Şimdi Ara

sanat sanatçıyı göstermiyorsa

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mimar sinan deyince niye aklımıza süleymaniye veya selimiye gelir

• Çünkü sanat derken genelde insanların yaptığı sanattan bahsederiz. Mimar Sinan senin benim gibi etten kemikten bir insan. Selimiye de, bir insanın yapabileceği bi sanat eseri. Betondan bir bina, elbette o binanın mimarını mühendisini hatırlatır. Gitardan çıkan bir ses de, o sesin bestekarını hatırlatır. Şimdi; bu başka bir şey, dünyayı yaratan sanatçı demek başka bir şey. Hakkında birinci elden hiçbir veri yok. Resim yapan, bina yapan bir sanatçıyı gözlerinle kanlı canlı görebilirsin ama ağaç yapan bir Tanrıyı göremezsin. Sadece hikayelerini duyabilirsin. Bir resmi incelediğinde onda bir sanatçının nasıl fırça darbeleri kullandığını anlayabilirsin. Fakat bir ağacı, bir insanı incelediğinde, nesilden nesle geçen biyolojik fonksiyonları ve adaptasyonları görürsün. Elbette kendini sanatçı görmeye ve hayranlık duymaya şartladığın zaman dışkıda bile bir sanat olduğunu iddia edebilirsin. Ama bu sanat tabiri, günlük hayatta kullanılan sanatla alakasız, hayali bir ifadedir. Gerçek sanat için de, tanrısal sanat için de aynı sanat kelimelerini kullandığın için, sanki bunlar aynıymış gibi, kesin bir delil bulmuş gibi hissedebilirsin. Fakat bu sadece bir yanılgı olur.
  • peki mimar sinan nereden geliyor? o niye aklina gelmiyor?
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    tam da gollük pas teşekkürler

aslında her şeyi olduğu gibi mimar sinanı yaratan gelmeli benim aklıma da o geliyor. ama forumdaşlar Allahı anlamada daha emeklem aşamasında olduğu için maraton teklifi absürt kalacaktı

vesile oldun diyeceğim ama madem maratona zıpladık seni vesile yapan rabbe şükürler olsun
  • mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    Peki mimar sinani yaratanin yaratani ne olacak?

Sonucta sanati yapan sanatcinin sanatcisi varsa, sanati yapan sanatcinin sanatcisinin da sanatcisi olmali, di mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çünkü sanat derken genelde insanların yaptığı sanattan bahsederiz. Mimar Sinan senin benim gibi etten kemikten bir insan. Selimiye de, bir insanın yapabileceği bi sanat eseri. Betondan bir bina, elbette o binanın mimarını mühendisini hatırlatır. Gitardan çıkan bir ses de, o sesin bestekarını hatırlatır. Şimdi; bu başka bir şey, dünyayı yaratan sanatçı demek başka bir şey. Hakkında birinci elden hiçbir veri yok. Resim yapan, bina yapan bir sanatçıyı gözlerinle kanlı canlı görebilirsin ama ağaç yapan bir Tanrıyı göremezsin. Sadece hikayelerini duyabilirsin. Bir resmi incelediğinde onda bir sanatçının nasıl fırça darbeleri kullandığını anlayabilirsin. Fakat bir ağacı, bir insanı incelediğinde, nesilden nesle geçen biyolojik fonksiyonları ve adaptasyonları görürsün. Elbette kendini sanatçı görmeye ve hayranlık duymaya şartladığın zaman dışkıda bile bir sanat olduğunu iddia edebilirsin. Ama bu sanat tabiri, günlük hayatta kullanılan sanatla alakasız, hayali bir ifadedir. Gerçek sanat için de, tanrısal sanat için de aynı sanat kelimelerini kullandığın için, sanki bunlar aynıymış gibi, kesin bir delil bulmuş gibi hissedebilirsin. Fakat bu sadece bir yanılgı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 11 Ağustos 2018; 20:54:4 >

ha ha ha hep aynı şeyler
    insan aciz mi diyeceğim foruma ilk başladığım güne döneceğiz her tarafın acizlik içinde aklın yetmediği şeye yok demekle herşey bitiyor diyorsun ama bitmediğini bal gibi biliyorsun bildiğini biliyorum o kadar zeki olduğunu anlayacak kadar konuştuk

hayat bir döngü tarih tekerrürden ibaret ne zaman ki tekerrür eden hatalardan ders çıkarmışsa insan tekamül etmiş gel şu döngüyü kendi adına kır iman etmen sana hiçbir zarar vermez çok şey kazandırır. küfre düşmek de bana bir şey kazandırmaz, çok şey kaybettirir
  • diyorsun ki taşları üst üste koymak sanat bir bilgi, yetenek, kudret gerektirir.
    ama çekirdeğin içine ağacı yerleştirmek sanat değildir. bunun için bir ilme gerek yok. bir güç gerekmiyor. öyle mi! fara gözünü diker bakarsan karşından gelene toslarsın ilmi kör olmak için kullanmak insana has

sen dünyayı sadece beş duyunla yaşamaya devam et. bozulmuş tereyağını kurtaracak merhem bende yok seni ve hezeyanlarını sana bırakıyorum. Allahtan daha merhametli olamam kusura bakma. ateşe kendini atan kelebek olmak isteyenin yolu açık olsun
    Demek ki o noktada is bitiyor sanat sanatcisiz da olabiliyormus

insan yanılır ben seni zeki sanıyordum
    Ben hala o soruya cevap goremiyorum.

sonunu getiremeyeceginiz sorular sormayin. Rezil olursunuz,

ne zaman ki elindeki telefon sana isyan eder yeter lan armıyorum kimseyi, açmıyorum interneti sen benim yapımcım değilsin derse o zaman o sorunun cevabını alırsın

alt tarafı bir su damlasısın haddini bilmekle başlar insanlık

hakaret alay aşağılama gibi bir niyetle yazmadım söylemiş olayım da
    Simdi her sanatin sanatcisi var mi yok mu? Varsa allahin sanatcisi kim? Bunu acikla bana. Baska seylere gerek yok.

ister üç maymunu oyna ister sekiz farketmez ben sana o sorunuın cevabını verdim

ne zaman ki elindeki telefon sana isyan eder yeter lan armıyorum kimseyi, açmıyorum interneti sen benim yapımcım değilsin derse o zaman o sorunun cevabını alırsın

sınırlı olan sınırlayanı ancak sınırlayıcının izin verdiği kadar anlar. önümüzde hazır bir dünya bulmuşuz. bir şeyler yapmışız kendi yaptıklarımıza bakmışız hiçbir şey kendi başına olmuyor. tabiat da kendi başına olamaz o zaman hiçbir şeyin etki edemediği birşey olmalı burada ilk insanla beraber anlatılan yaratıcı inancı akla gelmeli bu kadar zaman yaşayanlar bizden aptal değildi bu kadarını kabul etmen gerekiyor. bu zamana kadar yalanlanamamış olan bundan sonra da yalanlanamaz. evrendeki tüm canlılar yaratıcının farkında ve hiçbiri vazifesini aksatmıyor insan ve cin hariç onlara seçenek sunulmuş iki yol var seçim sizin sonunda ona göre karşılığını alacaksınız denmiş. bu devamlı hatırlatılmış gerisi sizde bir seçim yap sonucuna istesen de istemesen de katlanacaksın

simdi ben hala anlamadim. benim kafa biraz kit. o nedenle basit bir cevap istiyorum.

her sanatin sanatcisi var mi? Her sanatin bir sanatcisi varsa allahin santacisi kim?

sadece bunu ogrenmek istiyorum. bir iki kelime. cumle dahi degil.

baska birseyler anlatmak istiyorsan onu farkli bir mesajda anlat.
  • Çünkü Süleymaniye Camii yapılırken insanlar tarafından gözlemlenmiş ve kayda alınmıştır. Ama tabii ki bu eseri çalıp kendi üzerine geçirmiş olabilir. Bunu bilemeyiz ve sorgulamıyoruz çünkü ihtiyacımız yok. Buna inanmayınca Mimar Sinan gelip bize sonsuza kadar işkence etmiyor veya inanınca cennette göndermiyor. Kısaca yaşamımıza karışmıyor.
    Eğer Mimar Sinan deseydi ki "Ol dedim Süleymaniye oldu" işte o zaman sorgulama ihtiyacı hissederdik.
    lafı eveleyip gevelemenin anlamı yok anlattıklarımı anladığını seni az çok tanıyan herkes de bilir. ister kıvır ister kıvırma

bir kazan yemeği bir kaşıkta yemek mümkün olursa sorduğun sorunun cevabı bir kelimede anlatılır

sınırlısın acizsin muhtaçsın .............. sürer gider

telefonundan bir itiraz geldi mi? bugün çalışmıyorum laaan diye bağırdı mı da aynı soruda takıldın
    Anlasilan sanatin sanatcisi olmasina gerek yokmus. Actigin konu daha ilk basta curudu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 12 Ağustos 2018; 18:21:57 >
  • süleymaniye yapılırken yanına gidip eseri ateşe vermeye çalışsaydın sana mı gül mü vereceklerdi

Allah kainatı yaratmış emrine vermiş bütün mahlukat onun verdiklerini yakıp yıkmadan birbirinin hakkına ve rabbine isyan etmeden hayatını sürdürüyor. yaradanını inkar eden tüm mevcudatın özenle koruduğunun içine ediyor isyan ediyor yaptıklarının cezasız olmasını istiyor üstelik ne olacağı milyon kez anlatılmış iken sopa isteyene sopa atmak suç değil haktır siz o cezayı hak ettiniz hiç boşuna zırlamayın ha istersen zırla farketmez sura üflenince anlarsın
    ancak ve ancak senin ne kadar çürük olduğun anlaşıldı
    dedim ya insan aldanır seni zeki sanarak aldanmışım
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

süleymaniye yapılırken yanına gidip eseri ateşe vermeye çalışsaydın sana mı gül mü vereceklerdi

Allah kainatı yaratmış emrine vermiş bütün mahlukat onun verdiklerini yakıp yıkmadan birbirinin hakkına ve rabbine isyan etmeden hayatını sürdürüyor. yaradanını inkar eden tüm mevcudatın özenle koruduğunun içine ediyor isyan ediyor yaptıklarının cezasız olmasını istiyor üstelik ne olacağı milyon kez anlatılmış iken sopa isteyene sopa atmak suç değil haktır siz o cezayı hak ettiniz hiç boşuna zırlamayın ha istersen zırla farketmez sura üflenince anlarsın
    Her hangi bir şeyi ateşe vermek başka, inanıp inanmamak başka olduğunu idrak edemiyorsan ne yapayım ?
    Zeus'a inanmadığın için Zeus'un sana vereceği cezayı hak ettin bir kere boşuna zırlama!

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.