Şimdi Ara

Sadece Linux kullananlar ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
2.710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eklemek gerekirse bilgisayar teknolojisine birçok bilgisayar mühendisinden daha çok hakimim ve linux a. Önceden bahsetmiştim bir veteriner fakültesi öğrencisi olarak mühendislik öğrencilerine yaklaşık bir ay linux eğitimi vermiştim 😂

Not: Verdiğim dersler rektör onaylıydı bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loradona -- 27 Şubat 2019; 7:38:38 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Yav 10 bilgisayarım var da tamamına yakını 2.el ve biri hariç hepsi az yer kaplıyor. 2005 Mac mini örneğin avuç içine sığıyor ve gerçek piyasa degeri 200TL civarı. Raspberry 'yi 10.Ağustos.2018 ekonomik krizi öncesi 110TL'ye almıştım.
  • Çok konu dışına çıktık da bende istiyorum bir mac aslında okul için sırf not vs kaydettiğim ona adadığım bu işler için biçilmiş kaftan gerek baarya süresi olsun gerek taiınabilirlik olsun. Thinkpadler hakkında bilgin varmı hocam 220 serisi uygun gibi lakin biraz eski. Openbox vs kurup kullansam okulda götürür mü dersin beni?

Thinkpad'in eski / yeni her modeli kraldır. bende 2006 model thinkpad X41 var; kare şeklinde defter büyüklüğünde ve bataryası 1 saate yakın dayanıyor. dahası; harddisk ekran klavye dahil hiçbir sorunu yok. ilk sahibinden 350TLye almıştım. Linux kurulumu açısından ideal fakat üstündeki WinXP Pro ile kullanıyorum. WinXP deyip geçmeyin RAM'i koklayarak kullanıyor :)
  • Valla hocam bende de bir cihaz şimdilik öğrencilik hali. Ama ileride 10 tane olucak umarım bilgisayar müh okuyorum ben . Bu arada revivo hocam bilkentte okuyan sen miydin?
  • Toriko kullanıcısına yanıt
    Linux aslında bir cihaz sürücüsüdür (= kernel) Geriye kalanı ise GNU OS'dir (= 1980'lerde Unix'in tüm tool'larının GPL lisansı altında yeniden yazılarak biraraya getirilmesi) Konuya bu sekilde bakıldığında ben Windows dahil (MSYS2) tüm bilgisayarlarda GNU OS kullanıyorum.

Bilkent değil ODTÜ mezunuyum (Bilgisayar Müh değil) Fakat günümüzde üniversitenin önemi ve anlamı --bence-- kalmadı.
  • Windows'u komple silip geçmek istiyorum Linux'a ama oyunlar sıkıntı. Videolarda DXVK ile oyunları akıcı bir şekilde oynayabilir bazıları oyunları ama ben yükleyince takılmalardan oynayamıyorum. Bu yüzden Linux ve macOS diğer disklerimde durmakta olan işletim sistemleri.
  • Evet linux sadece kernel, işletim sistemini işletim sistemi yapan diğer birimlerin çoğu GNU özgür yazılım projesinden gelmekte. O yüzden Linux yerine GNU/Linux olarak kullanmaya dikkat ederim. Ayrıca katılıyorum günümüzde üniversite pek bir anlam ifade etmiyor.
  • Celonfix kullanıcısına yanıt
    Ekran kartını sahipli kurduğuna emin misin peki

• quote:

Orijinalden alıntı: loradona

Ekran kartını sahipli kurduğuna emin misin peki
    Nvidia değil Amd kullanıyorum. Amd`de Mesa sürücüleri Kapalı-Kaynak sürücülerden daha performanslı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 28 Şubat 2019; 8:4:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Celonfix kullanıcısına yanıt
    Vulkan desteği olduğunu bilmiyordum mesanın hocam hiç kullanmadım amd 😅

• Yazılım geliştirdiğim laptopumda yıllardır sadece linux dağıtımları kullanıyorum. Son 2 aydır manjaro deepin kurulu ve şu ana kadar gördüğüm en kullanıcı dostu dağıtım.Deepin i de çok sevdim.Tepki süresi çok iyi ve gnome gibi zamanla hantallaşmıyor

• Arduino kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında kastım tamamen windows u hayatımızdan çıkartmaktı. Bende yıllarca gnu/linux kullandım lakin sahip olduğum tüm cihazlara sadece linux kurmayı düşünüyorum ileri zaman içinde 😂 ne bileyim windowsa hiç ihtiyaç hissetmiyorum çoğu insanjn aksine

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Linux aslında bir cihaz sürücüsüdür (= kernel) Geriye kalanı ise GNU OS'dir (= 1980'lerde Unix'in tüm tool'larının GPL lisansı altında yeniden yazılarak biraraya getirilmesi) Konuya bu sekilde bakıldığında ben Windows dahil (MSYS2) tüm bilgisayarlarda GNU OS kullanıyorum.

Bilkent değil ODTÜ mezunuyum (Bilgisayar Müh değil) Fakat günümüzde üniversitenin önemi ve anlamı --bence-- kalmadı.
    ODTÜ ve Bilkent harici katılıyorum. Diğer okullar üç aşağı beş yukarı aynı.

Ben de iki tane makine var. Biri Windows diğeri Linux. Kullanmam gereken bazı programların (Keil) GNU desteği olmadığı için Windows'a mecburum.
  • Haklısın hocam o konuda. Bende zorundalıktan yüklü yutuyorum ufak bir diskte ne olur nr olmaz diyerekten

Uygun ikinci el cihaz alınıp ubuntuya dönüştürülebilir fakat rahatlık için maddi güç lazım i9 işlemcili sağlam bir masaüstü ve yanına macbook almak vardı şimdi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Linux içermeyen Debian GNU/Hurd sürümünü bilen var mı?
    http://cdimage.debian.org/cdimage/ports/9.0/hurd-i386/YES_REALLY_README.txt

2017 sürümü olan Debian GNU/Hurd 0.9 'u benim eski i386 PC'ye kurmayı düşünüyorum. Düşünsenize, tek satır Linux kodu içermeyen, saf GNU OS :)
  • Sürücülere, güncelliğe, performansa önem vermeyen biri olsam yüklerdim ama hocam daha çok toy duruyor ya
    Debian GNU/Hurd güncellik / performanstan cok yeni şeyler denemek için. Ayrıca yüzlerce Unix paketini sıfırdan yazan GNU topluluğunun kernel yazma girişimi açısından anlamlı bir çalışma. Zamanım olunca eski PC'mde mutlaka denemek istediğim bir kernel.
  • SerdarS. kullanıcısına yanıt
    Gentoo da kernelimi tekrar derlemem modülleri ayrıca ell de dahil 10 dakikayı geçmiyor, ne yaptığını bilirsen sorun yok.

ayrıca ben hem windows hemde linux kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gen2 -- 2 Mart 2019; 16:40:3 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.