakince önce kendi işlemlerinizi kontrol edin.
    • Müşterilerle kibarca iletişim kurun: Kibarlık ve profesyonellik, müşterilerle olumlu ilişkiler kurar ve hataları önler.

Kasiyer Taktikleri:

• Nakit çekmecelerini düzenli tutun: Para birimlerini düzenli olarak sıralayın ve çekmeceleri dolu tutun.
    • Para çekerken dikkatli olun: Para çekerken hata yapmamak için iki kez sayın.
    • Fişleri dikkatlice doldurun: Fişlere açık bir şekilde müşteri bilgileri ve satın alınan ürünler yazın.
    • Vardiyalarınızı başkalarıyla devredin: Vardiya devri sırasında kasayı beraber sayın ve dökümleri kontrol edin.

Kasada Açık Vermemek İçin Ne Yapmalı:

• Parayı doğru sayın: Parayı sayarken dikkatli olun ve hatalardan kaçının.
    • Fişleri doğru doldurun: Fişlere doğru tutarları ve bilgileri yazın.
    • Sahte paralara karşı dikkatli olun: Sahte paraları tespit edebilmek için eğitim alın.
    • İşlemlerinizin farkında olun: Her zaman yaptığınız işlemlerden haberdar olun.
    • Başkalarının kasalarını asla kontrol etmeyin: Bu, güveni sarsabilir ve açık çıkmasına neden olabilir.

Kasada Açık Nasıl Çıkar:

• İşlem hataları: Doğru olmayan para iadesi, eksik ücretlendirme veya fazla ücretlendirme.
    • Sahte paralar: Gerçek olmayan paralar kasaya dahil edildiğinde.
    • Çalınma: Kasadan para veya ürünlerin çalınması.
    • Dolandırıcılık: Sahte çekler veya kredi kartları kullanılması.
    • İnsan faktörü: Dikkatsizlik, yorgunluk veya dikkat dağınıklığı.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • açık sebebleri
    1. tırnakçılar
    2.bazı kredi kartları postan fiatı girmen gerekior onu yanlış girip açık çıkabilir
    3.yanlış verilen para üstü yani mesala adam sana 20 veriyor sen yanlışlıkla 50lira üstü verebiliyorsun
    4. alınan iadeler sanırım şok yada benzeri bi yerde çalışcaksın iade ürün alıyorsun kasadan para veriorsun iade kesmeyi unutursan açık
    5.
    6.
    7.
    diye uzatabilirim bunları ama bunların hepsinin temelinde yorgunluk dalgınlık geliyor .

ve genelde kasa açığı yansıtılmaz illaki her gün kasa fazla olur kasa fazlaları birikir açık çıksa bile o fazladan alınır : )

nerde başlıcaksın işe
  • çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için. muğlada yerel bir alışveriş merkezi (deniz market) nde başlamayı düşünüyorum. 2 şubesi var sanırım ama büyük olduğundan ve kalabalık biraz o yüzden endişeleniyorum.

Bu arada tırnakçılar derken orayı anlayamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodfalles

açık sebebleri
    1. tırnakçılar
    2.bazı kredi kartları postan fiatı girmen gerekior onu yanlış girip açık çıkabilir
    3.yanlış verilen para üstü yani mesala adam sana 20 veriyor sen yanlışlıkla 50lira üstü verebiliyorsun
    4. alınan iadeler sanırım şok yada benzeri bi yerde çalışcaksın iade ürün alıyorsun kasadan para veriorsun iade kesmeyi unutursan açık
    5.
    6.
    7.
    diye uzatabilirim bunları ama bunların hepsinin temelinde yorgunluk dalgınlık geliyor .

ve genelde kasa açığı yansıtılmaz illaki her gün kasa fazla olur kasa fazlaları birikir açık çıksa bile o fazladan alınır : )

nerde başlıcaksın işe

Genelde açıklar bundan oluyor.
  • dostum tırnakçılara filan çok dikkat et biraz uyanık olmakda yarar var kimseyi kasana dokundurma müşterilerin ellerini kasana sürmesine izin verme bir işlemi yaparken diğer müşterinin senle konuşmasına izin verme ki tırnakçılar en çok bunu yapar 2-3 kişiş gelirler işlemi yapaken diğeri senle konuşur sonra senden 100 lria üsütü isterler sende verirsin bu işlem ortalamama 1 dakka bile sürmez ama bak 100 lira kaybettin kasadan paraları alırken mutlaka amamutlaka mandalları kaldır parayı al mandalı kapat
    çünkü bir 20 lria alcağına 2 tane alırsın paralar o anda birbirine yapışık durumda olur faketmezsin
  • Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyorum. Umarım bu kasiyerlik işini becrebilirim.
  • ve rahat ol kasada sakin stresli gözükme müşteriler hemen artislik yapar : )

ve tırnakçı olayı söyle yapıyolar genelde 8liralık bişi alır 100lira uzatır sen makinaya 100 yazar açarsın kasayı tam o sırada para üstünü verdğin anda aaa 10lirm varmış felan der o arada kargaşa yapar bi şekilde iki kere para üstü alır senden yani : )

ve bide bazıları kasa açıkken arkadan konuşur sen bırak dinleme takma onları kasaya arkanı dönme kasa açıkken para üstü verirken yani

hayırlı olsun bu arada . . .
  • goodfalles teşekkür ediyorum. :) çok cesaretlendim şimdi. dediklerinizi dikkate alacağım.
  • bak ben söyle alıştırmıstım kendimi ne öküzler bu işi yapıyo ben hayli hayli yaparım ki öylede oldu baya bi iyiyim : )
  • öncelikle hayırlı olsun

dostum tırnakçılara filan çok dikkat et biraz uyanık olmakda yarar var kimseyi kasana dokundurma müşterilerin ellerini kasana sürmesine izin verme bir işlemi yaparken diğer müşterinin senle konuşmasına izin verme ki tırnakçılar en çok bunu yapar 2-3 kişiş gelirler işlemi yapaken diğeri senle konuşur sonra senden 100 lria üsütü isterler sende verirsin bu işlem ortalamama 1 dakka bile sürmez ama bak 100 lira kaybettin kasadan paraları alırken mutlaka amamutlaka mandalları kaldır parayı al mandalı kapat

bu olay benim başıma geldi ama şükürler olsun ki kayıpsız atlatmış tım

eger kasana gelen müşteriyi güler yüzle karşılar san
    o işlem sonun da senin güler yüzlü olam ihtimalin yani o müşterinin senin moralini bozma olasılıgı neredeyse yok tur
    bir de kredi kartı çekim işlemlerini gerçekleştirdigimiz pos makineleri var
    onlara da dikkat et özellikle sıfır lara
    yani 19,30 luk alışveriş i sen tutar da 1,93 yazarsan ve dikkat etmez sen
    19,3-1,93=17.37 acıgın çıkar

bir de aldıgın para ya dikkat et kontrol et sahte mi degil mi özellik le adet li para lara 5 tane 20 lik bank not lara arasına sahte yi yerleştirebiliyor lar

birde ürünün fiyat ı tutmuyor bazen yani reyon daki fiyat ı ile kasadaki fiyat ı tutmuyor
    müşteride ben o fiyat dan almak istiyorum diyor
    hiç ugraşma o reyon la kim ilgileniyor sa onu cagır fiyat farkını bırak da o halletsin

şimdilik aklıma gelen ler bu kadar ama takıldıgın yerleri sorabilirsin
    seve seve yanıtlarım

• Arkadaşlar sizlere nasıl teşekkür etsem azdır. Yarın başlıyorum inş. sorum olursa buradan sorarım. :) Sayenizde epeyce bilgilendim.
  • Konu hort oldu ama bir sorum var, usta kasiyer arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim;
    Günsonu açık çıkınca maaştan kesiliyor, peki fazla çıkarsa maaşa mı ekleniyor? Cidden soruyorum, çünkü benimki hep fazla veriyor, nasıl oluyor bilemiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • november27 N kullanıcısına yanıt

Kasa açığı gibi, kasa fazlası da kasiyerin yaptığı hatalardan kaynaklıdır. maaşa eklenmesi söz konusu değildir yani mantık olarak. şirketin hesabına yatar. fazladan alınan parayı ödeyen kişi ertesi gün gelip fazla ödediğini ispat ederse ne yapacaksın maaşından, cebinden parasını mı vereceksin :)

• UnluckyGuy kullanıcısına yanıt
    Nası bi hata yapıyorumki fazla veriyorum çok şaşkınım ya
    Bi de mantıksızmış, açık bana giriyosa fazla da bana girmeli ama de mi :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.