Şimdi Ara

sata 3 ün farkı nedir (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
1
Favori
38.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mss1905

verdiğin linkte şöyle bir uyarı var:
    -Bütün bu işlemlerden önce mutlaka bir sistem geri yükleme noktası oluşturun.
    -Bu işlem yanlış bir adım atmanız durumunda veri kaybetmenize sebep olabilir.
    -Bazı durumlarda bu işlemden sonra sata optik sürücünüz kaybolabilir.Bununla ilgili Microsoft'un yayınladığı hotfix'e buradan ulaşabilirsiniz.(Bildiğim kadarı ile Vista SP1 den sonraki Windows sürümlerinde bu düzeltildi.)

Riskli gibi geldi bana bir sorun oluşabilir mi?

işlemi doğru yap hiçbir sorun olmaz o uyarı normal kaybedeceğin şeyde kayıtlı dosya falan yani adettendir o uyarı riski falan yok ben yaptım hiçbirşey olmadı risk falan yok yani işlemi yapınca pc açılınca ahci drverleri yüklenip kuruluuyor kendisi bukadar. yinede sen bilirsin ben rahat yaptım sanmaki ben büyük ustayım ama hız farkını gördüm açılış ve kapanışta.

• linkteki gibi sırasıyla yaptım biostan ahcıyı seçtim açılırken siyah ekran geldi ntfs hatası altta da yeniden başlat ctrl alt delete yazıyordu.ctrl alt delete dedim bios geldi tekrar ide yi seçtim windows açıldı.bilmiyorum neyi yanlış yaptım.verdiğin linkteki gibi start a değerini verdim biostan ahcıyı seçtim belki benim anakart ahcı modunu desteklemiyordur.Bilmiyorum olmadı bende bir daha da denemedim.
  • SSD3 alıp içine windows'u atsam ve diğer oyunlar Sata 2 sabit diske atsam çok hız farkı çıkar mı ortaya? yoksa sadece boşuna para vermiş mi olurum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

3 ve üzeri sayıda sabit sürücüden(mekanik veya ssd) raid oluşturmadığın sürece sata 3 bir fark yaratmaz. 300mb/s sınırının 600mb/s sınırına çekilmesini sağlıyor sadece.

sata 3 destekleyen bir anakart alıp sata 2/ 7200 rpm hdd kullanmak ideal bir yöntem öyleyse şu anda ...
    İleri zamanda solid state disklerin fiyatları yüzde 70 kadar düşerse o zaman sata 3 devreye girer bizde yeni anakart almak zorunda kalmayız...
    Yani ileriye dönük bir anakart almak istiyorsak sata 3 ve usb 3.0 desteklemesi en akıllı tercih olacak (veri transferi her 2 yoldada oldukça hızlı ve zamanla bu disklere ihtiyac duyulacak çünkü günümüz bilgisayar oyunları ve verilerinin hacmi grafik ve opsiyonlarının ilerileyeceğinden ötürü ileri dönemde mecburi hale gelebilir ) :)

teşekkürler...

• quote:

linkteki gibi sırasıyla yaptım biostan ahcıyı seçtim açılırken siyah ekran geldi ntfs hatası altta da yeniden başlat ctrl alt delete yazıyordu.ctrl alt delete dedim bios geldi tekrar ide yi seçtim windows açıldı.bilmiyorum neyi yanlış yaptım.verdiğin linkteki gibi start a değerini verdim biostan ahcıyı seçtim belki benim anakart ahcı modunu desteklemiyordur.Bilmiyorum olmadı bende bir daha da denemedim.

Hocam aslında yanlış yapmışsınız. İlk ahci driverlarını yükleyip sonra biostan ahciyi açmanız gerekiyordu. Aslında direk ahciyi açıp hemen ardından işletim sistemini yeniden kurarsanız daha sağlam olur.
  • linkte dediği gibi2- Kayıt Defteri'nde
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV start adlı yerde değere 0 verdim sonra pc yeniden başlattım biosta ahcı moda getirdim.böyle olmuyormuydu.ahcı sürücülerini indrip onu mu kuracağım.
  • neyse a bir gün ssd disk alırız işletim sistemini ona kurarız nasılsa anakart sata 3 ü destekliyor.
  • quote:

linkteki gibi sırasıyla yaptım biostan ahcıyı seçtim açılırken siyah ekran geldi ntfs hatası altta da yeniden başlat ctrl alt delete yazıyordu.ctrl alt delete dedim bios geldi tekrar ide yi seçtim windows açıldı.bilmiyorum neyi yanlış yaptım.verdiğin linkteki gibi start a değerini verdim biostan ahcıyı seçtim belki benim anakart ahcı modunu desteklemiyordur.Bilmiyorum olmadı bende bir daha da denemedim.

anakartın destekliyorda biyerde hata yapmış olabilirsin çünkü bende sorunsuz oldu. birde işlemi yaptıktan sonra yeniden başlarken pc direk biosa girip ahcı yi seçip F10 yapıp ok deyip çıktın umarım doğrusu bu çünkü. neyse sen en iyisi sonra format atarken biosa girip ahcı modu seçip format at ozaman sorun olmaz. tabi umarım biosda değişiklik yapınca çıkışta F10 ile kaydedip çıkıyorsundur

• quote:

Orijinalden alıntı: FurkyZ

quote:

Hocam aslında yanlış yapmışsınız. İlk ahci driverlarını yükleyip sonra biostan ahciyi açmanız gerekiyordu. Aslında direk ahciyi açıp hemen ardından işletim sistemini yeniden kurarsanız daha sağlam olur.

kardeş yanlış bişey yok çünkü ben de linkteki bilgilerden yaptım oldu ve açılıncada ahcı driverlerını kendisi yükledi, olmasa linkte bilgi verilmezdi ve bende oldu demezdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 6 Mart 2012; 20:18:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

quote:

quote:

kardeş yanlış bişey yok çünkü ben de linkteki bilgilerden yaptım oldu ve açılıncada ahcı driverlerını kendisi yükledi, olmasa linkte bilgi verilmezdi ve bende oldu demezdim

Driverları kurmadan yaparsa olmaz. Siz önceden yüklemişsinizdir. İntel çipsetlerde driver kurmaya gerek yok. AMD çipsetlerde driver şart. Linkteki kurulum aşamaları intel çipsetlere göre yazılmış. Her linke %100 gözüyle bakmayın lütfen.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

quote:

quote:

Driverları kurmadan yaparsa olmaz. Siz önceden yüklemişsinizdir. İntel çipsetlerde driver kurmaya gerek yok. AMD çipsetlerde driver şart. Linkteki kurulum aşamaları intel çipsetlere göre yazılmış. Her linke %100 gözüyle bakmayın lütfen.

ben hiçirşey yüklemedim sistemim IDE modda kuruluydu ve sadece linkteki tarifi yaptım sonra pc yeniden başlarken biosa girip ahciyi seçip F10 yapıp çıktım açılınca pc saati yanından uyarı çıktı ahcı driverler yükleniyor yüklendi ve sonuç ahçi modda şuan yani ayrıca ahcı driver yüklemedim. olmsa niye oldu deyip burda milleti aldatayım arkadaşım lütfen.. artı linktede kurulum aşaması falan yok sadece regedit bilgisi var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 9 Mart 2012; 2:03:00 >

• yanlız ben de şu oldu rageditte ilgili yerde star a 0 değerini verdim bilgisayarı yeniden başlattım açılışta biosa geçmek için benim anakartta del tuşuna basılıyor bastım bios gelmedi pc açıldı tekrar yeniden başlattım açılışta del e tekrar bastım gene bios gelmedi.üçüncü açılışta bios geldi ahcı yı seçtim f10 yaptım.çıktım sonrasında ntfs hatası ctrl alt del yeniden başlat diye uyarı çıkınca onu yaptım açılışta biosta ide yi seçtim artık olmuyor diye.ahcı diriveri yüklenecekse nerden indirebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Orijinalden alıntı: Shattered Glass

Sata 2 ile sata 3 disklerin performans bakımından SDD'lerle karşılaştırılması yanlış. Daha doğruus sata 2 ile sata 3 harddiskin performans karşılaştırması söz konusuyken SDD'den bahsetmek çok saçma. Sata 3 SSD teknolojisine alt yapı hazırladığı ve yüksek performansı amaçladığını biliyoruz ama konu sata 2 ile sata 3 arasındaki hız farkı.

Sata3 harddisk sata3 destekli anakart ile sata 2'ye elbette daha hızlı çalışacaktır. Bunu SSD ile ilişkilendirmenin ne manası var. Şuanda yeni bir pc düzecek herkese şiddetle sata3 disk ile anakart öneriyorum. Pahalı yada ucuz sonuçta 7 yıl önceki teknolojiyi pcye adapte etme mantığı nedir? Şuanda kullandığım pc 7 yılını doldurdu diskim sata 2(o zamanlar pcyi toplarken sata 2 özellikle istiyordum ne olduğunu bile bilmiyordu bilgisayarcılar) anakartımda sata 2 destekliyor. Aynı zamanda 64 bit sistemi ilk keşfedenlerdenim. Ben bu teknolojiyi 7 sene önce kullanmış biri olarak kesinlikle sata 3 teknolojisine geçiş yapılmasını öneriyorum.

Konuyu görselle destekleyip sata 2 ile sata 3 arasındaki ezici farkı karşılaştırmalı video ile destekleyelim. Sata 3 disk hız konusunda show yapıyor resmen.

Olay kısıtlı bütçesi olan insanların boşa para vereceği bir teknoloji olması.

Orada karşılaştırma verilmiş ama disklerin modeli ne.

5400RPM lik 160GB Sata II HDD ile, 7200RPM 1TB SataIII HDD kıyaslanır ise bariz fark görülür tabiki.

4,1GB lı dosyayı Sata III HDD 42 saniyede atmış. 4,1GB ~= 4200MB

4200 / 42 = 100MB/saniye Hız.

Sata II denen disk ise 59 saniyede atmış güya. Burada hesap edersek hızı.

4200 / 59 = 71MB/saniye hız çıkar. Cidden dalga mı geçiyorlar.

Eğer hiç hesab etmeden. İncelemeden her videoya inanırsanız iş zor. Yani hepsi yalan bunların. Ben HD502HJ kullanıyorum ve bu disk SataII. Hızı ise 100+MB larda. 5400RPM lik 2TB disklerim bile o videodaki kadar yavaş değildir.

SATA III dediğim gibi SSD ler için gerekli. HDD lerde ise boş iş. Eğer bir anakarta 200TL civarı para veremeyecek biri iseniz SATA3 diye yırtınmaya gerek yok. Ama 250TL ye bir anakart alacaksanız SATA3 mutlaka olmalı. Gene HDD alırken bu Sata3 bu Sata2 diyip fazla para veremeye gerek yok. Çünki HDD ler SataII olmuş SataIII olmuş bir şey fark etmez.

Yanlış düşünüyorsun SATA3 teknolojisine sahip olmak için ayrı ücret ödenmesine gerek yok. Bak üşenmedim kanıtlamak için sata 2 ve sata 3 çalışacak bir pc topladım.

SATA2 DİSK
    Western Digital 500 GB 7200 RPM Sata2 32 MB WD5000AADS FİYAT 194.32 TL
    SATA2 ANAKART
    ASUS P7H55 Intel H55 Soket 1156 DDR3 2200MHz(O.C.)SATA 2.0 USB 2.0 Anakart FİYAT 203 TL
    TOPLAM 397,32 TL

SATA3 DİSK
    Western Digital Caviar Green 500GB 32MB SATA 6 Gb/s Harddisk WD5000AZDX FİYAT 190,74 TL
    SATA3 ANAKART
    MSI H67MS-E23 (B3) Intel H67 Soket 1155 DDR3 1333MHz SATA 3.0 VGA&DVI Anakart FİYAT 197 TL
    TOPLAM 387,74 TL

Şimdi gördüğün gibi SATA 3 ile çalışacak bir bilgisayar SATA2'ye göre daha ucuz. Her ikiside dengi ürünlerle kıyaslandı. Konu şuanda sata disklerin genelinde pclerin tam verim alıp alaması değil ona kalırsa adsl hatlardanda tam verimi alamıyoruz konumuz iki teknolojinin karşılaştırılması. 397 liralık SATA 2 ile çalışan bilgisayar hız olarak geride kalacaktır. 387 lira verip aldığınız SATA3 teknolojili sitem ise her şartta sata2'ye göre daha hızlı olacaktır. Sen neden SDD'leri karıştırıyorsun kardeşim? Konunun onunlada alakası yok. Sata 3 çıkmışken fiyatıda sata 2 ile aynıyken neden gidip millet sata 2 sistem koysun evine yazıktır günahtır yanlış bilgiler vermeyin.

PC toplayacak arkdaşlar alacağınız harddiskin sata 3 (6gbs) olmasına ve anarkartında sata 3 desteklemesine önem verin. Fazla para harcamanıza gerek yok yukarda güncel fiyatlarıda verdim linklere tıklayın görün. Ben 8 yıldır sata 2 kullanıyorum. Yakında sata 3'e geçeceğim. 8 yıl önce bus ata 2 li pcmi aldığımda daha öncesinde 6 yıl kulalndığım pata diskle karşılaştırıldığında kendimi acayip hissetmiştim. Hız farkı cidden anlaşılıyor buna takıntılıysanız zaten gözlerinizle göreceksiniz.

• quote:

yanlız ben de şu oldu rageditte ilgili yerde star a 0 değerini verdim bilgisayarı yeniden başlattım açılışta biosa geçmek için benim anakartta del tuşuna basılıyor bastım bios gelmedi pc açıldı tekrar yeniden başlattım açılışta del e tekrar bastım gene bios gelmedi.üçüncü açılışta bios geldi ahcı yı seçtim f10 yaptım.çıktım sonrasında ntfs hatası ctrl alt del yeniden başlat diye uyarı çıkınca onu yaptım açılışta biosta ide yi seçtim artık olmuyor diye.ahcı diriveri yüklenecekse nerden indirebilirim.

anlaşılan sende başka sorunlar var yada del tuşuna sık aralıklarla sürekli basmıyormusun acaba? neyse anakartın asus du sanırım asus sitesinde modelini yaz örnek benim anakart ASUS WEB SİTE TIKLA açılan sayfada yukarıda ara bölümüne anakartının modelini yaz örnek M4A88TD-V EVO/USB3 yaz anakarın çıkınca altta yüklemeyi tıkla çıkan satyfada OS yazan yerde sistemini seç örnek windows 7 64. sonrada zaten altta anakartın için gerekli driverler görünür. yada bunlarla uğraşmayıp format atarken biosda ahcı modu açıp öyle format at

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 7 Mart 2012; 20:30:18 >

• http://www.asus.com.tr/Motherboards/AMD_AM3/M4A89GTD_PROUSB3/#download bu güncellemelerden hangilerini yapayım hepsini yapayım mı?
  • en son ahcı driverlarını indirdim.şimdi önce driverları yükleyip sonra biostan ahcı yı aktif hale getirsem olur mu böyle mi yapmam lazım.cahilliğimi bağışlayın.ben uzun zamandır masaüstü kullanmadım laptoplarda da böyle şeylerle uğraşmadım.
  • quote:

en son ahcı driverlarını indirdim.şimdi önce driverları yükleyip sonra biostan ahcı yı aktif hale getirsem olur mu böyle mi yapmam lazım.cahilliğimi bağışlayın.ben uzun zamandır masaüstü kullanmadım laptoplarda da böyle şeylerle uğraşmadım.

kardeşim yukarıdaki arkadaş ya bilmiyor yada yanlış anladı verdiğim linkteki tarifi çünkü o tarif sadece intel için falan değil tarifin neresinde sadece intel içindir yazıyor ben göremedim neyse en üstte başlangıç yazısını okursan anlarsın alta o bölümün resmini koydum sana bir link daha vericem ordaki yazılanıda oku ve verilen küçük programı indirip dene link buhttp://www.iphoneyardim.net/hackintosh_soru-cevap/9078-windows_7_ye_sonradan_ahci_driver_yuklemek.html bende ahcı drever hiç yüklemedim ama sanırım şöyle biyerde okumuştum ahcı driverlerini flaşa at tak pc ne sora win 7 cd sini takıp disk bölme yerinde sürücü yükle seçeneği var onu seçip flaş diski gösterip yükle de olması lazım ben yüklemediğim için tam bilmiyorum çünkü sana verdiğim linkteki tarifi yaptım oldu artı benimde sistemim senin gibi IDE modunda kuruluydu ve amd benimde pc. yada hiç uğraşma en garanti format at,tabi format atmadan önce ahcı modunu aç sorunsuz yaparsın. ama yukardaki linkteki programı dene isterseen ahcı ayarını regedite girmeden kendisi yapıyormuş
     sata 3 ün farkı nedir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 9 Mart 2012; 2:17:42 >

• ben önce bir tane fix indirdim onu kurdum sonra cihaz reset atınca bios'dan ayarları ahci yaptim öyle windows'a geçtim cihaz kendi donanım yüklemesine geçti ve iki dakkada halloldu.
  • Orijinalden alıntı: Rindaman
    ben önce bir tane fix indirdim onu kurdum sonra cihaz reset atınca bios'dan ayarları ahci yaptim öyle windows'a geçtim cihaz kendi donanım yüklemesine geçti ve iki dakkada halloldu.

evet yukarıda bahsettiiğim program o fix. yani regedite girmeden ahci ayarını yapıyormuş. ben el ile yapıp hallettim ve dediğin gibi açılışta yükledi donanımı sağol bu arada yazımı doğruladın
    alttaki yazıda sadece intel için bu ayarın olmadığının ve ahcı driver yüklemeye gerek olmadığının ispatı ahcı driver yüklü zaten ama IDE modda kurulduğu için ahcı driver devre dışı ve regeditte o ayarla aktif ediliyor
     sata 3 ün farkı nedir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 9 Mart 2012; 4:14:20 >

• aynen
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.