Şimdi Ara

Şehit cenazesinde ilk kez cenaze marşı yerine “Tekbir” çalındı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
3
Favori
745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şırnak’ta 11 Ağustos’ta bölücü terör örgütü mensupları ile girdiği çatışmada ağır yaralanan ve dün tedavi gördüğü hastanede şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç Ankara’da son yolculuğuna uğurlandı. Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından şehit cenazesinde ilk kez cenaze marşı yerine Buhurizade Mustafa Itri’nin “Tekbir” adlı eseri çalındı.

http://www.ahaber.com.tr/gundem/2017/08/29/sehit-cenazesinde-ilk-kez-cenaze-marsi-yerine-tekbir-calindi

• Akepenin oslo da anlaştıgı ve ortagı pkk nın katlettigi onbaşı meriç geri mi geldi?
  • Ne zaman boyle bir haber gorsem aklima asagidaki video gelir

https://youtu.be/lyJVcjCd-lA

"İnsanların müziğine, kültürüne, yaşam tarzına yasaklar koyan siyasi otorite, hayatın karşısında daima tuhaf duruma düşmüştür."

Bu milletin neler cektigini izleyin gorun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• helal olsun şehid lik mertebesi beygamber e komşuluk mertebesi tekbirlerle uğurlanmak yalışır şehide olması gereken olmuş bence o zurna sesi kaldırılmalı
  • gayet normaldir. şehitlikte içki içenlerden sonra normalden daha normaldir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: anadolulu1

helal olsun şehid lik mertebesi beygamber e komşuluk mertebesi tekbirlerle uğurlanmak yalışır şehide olması gereken olmuş bence o zurna sesi kaldırılmalı

Oha bu nasıl bir cümle ? Türkçe takıntılı olsam kalp krizi geçirirdim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WB

Ne zaman boyle bir haber gorsem aklima asagidaki video gelir

https://youtu.be/lyJVcjCd-lA

"İnsanların müziğine, kültürüne, yaşam tarzına yasaklar koyan siyasi otorite, hayatın karşısında daima tuhaf duruma düşmüştür."

Bu milletin neler cektigini izleyin gorun

Hukumetin adami, kurdcu ve polis katili Sinan Cetin in uydurmalarina mi inanicaz?

[DHTUBE=https://www.youtube.com/watch?v=8mING20gzds]

yaratilmak istenilen Turk imaji ustte

altta ise 3000 yildir vaar olan Turk imaji ...

ibrani adetleri bana uzak dursun... Ataturk cok hakli videolardan goruldugu uzre.

• Senelerdir söylüyoruz, olması gereken yapıldı. Yalnız tek bir sorun var: güzelim parçayı berbat etmişler! Bu marş değil çok sesli değil, bando niye bu şekilde çalar. Madem bir iş yapacaklar, bari düzgün yapsınlar.

Tekbir budur...

• quote:

helal olsun şehid lik mertebesi beygamber e komşuluk mertebesi tekbirlerle uğurlanmak yalışır şehide olması gereken olmuş bence o zurna sesi kaldırılmalı

Bu ne sacma bir dusunce ?

Ben öldugum zaman cenazemde seriatci muzigimi calinsin ?

• quote:

Orijinalden alıntı: EbuSerkan

quote:

Müziğe dahi şeriatçı diyebilecek bir kafa ile sana şunu çalsınlar, anca o paklar, Tekbir gibi bir musiki şaheserine bu kafa layık olamaz, çalmamaları hayırlı olur.

Hatta cenazende bana haber versinler, bizzat gelip çalayım daha iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraven -- 29 Ağustos 2017; 21:54:28 >

• böyle birşeyin gerçekleştiğine sevindim, öbür müzik hep içimi parçalayan şehidliğin anlamına ve ruhuna uymayan birşeydi. düşünce güzel ama bunun müzik şeklinde olması yanlış
  • EbuSerkan kullanıcısına yanıt
    ölenlere tekbir getirilmiyor zaten, şehid olanlara getiriliyor. şehidlikte islami bir akvram olduğuna göre, senin inancına göre şehidlik diye bir kavram olmadığına göre, senin için böyle bir sorun olmaz merak etme :) bu yönden rahat olabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

quote:

quote:

Müziğe dahi şeriatçı diyebilecek bir kafa ile sana şunu çalsınlar, anca o paklar, Tekbir gibi bir musiki şaheserine bu kafa layık olamaz, çalmamaları hayırlı olur.

Banane arkadasim tekbirden ?

Musluman degilim umrumda degil

Sanki eskiden calinan muzik eglence muzigiydi

• quote:

quote:

quote:

quote:

O yüzden diyorum ya, bu kadar boş kafayla o sana fazla. O yüzden sen geberip gittiğinde bana haber versinler, cenazene gelip yukarıdaki müziği çalayım. Müziğe, cenazede çalınan müziğe şeriatçı diyebilecek kadar boş bir kafaya bu yeter de artar bile.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

O yüzden diyorum ya, bu kadar boş kafayla o sana fazla. O yüzden sen geberip gittiğinde bana haber versinler, cenazene gelip yukarıdaki müziği çalayım. Müziğe, cenazede çalınan müziğe şeriatçı diyebilecek kadar boş bir kafaya bu yeter de artar bile.

YAV HE HE

• eeee o irticacı çağ dışı yobaz dedikleriniz sizler geberince pamuğu tepiyor o zaman anlarsınız parmak kalınlığı ile ilahi mi lazım borazan mı lazım başınıza bir nusubet gelince ALLAH I hatırlarsınız ALLAHIM ALLLAHIM RABBİM ne olur ölmesin babam ölmesin anam ölmesin kardeşim ne olur kurtar dersiniz de ölen geri gelmez gittiği yerden haber salsa aaah neler yapardınız neler
    kuran da derki cehennnemi görse idiniz başınızı secdeden kaldırmaz dınız der
    yaaaa anlayana
  • EbuSerkan kullanıcısına yanıt
    ben öldüğüm zaman ilahiler le defnedilmeyi isterim isteyen cesedi yakılabilir külleri savrulabilir isteyen denize balıklara atılabilir isteyen istediği kalınlıkta pamuk teptirebilir amaaa
    rabbim beni şehid etse keşke inşallah şehid olurum ve cenazemi tekbirlerle uğurlarlar bu da benim isyeğim kime ne vede kimseyi ilgilendirmez
  • Birkaç şehit cenazesinde bulundum, Allah inşallah o cenazedeki şehit olarak orada olmayı da nasip eder. Cenaze marşı cenaze namazından sonra çok gereksiz ve anlamsız oluyordu. Böyle daha mantıklı ve ortamın manevi havasına uygun.
    Dün göktanrıya inanan Türkler nasıl Türkse şimdi müslüman olan Türkler de öyle Türk. Gök tanrıya inanan Türk adetleri sizin işinize geliyor ama islama inanan Türk adetlerini beğenmiyorsunuz. Zorla batılılaştırılırken sorun yok ama Osmanlı gibi olmak zorunuza gidiyor ve eski Türk adetlerini istiyorsunuz. İslam öncesi Türk adeti yerine batılı adeti geldi mi sorun yok ama islam sonrası adeti geldi mi "Araplaştık reröre" diyorsunuz.
  • Bence şehit olan müslüman askerlerimiz için gayet doğru olmuş.

Şehit olan gayri müslim askerler için herhalde Chopin ortak şekilde yine kullanılabilir. O da dünya tarihinin gelmiş geçmiş en muhteşem eserlerinden biri.

Hatta tamamı dinlendiğinde eser kısım kısımdır ve örneğin ruhun göğe yükselişi kısmı da sonundaki mistik kısım da ruhu acılara boğar.

Ha müslüman olup Chopin'i tercih edecekler de olabilir- aileye sormadan yapmamak lazım herhalde

• Boşverin, chopin fazla zaten bu millete. 10.yy seviyesinde, tek sesli, etnik müzik çalsınlar. Çok sesli evrensel müzik neyimize...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.