Şimdi Ara

Sata tanımama sorunu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Cuma günü Seagate SataII 160gb HDD aldım.Asus P4S-800D-X anarkarta taktım.Anakart sata1 destekliyor ama HDD jumper li geldi.Xp yi baştan kurmaya çalıştığımda bir türlü sata hdd yi görmüyor.Cuma gününden beri denemediğim yöntem kalmadı.

Eski IDE hdd yi de takıp denedim windows da anakart programını yükleyince tanıdı ama bir türlü xp yükleme taplosunda görmüyor.

CD de sata driverları eksikdir dedim sp2 li xp cdsine sp3+ anakart cd sinde olan sata driverları + internetde dolaşan sata driverlarını filan entegre ettim sonuç gene sıfır

Disket sürücümde yok nasıl yapıcam yapan varsa yardım etsin lütfen yoksa kafayı yicem 4 tane CD harcadım boşa

• Sadece doğru driveri entegre edin başkasını değil.
    mainborad cd deki kalsörlerden biridir
    pakette txtsetup.oem isimli dosya olacak o dosyadan tanırsın.
    birden fazla farklı driver entegre ederseniz sorun çılkabiliyor.
  • senin hdd sata driver istiyor.sata driver tanıtmak biraz uzun iştir ama anakart modeline göre sata driver bulabilirsin.tabi bu sata driverı bulduktan sonra xp cd sinin içine koyman gerekir...
    sata driver tanıtmak ise :önce bir tane açılış disketi ayarlaman lazım daha sonra xp cd sini çalıştırmalısın oradan f6 tuşuna basmalısın karşına bazı seçenekler çıkcaktır orodan sata driver kısmını seçmeniz gerekiyor daha sonra isi S tuşu ile kaydet deyip işleme devam edecektir ve daha sonra normal window kurarak işleme devam edecektir.... iyi günler
  • Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak
    Biostan sata özelliğini kapatmak ve xp yi kurduktan sonra sata sürücülerini kurarak tekrar sata özelliğini açmak.
  • jumper ayarlarını düzelt bance ok sata da ayarlama yapma jumperleri cıkar böyle yaparak arızan gececektir
  • quote:

Orjinalden alıntı: Astirek

Cuma günü Seagate SataII 160gb HDD aldım.Asus P4S-800D-X anarkarta taktım.Anakart sata1 destekliyor ama HDD jumper li geldi.Xp yi baştan kurmaya çalıştığımda bir türlü sata hdd yi görmüyor.Cuma gününden beri denemediğim yöntem kalmadı.

Eski IDE hdd yi de takıp denedim windows da anakart programını yükleyince tanıdı ama bir türlü xp yükleme taplosunda görmüyor.

CD de sata driverları eksikdir dedim sp2 li xp cdsine sp3+ anakart cd sinde olan sata driverları + internetde dolaşan sata driverlarını filan entegre ettim sonuç gene sıfır

Disket sürücümde yok nasıl yapıcam yapan varsa yardım etsin lütfen yoksa kafayı yicem 4 tane CD harcadım boşa

Birkaç Çözüm:
    -Bios ayarlarını doğru yapmamış olabilirsin.
    -Anakartın sata 2 desteği olmayabilir...
    -Win cd si içerisine nlite ile anakart cd si içerisinde bulunan sata ve raid driverlerini entegre edersen disket derdi ile ugraşmazsın...
    -IDE Kurulumunu Ghost vb. bir image programı ile (ben ghost öneririm) yeni aldığın sata hdd ye partition veya disk olarak klonlayabilirsin.Sonrasında açılışta yeni hdd den Pc yi başlatırsın.
    -VB. Çözümler artırılabilir....

quote:

Orjinalden alıntı: efendisizz_bey

jumper ayarlarını düzelt bance ok sata da ayarlama yapma jumperleri cıkar böyle yaparak arızan gececektir

satada sadece jumperlerler hız ayarı için kullanılır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musadilek -- 5 Aralık 2008; 14:28:02 >

• geçen gün bende seagate 160 gb. sata2 hdd. aldım üzerinde jumper vardı ve sata olarak takılıydı hiç değişiklik yapmadan direk taktım (anakartım P4P8X) ve fdisk çekerek formatladım ve xp-sp3 kurdum sata driver falanda istemedi.
    anakartınzın biosunu bir güncelleyiniz büyük ihtimalle bios güncel değil ondan tanımıyor olabilir hdd.yi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muzo86 -- 4 Ocak 2009; 10:54:38 >
  • senin hdd sata raid istiyo onu tanıtman lazım bu işlemi windows cd sinin içine gerekli driverlerı atarak yapabilirsiniz ya da açılış disketi ile tanıtabilirsiniz....
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.