Şimdi Ara

sanat filmleri anlama kitapçığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şimdi sinemacı kardeşlerim gelip hemen, sanat filmi anlamak için yapılmaz demesin.

Sinemanın amacı, bir şeyler anlatmak. Bir mesaj vermek değil midir? Aksiyon filminde bile bir mesaj arıyor insan, adam öldürmeyin, hızlı araba sürmeyin gibi falan...

Ama arkadaş, bi sanat filmi izliyorsun, zaten yarım saat, boş boş caddeye bakan bi adam, sonra sigara içiyor, kahve, karısıyla tartışıyor, anlamsız replikler...

Sanat diye yapılan bu filmleri, biz kullar bir türlü anlayamıyoruz. Bunun için bence böyle bir kitapçık kesinlikle gerekli. Sinema okuyan arkadaşlar, bizi bu konuda bilgilendirirse, çok mutlu olacağız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben şahsen anlamakla uğraşmıyorum ve izlemiyorum. Sanat filmi diye uyduruk kurguları yediriyorlar gibi geliyor bana. Olaya teknik açıdan bakılıyorsa eğer teknik açılar sıradan bir izleyicinin -sıradan demeyelim hatta izleyicinin- umrunda olmaz, olması da gerekmez. Yok şu kareyi çok iyi yakalamış yok ışık oradan çok iyi gelmiş. Bu tip şeylere ilgin yoksa istersem ansiklopedi oku sadece vakit kaybedersin. Sanat dediğin şey bir anlatım gücüdür ve görecelidir. Etkiliyorsa olmuştur. O durgun karelerden seni gerçekten etkileyen bir şeyler çıkmışsa senin için olmuştur. Ama sanat filmi çekiyoruz diyenlerin de sırf yapmış olmak için uyduruktan filmler çektiklerini düşünüyorum. Bu da benim fikrim.
  • Bahsettiğin sahnelerden birşey anlamıyorsan , daha doğrusu sana hitap etmiyorsa (ki aynı benim gibi) bir kitapçığa da ihtiyacın yok demektir. Sevmiyorsan sevmiyorsundur. Zorlamanın bir manası yok bence. Zevk aldığın ne ise ona yönelmek asıldır düşüncesindeyim.
  • Bunun kitapçığı olmaz. O sahneler sana bir anlam ifade ediyor mu, o kadraj sana bir şeyi anımsatıyor mu, duygularını harekete geçiriyor mu bu önemli. Neticede herkesin beyin yapısı, kafa yapısı tamamen olmasa da farklı. Mesaj, duygu, anlaşılan, anlatılan, anlam kişiye göre değişebilir. Ben de sanat filmi adı altında çekilen filmleri sevmem şahsen.
  • o tarz filmleri çoğu anlamıyor zaten anlıyor numarası yapıyorlar uzun uzun süslü püslü yorumlar falan yapıyorlar çok komikler :D ben de sevmem öyle filmleri arada tek tük sevdiğim çıkar o kadar. ne hissediyorsan,düşünüyorsan onu söyle kimseye bir şey kanıtlamak zorunda diilsin doğal ol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ivo -- 3 Eylül 2017; 19:10:13 >
  • Arkadaşlar lütfen yardım edin. İngmar bergman filmi izliyorum. Yemin olsun öyle boş boş izliyorum. Hayır beni sıkmıyor. Ama anlamamak beni bitiriyor. Mesela filmin başındaki koyun kafası ne anlama geliyor. Bunu anlamak istiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: slytherin99

Arkadaşlar lütfen yardım edin. İngmar bergman filmi izliyorum. Yemin olsun öyle boş boş izliyorum. Hayır beni sıkmıyor. Ama anlamamak beni bitiriyor. Mesela filmin başındaki koyun kafası ne anlama geliyor. Bunu anlamak istiyorum.

Bak sanatsal olan ve sıkıcı olmayan film nedir biliyor musun ?

LE TORU

hemen şimdi tüm önyargılarından ayrıl ve bunu ŞİMDİ izlemeye başla. Bu kadar sakin geçen ama bu kadar sürükleyici bir film bulamazsın... Olay aksiyon olmaması değil filmin boş olması. Film boş olduğu için sıkılıyoruz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Arkadaşlar lütfen yardım edin. İngmar bergman filmi izliyorum. Yemin olsun öyle boş boş izliyorum. Hayır beni sıkmıyor. Ama anlamamak beni bitiriyor. Mesela filmin başındaki koyun kafası ne anlama geliyor. Bunu anlamak istiyorum.

bergman'ı bildik de koyunun kafası kaldı

Valla arkadaşım şuranın müdavimlerinden bergman izleyenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez sanırım. İsmen biliriz , zayıf ihtimal çoook eskiden 1-2 filmini de izlemiş olabilirim (hatırlamıyorum) ama üzerine yorum yapamam. Fakat şunu söyleyeyim hevesine ve azmine hayran oldum. Filmi izleyip , düşüncelerimi paylaşmayı isterdim ama böyle bir fedakarlığa hazır değilim

Tavsiyem , forumda bergman ile ilgili konulara bakıp , olaya hakim olduğu belli olan üyelerden pm ile yardım istemen olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: 3 yıl ömrü kalan adam

quote:

LE TORU

hemen şimdi tüm önyargılarından ayrıl ve bunu ŞİMDİ izlemeye başla. Bu kadar sakin geçen ama bu kadar sürükleyici bir film bulamazsın... Olay aksiyon olmaması değil filmin boş olması. Film boş olduğu için sıkılıyoruz.

en sevdiğim filmlerden biridir. baya underrated.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ivo

quote:

Orijinalden alıntı: 3 yıl ömrü kalan adam

quote:

LE TORU

en sevdiğim filmlerden biridir. baya underrated.

Bilen birinin olması inan mutlu ediyor beni :D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.