Şimdi Ara

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
615
Cevap
62
Favori
30.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Champion39

https://www.youtube.com/watch?v=OUGVpeICFz8https://www.youtube.com/watch?v=2UrmiyiJIlU

Şu videolarda adamlar çatır çatır çıkartıyor ramleri aynı ramler benim kullandığımda

CPU: Ryzen 5 3600

Anakart: Asus tuf b450 pro gaming

Ram: crucial ballistix sport lt 3000mhz 2x8 GB
    3000 rami mi 3800 yapmaya çalışıyorsun?o adamlar bi numara çevirmiştir fena iyi çip gelmiştir yani ben camdan atlayıp uçsam sen de peşimden mi atlayacaksın?samsung ramle 3200 cl14 yapamadık diyorum samsung ramin olayı 3200 cl14.kötü çip gelmiş sattı arkadaş başka ram aldı.biraz ağırdan al 3200 3400 diye git nereye kadar gidiyor bak.

• Champion39 kullanıcısına yanıt
    şu verecegım ayarları denermısın ?

3800 e de gıdıyor ama tam stabıl olmadı bende. belkı bıraz daha kurcalamak gerekırdır bılemem

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acura07 -- 10 Haziran 2020; 15:55:19 >

• Elimde Samsung b-Die bellek mevcut, hesap makinesinde cl 14 v.s sunmuş tabi ben cl 14 ü bırak cl 15 bile yapamıyorum tcl yi.
    Voltaj konusunda 1.4 e kadar verdim faydası yok.
    Mavi ekrandan ziyade sistem kendini 3 kere resetleyip eski haline döndürüyor yani overclock failed veriyor.

Sanırım samsung b-Die olsa bile şans meselsi.

Bu arada işlemcim ryzen 2600, bu overclock meselesinin işlemci ile bir bağlantısı var mıdır? 3000 lerde sanırım bellek işi değişmişti.
  • Taiphoondan manual ayar export edip dramden hesaplatmayı da konuya ekler misiniz? Soran arkadaşları direk bu konuya yönlendireyim.
    Temiz anlatım olmuş, elinize sağlık
  • mehmet4428 M kullanıcısına yanıt
    safe ve fast olarak iki seçenek var.fast seçiyorsan ve cl14 veriyorsa ve olmuyorsa çünkü program bilemez atıyorum her micron e die'nin aynı kalitede olup olmadığını hani takoz diyoruz ya çıkıyor yapacak bir şey yok.bu durumda safe seçip verdiği ayarlara bakabilirsin.samsung b die olup 3200 cl14 yapamayan arkadaş vardı forumda sattı en sonunda.programın son sürümünde bu tip durumlar için seçenek koymuşlar a0 standart a2 kaliteli ve bad bin yani takoz diye.o ayarı da oynayarak değişik öneriler alabilirsin.

ram kontrolcüsü ryzen 2000 serisinde zar içinde yani direkt işlemci içinde ve FCLK diye bir şey yok.ryzen 3000'lerde ise IO adı verilen bir çip içinde ram kontrolcü yani direkt işlemci içinde değil bu yüzden ram olayı farklı bir de kontrolcü ile işlemci zarının haberleşmesini yapan FCLK ile uğraşıyorsunuz ama kontrolcü işlemci zarı içinde olmadığı için rame 1.45 1.5v gibi voltajlar verebilirsiniz soğuttuğunuz sürece sorun olmaz ama ryzen 1000 2000 serisinde yüksek ram voltajı işlemciye zarar verir.

• mehmet4428 M kullanıcısına yanıt
    Bende docp standartta 4 ram c14 3200 mhz de sorunsuz 1800x işlemci sende ramler takoz demek yada mhz fazla istiyorsan ondan
  • quote:

Orijinalden alıntı: zzonerr

Taiphoondan manual ayar export edip dramden hesaplatmayı da konuya ekler misiniz? Soran arkadaşları direk bu konuya yönlendireyim.
    Temiz anlatım olmuş, elinize sağlık
    taiphoon'dan ayar alma anlatımı ilk mesaja eklendi.
  • Aydınlattığınız için teşekkür ederim hocam.
  • SkeironnWH S kullanıcısına yanıt
    bittabi aida stress testi yapın ram seçeneğini de seçerek ama ben size bir de pm atayım.
  • acura07 kullanıcısına yanıt
    Hiç bir şekilde olmuyor 3 kere resetliyip sıfırlıyor biosu acaba anakart ile bi alakası varmıdır yoksa ramler le ile ilgili bi sıkıntımı yada bios versiyonu ile mi sıkıntımı tam anlayamadım docp profilinde kullanıyorum şimdilik anakarttı Msı ile değiştirsem sorun çözülürmü bilemiyorum :/
    üç kere resetlemiyor güç geliyor açıldı derken güm kapanıyor sonra tekrar açılıp kapanıyor sonra tekrar açılıyor buna cold boot denir.bunu yapıyorsa yine iyisin bizim "üst" seviye asus anakart algılayamıyor problem olduğunu crash free mi öyle bir özelliği var ama devreye girmeyince pil söküyorum ben bekliyorum.bu ram yüzünden olur ayarı yanlıştır.ramlerin takoz olabilir ama anakart yüzünden olacağını sanmam.1866 fclk bile yapıyorsan anakarta ne ki işlemci yapıyor bunu sonuçta.işlemcin de takoz olabilir msi godlike'a bile taksan para etmeyebilir.sen boşver programı falan ramlerin suyuna git ana ayarlarda misal 3733 cl16 yapmadı mı düşür biraz.ince ayarlar için programı kullan ana ayarları düşürerek bul.
  • https://www.youtube.com/watch?v=gN3O1Ny41Gk&feature=youtu.be

Gördüğünüz gibi hocam 3200 MHZ çıkartmama bile izin vermiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Champion39 -- 18 Haziran 2020; 20:9:4 >
    izledim auto'nun dibine vurmuşsun hani yanlış kastığın bir ayar da yok.trfc 300 yap hayatta açmaz mesela öyle bir şey de yok.3200 cl14 yapamayan arkadaş var burada samsung çiple.ben de bizzat 3000 cl16'yı 1.35 docp ile yapamamıştım.ismi cismi ne bu ramlerin?benim 3000 corsair hynix kadar takoz olabilir ya da sana mı öyle dekgeldi 3200 cl14 olmayan samsungcu arkadaş gibi?netten de bakmak lazım modeline göre ne oluyor ne olmuyor diye ama versiyonuna göre de çip markası değişir gıcık yani bu işler o yüzden ben 3600 diye satılan ramleri tavsiye ediyorum en azından biraz çıkma garantisi var 3600 alır 3200 cl14 kullanırsın büyük ihtimal ama 3000 ramleri alıp 3600 falan yapıyorlar biraz şans işi.bekliyorum modelini link vs olur.
  • https://www.vatanbilgisayar.com/crucial-8gb-ballistix-sport-lt-gray-ddr4-3000mhz-cl16-1-35v-pc-ram.html şu ramlerden 2 tane

hatta forum donanımda konusu bile açılmıştı:https://forum.donanimhaber.com/246-tl-crucial-8gb-ballistix-sport-lt-gray-3000mhz-cl15-ddr4-ryzen-uyumlu--139379157

Sistemi toplarken forum donanımda gezerken gördüm bu ramleri aldım hani oc yaparım hesabı diye hocam

• Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı
    biz eskiden rami taneyle alırdık ver iki 2gb diye ne soğutucu olurdu falan ama zaman geçtikçe kit kullanmaya başladık anakartla uyum sorunu olmasın diye.kit değilmiş senin ramler ayrı ayrı bu durumu da anakartın beğenmemiş olabilir iki ram aynı marka model olmasına rağmen farklı zaman üretim farklı marka çipli olabilir bir de benim anladığım oc olanı 3200 imiş 3000 için şunu yaptım diyen yok.bence hiç uğraşma 3000 kalsın yoksa cinneti basıp yeni ram almaya kalkabilirsin.öyle bir şey olursa bunu al:

https://www.webdenal.com/mushkin-redline-16gb-2x8gb-ddr4-3600-mhz-performans-masaustu-pc-bellegi-sogutucu_1000527.html

3600 için 3000 yeterli olur aslında hani hangi oyunda ne gibi bir derdin var ki 3200 olsun diyorsun pek etkisi olmaz ryzen2'lerin ram kullanım olayı farklı 1. ve 2. seriye göre.şimdi bulamam da 2400 vs 3733 oyun benchmarkları yapmıştım 3700x'te.pek de bir şey oynamıyordu ama 2k idi çözünürlük, 1080p'de de üç beş atar hani atla deve oynamaz.ben 2700x'i aylarca 2133 ramle kullandım bak onda biraz oynuyor 3200'e göre.

• Programın içindeki memtest belleklerimde hata buluyor 5 10 dakika içerisinde. Aynı ram başka ankartta hata vermiyor. Bu durumda ram işlemci anakarttan hangisi hatalı. Ayrıca memtest86 ve windows bellek tanılama ramde hata bulamıyor. 11 saat bellek tanılama testi 4 saat memtest86 testi yaptım hata yok. Ayrıca işlemci 1 s@aten fazla prime95 testinde hata vermedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.