Şimdi Ara

Sadece Müzik İçin Sistem Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
2
Favori
1.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sadece müzik dinlemek için komple sistem tavsiyesi isteyeceğim. Teknik bilgim yok denecek durumda olduğundan biraz armut piş ağzıma düş durumu benimkisi. Önce forumu incele diyenleriniz olacaktır fakat inanın neresinden tutsam elimde kalıyor. Hevesli ama oldukça amatör bir dinleyiciyim. Kulağım farklılıkları ayırt etme konusunda fena değil fakat teknik bilgim mevcut olmadığı için çok üst düzey odyofili işler peşinde koşmayacağım. Yani sürekli aşama kaydetmek yerine amatörce tatmini sağlayıp belki çok uzun yıllar kullanacağım bir sistem peşindeyim.

Öncelikle CD ve yüksek kalitede dijital platformlar üzerinden dinleme yapmayı planlıyorum. Gelecekte sisteme bir de pikap ekleyip plak koleksiyonuna başlayacağım fakat o belki çok sonranın işi.

Herhangi bir teknik arızaya maruz kaldığımda sıkıntı yaşamamak adına Türkiye’de yıllardır çok alanda var olan Yamaha’ya sempatiyle bakıyorum diyebilirim. Amatörce beklentilerim ışığında yeterli olur mu dersiniz?

Genel olarak rock, metal, 60’lar 70’ler aralığında bir çok türde yabancı müzikler, elektronik müzik, ucundan kıyısından caz, klasik müzik, senfonik kayıtlar dinlerim. Ana hatlarıyla örneklendirmek gerekirse; Iron Maiden, Metallica, Black Sabbath, Deep Purple, Blue Öyster Cult, Jefferson Airplane, Ray Charles, Frank Sinatra, Aretha Franklin, The Chemical Brothers, Massive Attack tarzında sanatçılar ve gruplar. Biraz farklı türleri bir arada saydım belki ama önceliklerimi anlamışsınızdır aşağı yukarı.

Bütçe: 10.000 – 15.000 TL (İkinci el düşünmüyorum)

Cihazlar: Stereo amfi, cd çalar, kule tipi hoparlör (Bunlar yeterli mi onu da bilmiyorum)

Mekan: 20 m2 - 30 m2 arası bir salon.

Arşiv Türü: İlk etapta CD ve dijital. Gelecekte bunlara ek olarak plak.

Müzik Türleri: Iron Maiden, Metallica, Black Sabbath, Deep Purple, Frank Sinatra, Ray Charles, The Chemical Brothers, Senfonik kayıtlar

Özet: Sadece müziğe yönelik sistem istiyorum. Mümkü olduğunca bilgisayarda dinleme işinden uzak duracağım. Sistemde tercih edeceğim markaların satın alım ve teknik servis sürecinde kolay ulaşılabilir olması. Apartman dairesinde dinleyeceğim için düşük volümlerde de bozulmayacak ses. Özellikle ülkemizde fiziki arşiv toplamak zor bir iş olduğundan arşivimin yetersiz kalması durumunda Spotify, Tidal tarzı platformları kullanabileceğim bir sistem.

Sonuç: Belki farklı müzik türlerine ve farklı platformlara yönelik bir sistem istediğim için paylaştığım bütçenin yetersiz olduğunu söyleyeceksiniz fakat teknik açıdan yetersizliğim ölçüsünde amatörce bir tatmin peşinde koştuğumu, karmaşık sistemlerin çok yabancısı olduğumu tekrar belirteyim.

Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Maddi imkanlar ışığında şimdi başlayıp bir iki ay içinde tamamlamayı planlıyorum sistemi.

Saygılar,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yattara11 -- 29 Mayıs 2017; 18:56:44 >

• Aslında bütçeniz iyi lakin 2. elde daha düzgün (üst seviye) mevcutta alacağınızın bir iki tık üstü bir sistem toparlayabilirsiniz. Buradan çok yardımcı olunuldu ne ikinci el ürünler satıldı alındı sıfır ile eşdeğer önce buna bir odaklanın derim. Sonra ileride upgrade ederseniz zararınızda olmaz.
  • Delerıum kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. 2. el için nakit sıkıntısı çekmem çok yüksek ihtimal, yani bayağı uzun süreler beklemem gerekir sistemi kurmak için. Sıfır alımda taksit falan bir şeyler yapıp kurarım.

Bayağı ürün araştırdım, aşağıdaki gibi bir sistem nasıl olur dersiniz?

Amfi: Yamaha R-N602 (Platform çeşitliliği ve olumlu yorumlar çok cezbedici)

CD Çalar: Marantz CD 6006 (Amazon'da 1300 TL civarı uygun fiyatı var.)

Hoparlör: Dali Zensor 5 (R-N602 ile uyumlu olacağı yazıyor çeşitli forumlarda. R-N602 yeterli gücü sağlar değil mi? Dali Ikon 6 ve B&W 684 de gözüme çarptı ama R-N602 onlar için yetersiz kalır deniyor?)
  • Seçim giriş seviyesinde pratiklilik ve F/P olarak bakıldığında cezbedici evet. Müzikal sunuma önem verecekseniz eğer digitale boğulmuş media player gibi amfilere bakmayın.

Size önerim hoparlörde Dali seçerseniz eğer Ikon serisinin altına inmeyin sürülmesi zor hoparlörler değildir, seçtiğiniz cihazda sürer ancak bir Denon PMA1520ae / Marantz pm 8005 ile Ikon 6'yı veya biraz daha sert ve parlak ses için Monitor Audio RX 8 gibi birşey de seçebilirsiniz. Üzerine uygun bir dac ve cd player ekleyebilirsiniz.

Ama ilk şu sistemi bir inceleyin;

Rega Elex-R
    Rega Apollo-R
    Rega Dac R
  • Hocam tekrardan teşekkürler. Dediğim gibi ülkemizde CD ve plak arşivlerine ulaşım kısıtlı olacağından Yamaha R-N602'yi denemezsem içim rahat etmeyecek.

Bu amfi Dali Ikon 6'yı sürer diyorsanız bu ikiliyi tercih edeceğim. Tabi süremeyecekse felaket olur :)

Günlerdir yemeden içmeden araştırma yapıyorum, yakında çıldıracağım :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siz karar vermişsiniz bence onay bekliyorsunuz netleştirdiyseniz hayırlı olsun sürer tabiki. Ama gidip nihai dinleme ve inceleme yapın derim. Son yazdıklarım İstanbul'da iseniz mutlak bir gidin bakın Bütçeniz dahilinde yazdım lakin liste fiyatlarına takılmayın iyi fiyatlara anlaşıp alabilirsiniz.
  • Hocam estağfurullah önerilerinizi inceliyorum :) Sadece sağlam bir fiziki arşiv yapana kadar R-N602'ye muhtaç kalacağımı anladım. Arşivden tatmin olacak duruma geldiğimde bahsettiğiniz amfileri tercih etmem mümkün olacak.

Hoparlör de Dali Ikon 6 olsun o zaman, performanslar eşleşir diyorsunuz.

İstanbul'a yakın zamanda gitmem mümkün olmayacak, mecburen dinlemeden alacağım. Artık hayırlısı, ben bir kere kurarım tam kurarım diye düşünüyordum ama bir belaya bulaştık bir yerden başlayalım :)

• Cevabınız için teşekkürler. Anladığım kadarıyla metal müzik bir yana, diğer pek çok tür bir yana. Bir taraftan taviz vermek gerekecek.

Sizin metal müzik gereksinimlerini karşılayacak tarzda bir ürün için öneriniz var mıdır?

Bir de Polk S60 tavsiyesi geldi geçen gün. Nasıldır acaba? Ben biraz araştırdım ama marka sanki genel olarak film sistemlerine daha çok ağırlık veriyor gibi geldi. Müzik için tercih edilebilir mi?

• Ikon için hemfikirim diğer yandan ortalama bir hoparlör seçmek zor olabilir keza RX8'leri de o bakımdan ayrıca önerdim.
  • O halde biraz da Paradigm araştırayım :) Teşekkürler tavsiyeniz için.

• Muzik dinleyecek seniz bu sinema Hoparlörlerini tamamen eleyin

Bw paradigm dali heco polk monitör audio

Bunlarla bu is olmaz

Müzikal Hoparlor bakın

Kudos sonus faber opera focal proac scansonic mb serisi

daha sert tarz ise

cerwin vega veya jbl ls serisi klips rf serisi gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: Delerıum

Ikon için hemfikirim diğer yandan ortalama bir hoparlör seçmek zor olabilir keza RX8'leri de o bakımdan ayrıca önerdim.

RX8 tatlı duruyor, kafam bulandıkça bulanıyor :) Karma bir hoparlör benim gibi Hi-Fi yetileri henüz gelişmeye başlamamış kişiler için daha az korkutucu ve daha çok mantıklı olabilir :)
  • eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    Oh oh ilk defa duyduğum yepyeni markalar. Araştırmayla geçecek yeni uykusuz gecelere merhaba :) Hepsini inceleyeceğim hocam, teşekkürler.
  • @eraycelik80 , @Delerıum , @joven

Üstatlar,

Audio Monitor RX8'in forumda çokça bahsinin geçtiğini ve kullanıcısı olduğunu fark ettim. Klipsch RF-82 II için de yabancı sitelerde çok sayıda çok olumlu görüşler paylaşılmış.

Nihai tercihim bu ikisinden bir tanesi olacak gibi geliyor bana.

Klipsch'e biraz daha kanım ısındı gibi ama çok mu serttir? Yumuşak müzik türlerinde bile bass bir şekilde ön plana mı geçer bu hoparlörlerde? Yani evet metal ve rock ağırlıklı dinliyorum ama apartman dairesinde yaşadığımı ve geceleri de sık sık düşük volümde nostaljik tarzda müzikler dinlediğimi göz önünde bulursanız nihai öneriniz ne olur? Tabi ki Yamaha R-N602 amfiyi de göz önünde bulundurarak.

Audio Monitor RX8 mi Klipsch RF-82 mi ya da eğer bunlar düşük volümde dahi yorucu olacaklar ise yine Ikon 6'ya mı dönmeli?

Sona yaklaştığımı hissediyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yattara11 -- 2 Haziran 2017; 13:8:37 >

• Hocam, çok fazla bilgi sahibi değilim. Ancak Pop, Rock, metal Dali İkon kesin olmaz diyebilirim naçizane.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yattara11

@eraycelik80 , @Delerıum , @joven

Üstatlar,

Audio Monitor RX8'in forumda çokça bahsinin geçtiğini ve kullanıcısı olduğunu fark ettim. Klipsch RF-82 II için de yabancı sitelerde çok sayıda çok olumlu görüşler paylaşılmış.

Nihai tercihim bu ikisinden bir tanesi olacak gibi geliyor bana.

Klipsch'e biraz daha kanım ısındı gibi ama çok mu serttir? Yumuşak müzik türlerinde bile bass bir şekilde ön plana mı geçer bu hoparlörlerde? Yani evet metal ve rock ağırlıklı dinliyorum ama apartman dairesinde yaşadığımı ve geceleri de sık sık düşük volümde nostaljik tarzda müzikler dinlediğimi göz önünde bulursanız nihai öneriniz ne olur? Tabi ki Yamaha R-N602 amfiyi de göz önünde bulundurarak.

Audio Monitor RX8 mi Klipsch RF-82 mi ya da eğer bunlar düşük volümde dahi yorucu olacaklar ise yine Ikon 6'ya mı dönmeli?

Sona yaklaştığımı hissediyorum :)

Rf 7 serisi bakın

• Amfide ısrarlı gözüküyorsunuz gece kısık sesle dinleme yapıyorsanız klipsch bakabilirsiniz geneli 95db üstü zaten.
  • Sabırla cevaplamaya devam ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

RF 7'ye baktım ama oldukça pahalı gelecek benim için şu aşamada.

O halde Yamaha R-N602 + Klipsch RF-82 II olarak dursun son sistem.

10 gün sonra alım yapacağım. O zamana kadar aklına yeni bir fikir veya uyarı gelen paylaşırsa çok sevinirim.

Saygılar,
  • Tekrardan merhaba,

Sipariş tarihi yaklaştıkça stres artıyor.

RF-82'nin zaman zaman biraz rahatsız edici olabileceğini okudum ama bir alternatif de koyamadım yerine. Ah bu metal müzik Dikdörtgen şeklinde 28 m2 salon için RF-62 mi tercih etsem, bass haricinde farklılık var mıdır acaba...

Daha önce hiç bu tarz ürünler almadığım için kablo konusunu tam anlayamadım. Hoparlörler kendi kablolarıyla birlikte gelmiyorlar mı? Ayrıca kablo almamm mı gerekecek? Eğer öyle ise bu konudaki tavsiyelerinizi de bekliyorum.

• Üreticiler kablo politik olarak önerebilirler ancak vermezler. Satıcınız metre hesabı uygun fiyatlı kablolardan size hediye edebilir yarı fiyatına verebilir o ayrı bir konu

RF62II daha iyi bir seçim olur.

Amfiniz medya player da olduğu için interconnect kablo ihtiyacınız olmayacak sadece ilk etapda hoparlör kablosu alacaksınız. Zamanla CD player falan eklerseniz alırsınız. Olaki kabloları siz alacaksınız ilk etapda çok para vermeyin güvenilir markalardan uygun giriş seviye bir hoparlör kablosu seçebilirsiniz.

Klasik ve göreceli kablo konularına girmeden f/p örnek olarak;

Audioquest Slip 14/4 / Type 4
    Van Den Hul The Skyline / Clearwater
    Supra PLY 3.4s

Ürünlerini inceleyebilirsiniz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.