Şimdi Ara

Revit13 için ~2000tl pc toplama (öğrenci)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar , sınırlı bütçe ile üniversite son sınıfa geçecek kardeşime 3-4 yıl boyunca ufak tefek upgrade'ler ile sorunsuz biçimde katkı sağlayacak bir masaüstü pc toplamak niyetindeyim .
    Bir süredir donanım alanında güncel gelişmeleri takip edemediğim için optimum noktayı bulma konusunda zorlanmaktayım . Üstelik kısa zaman sonra askere gideceğim stabilite sorunları asgaride kalacak bir bilgisayar hazırlamam gerekiyor zira kendisi bu konulara pek hakim değil .

Kullanılacak programlar Cad , Revit13 ve Photoshop olacak .
    Baştan söyliyeyim , oyun vs. amaçları kesinlikle olmayacak . Tek kriterim yukarıdaki programlar ve belki görselleştirmede kullanacağı ek uygulamalar .
    2000-2500 lira arasında işin içinden çıkmak derdindeyim . Bu bütçenin içinde 23/24 inç bir monitörünün de olması gerekiyor .

Tamamen ekonomik nedenlerden ötürü amd tarafına meyil etmiş durumdayım . Kafamda oluşan bileşenler aşağıdaki şekilde , hataları giderirseniz ve değerli görüşlerinizi paylaşırsanız mutlu olurum . Yardımlarınızı bekliyorum . Sevgiler .

Amd fx x8 8350
    Asus m5a97 r2.0 anakart
    2x8gb cl9 1600mhz ddr3 Ram
    Intel 120 gb sata3 ssd
    Amd FirePro v4900 gpu
    Viewsonic 23'' Vx2370Smh Ips Led Ekran
    İş yapar bir cpu soğutucu
    500w verimli bir psu (marka önerisi olursa makbule geçer, ayrıca kasa ile bundle olduğu takdirde hangi kasa markalarını tercih etmeli?)
    ledsiz , gösterişsiz , minimal tasarıma sahip ön yüz bağlantıları üstünde yada önyüzün üst kısmında olan bir atx kasa (Xigmatek Pantheon BE'yi nasıl bilirsiniz? )
    Samsung 500gb sata hdd ve asus dvdrw , ms mediacenter keyboard elde fazladan bulunmakta , bu parçalarıda bilgisayarda değerlendireceğim .

• buna bir gözatabilirsin çizim için ekran kartına göre değişiklik yapılabilirse güzel olur.

AMD FX-8350 4.0 GHz, 16 MB, AM3, 8 Çekirdekli BOX İşlemci
    GIGABYTE 990FXA-UD3, AMD 990FX, DDR3, 4X PCIExp, Socket 938 AM3+, CrossFireX & SLI
    KINGSTON 8 GB (2X 4GB) DDR3 1600 MHZ RAM CL9 HYPERX
    SEAGATE 1 TB HDD SATA III 64 MB 7200 rpm ST1000DM003
    POWERCOLOR HD7870 PCS+ 2GB, PCIExp Ekran Kartı, DDR5, 256 bit, 1100/4900
    THERMALTAKE Element T Siyah 700W Kasa (2adet 20cm Fan + 12 Cm fan) VK97021N2Z
    LG 24X DVD-RW Double Layer Siyah SATA

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=8851

• Syn. XmysticX , verdiğiniz sistem ram ve disk tercihi beklentimin altında , özellikle üzerinde bulunan ekran kartı ile alakalı , söz konusu uygulamalara ilişkin hiç bir benchmark bulamadım .
    İlginiz için teşekkür ederim .

FirePro v4900 ve hemen her yerde bulunabilen Gtx 660ti arasında kalmış durumdayım .
    Revit , Showcase uygulamaları baz alarak hangisinin daha uzun ömürlü bir çözüm olabileceği hakkında uzman görüşüne ihtiyacım var . Oyun amaçlı optimize edilmiş bir bilgisayar değil , mimari uygulamalarla amd tabanlı(maliyet faktörü) stabil çalışacak bir sistem toplamak derdindeyim .

Yukarıda sorduğum Xigmatek kasa( 600w psu ile ) internet incelemeleri tatmin edici düzeyde . Kasa tercihim zannediyorum bu olacak . Ssd olarakta Intel tercih edeceğim .

Bir yandan da fiyat hedefinin üzerine çıkmamak için Vatan'ın %25'ini değerlendirmek istiyorum ancak yukarıda belirttiğim anakartın destek listesinde bulunan ram'ler orada yok . Asus m5a97 tercih etmemin nedeni ithalatçı firma güvencesi ve pratik hız aşırtma yapabilmesi . Ancak uyumlu anakart - bellek ikilisi olması da son derece önemli . Uygun fiyatlı bir am3+ soğutucu tavsiyesine de ihtiyacım var .

Bilhassa ekran kartı ile anakart-ram seçimi konularında kafa karıştı . :)
    Neyi , neden almam gerektiğini izah edecek değerli donanımhaber üyelerinin desteğini beklemekteyim .
    Sevgiler .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LostCtrl -- 5 Nisan 2013; 11:30:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: LostCtrl

Merhabalar , sınırlı bütçe ile üniversite son sınıfa geçecek kardeşime 3-4 yıl boyunca ufak tefek upgrade'ler ile sorunsuz biçimde katkı sağlayacak bir masaüstü pc toplamak niyetindeyim .
    Bir süredir donanım alanında güncel gelişmeleri takip edemediğim için optimum noktayı bulma konusunda zorlanmaktayım . Üstelik kısa zaman sonra askere gideceğim stabilite sorunları asgaride kalacak bir bilgisayar hazırlamam gerekiyor zira kendisi bu konulara pek hakim değil .

Kullanılacak programlar Cad , Revit13 ve Photoshop olacak .
    Baştan söyliyeyim , oyun vs. amaçları kesinlikle olmayacak . Tek kriterim yukarıdaki programlar ve belki görselleştirmede kullanacağı ek uygulamalar .
    2000-2500 lira arasında işin içinden çıkmak derdindeyim . Bu bütçenin içinde 23/24 inç bir monitörünün de olması gerekiyor .

Tamamen ekonomik nedenlerden ötürü amd tarafına meyil etmiş durumdayım . Kafamda oluşan bileşenler aşağıdaki şekilde , hataları giderirseniz ve değerli görüşlerinizi paylaşırsanız mutlu olurum . Yardımlarınızı bekliyorum . Sevgiler .

Amd fx x8 8350
    Asus m5a97 r2.0 anakart
    2x8gb cl9 1600mhz ddr3 Ram
    Intel 120 gb sata3 ssd
    Amd FirePro v4900 gpu
    Viewsonic 23'' Vx2370Smh Ips Led Ekran
    İş yapar bir cpu soğutucu
    500w verimli bir psu (marka önerisi olursa makbule geçer, ayrıca kasa ile bundle olduğu takdirde hangi kasa markalarını tercih etmeli?)
    ledsiz , gösterişsiz , minimal tasarıma sahip ön yüz bağlantıları üstünde yada önyüzün üst kısmında olan bir atx kasa (Xigmatek Pantheon BE'yi nasıl bilirsiniz? )
    Samsung 500gb sata hdd ve asus dvdrw , ms mediacenter keyboard elde fazladan bulunmakta , bu parçalarıda bilgisayarda değerlendireceğim .

İşlemci: AMD FX X8 8350

Anakart: MSI 990XA-GD55 (Daha güncel bir model, daha yeni çipsetli, fiyatı uygun, OC çok basit)

RAM: Corsair 8 (2x4) GB Vengeance DDR3 1600 MHz L.P. CL9 Dual Kit

Ekran Kartı: MSI GTX670 Power Ed. O.C. GDDR5 2 GB 256 Bit DX 11

Bunu pahalı bulursan 2. alternatif bu olabilir:

Zotac GTX660 Ti AMP GDDR5 2 GB 192 Bit DX 11.1

SSD: Sandisk 120 GB SATA 3.0 Extreme (550 MB O. / 510 MB Y.) (Arada 15 lira var sadece)

Monitör: Kendi tercih ettiğin model gayet yeterli.. Çok pahalı bir modele gerek yok..

Ama illa ki model vermemi istersen şu olabilir:

http://www.vatanbilgisayar.com/Monit%C3%B6r/asus-mx239h-23-mx239h-genis-ekran-ah-ips-led-monitor/productdetails.aspx?I_ID=64393

İşlemci soğutucu olarak çoğu kişi ortak bir ürünü tercih ediyor.. Ben de sana onun linkini veriyorum şimdi:

http://www.vatanbilgisayar.com/So%C4%9Futma%20Sistemleri/cooler-master-rr-212e-16pk-r1-hyper-212-evo-lga7751155115613662011-&-am2am2+am3am3+fm1-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=58836

Kasa+PSU: Corsair Carbide 300R 600 Watt 80+ MidT ATX Siyah (Sade, kullanışlı, kaliteli, sağlam, fiyatı da uygun sayılır)

Benden bu kadar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angelmax -- 5 Nisan 2013; 11:58:00 >

• Syn. Angelmax ,anakart öneriniz fikrimi değiştirdi . İşlemci anakart ikilisi sizin yazdığınız biçimde olacak .
    Bilgisayarda kullanılacak uygulamalar (ağırlıklı olarak revit olacak) optimum performans için 16gb öneriyor . Msi'in anakartında test edilen bellekler daha fazla, uygun serilerden biri ile 4x4 ya da 8x2 yapacağım .

Şu anda aklımdaki en büyük soru işareti ekran kartı ile ilgili .
    Quadro600 ile v4900 'un Cad benchmarklarına baktığımda amd tercihi daha iyi görünüyor .
    Ancak iş görselleştirmeye girdiğinde Cuda'nın ne derece önemli olduğunu , ya da olmadığını bir bilenden dinlemem gerekiyor . :) yabancı kaynaklarda revit performansı ile gtx660 ti üzerinde önemle durulan bir kart . Best choice denilen Quadro'nun orta segementi ise bütçemi aşıyor . Bu nedenle yukarıda söylediğim gibi v4900 ile 660 arasında sıkıştım .

Eminim forumda revit olmasa da benzer mimari uygulamalara aşina onca insan var . Yardım bekliyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LostCtrl -- 5 Nisan 2013; 17:56:12 >

• quote:

Syn. Angelmax ,anakart öneriniz fikrimi değiştirdi . İşlemci anakart ikilisi sizin yazdığınız biçimde olacak .
    Bilgisayarda kullanılacak uygulamalar (ağırlıklı olarak revit olacak) optimum performans için 16gb öneriyor . Msi'in anakartında test edilen bellekler daha fazla, uygun serilerden biri ile 4x4 ya da 8x2 yapacağım .

Şu anda aklımdaki en büyük soru işareti ekran kartı ile ilgili .
    Quadro600 ile v4900 'un Cad benchmarklarına baktığımda amd tercihi daha iyi görünüyor .
    Ancak iş görselleştirmeye girdiğinde Cuda'nın ne derece önemli olduğunu , ya da olmadığını bir bilenden dinlemem gerekiyor . :) yabancı kaynaklarda revit performansı ile gtx660 ti üzerinde önemle durulan bir kart . Best choice denilen Quadro'nun orta segementi ise bütçemi aşıyor . Bu nedenle yukarıda söylediğim gibi v4900 ile 660 arasında sıkıştım .

Eminim forumda revit olmasa da benzer mimari uygulamalara aşina onca insan var . Yardım bekliyorum .

Tavsiye ettiğim MSI 990XA-GD55 anakart, 32 GB'a kadar 1866 MHz RAM kullanımına izin veriyor.. Ayrıca OC'la 2133 MHz hızındaki RAM'leri de sorunsuz takıp kullanabilirsin.. OC konusunda da gayet kolay bir kullanım ve esneklik sunuyor, sorun çıkmaz.. Kullandığın programlar aşırı RAM tüketiyorsa 16 GB RAM alabilirsin, daha iyi olur..

Ekran kartı olarak da önerdiğim MSI ve Zotac modelleri gayet performanslı seçeneklerdir.. Arada canın oyun da çekerse bu kartlarla oynayamayacağın oyun da yoktur.. Ama Quadro kartla oyun oynayamazsın diye biliyorum.. Bu da ekstra bir avantaj diyebiliriz bu kartlar için..

• Can çekiyor çekmiyor mevzu değil . Bilgisayar oyun için alınmıyor .

Tek kriter yukarıda belirtilen uygulamalar .
    Performans derken neyi kastediyorsunuz ?
  • quote:

Can çekiyor çekmiyor mevzu değil . Bilgisayar oyun için alınmıyor .

Tek kriter yukarıda belirtilen uygulamalar .
    Performans derken neyi kastediyorsunuz ?

Tavsiye ettiğim kartlar iyi kötü o adı geçen uygulamalarda işini görür demek istedim performans derken..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.