Şimdi Ara

Sakarya Üniversitesi Düşünenler Gelsin Soru Cevap.. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
2
Favori
7.917
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam ben sakarya universitesi elektrik elektronik muhendisligi ikinci ogretim istiyorum ama 213k dayim sakarya 124k da gelmeyecegini bende biliyorum ama genede yazicagim hocam afyonun gelebilme sansi sakaryadan daha yuksek bende oraya giderim buyuk ihtimalde afyonda ortalamami yuksek tutup sakaryaya gecmeyi dusunuyorum ama simdi ortalamam yuksek diyelim yil sonunda direk gecebiliyor muyum sakaryaya yoksa yer olursa mi gecebiliyorum biraz aciklar misiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: john20

Hocam ben sakarya universitesi elektrik elektronik muhendisligi ikinci ogretim istiyorum ama 213k dayim sakarya 124k da gelmeyecegini bende biliyorum ama genede yazicagim hocam afyonun gelebilme sansi sakaryadan daha yuksek bende oraya giderim buyuk ihtimalde afyonda ortalamami yuksek tutup sakaryaya gecmeyi dusunuyorum ama simdi ortalamam yuksek diyelim yil sonunda direk gecebiliyor muyum sakaryaya yoksa yer olursa mi gecebiliyorum biraz aciklar misiniz

Hocam 1 k fark varsa gelme ihtimali yüksek not ortalamanızın 3.00 ın üzerinde olması gerekiyor eğer bir değişme yoksa birde okulda sanırım bunun için kontenjan açılıyor ona göre bu işlem gerçekleşiyor tam net bildiğim şey not ortalaması kısmı diğeri için ne oluyor suan bilgim yok hocam.
  • Haocam peki bu not ortalamasi 4.00 uzerinden demi bu 3.00 uzerine cikarmak cok zor mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: john20

Haocam peki bu not ortalamasi 4.00 uzerinden demi bu 3.00 uzerine cikarmak cok zor mu

Aynen hocam 4.00 üzerinden genel anlamda imkansız denecek kadar zor olmasada yani zor yinede günü gününe çalışman lazım lisedeki gibi 10-20 sayfa yer yok 200-300 sayfa en az çalışman gerekiyor bölümden bölüme farkeder tabi ama anlarsın zaten gidince..
  • Sagolun hocam bu hic iyi olmadi napcam bilmiyorum
  • Sadece Mühendis kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam, genel olarak bölüm ve okul hakkında bilgi verebilir misiniz ?
  • Daha önce özelden soran arkadaşlara verdiğim cevapları derledim.

Her şeyden önce ortalamanı yüksek tut. Belki bilgin vardır Ford ve Toyota yazılım ofisleri var bölümün içinde. Bunlar senede iki kez öğrenci alıyorlar. Ve en önemli kriterleri not ortalaması. Eğer ki oraya başlarsan çok büyük iki kurumda iş tecrüben olur, para kazanırsın ve yazılım olayını tamamen kavrarsın.
    Ortalamanın yanında yazılım olaylarına da ufak ufak başla. Kendine küçük projeler belirle. Diğer baktıkları kriter de bu.

İngilizce olayını da bir şekilde hallet. Hazırlık yeterli olur diye düşünme olabildiğince ingilizce kaynaklardan bir şeyler öğrenmeye çalış.

Fakülte zaten Esentepe Kampüsü içinde. Üniversitenin ana kampüsü olur kendisi. O meşhur göl kenarındaki yerler yani.

Sosyal imkan olarak üniversite içinde zaten çoğu şeyi bulabilirsin. Kulüplerin aktiviteleri olsun, İstanbul'a yakınlığı olsun o konuda aradığın çoğu şeyi bulabileceğin kanısındayım.

Kampüse ulaşım rahat. Şehrin her yerinden minibüs/otobüs mevcut. Konaklama işini Adapazarı'nda değil de Serdivan çevresinde çözmeni öneririm. Çünkü komple öğrenci Serdivan ilçesi. Kafesi, marketi, AVM'si her şeyi mevcut.

Geçme notu bölümden bölüme hocadan hocaya değişiklik gösterir. Ama çoğu çan eğrisi kullanıyor ve geçme notunu 40'a çekiyorlar genelde.

Yaz okulu 2 sene önce açıldı aktif olarak devam ediyor.

Eğitim kalitesi bana soracak olursan Türkiye ortalamasının üzerindedir. Büyükşehirlerdeki üniversitelerden sonra çekilebilecek bir kaç şehirden biri.

Şehrin doğası çok güzel. Gezip görülebilecek bir çok yer var.

Halkına gelecek olursak çok iyi olduklarını söyleyemem. Tutucu bir şehir Sakarya. Ancak 5 yıllık eğitim dönemimde herhangi bir problem yaşamadım. Piercing, küpe,uzun saç kombinasyonuyla gezip dolanıyordum o zamanlar. Serdivan çevresi zaten tam tersi. Daha turistik bir havası var ve çok rahat. Kimse kimseye karışmaz emin olabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sadece Mühendis -- 21 Temmuz 2017; 13:43:12 >

Teşekkür ederim öncelikle
    Toyota ve ford'un yazılım ofislerini duymamıştım hiç, gayet iyi görünüyor. Bir kaç sorum daha olacaktı

İngilizce'yi halletmek için sizce hazırlık mı daha sağlıklı olur yoksa kurslara gitmek mi ?

Puanım 2. öğretime yetiyor, 2. öğretimin örgün öğretime göre bir eksisi oluyor mu Sakarya'da ?

Hangi yazılım dillerini göreceğiz ?

Laboratuvar imkanları nasıldır ?

Kyk yurdu ve yemek fişi hakkında neler söyleyebilirsiniz ? Okulun yemekhanesi nasıldır ?

Son olarak şöyle bir bilgisayar 4 yıl boyunca işimi görür mü dersiniz ?http://www.gearbest.com/laptops/pp_421980.html?wid=4

• Rica ederim dostum, dilediğin zaman çekinmeden istediğini sorabilirsin.

Aynen yazılım ofisi olayı gayet iyi. Kuveyt Türk de en son ofis açacaktı belki açmış bile olabilirler. Onun yanında siber güvenlik laboratuvarı mevcut toplulukla beraber onu da aktif şekilde kullanabilirsin.

Hazırlık bence zaman kaybı. Sakarya'da baya dil okulu mevcut. Okulla birlikte paralel şekilde yürütebilirsin.

İkinci öğretimin herhangi bir handikapı yok harcı dışında. Ben birinci öğretim olmama rağmen çoğu derse ikinci öğretimlerle birlikte giriyordum ayarlayıp.

C ile başlarsın, ardından C++ gösterirler. Sonra java, python diye gider o. Ama okul .Net ağırlıklı gidiyor. Tabi seneden seneye hocadan hocaya değişir o. Gömülü sistemler dersini seçmeli olarak alırsan mesela arduino görürsün.

Laboratuvar imkanları ortalama üzeri. Ama kendi bilgisayarın olduktan sonra laboratuvarın bir ekstrasını görmezsin zaten. Tabi siber güvenlik laboratuvarı hariç. Bura istisna bir durum, gayet güzel bir olay.

Ben KYK'da hiç kalmadım ancak kalan arkadaşlarım memnunlardı genel olarak. Günlük belli bir miktar yemek fişi veriliyor. Okulun yemekhanesi de ortalama üzeri. 1.75 TL'ydi en son ücreti.

Yazdığın linke erişemiyorum şu an. Ama standart bir makine bile işini görür merak etme.

• Hocam benim sıralama 81k Sakarya ee 70k ve endüstri 74k gelme ihtimali var mı acaba yoksa 2.öğretim mi yazayım
    Tekrar teşekkür ediyorum, çok aydınlatıcı bilgiler bunlar benim için

Yazılım ofislerinin olması benim için çok iyi olacak çünkü yazılım alanına yönelmeyi istiyorum daha çok. Bu uğraşta birilerinin olması bulunmaz bir nimet olacak

Hazırlık için genel kanı kötü yönde. Kurslar ile halledeceğim bir şekilde.

İkinci öğretim olması beni cezbediyor açıkçası Okula gidene kadar rahat olacak gibi görünüyor. Part time iş vs. yapılabilir.

C olması çok hoş, şuan C öğreniyorum

Akşam laboratuvarların videolarını izledim, dışarıdan göze hoş görünüyorlar.

Klasik şeyi uygulayacağım sanırım "İlk sene yurt ikinci sene ev" Bu yemek fişine herhangi bir ücret ödüyor muyuz ?

Makine MacBook çakması tasarım olarak, resimlerini yükleyip özelliklerini yazayım.

- 13.3" IPS Panel
    - i5-6200U İşlemci
    - 8GB DDR4 Ram
    - 256GB SSD

Vergi çıkmazsa 2500 liraya geliyor. İnce ve hafif olmasından dolayı seçtim. Tek sorunum kullanılacak programlarda sıkıntı çıkartıp çıkartmayacağı.

Sakarya Üniversitesi Düşünenler Gelsin  Soru Cevap..

Teşekkürler

• "İlk sene yurt sonrasında ev" düşüncesi en mantıklısı. Ev ortamında yaşayabileceğin insanı bir sene boyunca gözlemleme imkanı veriyor sana.

Yemek fişinin herhangi bir ücreti yok. Elindeki fişten daha yüksek fiyatlı şeyler alırsan kalanını cebinden ödüyorsun. Ama genelde yetiyordu fişler arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla.

Makine gayet iyi donanım olarak. Uzun seneler götürür seni.
    İllaki kafa dengi insanlar buluruz herhalde bir senede Bu fiş olayı gayet iyi görünüyor. 4-5 sene götürür umarım sorunsuz.
    Biliyorum evet çok fazla soru sordum Bir sorum daha olacaktı.
    Staj ve iş imkanları hakkında bilgi verebilir misin ?

Teşekkürler
  • Teknoloji fakültesinde inşaat mühendisliğini yazacağım büyük ihtimal. 104.700 sıralamam var okul i.ö 105.000 ile alıyor % kaç gelme ihtimali vardır? okulun kyk yurtları kaç kişilik? rahat mı
    Hocam benim sorularıma da bi el atsan
    *Mezunlar kurumsal firmalarda iş bulabiliyor mu ? Yani isim olarak Sakarya Üniversitesinin sektörde geçerliliği var mı ?
    *Part-Time çalışmayı çok istiyorum bulmakta zorlanırmıyım ? Ford,Toyota ofislerinin dışında seçeneklerimiz de mevcut mu ?
    *Mezunlar hangi şehirlerde çalışıyorlar ?
    *Hocalarına baktığımda çoğunluk EE mezunu gibiydi bir sorun yaratır mı ? Hocalar genel olarak nasıldır ? öğrenciyle ilişkileri vs.
    *Bir de bölümde sık sık etkinlikler oluyor mu seminer,konferans vs.
    *Ev fiyatları nasıldır Sakarya'da ?
    aklıma şimdilik bunlar geldi yardımcı olursanız sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .Ferrum. -- 22 Temmuz 2017; 15:14:42 >

• .Ferrum. kullanıcısına yanıt
    Sizde mi Sakarya bilgisayar istiyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: xSwindLer

Sizde mi Sakarya bilgisayar istiyorsunuz ?

Evet, 77k geldi. Yazmayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .Ferrum.

Hocam benim sorularıma da bi el atsan
    *Mezunlar kurumsal firmalarda iş bulabiliyor mu ? Yani isim olarak Sakarya Üniversitesinin sektörde geçerliliği var mı ?
    *Part-Time çalışmayı çok istiyorum bulmakta zorlanırmıyım ? Ford,Toyota ofislerinin dışında seçeneklerimiz de mevcut mu ?
    *Mezunlar hangi şehirlerde çalışıyorlar ?
    *Hocalarına baktığımda çoğunluk EE mezunu gibiydi bir sorun yaratır mı ? Hocalar genel olarak nasıldır ? öğrenciyle ilişkileri vs.
    *Bir de bölümde sık sık etkinlikler oluyor mu seminer,konferans vs.
    *Ev fiyatları nasıldır Sakarya'da ?
    aklıma şimdilik bunlar geldi yardımcı olursanız sevinirim

güzel sorular up

• up
  • Başlıyorum.

Çoğu mezun arkadaşım kurumsal firmalarda çalışıyor. Ben de kurumsallaşma yolunda olan bir firmadayım şu anda. Piyasa adamı yetiştiriyor diyebilirim yani özetle.

Yazılım sektöründe işin çok büyük bir kısmı kişide bitiyor. 'Alaylı' olarak nitelendirilen yazılımcıların herhangi bir alt yapısı olmamasına rağmen çok iyi yerlerde olduğunu biliyorum, görüyorum. Okul bir yere kadar yani bunu da göreceksiniz zaten sektöre girince.

Part-time iş olaylarına da girebilirsin. Teknokent bünyesinde çok sayıda yazılım firması var.

İstanbul/Ankara doğal olarak. Ben de bir Ankaralı olarak iş hayatıma burda devam ediyorum.

Dostum Bilgisayar Mühendisliği alanı çok eski olmadığından çoğunun elektrik-elektronik çıkışlı olması doğal ve bu hocaların çoğu belli bir yaşın üzerinde zaten. Normal yani bu durum. Ayrıca bunlar iç içe bölümler.

Benim zamanımda haftada 1-2 etkinlik oluyordu ortalama. Sonradan da haberlerini aldığım kadarıyla bilgisayar mühendisliği topluluğu daha aktif durumda.

Ben 2 sene önce 750 TL'ye oturuyordum kirada. 4 kişi kalıyorduk ev baya genişti. Ordan bir hesap yapabilirsin. Çok ucuz değil fiyatlar, ortalamanın bir tık üstü diyebilirim.

Kendini ispatladığın sürece staj/iş konularında sıkıntı çekeceğini hiç sanmıyorum. Çok iyi şartlarda, büyük kurumlarda çalışan arkadaşlarım var. İşin neredeyse tamamı öğrencide bitiyor özetle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sadece Mühendis -- 23 Temmuz 2017; 11:3:34 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.