Şimdi Ara

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.658
Cevap
13
Favori
48.328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • inceleme için teşekkürler bende ilerde bu anakart ve işlemciyi almaya niyetliyim başka marka ramleri de tavsiye ederseniz çok iyi olur çünkü ram konusunda bir kafa karışıklığı var çoğu kişide corsair de uyumlu deniyor ama hangi modelleri tam belli değil umarım ilerde uyumlu ram tavsiyeleri de olur. bir de 8 pin haricinde atx 4 pin anakart gücü de bağladınız mı acaba merak ettim ? konu için tekrar teşekkürler böyle bir konu arıyordum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 29 Mart 2017; 1:18:8 >
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Yeni aldığım PSU da çıkış olduğu için hem 8 hem de 4 pin bağlantıları yaptım. Ama konuda yer alan aşağıdaki oyun testleri vs. eski PSU da yaptım ve sadece 8 pin bağlıydı. Ek 4 pin gerekli olmadığı söyleniyor.
    Ram konusu ilginç, benim kullandığım ramde sorun yaşamadım ama bu konuda farklı ramler ile sorun yaşandığı söyleniyor. Bildiğim kadarıyla Samsung b-die modüllü ramlerde çok sıkıntı yaşanmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batuhano -- 29 Mart 2017; 3:2:9 >
  • batuhano B kullanıcısına yanıt
    anladım bende de 7 yıllık OCZ 550W Fatal1ty psu var ve onda bile fazladan 4 pin çıkışı var dediğiniz gibi takılmasa da sorun olmazmış ama oc falan yapınca takılması tavsiye ediliyor psu da varsa da takılması zarar getirmez size de sorayım dedim kullanıyorsunuz diye teşekkürler ram olayı ilk zamanlarda sorunluydu sanırım ama ilerleyen zamanlarda bios güncellemeleri geldikçe toparlanmaya başladı gibi dediğiniz samsng b-die sanırım corsair ramlerde de var alt linklerde hem corsair sitesinde uyumlu modeller sıralanmış hem de 2 ayrı sitede bahsedilmiş demek ki bu markada uyumlu tek bahsi geçmeyen kingston kaldı bakalım ilerde ne olacak henüz onlardan ses yok
    http://www.corsair.com/en-eu/landing/ryzen
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/60j8ut/corsair_memory_with_samsung_bdie/
    http://www.legitreviews.com/ddr4-memory-scaling-amd-am4-platform-best-memory-kit-amd-ryzen-cpus_192259/6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 29 Mart 2017; 3:49:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

anladım bende de 7 yıllık OCZ 550W Fatal1ty psu var ve onda bile fazladan 4 pin çıkışı var dediğiniz gibi takılmasa da sorun olmazmış ama oc falan yapınca takılması tavsiye ediliyor psu da varsa da takılması zarar getirmez size de sorayım dedim kullanıyorsunuz diye teşekkürler ram olayı ilk zamanlarda sorunluydu sanırım ama ilerleyen zamanlarda bios güncellemeleri geldikçe toparlanmaya başladı gibi dediğiniz samsng b-die sanırım corsair ramlerde de var alt linklerde hem corsair sitesinde uyumlu modeller sıralanmış hem de 2 ayrı sitede bahsedilmiş demek ki bu markada uyumlu tek bahsi geçmeyen kingston kaldı bakalım ilerde ne olacak henüz onlardan ses yok
    http://www.corsair.com/en-eu/landing/ryzen
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/60j8ut/corsair_memory_with_samsung_bdie/
    http://www.legitreviews.com/ddr4-memory-scaling-amd-am4-platform-best-memory-kit-amd-ryzen-cpus_192259/6

İyi geldi bu olay,açıklamalarda ''G.Skill Trident Z RGB LED 16GB (2x8GB) 3600MHz DDR4 Ram'' bellek kiti ile iyi sonuçlar alındığı yazılmış bunu almayı planlıyorum

bende alacağımda cl16 3200 ya da cl15 3200mhz den başka bulamıyorum cl14 ile bunların arasında çok fark olur mu?
  • g.skill trident ramlerin büyük çoğunluğu samsung b-die olduğu için anakartlarla müthiş uyumluluk gösteriyor haberiniz olsun. 3600mhz cl16 alın 3200'e getirip cl14 olarak kullanılabiliyormuş.
  • woundedknee kullanıcısına yanıt
    evet zamanla uyumluluk artacak zaten tersi olacağını sanmıyorum garibime giden corsair sitesinde uyumlu ram listesinde ledli ramler yok yani şunlar CORSAIR CMU16GX4M2C3000C15 VENGEANCE White LED DDR4http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=7993 neden yok anlamadım alırsak sorun mu çıkarır belli değil yani hala belirsizlikler var hele kingston da hiç ses yok henüz ilginç

• Benim Asus Crosshair IV Hero için kullandığım en detaylı yabancı forum sitesi :http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread

Bu linkte ilk mesajda kullanıcıların hangi bios ve ayarlar ile hangi marka ve model ram ile kaç mhz de ramlerini çalıştırdıklarına ilişkin veritabanı var. Ben de kendi sonucumu ekledim örneğin.

Ram almadan mutlaka buraya bakın, riske girmeyin. Ben ram alırken böyle bir veri henüz yoktu, tamamen şans olarak bu ramleri almıştım, şansıma en iyi alternatiflerden birisiymiş sıkıntı yaşamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    teşekkürler gece ayrıntılı incelerim linki senin konuda çok faydalı ayrıca sorularımıza hemen cevap verdiğin için çok teşekkürler Allah razı olsun
    Rica ederim :)

Dün ram için 3600 Mhz denemelerini tekrar yaptım, işin ilginci 3 defa farklı denemede başarılı oldum cl16 olarak bilgisayar açılıyor ve bench alıyorum ama aynı ayarlarla tekrar açmaya çalışınca QCode F9 hatası veriyor sonra da 0d hatasına dönüyor. Günlük kullanımda sürekli 3600 Mhz için sanırım biosda yeni güncellemeleri beklemek gerekecek.

Dün 3200 Mhz CL 12 olarak ramleri çalıştırdım, bu hızda CL12 gerçekten çok iyi bir sonuç. Ancak muhtemelen ddrv 1.5v gibi bir ihtiyaç var günlük stabil kullanım için, bu seviyeye çıkmadım. Çok stabil değildi, CPU-z bench yaptım, 3dMark ortasında reset attı sistem :)

Ramleri 3466 CL14 olarak çalıştırdım, stabil olarak çalışıyor, bir sıkıntı bulunmuyor, günlük kullanımda kullanılabilir gibi duruyor.

Şimdi asıl ilginç bulgumu paylaşayım : Ben normalde günlük ram hızı olarak ramleri 3200Mhz cl 14 olarak kullanıyorum. Bu hızda Tomb Rider testi yaptığımda herşey son ayarlarda 87 FPs alıyordum (1080p).

Aynı testi 3466Mhz CL14 olarak yaptığımda ise 84 FPS ye düştü, yani ramin mhz artmasına rağmen FPS düştü. Bunun üzerine 3200 Mhz, CL 16 olarak yani gecikme süresini daha yukarı çekerek testi tekrarladım, 100 fps üzerine çıktı.

Sonuç garip geldiği için testi For Honor ile de tekrarladım, aynı şekilde burada da 3200Mhz CL16 olarak en yüksek FPS yi aldım.

Buradan şimdilik şu sonucu çıkartabiliyorum, Ram 3200 Mhz üzerine çıkması için işlemci veriyolunu 100 üzerinde bir değere çıkartmak gerekiyor. Bu da özellikle oyunlarda performansta düşüşe yol açıyor sanki. Bios güncellemeleri bu gibi sorunları ortadan kaldıracaktır muhtemelen ama şu anda gördüğüm yeni bir sistem alınırken 3200 Mhz CL16 bir ram daha uygun fiyatlı bir tercih olabilir, performans açısından da şu anda bir kayıp oluşturduğunu söyleyemem. (Tabi sonradan yazılım ve bios güncellemeleri ile ramler daha efektif kullanılırsa daha yüksek hızlarda perf. artacaktır.)

• rokete bak maşallah
    ilginç sonuçlar gerçekten ama dediğin gibi bios güncellemeleriyle düzelebilir bunlar.. birde ben 3000 mhz ram almayı yeterli görüyorum bu sorun olmaz sanırım? ve oc yapmadan bu ram kaç mhz de çalışır merak ediyorum açıkçası
    Elinizdeki ramleri

CL10 2400mhzde calistirip suanda 87/100 fps aldiginiz oyunlarda test yapma imkaniniz var mi acaba? Hatta rica ediyorum yapabilirseniz cok cok sevinirim...

Anakart gelmedigi icin deneyemiyorum ben ve meraktan olecegim bu aralar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zyrou -- 31 Mart 2017; 7:42:11 >
    OC yapmadan ram kaç çalışır derken? Eğer ram uyumluysa 3000mhz çalışması gerekir. 3200mhz hıza kadar ramler zaten anakartların çoğunda resmi olarak destekleniyor, 3200mhz üzerinde olan hızlara ulaşmak zor :)
    Önceden de dediğim gibi, Samsung b-die olan ramleri tercih etmeye çalışın.
  • Zyrou Z kullanıcısına yanıt
    Ramleri hiç CL10 ayarlarda denemedim, açıkçası çalışıp çalışmayacağından çok da emin değilim :) Yüksek hızlı ramlarde genelde gecikme değerleri biraz daha yüksek oluyor.

Bu akşam deneyebilirim, eğer sonuç alabilirsem paylaşırım.

Sizin kuracağınız sisteminizin bileşenleri nedir?
    Buda benim dizdigim sistem

anakart: Gigabyte x370 gaming k7 (hala kartin gelmesini bekliyorum :( )
    islemci: Ryzen1800x
    ram: Corsair dominator platinum 2x8 2400mhz cl10
    islemci sogutucu:Corsair H110i
    psu: Corsair rm850x
    ssd: Samsung 850pro 500gb
    hdd: yok
    kasa: Nzxt h440
    klavye: Corsair k70rgb cherry mxred
    mouse: Steelseries rival 700
    Mousepad: Razer extended gravity control
    Kulaklik: Platronics 500e

Ve elimde suan
    ekran karti: Asus strix 1070oc var
    monitor: Acer Predator xb241h 144hz(180hz oc) gsync 1080p monitor

--------------------------------------------------------------
    fakat aldigim urunlerin iade suresi bitmedigi icin
    1080ti ile degistirmeyi dusunuyorum ve onunla birlikte monitorude 2k 144hz olarak degistirmeyi dusunuyorum. Bu kadar para harcandiktan sonra aklimda bir kusku kalmasin diye su son 2 degisiklik
    Yoksa oynadigim oyunlar acisindan 1080p 144hz/180hz elde edilebilir degerler 1070 ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zyrou -- 31 Mart 2017; 9:54:1 >
  • Sistem çok iyi, güle güle kullanın :)

İndirimde 1080 de alınabilirdi, ti fiyatları şimdilik çok yüksek bence. Monitor değiştirmek benim de aklımda, ultra wide düşünüyorum, 100hz gsyncli 3440x1440 çözünürlükte. Baktığım model henüz yok piyasada, bekliyorum. Fiyat/performans ürünü olacak gibi.

http://aoc-europe.com/tr/products/ag352ucg

Benim gördüğüm 2k ve 4k ultra settings ayarlarda fps 100 civarı oluyor next gen tabir edilen güncel oyunlarda o nedenle tercihim bu tarz bir monitor olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    tesekkur ederim.

Ekran kartini aldigim zaman biraz karisik bi ana geldi.
    Macaristanda yasadigim icin fiyatlar zaten turkiyenin indirimli fiyatlari gibi ucuz bir nevi pekte ucuz degil amerika fiyatlari gibi ama guzel(en azindan TR ye gore iyi). Tamda aldigim yerde ilk alisveriste %10gibi ekstra bir indirim vardi onuda isin icine sokarak baya ucuza denk geldi 1070 o yuzden boyle oldu :)

Tam aldiktan bi 10gun sonra sanirsam 1080Ti larin cikacagi belli oldu. 1080 zaten almak istememistim ama 1080ti cok iyi duruyor suanda.

P.tesi turkiyeye gelecem 1 haftalik donuste heralde anakartin gelmesiyle beraber 1080tiilarda macaristanda stocklara girecegini dusunuyorum o ara degistirebilirim yoksa 1070 ideal benim icin zaten. SLI zaten dusunmuyorum
    yani 3000 mhz rem alırsam takınca hiç bir ayar yapmadan direk 3000 mhz de çalışır mı demek istedim evet o aklımda samsung b die tercih edilmeli teşekkürler
  • Zyrou Z kullanıcısına yanıt
    Selam, ramleri 2400Mhz CL 10 olarak çalıştırdım. Açıkçası perf olarak gene 90 civarı bir sonuç elde ettim.

Ramler konusunda şlöyle bir durum var benim için, mevcut durumda 3200 Mhz en perf. seçenek gibi duruyor. Bunun da asıl nedeni benim anladığım kadarıyla işlemci veriyolu 105 üzerine çıktığında (104,8 ve üzeri) anakart grafik kartı için kullanılan veriyolunu Pcie Gen2 olarak kullanıyor. Normalde PCIe Gen 3 olarak kullanıldığında doğal olarak daha geniş bir bant aralığı elde ediliyor.
    Durumu özetlemeye çalışayım

İşlemci veriyolu 100 Mhz -> Pcıe Gen3 (x16), SLI Config olursa Pcıe Gen3 x8
    İşlemci Veriyolu > 104,8 -> Pcıe Gen2 (x16), SLI Config olursa Pcıe Gen2 X8

Benim mevcut sistem ile 3200 MHz üzerinde ram veriyolunu kullandığımda, Grafik kartlarım otomatik olarak PCIe Gen2 X8 veriyoluna düşüyor ve bu da performansı kötü yönde etkiliyor. SLI kartı olmayanlar ise aynı durumda yani 104,8 işlemci veriyorlunu geçtiklerinde PCIe2 X16 olarak kullanacaklar ve sorun yaşamayacaklardır.

Mevcut anakartlarda 100Mhz işlemci veriyolu için en yüksek ram hızı değeri 3200Mhz. 100 Mhz'de daha yüksek ram hızı desteklenmiyor. Umarım yeni bios güncellemeleri ile bu sorun giderilir.

Ben de 3200 Mhz olarak kullanmaya devam ediyorum.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.