Şimdi Ara

Ryzen 1700 ve bitmek bilmeyen sorunlar.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün tavsiye istediğim bir konu açmıştım. Bugün gittim Ryzen 1700 ve B350 Tomahawk Anakart aldım.. Fakat almaz olaydım.. Hayatımda ilk defa bir şeyden bu kadar soğuyorum.. Bilgisayarın düğmesine basıyorum, açılış ekranı 15 saniye sonra geliyor. Bios ekranı ve Windows birbirine karışıyor. Bilgisayarın açılması 1 dakikayı buluyor. Format attım, tüm driverları kurdum. Bilgisayar bir iş yaparken düşünüyor. Sağ tıklıyorum bazen sağ tık bile 6-7 saniye düşünüyor. Durduk yere ekran gidip geliyor arada bir. Performans yerlerde sürünüyor. Dükkanda kullandığım 2 çekirdekli işlemci yemin ediyorum şuan bu bilgisayardan daha hızlı düşünüp, uyguluyor. Durduk yere kilitleniyor. Mouse ben hareket ettirdikten 3 saniye sonra yavaş yavaş çektiğim yöne doğru geliyor. Var mıdır bunun bir çözümü vs ? Hayatımda ki son AMD kumarıydı sanırım. Verdiğim her bir kuruşa acıyorum şuan. 12'den beri forumları okuyup bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Saygılar. Ayrıca komik bir şekilde 144 hz olan monitörümü ne yaptıysam 60 hz üstüne çıkaramadım.

Edit : Sorunlar büyük oranda forumca halledildi. Yardımcı olan herkese teşekkürler. Tek sorun şuan sanırım SSD'm biraz özürlü. Sistemde disk kullanımı yüksek gözüküyor. Onuda değiştirdiğim zaman sanırım bir sorun olmaz. Oyunlar kuruluyor, bir iki gün zorlayayım, bakalım ne olacak.

144 HZ işi ise ne monitörle nede ekran kartıyla alakalıymış. Anlam veremediğim bir şekilde en güncel chipset sürücülerini tekrar yükleyince düzeldi. [Öncesinde yine en güncel olanlar yüklüydü.]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gorod -- 18 Haziran 2017; 14:32:54 >

• Sanki sata kablosunda sorun var gibi geldi bana. Sistem diskinin kablosunu değiştirip denermisiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: newfel

Sanki sata kablosunda sorun var gibi geldi bana. Sistem diskinin kablosunu değiştirip denermisiniz.

Denedim hocam, bu sistemi kurunca çalışan şeylerde bozuldu. En basitinden 144 hz monitörüm bile 60 hz çalışmaya başladı. Ne yaptıysam 144 hz yapamadım. Ben böyle lanet bir şey görmedim ya.. Hayatımda ilk defa bu kadar sinir oluyorum bilgisayar başında. Bu kadar özürlü bir sistem olamaz.
  • Adı sanı belli olmayan kimseden tavsiye alırsanız olacağı bu. Sorun sizde.[Kaynak]
  • bende intelden ilk defa amd ye ryzen ile geçiş yaptım daha dogrusu intelin yanına amd topladım çok da menmunum

1.anakartın biosunu güncellediniz mi ?
    2.windows sıfırdan kurdunuz mu ?
    3.amd'nin en son chipset driverlarını yüklediniz mi cd den degil ?
    4.montaj yaparken bir şeyleri ters bağlamadıgınızdan emin misiniz ?

uyumsuz bir birleşen komple sistemi etkiler

Ryzen 1700 ve bitmek bilmeyen sorunlar ? bu başlık sence dogrumu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilek -- 17 Haziran 2017; 8:43:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Adı sanı belli olmayan kimseden tavsiye alırsanız olacağı bu. Sorun sizde.[Kaynak]

Yardımcı olacaksanız buyrun, adı sanı belli olmayan kişiyle sistemin ne alakası var. Ryzen 7'yi siz tavsiye edince farklı, o tavsiye edince farklı mı çalışıyor sanki ? Anlayamadım demek istediğinizi.
  • Gorod kullanıcısına yanıt
    Sizin çıkmazınız hiç kimsenin kabahati değil, kusura bakmayın. Tek bir kişi dahi size rey vermiş değilken kendiniz işlere soyundunuz. Kim size dediyse o yardımcı olsun, buyrun. Elbette ki, ben tavsiye edince farklı başkası tavsiye edince farklı tavsiyeye uymuş oluyorsunuz. İş bilmezlik sizdeki! Daha dün 7700K alacağım diyordunuz, bugün ise 1700 aldınız. 7700K alsaydınız ne olacaktı merak ediyorum. Intel mi sorunlu olacaktı? Tavsiye de tavsiye olsa: uyumsuz bellek, uyumsuz anakart. Zaman ayırıp kimse uğraşmaz her söylenene inanacaksanız.
  • Bende iki adet ryzen sistem kullanıyorum. İşyerinde 1600x, msi krait var sıkıntı yok, hatta sistem güncelleme dışında hiç kapanmaz. Evde r7 1700, asus c6h var onunla da hiç sıkıntı yaşamadım, sistem bileşenlerinin birinde sıkıntı var deneyerek bulmanız lazım. Hatta sistem bileşenlerinin tam dökümünü verin ki fikir yürütebilelim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Sizin çıkmazınız hiç kimsenin kabahati değil, kusura bakmayın. Tek bir kişi dahi size rey vermiş değilken kendiniz işlere soyundunuz. Kim size dediyse o yardımcı olsun, buyrun. Elbette ki, ben tavsiye edince farklı başkası tavsiye edince farklı tavsiyeye uymuş oluyorsunuz. İş bilmezlik sizdeki! Daha dün 7700K alacağım diyordunuz, bugün ise 1700 aldınız. 7700K alsaydınız ne olacaktı merak ediyorum. Intel mi sorunlu olacaktı? Tavsiye de tavsiye olsa: uyumsuz bellek, uyumsuz anakart. Zaman ayırıp kimse uğraşmaz her söylenene inanacaksanız.

Ya sür boğlum, kafayı mı yedin ne yaptın. Ne anlatıyorsun, ben orda tavsiye edilen parçaları mı aldım sanki. Ya da 7700k alıyorum mu dedim direk. Bonzai mi içiyorsun ne yapıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: newfel

Bende iki adet ryzen sistem kullanıyorum. İşyerinde 1600x, msi krait var sıkıntı yok, hatta sistem güncelleme dışında hiç kapanmaz. Evde r7 1700, asus c6h var onunla da hiç sıkıntı yaşamadım, sistem bileşenlerinin birinde sıkıntı var deneyerek bulmanız lazım. Hatta sistem bileşenlerinin tam dökümünü verin ki fikir yürütebilelim.

B350 Toma. Anakart

Ryzen 1700 ve Flare ram.

SSD vs. zaten diğer sistemden kalma.. Full format yaptım. Kırıntı bırakmadım. Yukarıda arkadaş bir şeyler anlatıyor anlamadım. B350 Toma. uyumsuz diyorsanız, eyvallah ona göre yol çizeyim kendime.
    Evet, evet sorun benim sorunum zaten. Sizin dikkatinizi toplama sorununuz var galiba.
    Neyse, en azından biraz yol almaya başladık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 17 Haziran 2017; 2:51:34 >
  • Öncelikle fanların, bağlantı kablolarının doğru çekilde takıldığına emin olun, sıcaklıkları kontrol edin, güç kaynağı kaç watt bu arada markası modeli nedir onu da belirtiniz. Sonra ramleri kontrol edin doğru şekilde takıldığına emin olun, aldığınız ramlerin uyumlu olup olmadığına aşağıdkai vereceğim linkten kontrol edin, sonra anakartın güncel bios sürücülerini ve driverlarını yükleyin. Ayrıca sisteminiz diğer bileşenlerini de yazın.

Ram uyumlulukhttps://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK.html#support-mem-2

Anakart güncel bios driverhttps://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK.html#support_download

Buradan da Ssd uyumluklarına bakabilirsiniz.https://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK.html#support-hdd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 17 Haziran 2017; 2:55:40 >

• Hocam farklı bir ram ile sistemi denediniz mi ? Malum bu ram olaylarında sıkıntılar olabiliyor eğer uyumlu farklı bir ram ile sistemi deneyip tekrar aynı sorunlarla karşılaşırsanız sorun anakart gibi görünmekte... (Tabi sorunsuz bir kurulum güncelleme vs yaptıysanız )

Edit: Yukarıdaki arkadaşım mesajını görmemişim gereken durum analizlerini çok güzel belirtmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xintt -- 17 Haziran 2017; 3:0:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

Öncelikle fanların, bağlantı kablolarının doğru çekilde takıldığına emin olun, sıcaklıkları kontrol edin, güç kaynağı kaç watt bu arada markası modeli nedir onu da belirtiniz. Sonra ramleri kontrol edin doğru şekilde takıldığına emin olun, aldığınız ramlerin uyumlu olup olmadığına aşağıdkai vereceğim linkten kontrol edin, sonra anakartın güncel bios sürücülerini ve driverlarını yükleyin. Ayrıca sisteminiz diğer bileşenlerini de yazın.

Ram uyumlulukhttps://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK.html#support-mem-2

Anakart güncel bios driverhttps://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK.html#support_download

Buradan da Ssd uyumluklarına bakabilirsiniz.https://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK.html#support-hdd

Öncelikle teşekkür ederim.Uyumluluk açısından bir problem gözükmüyor. İnternet bağlantım çok kötü ve Superonline müşteri hizmetlerinden kimse telefona çıkmıyor. Yarın tekrar format atarım, çevreden uyumlu farklı bileşenler getirip denemeye çalışırım. Hayırlı geceler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gorod

quote:

Öncelikle fanların, bağlantı kablolarının doğru çekilde takıldığına emin olun, sıcaklıkları kontrol edin, güç kaynağı kaç watt bu arada markası modeli nedir onu da belirtiniz. Sonra ramleri kontrol edin doğru şekilde takıldığına emin olun, aldığınız ramlerin uyumlu olup olmadığına aşağıdkai vereceğim linkten kontrol edin, sonra anakartın güncel bios sürücülerini ve driverlarını yükleyin. Ayrıca sisteminiz diğer bileşenlerini de yazın.

Öncelikle teşekkür ederim.Uyumluluk açısından bir problem gözükmüyor. İnternet bağlantım çok kötü ve Superonline müşteri hizmetlerinden kimse telefona çıkmıyor. Yarın tekrar format atarım, çevreden uyumlu farklı bileşenler getirip denemeye çalışırım. Hayırlı geceler.

Hocam sıcaklıklara da bakın, sistemde uyumsuzluk yapan bir şey var gibi.

• Flare belleklerin sorunu yoktur. Muhtemelen Windows 10 sorunları.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Gorod

quote:

Hocam sıcaklıklara da bakın, sistemde uyumsuzluk yapan bir şey var gibi.

@Mete Can Karahasan

Şuan sağ tık gecikmesi kendi kendine düzeldi, sistem durduk yere hızlandı. İşletim sistemi kaynaklı sorunlar mı yaşıyorum acaba dediğiniz gibi ? Bu arada Power Xigmatek Tauro 600W, ekran kartımı sattım. Şuan HD7870 takılı sistemde. Kısa bir süre sonra RX570 ya da 580, 1060 ya da 1070 almayı düşünüyorum.

Neyse tekrar iyi geceler, sağolun. Yarın ola hayır olsa.. Bağlantım çok kötü olmasa kurcalardım biraz daha yarına kaldı artık.

Ekran kartı sürücüsü yüklü değilse, windows hızlandırması yapamayacağı için takılabilir. Ne Windows 10 kullandım, ne 7870, ne de Ryzen. O bakımdan yardımcı olamayacağım ama olayı irdelemenizi takdirle karşılıyorum.
  • Bir kere başlık çok hatalı! Öyle bir intiba uyandırıyorsunuz ki, okuyan herkes bu işlemciyi sorunlu sanır!

Bir sistemin performans ve stabilitesini yani kararlılığını etkileyen pek çok unsur vardır. Mesela, kaliteli bir PSU kullanıyor musunuz? Soğutma sisteminiz kaliteli mi? Kasa içi havanın ortalama sıcaklığı kaç?
    Aldığınız ramlerin, Ryzen sistemlere uyumluluğu var mı? Agesa updatelerini içeren Bios güncellemesini yaptınız mı? Tüm driverlerin güncel olduğundan emin misiniz? Sisteminizde virüs olabilir mi? İşletim sisteminiz orjinal mi? Vb. pek çok unsur sistem stabilitesine direkt etki eder.

Bundan bir ay evvel, çeşitli optimizasyon sıkıntıları vardı. Fakat bugün Agesa 1.0.0.6 mikrokodunu içeren bios ile kullanıyorum ve hiçbir sıkıntım yok.
  • Hocam merhaba. İkinci bilgisayarımda anakart olarak c6h işlemci olarak 1600x kullanıyorum, ram'lerim ise gskill triden z 3200 mhz. Kurduğumda bende sorunlar yaşadım hatta soğudum fakat en son çıkan bios update ve chipset driver'ını kurduktan sonra ne açılışta ne kapanışta gram sorun yaşamadım. Size tavsiyem mutlaka ama mutlaka en son bios update'i yapın ve chipset driver'ını güncelleyin.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.