Şimdi Ara

Ryzen 3 1200(4Ghz OC) Oyunlarda i5 7400'ü geçiyor! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
2.668
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: techniquest35

quote:

Orijinalden alıntı: CrossoverKing

Ryzen 1200 koruma derneğinden intel koruma derneğine cevap geldi

Yazdığınız fiyatlandırmada önemli bir sorun/eksik var. İntelde aldığınız anakart "bitik". Overclok edilemiyor, takabileceğiniz işlemciler ve upgrade fazlasıyla sınırlı. İnteldeki bellek kaç mhz de çalışıyor belli değil. Zenler kadar olmasa da intelde etkileniyor ram hızından. Zen alan kişi sizin hesaplamanıza göre 300 lira fazla veriyor ama 3200mhz ram alıyor ve ileride sistemi yenilerken büyük bir anakart ve ram masrafından kurtarıyor. Yani sizin fiyatlandırmanız tüm hikayeyi anlatmıyor. Ne demiş İngilizler: Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.

1400 liraya bahsettiğiniz sistemi alan kişi 2 sene içinde kafasını duvara vuracak, yana yakıla yeni sistem nasıl kurarım derdine düşecektir.

Anakartın oc edilmesine gerek yok. Neden mi? Testlerde zaten i5 7400 stock hızlarda. Oc edilmiş değil. Çünkü oc desteği yok. R3 1200 ise 4Ghz'e oc edilmiş ve yanında da 902 TL'lik 3200Mhz CL14 Amd Ryzen uyumlu G.skill Flare X bellekler var. Adam R3 işlemci alır iken f/p olayına bakıp alıyor. Bak işlemciler çıktığından beri adamlar 2.000 Tl. ile 2.500 TL. bütçelerde R3 işlemci konusu açıyor. Sanırım hiç dikkat etmediniz?

Hocam ben overclock konusunu ileride 7700k gibi yeni bir işlemci takılabilme açısından söylemiştim. Siz yanlış anlamışsınız. Yoksa ben de biliyorum 7400 ün overclock edilemediğini. dolar bu seviyede iken 1600 lira civarında kuracağınız bir r3+ram+anakart sistemi f/p. Malesef doların durumu bu iken bu.
  • Bu AMD Ryzen'i ilerleyen senelerde adam eder. Şüphelerim vardı ama 1600 alacağım artık. Bu arada Hardware Unboxed çok severim. Adam diğerleri gibi 3 oyun koyup sonuca varmıyor. 30 tane oyun test ediyor.
  • Bazı arkadaşlar da maalesef 25 yıllık OEM'ci olduğunu iddia edip "30 oyun falan hikaye" diyor

Hardware Unboxed konusundaki düşüncelerinize katılıyorum. Tartışmasız Youtube'deki en iyi benchmark kanalı.
  • Adamın 1600 vs 7800x videosunu kıymetli vaktimi ayırıp izledim. Yılların donanım sitelerinde alınamayan sonuçları almış 7700k ile.
    Testi izleyen 10 kişiden en az 6 7 si 7700k alır oyun için alıyorsa. Bazı oyunlar hepsine fix skor vermiş, bazı oyunlarda 7700k stok haliyle ne aldıysa 4.9 da aynısını almış bazılarında oc ile 3 fps almış. Hele bir tanesi ilginç 1600 yüzde 25 oc ye yüzde 25 skor almış ama diğerleri oc altında pek farketmemiş.

Merak edenler profilimde 2. El dükkan sayfama bakabilirler ne almış ne kullanmışız. Amd 386 sx 25 ile başlar en son 2013 fx 8320 ile dekstopu bıraktım. Tavsiye isteyene 1600 den başka tavsiye de vermem.

En son fx8320 varken oc ile ilgili aşağıda lşnk verdiğim konuda karalamışız bir şeyler. Elinde ryzen olan burada paylaşır sonsuz saygım var, ama kullanmayanların YouTube vs burada paylaştıklarına yüzde yüz itibar etmem kusura bakmayın.

Buyurun, biz zamanında forumda elimizden geldiğince yardımı yapmışız, oradan buradan değil elimizde mevcut olanla gelmişiz buraya.
    https://forum.donanimhaber.com/fx-8320-oc--80561629

Edit: Bu steve denen zat 1700 ile 7820x testi yapmış, nereden bulmuş ise 4 ghz gören 1700 ile yaptığı teste 8c vs 8c başlığı atmış ama 7820 nin 1800x i dahi paraladığı önemli render testlerinden bazıları yok. Herkes istediği yere her zaman çekti bu donanım işinde yıllardır, yersen....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 18 Ağustos 2017; 21:13:20 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • setek01 kullanıcısına yanıt
    Şaka gibisin, Hardware Unboxed'in sonuçlarının yalan olduğunu iddia eden bir tane inceleme sitesi yok. Bir tek sen böyle diyorsun. Hangi render uygulamasıymış bu lafı geçen. Adam 1000 tane test yapıyor, ki bu yapılan testlerin hepsi dünyada kabul görmüş testlerdir, sen çıkıyorsun yok "7820x'in önde olduğu testler yapılmamış" diyorsun. Bu nasıl saçma bir kafa yapısı ya? 1700'lerin çoğunluğu 4 GHz görür. Bu konuda da bilmeden iddia ediyorsun. Redditin ya da overclock.net'in ryzen overclock anketinin sonuçlarını ve ilgili cpu-Z validasyonlarını görebilirsin. Ayağı yere basan iddialar değil bu söylediklerin. Hardware Unboxed hakkında negatif konuşan, yaptığı testler şaibelidir diyen ilk ve tek insansın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İkinci elde muhtesem firsatlar varken gidip sifir ryzen ya da 6-7. nesil intel alinmaz.

Tabi bu soylediklerim oyun oynayacaklar icin . İntel bana gore hala liderligi elinde tutuyor oyun tarafinda f/P olarak.

90 liraya alinan xeon x5660 gtx 1070i besleyebiliyor.Niye gidip 1000 liraya sadece ryzen 1600 alayim ki ?

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    4 ghz her 1700 için geçerli değil, bu forumda yazıldı. 1700x için daha mümkün diye hatırlıyorum hatta 4050 4100.
    Evet adamın yaptığı testlerde aldığı skorları guru3d ve diğer sitelerdeki skorlarla karşılaştırdım bazı işlemcilerde daha yüksek skorlar almış.
    Hele 7800x ile 7820x arasında farklı iki videoda az da olsa 7820 lehine skor gördüm. Hatta bir tanesinde 4.5 ghz 7820 4.7 7800x den daha yüksek skor almştı.
    Şimdi senin gibi oturup ss toplayacak vaktim yok. Merak eden videolara döner bakar. Gördüğümü yazıyorum ve kendime göre şüpheyle yaklaşarak yorumluyorum. Skylake x konusunda forumda geçen hafta 7820x için inceleme verilmiş bugün gördüm baktım,7820x bazı noktalarda resmen uçmuş. Yine tutarsız. Biri doğruysa diğeri yalan başka açıklaması mı var?

Anandtech de 7820 ile yapılan render testleri var. Link işleriyle uğraşamam merak eden açsın baksın. Ev kullanıcısı dışında testler ama dangalağın biri YouTube da 8c vs 8c diye başlıkla video yapıyorsa oraya anadtech de yapılanı da eklesin kim yalancı veya kim manipülatif işler yapıyor görelim.

Aşağı yukarı 8 10 tane fix oyun var test sitelerinde. Bu eski numaradır, sayıyı yüksek tutarak ortalama puanlarda farkı azaltmak.

Para verip alacağını da sanmıyorum, uyanıksın aslında bu fiyatlara 1700 alınmayacağını da biliyorsun sen ve bir kaç kişi ama tavsiye isteyene ya 1600 iyi ama 1700 varken...

• Son bir şey daha yazayım. Tarzlarımız uymaz. Benden fazla biliyorsundur bildiğin sana kalsın cevap hakkını kullanırken alıntı veya haberdar et kullanmazsan sevinirim. Mümkünse rica ediyorum bundan sonra yolumuz kesişmesin. Son yazdığıma istediğin üslupta cevap hakkını kullanmak istersen saygı duyarım ama ben şahsına cevap yazmayacağım.

İyi forumlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    1- Sen beni "alıntı" veya "cevap ver" ile haberdar ederken benim etmemem pek makul olmaz. İstersen yoksay der okumazsın, istersen okur ve cevap yazmazsın. 1,4 Volt voltaj verdiğinde birçok 1700 4 Ghz'de stabil oluyor. Dediğim gibi ben de gece gece link arayacak değilim ancak merak ediyorsan overclock.net ve Reddit'teki Ryzen OC anketlerinin sonuçlarına ve CPU-Z validasyonlarına ulaşabilirsin.

2- Dangalağın biri dediğin adam herkesin güvendiği, en detaylı incelemeleri yapan adamlardan biri. Diğer inceleme kanalları falan da sıklıkla "Steve bu kadar detaylı test yapıyor, vallahi haksız rekabet oluyor eki eki" diye bu adama mentionlar atar. Onları da inceleyebilirsin.

3- Sayıyı yüksek tutunca nasıl ortalama puanlardaki fark azalıyor? Matematiğe aykırı bir durum. Şayet diğer oyunlarda da Intel aynı oranda öndeyse % kısmı sabit kalacaktır. 8-10 tane fix oyun yok. Bu kanaldaki test oyunlarının tamamını farklı sitelerde parça parça benchmark olarak görebilirsiniz. Araştırın görün. En flaş 30 oyun diyebiliriz bu oyunlara.

4- Bu fiyata 1700 alınmaz demişsin de gerçekten çok komik bir iddia bu. Son derece güzel ve yeterli bir stok soğutucuyla gelen, aynı stok soğutucuyla rahatlıkla 3,6-3,7 Ghz'e OC yapılabilen, yüksek IPC'ye sahip 8/16 bir işlemciyi 300 USD'den almak çok pahalı diyorsun... Bu fiyatlara alınmazsa hangi fiyatlara alınır 1700? Intel'in Skylake-X'ten önce 8 çekirdekli bir işlemcisi vardı; 6900K. Bu işlemci 1000 USD idi ve Ryzen 1700 ile neredeyse aynı seviyede bir işlemci. Soğutucu masrafı yok, platform AMD tarafında çok daha ucuz, AMD parça çok daha az elektrik yakıyor vs. Ne uyanıklığıymış bu? Benim piyasada ciddi alacağım var, onun dönmesini bekliyorum, beklediğim ödemeleri aldığım an şu sistemi toplayacağım;

Ryzen 1700
    Asus X370 Prime Pro
    Flare X 3200 Mhz CL14 16 GB RAM
    RX 460 2GB(ciddi bir oyun huyum yok, kendi oyunlarımı orta ayarlarda da oynarım sorun yok)
    Toshiba P300 1TB
    Adata SU800 128 GB
    Dark N10 ya da Corsair 100R
    Evga 600B PSU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 19 Ağustos 2017; 16:21:57 >
  • Pauls Hardware
    https://youtu.be/IKGJshXgOwU
    Daha popüler bir kanal. Ayrıca ekranda yaptıkları işi görebiliyoruz. Tablolarla geçmiyor adam. 1700 1700x 1800x oc yapmış. Tabi bu videolarda çok detay süreyi uzatır, videonun izlenme oranı düşer.
    Şimdi tabi biz eskide kaldık, ben dekstopu bırahttps://www.reddit.com/r/Amd/comments/5xybp7/silicon_lottery_ryzen_overclock_statistics/kalı 4 sene oldu. Bu youtube ile zaten herkes donanımcı olur konuşacak bir şey yok. İzle gör yap. Bu video paylaşma meselesine girersek, sen bir tane ekle o eklesin bu eklesin ben ekleyeyim işin içinden çıkılmaz.

Bu arkadaşların 500 usd'lik sistem ile oyun testi var, full ekranda oyun sol üst köşede afterburner osd açık. İşlemci 1200 sanırım kart orta seviye bir kart. Oyunu ayarlayıp oynuyor. İ3 1200 de evet fena işlemci değilmiş. Adam açık ve net video çekmiş herşey ortada. 1200 işlemci düşünenler 7 oyun testi başlıklı bu videoyu YouTube da izleyip görebilirsiniz.

Bundan sonra böyle! YouTube ne varsa ben yaptım hesabı, kopyala yapıştır. Orada ne varsa gerisi yalan.

Edit: Arkadaşa teşekkür ederim teşvik etti hafta sonuna da denk geldi sayesinde dünden beri bayağı açık kapattım. Bu reddit sitesinde silikon piyangosu konulu başlık buldum. Sağolsun arkadaş yönlendiriyor biz de doğrusunu buluyoruz.
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5xybp7/silicon_lottery_ryzen_overclock_statistics/

1.32v ile 4 ghz 1.41 ile 4150 MHz yapıp 2 saat prime yapan var. Demek sadece bizim forumda yokmuş her yerde varmış bu tiplerden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 19 Ağustos 2017; 14:54:54 >
    Şuradan Reddit'teki OC verisini görebilirsiniz;https://docs.google.com/spreadsheets/d/1o4qkh0aci21kkWqlEUzuyRQyd3gqBx2fSkdfGawfPzA/edit#gid=0

Şuradan da Overclock.net üyelerinin sonuçlarına ulaşabilirsiniz;https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Dbt_7FiD8hTo2uuOIKBE3ATCDRqVRpAHFsKnieEncv0/edit#gid=87938175

Gönderdiğiniz video platformun ilk çıktığı zamanlarda elde edilen sonuçlar. Hem OC ayağında, hem RAM hızı ayağında hem de performans ayağında BIOS ve micro code güncellemeleriyle çok şey değişti. Youtube ile herkes donanımcı olur konusunda haklısınız lakin birçok incelemeyi karşılaştırdığınızda bir bakış açısı elde edebiliyorsunuz. Neticede bunlar "teknoloji basını" ve basının hiçbir kısmına tam olarak güvenmek olmaz, elbette farklı ajandalarla farklı hesaplarla manipülatif sonuçları hepsi veriyordur, ancak hepsinin ne dediğine bakarsak orta yolu bularak gerçekleri görebiliriz. 1700 ile 1700X arasında "binning" yani iyi ürünlerin bir üst ürün olarak satılması konusunda bir fark yok. Kuvvetle muhtemel sadece 1800X üst kalite silikon. O da en üst kalite değil çünkü AMD yaptığı bir açıklamada üretilen en kaliteli %5 silikon zarlarının Threadripper'de kullanıldığını açıkladı. 1200'ü stok soğutucusuyla 3,8 Ghz'e OC ettiğinizde i5 7400-i5 6500 vs. gibi bir performans elde ediyorsunuz ki bu fiyat bandında harika bir olay. Bunu söylemeyeceğiz de ne yapacağız? Ben "i3 ile bunun arasında bir fark yok" dersem marka takıntılarımı ön plana çıkartarak insanlara resmen ayıp etmiş olurum. Ben bunu yapmıyorum. İyi bir insan olarak sistem tavsiye ettiğim kişilerin aynı paraya alabilecekleri en iyi ürünü alması için uğraşıyorum. Benim şu anki fikrimi ve bildiğim şeylere göre bilmeyen insanlara i3 ve i5 almalarını önermek resmen o kişilere kötülük etmek. i7 7700K önermeyi ise öngörüsüzlükle açıklayabilirim. Oyunlarda bugün verdiği fazladan 10-15 FPS karşılığı 2-3 sene sonra yeni kartlarla ciddi sorunlar yaşayacağını görmüyordur, sadece baktığı testlerde 7700K'yi önde gördüğü için onu öneriyordur der geçerim. Ancak Ryzen 3 ve 5 serilerinde hem oyun performansları muadil Intel ürünleriyle aynı ya da daha iyi hem de sentetik performans neredeyse 2x. Ayrıca 7700K tarzı 4/8 i7'lerin 8/16 Ryzen 1700 ya da 1700X karşısında durabileceğini düşünse Intel 6/12 i7 8700K'yi apar topar çıkartır mıydı? Bana sorsan 7700K almak da çok tuhaf bir olay ancak 7700K önerenlere celallenmiyorum, sadece mantıklı mantıklı anlatıyorum. Ancak i5 ve i3 önermek kötü niyettir, ona karşı hiddetlenirim, ben burada insanlar parasının karşılığını en iyi şekilde alsın diye kendi vaktimden ayırıyorken arkadaş gidip fanboyluk yapacak diye tavsiye isteyen kişiyi yanlış yönlendirecek... Onu kaldıramıyorum.

Saygılar.
    İleride ryzen 7 ler i7 7700k dan daha fazla darboğaz yapacaktır.7 senedir bu laflar söylendi.Oyunlar 7 sene boyunca 6-8 çekirdek kullanmaya başlamadı bi 5 sene daha yaygınlaşmaz.Yaşarsam bu konuyu hatırlarsam hatırlatırım.Kaldıki şu anda 8 çekirdek kullanan oyunlardan Ashes of Singularity ve Watch Dogs 2 de Ryzen geride.Oyun geliştiricileri dört gözle yeni inteli beklemiyorlar çıksa da oyunları 8 çekirdek destekli yapalım diye.Şimdiye çoktan çok çekirdekli oyunlar yaygınlaşırdı.
    Haklısın tabi. İ3 5 7 zaten geçti ryzen sonrası. Ama şu an karşı tarafın da hamlesi var 1600'un üstünde bir tavsiye ben vermem, hafta 10 güne belli olur. 2.el de satamayacağım ürüne soguk bakarım. 1600 un üstünde işlemci alacak olanlar beklemek zorunda.

Herkese iyi forumlar...

• Al Swearengen kullanıcısına yanıt
    Ya kardeşim şaka mı yapıyorsun? 7700K için halihazırda %90 CPU kullanan oyunlar var. Bu oran oyun geliştiricileri tarafından %150'nin kullanılabildiği oyun motorları geliştirildiği zaman Ryzen 1700, 7700k'yi pas pas edecek. Intel'in de yeni işlemci serisi Coffee Lake'nin 6/12 olduğu göz önüne alınırsa bu süreç gittikçe hızlanacaktır. 3 sene sonra Ryzen 1700 4 Ghz vs i7 7700K 5 Ghz incelemeleri yapılacaktır. Ben buradayım, sen de buradaysan hatırlatırım. Ben senin kullanıcı adının üzerine tıklayıp notumu aldım...
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.