Şimdi Ara

Sharp SJ PT 69R / Üst soğutuyor, alt soğutmuyor. (Ustasız halledil(eme)di)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 14 yıllık buzdolabı. 1 haftadır böyle bir sorun var. Üstte sıkıntı yok. Buzdolabı güneş gören yerde. Bu mu neden oldu acaba? Uğultulu çalışmaya başladı bu aralar ayrıca. İnternetten araştırdım. Hava kanallarının buzdan tıkanabildiği yazılmış. Sabah buzdolabını tamamen boşalttım. Erisin diye buzlar. Akşama kadar kapaklar açık tutacağım. Sizce başka ne olabilir usta çağırmadan yapabileceğim birşey var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xweser -- 29 Ağustos 2023; 0:1:3 >

• Fişi çektim. ve öğleden akşama kadar kapıları açık şekilde tuttum. İçindeki buzlar tamamen eridi. Arkasında bulunan kap tamamen doldu. Sonra fişi taktım ve çalıştırdım. Tekrar soğutmaya başladı. Bilginiz olsun. Böyle bir durumla karşılaşırsanız usta çağırmadan önce bunu yapın.
  • No frost buzdolabı böyle bir sorun yaratır da fişi çekilip buz eritme işlemi yapılarak sorun çözülüyorsa yüksek ihtimalle defrost sisteminde bir problem vardır ve bu geçici bir çözüm olmuştur 15 gün 1 ay içerisinde tekrar aynı sorunu yaşatacaktır.
  • K-E-N-A-N K kullanıcısına yanıt
    İnş olmaz. Olursa benim yapabileceğim birşey var mı?
  • xweser X kullanıcısına yanıt

İnşallah olmaz ama dediğim gibi bu çözüm geçici dir ve büyük ihtimalle sorun yine tekrar eder

Bu arıza biraz detaylı bilgi ve el becerisi istiyor. Çünkü defrost zamanlayıcısından kablo ağına defrost rezistansına termik rölelere kadar kontrol etmek gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 28 Ağustos 2023; 7:6:13 >
    O zaman usta çağırmak gerekecek. Buzdolabını güneşten korumaya aldım. Direkt güneş de görüyordu. Belki etken olmuştur. Bakalım.

Güneş görmesi bu duruma sebep olmaz tam tersi kendi kendine buz erimesini hızlandırarak problemin ortaya çıkmasını geciktirebilir bile.

Ama dediğim gibi büyük ihtimalle arıza tekrarlar. Belki defrost sistemi normal çalışıyor, başka bir sebepten dolayı bir defaya mahsus oldu ve bir daha olmaz da.

• aynı sorunu Arçelik buzdolabında yaşıyorum bende, 2 gün erimeye bırakdım fakat üst sogutuyor alt sogutmuyor :) sizin şansınıza düzelmiş ilerde tekrarlayacakdır. Şuan yeni dolap bakıyorum

• Bugün tekrar nüksetti gibi. Anlayacağınız düzelmedi. Yarın usta çağıracağım. Umarım halledebilir. Siz neden usta çağırmadınız?
    Hocam üst çalışıyor ise motor sağlam demektir değil mi? Usta geldiğinde motor yandı yeni motor takalım diyemez? Kolayına kaçmak ve de daha fazla kazanmak için.

Hocam bu olayın soğutma devresi ile alakası yok ki. Defrost işlemi olmazsa hava kanalları yoğun buz kütlesinden dolayı tıkanır ve soğuk hava dondurucudan soğutucuya geçmez. Bu yüzden dondurucu bölme çalışırken soğutucu bölme çalışmaz hale gelir.

Sensör o zmaan değil mi hocam sorun net olarak? Çok pahalıya patlamaz herhalde bize? Bir de benim buzdolabı çok kullanılan bir model değil. Sensörler uyumlu oluyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xweser -- 29 Ağustos 2023; 16:51:31 >

Hocam önceki mesajda da söylediğim gibi bu çok kompleks bir sorun. Bir çok noktadan kaynaklanabilir. Tahmin yürütmek mümkün değil.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.