Şimdi Ara

Saniyede 254 trilyon basamak üreten sayı üreteci geliştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Saniyede 254 trilyon basamak üreten sayı üreteci geliştirildi

Sayı üretme sistemleri yüz yıllardır kullanılıyor ancak şifrelemenin modern dünyada öneminin artması ile birlikte bu sistemlere de ihtiyaç artmaya başladı. Milyarlarca elektronik cihazın olduğu günümüzde rastgele sayı üretmek çok hızlı olmak zorunda. Buna yönelik etkileyici gelişmeler yaşanıyor.

Saniyede 254 trilyon basamak

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Dublin Trinity Eğitim Kurumu araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir lazer tabanlı sayı üreteci türünün en hızlısı ünvanını elde etti.

Ayrıca Bkz.iPhone 12 artık Unc0ver jailbreak kapsamında

Sistem saniyede 250Tb rastgele bit üretebiliyor. Yani saniyede 254 trilyon civarında rastgele basamak diyebiliriz. Bu rakam bilgisayar tabanlı rastgele sayı üretim sistemlerinden 100 kat daha fazla.

Bu yeni sistem bir milimetre uzunluğunda küçük bir lazer kullanıyor ve çıkış yapmadan önce kum saati şeklindeki bir boşluğun içerisine yerleştirilmiş aynalardan sekiyor. Bu sistemde pek çok optik mod oluşturulabiliyor.

Saniyede 254 trilyon basamak üreten sayı üreteci geliştirildi

Saniyenin trilyonda birinde 254 nokta oluşturabilen bu sistemi en hızlı kameralar dahi takip edememiş ve bir kaç nano saniye sonra kameranın hafızası dolmuş. Bu bakımdan tam bir kayıt da yapılamamış.

Çok hızlı sayı üreteçlerine olan ihtiyaç nedeniyle farklı yöntemler geliştirenler de mevcut. Google’ın kuantum bilgisayarları kullanarak geliştirdiği 53 kubitlik benzer bir sistem de etkileyici sonuçlara ulaşmıştı.

Kaynak:https://www.engadget.com/fastest-laser-random-number-generator-102542886.html

• Ne diyonuz ne olmuş saniyenin kaçta biri?

• Ben mi yanlış hesaplıyorum yoksa 254trilyon bit, 31 terabayt mı yapıyor? Saniyede 31 terabayt yazabilmek muazzam bir rakam. Yani üretmesi bir yana onu kaydedebilen kaynakta inanılmaz hızlı olmalı. Kapasitesi de çok sağlam olmalı. 10 saniye test edeyim desen 310tb. Ya da millet bir şekilde aslında bu tb'lerin falan sınırsıza yakın yolunu buldu. Son kullanıcılara ufak ufak artırıyorlar.

• Cidden harika. İnsanlığa katkı budur, tebrik ederim.

• konuyu her zaman ki gibi yanlış yerinizle anlamışsınız !

konu şu ! random diye sayı üreten bir programlama fonksiyonu vardır.
    ama bu fonksiyon tam anlamayla random ( rasgele ) değildir.

rasgele diye ya saatin saniyesini 2 ye böler 3 le çarpar misali bir sabit referans noktası gereklidir. bu yüzden haliyle ileri seviye güvenlik anlamıyla ön görüle bilir tahminler üreten alternatif programlarla bu sayı buluna bilir.

burada kum saati gibi doğal analog bir sistemin rasgeleliğini randomize bir değer anlamıyla hiç bir insan mantıksallığı ile yazılamayacak bir rasgellik üretilmiş. bu, bu açıdan mantıklı gibi ama büyük sunucuların optik açıdan yanlarında bir kum saati tarayıcısı barındıracağı anlamına geliyor.

• 4 bytelık bir veride 10 basamaklı sayı saklanabiliyor, her basamak bir bite tekabül etmez yani

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

konuyu her zaman ki gibi yanlış yerinizle anlamışsınız !

konu şu ! random diye sayı üreten bir programlama fonksiyonu vardır.
    ama bu fonksiyon tam anlamayla random ( rasgele ) değildir.

rasgele diye ya saatin saniyesini 2 ye böler 3 le çarpar misali bir sabit referans noktası gereklidir. bu yüzden haliyle ileri seviye güvenlik anlamıyla ön görüle bilir tahminler üreten alternatif programlarla bu sayı buluna bilir.

burada kum saati gibi doğal analog bir sistemin rasgeleliğini randomize bir değer anlamıyla hiç bir insan mantıksallığı ile yazılamayacak bir rasgellik üretilmiş. bu, bu açıdan mantıklı gibi ama büyük sunucuların optik açıdan yanlarında bir kum saati tarayıcısı barındıracağı anlamına geliyor.

bu random olayını ben de böyle düşünmüştüm programlama dillerinde pc insan beyni gibi rasgele sayı nasıl tutuyor neye göre belirliyor ben 3 diyecekken vazgeçip 5 diyebilirim ama pc bunu neye göre yapacak kesin o anki saniyeyi saliseyi alıyor diye düşünmüştüm Saniyede 254 trilyon basamak üreten sayı üreteci geliştirildi 

• Gocs G kullanıcısına yanıt

forumda projeler kategorisini takip et

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 14 Mart 2021; 19:55:12 >
  • dil bilmiyorum ki C'ye yeni başladım Saniyede 254 trilyon basamak üreten sayı üreteci geliştirildi 

• yani?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.