Şimdi Ara

'Retina' ve 'SAMOLED' Karşılaştırması #DisplayMate# (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
2.753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Baba bu testte ortalamada bence motorola droid kazanmış
    kimse bahsetmemiş ama.
    Bir de herkes şunu yazıyor. iphone 4 o kadar keskin ki göz bunu anlayamıyor.
    İyi de ne yapayım ki sınırı aşan aleti.
    Samsung da göz sınırındaysa aynı kalitededirler demektir bu.
    Nyquist frekansı aşan şeyler bizi ilgilendirmez. Nyquist frekansta gözün görebileceği çözünürlük demeyelim de dpi diyelim daha mantıklı olur..
    Bu da kaç cm den baktığımızaa göre de değişir. Ortalama 30 cm desek bu seviyede de (tamamen atıyorum) 200dpi ise sınır 300 dpi ile 400 dpi veren ekranları karşılaştırmak mantıksız.
    Burada geriye tek renk skalası, kontrast ve AA filtresinin kalitesi kalıyor. Sallayın çözünürlüke takılmayın.
    Gözünüz en iyi karşılaştırmayı yapacaktest merciidir.
    İkisini de görün. Bu daha iyi demeyin. Bunu daha çok beğendim diyin. Onu alın.

Edit: Bu arda fan falan değilim. İki telefonun hiçbiri bende yok olacağını da şimdilik düşünmüyorum. Ama şöyle de bir durum var.
    Koyulan o mükemmel ekranı mükemmel donanım ve yazılımla desteklemedikten sonra pek bir iş yapmaz. MEsela benim tel takılarak işlem yaptığı için dokunmatik kısmının pek bir esprisi kalmıyor. Kaydırıyorsunuz tamam ama el hareketiniz donanım yavaşlığı nedeniyle geç işleme sokuluyor. Bu sorunun neredeyse tamamıyla çözüldüğünü gördüğüm tek model iphone du. Mükemmel yazılım donanım uymu var. Zaten apple görsel işlemlerde,
    pro-fotoğrafçılarda, afişçilerde, tasarımcılarda vs vs kullanılır. Bunun sebebi windownsun bile ancak 3-4 yıl öncesine akdar yapabildiği görsel şöleni yıllardır verebiliyor olması. Hala windowstan iyi mesela. İşte bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Umarım samsung bunu her türlü telefonunda aşar ve sorun olmaktan çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardicli2000 -- 1 Ekim 2010; 10:20:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ardicli2000

Baba bu testte ortalamada bence motorola droid kazanmış
    kimse bahsetmemiş ama.
    Bir de herkes şunu yazıyor. iphone 4 o kadar keskin ki göz bunu anlayamıyor.
    İyi de ne yapayım ki sınırı aşan aleti.
    Samsung da göz sınırındaysa aynı kalitededirler demektir bu.
    Nyquist frekansı aşan şeyler bizi ilgilendirmez. Nyquist frekansta gözün görebileceği çözünürlük demeyelim de dpi diyelim daha mantıklı olur..
    Bu da kaç cm den baktığımızaa göre de değişir. Ortalama 30 cm desek bu seviyede de (tamamen atıyorum) 200dpi ise sınır 300 dpi ile 400 dpi veren ekranları karşılaştırmak mantıksız.
    Burada geriye tek renk skalası, kontrast ve AA filtresinin kalitesi kalıyor. Sallayın çözünürlüke takılmayın.
    Gözünüz en iyi karşılaştırmayı yapacaktest merciidir.
    İkisini de görün. Bu daha iyi demeyin. Bunu daha çok beğendim diyin. Onu alın.

Edit: Bu arda fan falan değilim. İki telefonun hiçbiri bende yok olacağını da şimdilik düşünmüyorum. Ama şöyle de bir durum var.
    Koyulan o mükemmel ekranı mükemmel donanım ve yazılımla desteklemedikten sonra pek bir iş yapmaz. MEsela benim tel takılarak işlem yaptığı için dokunmatik kısmının pek bir esprisi kalmıyor. Kaydırıyorsunuz tamam ama el hareketiniz donanım yavaşlığı nedeniyle geç işleme sokuluyor. Bu sorunun neredeyse tamamıyla çözüldüğünü gördüğüm tek model iphone du. Mükemmel yazılım donanım uymu var. Zaten apple görsel işlemlerde,
    pro-fotoğrafçılarda, afişçilerde, tasarımcılarda vs vs kullanılır. Bunun sebebi windownsun bile ancak 3-4 yıl öncesine akdar yapabildiği görsel şöleni yıllardır verebiliyor olması. Hala windowstan iyi mesela. İşte bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Umarım samsung bunu her türlü telefonunda aşar ve sorun olmaktan çıkar.

Hocam haklısın da zaten diğer cihazlar sınırı aşamıyor. Gözümle gördüm yani fark büyük. Resimlerde falan büyük farkı göremezsiniz ama işin içine web siteleri ve yazılar girince işte budur diyebiliyorsun. Testi yapan adamlar da herhalde gözleriyle görüp yazıyorlar değil mi Motorola Droid renk gamutu ve doğallığı açısından 1 numara. Adamlar renk konusunda abartıya gitmemiş ve çok iyi bir şey. Zaten ideal ekran %100 renk gamutu veren parlaklığı ve kontrastı yüksek, çözünürlüğü yüksek, görüş açısı geniş ve az güç tüketen ekrandır.

Retina = Parlaklık, çözünürlük ve güç tüketimi... ETTİ 3
    Droid (AMOLED) = Renk gamutu/Doğal Renkler, Görüş açısı (?)... ETTİ 2.5
    SAMOLED = Kontrast yüksek, görüş açısı... ETTİ 2

Görüş açısı konusunda AMOLED çokta iyi değil Yarım puan veriyorum o yüzden. Ama Retina'nın da görüş açısı gayet yüksek diğerlerinin yanında küçümsenecek durumda değil. Ona da hadi yarım puan versek 3.5 olur ama vermedim puanını cırlar millet

Bakınız:
     'Retina' ve 'SAMOLED' Karşılaştırması #DisplayMate#

3-2.5-2 skorlar. Ortalama olarak Droid'in en iyi olduğu söylenemez o yüzden Hepsi de güzel ekranlar artıları ve eksileri var. Testte bunu söylüyor zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***CoNDoR*** -- 1 Ekim 2010; 11:56:24 >

• Görüş açılarından hiç bahsetmemişsiniz Condor kardeş. Samsung'un en iyi olduğu durummuş. Benim evde lcd ekran var başka bir markanın. Yatarak baktığım zaman, yani ekrana aşağıdan bakınca karanlık görünüyor ekran. Karşıdan bakmak gerekiyor. Ona benzer bir durum iphone 3gs'te de var. Böyle aşağıdan bakınca ekrana parlaklık falan kayboluyor, illa karşıdan bakmak lazım netlik için. Samsung'ta bu var, yani varmış aslında kendim görmedim bilmiyorum, ama doğruysa o da bir artıdır bence.
  • Ha doğru unutmuşum onu ekliyorum hemen.
  • Hocam adamlar gözleriyle görüyor ama tüm test sayısal verilere dayanıyor.
    Bu testler güzel tabiki ama şu bu kadarmış o bu kdarmış diye takılamya gerek yok diyorum. Kastım o görün beğenin alın.

Bir de SAMOLED parlak değil mi yapma gözünü seveyim.
    Retinada da kontrast düşük -1 veririm ben her türlü.
    SAMOLED çok doygun. Kimisi buna -1 der , kimisi +1. Yani her durumda son değerlendirme her türlü kişiseldir.
    O mu iyi bumu iyi sizin görüşünüz belirler. Ama bu mutlak sonuş değildir. Bu nedenle kimse dikte etmemeli beğenisini kensi sebepleriyle belirtmelidir kanısındayım.

Güç tüketimi önemli ama tel şarzı kaç gün gidiyor ona bakmak lazım. Adam efsane güçlü pille sorunu aşıyorsa (misal tabi) bana ne ne kadar güç tükettiğinden ekranın.
    Maksimum ne kadar ısınıyor ona bakarım. Olay şeye benziyor. Ekran kartı çıkıyor yeni, adam tipini beğenmiyor. Ne mantıksa kasa içinde duruyor sanane tipinden. Bu da onun gibi birşey.

Neyse zatem SAMOLED üretimi kalkıyormuş. AMOLED gelişsin her türlü en iyisi olur. Kontrast çok iyi çünkü.

• SAMOLED niye kalkıyormuş yav

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***CoNDoR*** -- 1 Ekim 2010; 12:13:52 >
  • ekran olayında en iyi test çıplak gözle olan testtir.
    işlemci falan değil ki bu sayısal verilere vs göre olsun...:)
    göze soled güzel gözüküyorsa daha iyi bir ekran demektir (:
  • quote:

Orijinalden alıntı: ***CoNDoR***

SAMOLED niye kalkıyormuş yav

Samsungun üretim bandında sıkıntı çekiliyormuş
    Kaldı ki bu sıkıntı olmasaymış Apple iPhone 4 te bu ekranı kullanakmış.
    Forumdan bir arkadaş yazmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardicli2000

quote:

Orijinalden alıntı: ***CoNDoR***

SAMOLED niye kalkıyormuş yav

Samsungun üretim bandında sıkıntı çekiliyormuş
    Kaldı ki bu sıkıntı olmasaymış Apple iPhone 4 te bu ekranı kullanakmış.
    Forumdan bir arkadaş yazmış.

Ben de cevap yazmıştım. Hem üretim yetişmiyordu hem de çözünürlüğü beğenmemişlerdi o yüzden SAMOLED'den vazgeçmişti Apple. Açıklamaları buydu en azından Bakalım ne gelecek SAMOLED yerine.

• samsung galaxy s in ekranını bugün test ettim, ip4'un ekranının yanında çok yapay renklere sahip, çizgi film gibi, kesinlikle Retina galip bana göre
  • Dilimde tüy bitti bu durumu anlatana kadar 3 aydır. Ama hala anlamak istemeyenler olacaktır ne yazik ki.

Paylaşım için teşekkürler
  • 3 yıldır kullandığım N70'imden sonra bu ekranlar bana sanırım; Şahin'den Bentley'e geçiş gibi bi şey olur.
  • S.Amoled üretiminin kalkacağını sanmıyorum fakat zaten Amoled ve S.Amoled arasında olan Amoled+ adlı yeni bir ekran üretimi vardı, hatta Galaxy U diye sadece Korede satılan bir modelde kullanılmıştı, forumda konusu var araştırırsanız bulabilirsiniz.
  • Ben çeşitli forumlarda da inceledim samsung'un ekranına daha iyi diyorlar. Sanırım bunun bir sebebi de ekranın 4 inc olması. Arayüze değilde oyun oynarken veya internette gezinirken bakarsanız samsung biraz daha iyi gibi. Ancak sonuç olarak iphone'nun daha fazla yazılım desteği var, android shop Türkiye'de açık değil google'la yaşanan problemler yüzünden son olarakta samsung için hiç aksesuar yok iphone için kılıf bakmak bile ayrı bir zevk
  • Yani hala samoledin daha güzel ekran olduğunu idda edenleri anlamıyorum.Bakın ben telefonları iphone 4 ve samsung galaxy s den bahsediyorum elime alıp yan yana koymadan evet en iyisi samoled diyordum.Ama canlı görünce hiiiiiiiçççç te öyle değil.

İPHONE 4 RETİNA SI ÇOK DAHA GERÇİ ,DAHA DOĞAL, DAHA AYRINTILI , RENKLER GERÇEĞE DAHA YAKIN , KESİNLİKLE DAHA PARLAK !!!!!!!.YARİN GİDİN BİR BAYİYE AÇIN İKİSİNİNDE PARLAKLIĞINI SONA GÖRÜN FARKI. (BU GÜNLERDE İPHONE 4 BULABİLİRSENİZ TABİ )

GALAXY S NİN EKRANI RESMEN ARKADAŞIN DA DEDİĞİ GİBİ ÇİZGİ FİLM EKRANI GİBİ.VE YOĞUN BİR MAVİ RENK AĞIRLIĞI VAR.Kİ İNTTERNETTE BU KONUDA ŞİKAYETLER VAR.KESİNLİKLE ÇOK YAPAY.İPHONE O EKRANI KULLANACAKMIŞTA KULLANMAMIŞ .BENİM GÖRDÜĞÜMÜ EMİNİM İPHONEDAKİLERDE GÖREBİLMİŞTİR

GALAXY S NİN EKRANI İYİ DİYEN YA YANLIDIR YADA GERÇEKTEN KARŞILAŞTIRMA YAPAMIYOR !!
    iNTERNETTEKİ VİDEOLAR DA TAM ANLAŞILMIYOR.KESİNLİKLE CANLI YANYANA GÖRMENİZİ ÖNERİRİM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.o.T.u.S -- 2 Ekim 2010; 8:49:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Teacher

Yani hala samoledin daha güzel ekran olduğunu idda edenleri anlamıyorum.Bakın ben telefonları iphone 4 ve samsung galaxy s den bahsediyorum elime alıp yan yana koymadan evet en iyisi samoled diyordum.Ama canlı görünce hiiiiiiiçççç te öyle değil.

İPHONE 4 RETİNA SI ÇOK DAHA GERÇİ ,DAHA DOĞAL, DAHA AYRINTILI , RENKLER GERÇEĞE DAHA YAKIN , KESİNLİKLE DAHA PARLAK !!!!!!!.YARİN GİDİN BİR BAYİYE AÇIN İKİSİNİNDE PARLAKLIĞINI SONA GÖRÜN FARKI. (BU GÜNLERDE İPHONE 4 BULABİLİRSENİZ TABİ )

GALAXY S NİN EKRANI RESMEN ARKADAŞIN DA DEDİĞİ GİBİ ÇİZGİ FİLM EKRANI GİBİ.VE YOĞUN BİR MAVİ RENK AĞIRLIĞI VAR.Kİ İNTTERNETTE BU KONUDA ŞİKAYETLER VAR.KESİNLİKLE ÇOK YAPAY.İPHONE O EKRANI KULLANACAKMIŞTA KULLANMAMIŞ. .BENİM GÖRDÜĞÜMÜ EMİNİM İPHONEDAKİLERDE GÖREBİLMİŞTİR

GALAXY S NİN EKRANI İYİ DİYEN YA YANLIDIR YADA GERÇEKTEN KARŞILAŞTIRMA YAPAMIYOR !!
    iNTERNETTEKİ VİDEOLAR DA TAM ANLAŞILMIYOR.KESİNLİKLE CANLI YANYANA GÖRÜN

arkadaş ben de inceledim 2 sini ve bende samoled daha iyi diyorum.ne olacak şimdi...

• quote:

Orijinalden alıntı: ax

quote:

Orijinalden alıntı: Teacher

Yani hala samoledin daha güzel ekran olduğunu idda edenleri anlamıyorum.Bakın ben telefonları iphone 4 ve samsung galaxy s den bahsediyorum elime alıp yan yana koymadan evet en iyisi samoled diyordum.Ama canlı görünce hiiiiiiiçççç te öyle değil.

GALAXY S NİN EKRANI RESMEN ARKADAŞIN DA DEDİĞİ GİBİ ÇİZGİ FİLM EKRANI GİBİ.VE YOĞUN BİR MAVİ RENK AĞIRLIĞI VAR.Kİ İNTTERNETTE BU KONUDA ŞİKAYETLER VAR.KESİNLİKLE ÇOK YAPAY.İPHONE O EKRANI KULLANACAKMIŞTA KULLANMAMIŞ. .BENİM GÖRDÜĞÜMÜ EMİNİM İPHONEDAKİLERDE GÖREBİLMİŞTİR

iNTERNETTEKİ VİDEOLAR DA TAM ANLAŞILMIYOR.KESİNLİKLE CANLI YANYANA GÖRÜN

arkadaş ben de inceledim 2 sini ve bende samoled daha iyi diyorum.ne olacak şimdi...

O zaman Teknik bilgileri iyice incelemeni öneririrm
    http://www.displaymate.com/Smartphone_ShootOut_1.htm

• SAMOLED'in yerini alacak ekran galiba Super LCD olacak.

gsmarena'ya bakarsanız;

Samsung S8530 Wave II

Display Type: Super Clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardicli2000 -- 5 Ekim 2010; 9:44:19 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.