Şimdi Ara

(S.A) Anakart cpu voltajı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar imzamda ki anakartım da ufak bir problem var, cpu ya biostan voltaj veremiyorum, daha doğrusu veriyorum fakat anakart almıyor. 1.10v da sabit duruyor. işlemcim bu voltaj ile çalışıyor ama az o.c yapınca doğal olarak açılmıyor.
    Anakartı bir süreliğine başkasına vermiştim, Daha önceden böyle bir sorunu yoktu şimdi ise böyle bir sorunu var.
    Bios günceldi, bende bir eski sürümü yükledim ama düzelmedi.
    Birçok ayarı ile oynadım fakat yemiyor. İlk defa başıma böyle bir şey geldi.
    Daha önce böyle bir sorun ile karşılaşan var mı?
    Var ise çözümü nedir?
    Teşekkürler.

• Bios pilini çıkartıp biosu default ayarlara alabilirsiniz. Sonra gerekli ayarlamaları tekrar deneyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Sherpa_

Bios pilini çıkartıp biosu default ayarlara alabilirsiniz. Sonra gerekli ayarlamaları tekrar deneyin.

hımm bunu denemedim. deneyelim bakalım olacak mı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jölelibrokoli

quote:

Bios pilini çıkartıp biosu default ayarlara alabilirsiniz. Sonra gerekli ayarlamaları tekrar deneyin.

Bilgisayarı kapatın, pili çıkarın, Güç kablosunu çıkarıp 5 dk bekleyin, pili takın, kabloyu bağlayıp sistemi çalıştırın.
  • quote:

quote:

quote:

Bilgisayarı kapatın, pili çıkarın, Güç kablosunu çıkarıp 5 dk bekleyin, pili takın, kabloyu bağlayıp sistemi çalıştırın.

Biosu resetlemekte işe yaramadı. İşin garip tarafı sadece cpu (işlemci) voltajı sabit, diğer bileşenlere voltaj verebiliyorum.
    İşlemci güç kablosu takılı, işlemci de sorun yok.

• Tekrar BIOS atar mısınız? Birde voltaj ekranının fotoğrafını paylaşır mısınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: pohuman

Tekrar BIOS atar mısınız? Birde voltaj ekranının fotoğrafını paylaşır mısınız?

tekrar güncel bios sürümünü yükledim fakat sorun devam ediyor. Yalnız şu var; anakart bir süre kapalı durunca istediğim voltajı verebiliyorum (bios ekranında da gözüküyor) fakat yeniden başlattığımda voltaj ayarları sıfırlanıyor ve aşağıda ki resimde de görüldüğü gibi 1.10v da sabit kalıyor. Ben voltajı istersem 1.60 yapayım, olmuyor. Sanırım anakart kendini korumaya alıyor fakat neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyor?

• quote:

quote:

Tekrar BIOS atar mısınız? Birde voltaj ekranının fotoğrafını paylaşır mısınız?

tekrar güncel bios sürümünü yükledim fakat sorun devam ediyor. Yalnız şu var; anakart bir süre kapalı durunca istediğim voltajı verebiliyorum (bios ekranında da gözüküyor) fakat yeniden başlattığımda voltaj ayarları sıfırlanıyor ve aşağıda ki resimde de görüldüğü gibi 1.10v da sabit kalıyor. Ben voltajı istersem 1.60 yapayım, olmuyor. Sanırım anakart kendini korumaya alıyor fakat neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyor?

Zavallicik 5000 mhz o.c. Yiyecegini duymus olmasin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Daha önce çok yedi, şimdi neden nazlanıyor anlamadım
  • Voltaj verilen ekranın görüntüsünü istemiştim..
  • quote:

Voltaj verilen ekranın görüntüsünü istemiştim..

orası ile bir sorun yok kardeş, voltaj vermeye engel bir şey yok.
  • Sizin sorun stabil çalışmadığından dolayı resetleme yapıyor. Voltajın fazlalığından değil. Çarpan ya da FSB'yi fazla arttırdığınız için böyle yapıyordur. Standart ayarlarda sadece voltaj arttırıp denediniz mi?
  • quote:

Sizin sorun stabil çalışmadığından dolayı resetleme yapıyor. Voltajın fazlalığından değil. Çarpan ya da FSB'yi fazla arttırdığınız için böyle yapıyordur. Standart ayarlarda sadece voltaj arttırıp denediniz mi?

Evet denedim. anakartı default ayarlara döndürüp voltaj verdim ama hiçbir etkisi olmadı, yine 1.10v da sabit kaldı. işin garibi şuan o.c ve 1.46v da stabil çalışıyor, fakat yarın ne olacak bilmiyorum
    eskiden o.c yaptığımda voltaj yetersiz ise mavi ekran hatası verip sistem yeniden başlardı, şimdi ise ilk açılışta o.c deneyip voltaj yeterli gelmez ise 1.10v da sabitleniyor. kapatıp bir süre sonra açtığımda ise verdiğim voltaj değerini görüyorum.

• PSU'da yeterli, aklıma başka bişey gelmiyor. Kafayı sıyırmak üzereyim. Kolay gelsin..
  • quote:

PSU'da yeterli, aklıma başka bişey gelmiyor. Kafayı sıyırmak üzereyim. Kolay gelsin..

Aynen..İşin enteresan boyutu ise bu anakart 2 hafta önce canavar gibi o.c yapıyordu.
  • quote:

İşin enteresan boyutu ise bu anakart 2 hafta önce canavar gibi o.c yapıyordu.

Selam
    Eklediğiniz resme göre CPU voltajı 1.10 volt olarak sabitlenmiş görünüyor ki, buradan voltaj ayarlayanazsınız!
    Bunu ayarlamak için @Bios menüsüne ilk girdiğinizde MB Inteligent Tweaker (M.I.T) isimli bir menü olması lâzım. Buraya girerek tüm voltaj değerlerini değiştirebilmeniz gerekir.

@Bios'u güncellediğiniz veya reset yaptığınızda, bu menüdeki yapılandırmalar sıfırlanır ve yeniden ayarlamanız gerekir. Ki, bunu daha önce ya birileri yaptı, yada kendiniz yaptınız ve unuttunuz nereden yapıldığını. Arkadaşınıza bahane bulmamanızı umuyorum..
    Kolay gelsin..

• quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

quote:

İşin enteresan boyutu ise bu anakart 2 hafta önce canavar gibi o.c yapıyordu.

Selam
    Eklediğiniz resme göre CPU voltajı 1.10 volt olarak sabitlenmiş görünüyor ki, buradan voltaj ayarlayanazsınız!
    Bunu ayarlamak için @Bios menüsüne ilk girdiğinizde MB Inteligent Tweaker (M.I.T) isimli bir menü olması lâzım. Buraya girerek tüm voltaj değerlerini değiştirebilmeniz gerekir.

@Bios'u güncellediğiniz veya reset yaptığınızda, bu menüdeki yapılandırmalar sıfırlanır ve yeniden ayarlamanız gerekir. Ki, bunu daha önce ya birileri yaptı, yada kendiniz yaptınız ve unuttunuz nereden yapıldığını. Arkadaşınıza bahane bulmamanızı umuyorum..
    Kolay gelsin..

Evet anakart kendini resetliyor ama elektriği kesip yeniden başlattığımda verdiğim voltajı görebiliyorum. Öyle sanıyorum ki şebeke elektriğinde bir sorun var, yada psu da. Sorun bu ikisinden birinde eminim artık.

• quote:

Evet anakart kendini resetliyor ama elektriği kesip yeniden başlattığımda verdiğim voltajı görebiliyorum. Öyle sanıyorum ki şebeke elektriğinde bir sorun var, yada psu da. Sorun bu ikisinden birinde eminim artık.

Selam
    Yazdığınıza göre, aşağıdaki yazacaklarım üzerinde yoğunlaşmalısınız.
    1. @Bios pili
    2. Pil civarındaki kondenzatörlerde herhangi bir şişme, kararma veya patlak.
    3. Bilgisayarın takılı olduğu pirizin topraklama durumu.
    4. Saat ayarlarının sıfırlanmamış olması. Yani bir müddet sonra saat ayarları sıfırlanıyor mu?
    5. Son olarakta, farklı bir PSU takarak denemelisiniz.

Şebeke elektriğinde bir sorun olsa idi sanırım bunu önceden de yapardı, ki siz arkadaşınıza anakartı verdikten sonra oluştu bu sorun demişsiniz.
    Kolay gelsin..

• Sorun çözüldü arkadaşlar.
    İlginç ama sorun cpu soğutucusunun fazla/az sıkılmasıyla ilgiliymiş. Biraz gevşetip tekrar sıkınca sorun çözüldü. Bu fanı aldığımdan beri ssöküp takma işi sorunluydu zaten ama hiç voltajla ilgili sorun çıkmamıştı, sistem açılmıyordu en fazla, vidaları ile biraz oynayınca tamam oluyordu.
    Kule tipi fanlar da bu sorun var ne yazık ki (en azından benimkinde), kasa yan durduğu için sıkma işini rast gele yapamıyorsun, çok sıkınca işlemci ve anakarta zarar verebilirsin, az sıkınca da sıcaklık sorunu oluyor.
    Böyle bir sorunla karşılaşan olursa cpu fanını kontrol etsin
    Velhasıl şimdilik sorun yok.
    Kafa patlatıp mesaj yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.