Şimdi Ara

SATA AHCI bağlantıları nasıl yapılmalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
87
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

gigabyte ga-p55-ud7 anakartım var.Bildiğim kadarıyla AHCI desteği de bulunuyor.Bilgisayarımı toplayan arkadaş PCH SATA Control Mode seçeneğini default olarak yani IDE olarak ayarlamış.

Ben AHCI desteğinden faydalanmak istiyorum.

PCH AHCI modunu windows kurulumundan evvel AHCI yapıp windows 10'u kurduğum halde AHCI BIOS Not Installed hatası alıyorum.Anlaşılan yapılan işlem hatalı.

Ayrıca sadece PCH SATA Control modu AHCI yapmak haricinde eSATA ctrl mod,GSATA6_7/IDE ctrl mod ve GSATA8_9/IDE ctrl modlarını da mı AHCI yapmam gerekiyor.

SSD:Corsair Force GT SATA 3.0.

SSD'ye bağlı SATA kablosunu 6 GB/s hızından faydalanmak için resimde görülen GSATA3_8 veya GSATA3_9 portuna bağladığımda AHCI aktif olmuyor.Hata alıyorum.

En sağda bulunan beyaz SATA 2 portlarından olan GSATA2_6 veya GSATA2-7'ye mi SSD'yi SATA kablosuyla bağlayıp PCH SATA Control Mode seçeneğini de AHCI yapıp windows'u kurmalıyım?

Ek olarak 2. HDD diski mi,CD/DVD Rewriteri ve ön porttan gelen sata kablosunu hangi portlara takmalıyım.

Bu anlattıklarıma göre işlemleri nasıl yapmalıyım.

Teşekkürler şimdiden.

• oncelikle anakartinizda iki sata kontrolleri var.bunlardan biri guney koprusu icinde digeri ise sistem kurulumundan sonra tanitilan diger yongaya bagli.

sistem kurulumundan once guney koprusune bagli kapiya depolama birimini takip ardindan bios ta sata ahci secenegini seciceksiniz.ardindan sistem kurulumunda sizden anakart cd si icindeki ahci dosyalarini isteyecek.bu sekilde ahci yi aktif edebilirsiniz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.