Şimdi Ara

.rpm ve .tar.gz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ubuntuda daha yeniyim bu iki dosyanı farkı nedir?
    ben bir program indirdiğimde hangisini indirmeliyim neden?

• Rpm Fedora ve Fedora temelli dağıtımlarda uygulama kurmak için kullanılan paket sistemidir. Tar.gz ise istediğiniz uygulamayı terminal aracılığıyla kurmanızı sağlayan bir paket sistemidir. Ubuntu'da Tar.gz kullanılabilir, lakin bu şekilde uygulama kurmak Linux'a yeni başlayan birisi için oldukça zor ve karışıktır. Debian ve Ubuntu temelli dağıtımlarda deb paketleri veya ppa yöntemi ile istediğiniz uygulamaları kurabilirsiniz.
  • papummmm P kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim..
    fakat mesela ben jdk kurucam ve bana bu iki dosya türünden setup sunuyo hangisini indirmem daha mantıklı olur ??
    bunları indirdikten sonra direk kurabiliyormuyum yoksa terminalden biraz uğraşmam gerekoymu ?
  • Astraxs A kullanıcısına yanıt
    Kurmak istediğin uygulamalara Ubuntu mağazasından da ulaşabilirsin. Lakin, Ubuntu mağazasında yer alan uygulamaların sürümleri eski oluyor. Kurmak istediğin uygulamanın sürümünün eski olması sorun değilse kolayca kurabilirsin. Ha, kuracağım uygulamanın sürümü yüksek olsun diyorsan deb paketi veya ppa bulacaksın. Bu da uygulamanın yapımcısına, yapımcılarına kalmış. Uygulamayı deb paketi veya ppa olarak sunabilirler. Eğer deb ile sunulduysa kurulumunu çift tık ile halledebilirsin. Ppa biraz daha karışık ama zor değil. Kurmak istediğin uygulamayı komut satırından kopyala yapıştır ile eklersin, sonrasında synaptic packet manager ile veya terminalden kurulumunu gerçekleştirirsin.

Kurmak istediğin uygulamanın ppa adresi:www.launchpad.net/~webupd8team/+archive/ubuntu/java . Aradığın çoğu ppawww.launchpad.net adresine bulunuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi papummmm -- 7 Şubat 2018; 1:7:2 >

çok teşekkür ederim..
    Önemli değil. Takıldığın, yapamadığın şeyler olursa sorabilirsin.
    şuan takıldığım yok fakat ubuntuda kendimi geliştirmek istiyorum kaynak önerebilirmisin.. türkçe varsa sevinirim ama olmassa ingilizcede olabilir belli başlı şeyleri heme nöğrenmek istiyorum ?
    Kaynak konusunda bir bilgim yok. Temel şeyleri öğrenmek istiyorsan bir hafta içerisinde inceleme ve araştırma yoluyla öğrenirsin, daha ileri şeyler için bir şey diyemem.
    şöyle bir kitap var

https://doc.lagout.org/operating system /linux/Commands and Shell Programming/Introduction to the Command Line, 2nd Ed..pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bentürküm -- 7 Şubat 2018; 1:50:6 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bentürküm B kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim işime yarar gerçekten.. türkçe bildiğiniz bir kaynak varmı peki ?
    Türkçe kaynak olarak Ubuntu Türkiye Wiki'ye bakabilirsiniz:https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ana_Sayfa
    ".rpm" paketini Fedora, openSUSE, Mageia gibi dağıtımlar kullanır. ".tar.gz" gibi sıkıştırılmış dosyalar ise pek avantajlı değil bence. ".deb"i biliyorsunuzdur zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 9 Şubat 2018; 18:4:33 >
  • Teşekkürler..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.