Şimdi Ara

Sabahları idrara sıkışık uyanma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
7.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Uzun yıllar deliksiz uyuyan biriydim ancak son 1 yıl dır geceleri de olmak üzere 4 veya 5 defa idrara kalkmalar başlamıştı son 3 ay dır geceleri olan uyanmalar kesildi sabahları 6 da 7 ve 8 arası üç defa uyanıyorum çok sıkışık sanıyorum ancak wc de çok fazla idrar yapmıyorum bu bir problem mi herkes mi böyle? Yıllarca anormal yaşayıp 30 A 2 kala mı normale döndüm defalarca şeker mi var diye test yaptırdım çıkmadı eğer çoğunluk benim durumum da değilse bir üroloji ye gideceğim zırt pırt doktor dan gelmiyorum gidip sonuc bekleyene kadar kendimi strese sokmayim diyorum malum hastane yapıyorlar içine doktor koymuyorlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Sabahları İdrara Sıkışık Uyanmak: Nedenleri ve Çözümleri

Sabahları idrar yapma ihtiyacıyla uyanmak yaygın bir sorundur. Bu sorun, çeşitli tıbbi durumların bir belirtisi olabileceği gibi yaşam tarzı faktörlerinden de kaynaklanabilir.

Nedenleri

• Gece Çok Fazla Sıvı Tüketimi: Yatmadan önce aşırı sıvı tüketmek, gecenin ilerleyen saatlerinde idrara çıkma ihtiyacına neden olabilir.
    • Alkol ve Kafein Tüketimi: Alkol ve kafein diüretiktir, yani idrar üretimini arttırırlar.
    • Bazı İlaçlar: Bazı ilaçlar, yan etkileri arasında idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
    • Mesane Enfeksiyonları: Mesane enfeksiyonları, sık idrara çıkma ihtiyacı da dahil olmak üzere çeşitli semptomlara neden olabilir.
    • Diyabet: Diyabet, aşırı susama ve buna bağlı sık idrara çıkma ihtiyacına neden olabilir.
    • Prostat Büyümesi: Erkeklerde prostat büyümesi, idrar yolunu daraltarak sık idrara çıkma ihtiyacına yol açabilir.
    • Hamilelik: Hamilelik sırasında rahim mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkma ihtiyacına neden olabilir.

Çözümleri

• Yatmadan Önce Sıvı Alımını Sınırla: Yatmadan önceki birkaç saat içinde sıvı alımını azalt.
    • Kafein ve Alkolden Kaçın: Yatmadan önce kafein ve alkol tüketmekten kaçın.
    • İlaçlarını Doktorunla Görüş: İdrar söktürücü etkiye sahip ilaçlar alıyorsan, doktorunla alternatif ilaçlar hakkında konuş.
    • Mesane Enfeksiyonlarını Tedavi Et: Mesane enfeksiyonları varsa, antibiyotik tedavisi sorunu çözebilir.
    • Diyabetini Kontrol Et: Diyabet teşhisi aldıysan, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek sık idrara çıkma ihtiyacını azaltabilir.
    • Prostat Büyümesini Tedavi Et: Prostat büyümesi tedavi edilmezse, sık idrara çıkma ihtiyacı kötüleşebilir.
    • Hamileliğin İlerlemesini Bekle: Hamilelik sırasında sık idrara çıkma ihtiyacı tipik olarak doğumdan sonra düzelir.

Sabahları idrar yapma ihtiyacıyla sık uyanıyorsan, altta yatan nedeni belirlemek için bir doktora görünmen önemlidir. Uygun tedavi ile çoğu durumda bu sorun giderilebilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Aşırı aktif mesanen olabilir hocam, tabi ki doktor muayenesi şart. Allah acil şifalar versin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu durumdan şikayetçiysen bence bir üroloji uzmanınla görüş derim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.