Şimdi Ara

Resim küçültmede kalitenin bozulması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
16.800
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Şuan elimde büyük boyutlu hd bir karikatür resmi var çok net fakat ben bunu 100 piksele oranını koruyarak indirdiğimde ve çıktısını aldığımda o kadar berbat birşey ortaya çıkıyor ki anlatamam. Piksel piksel oluyor resim, bunu düzeltmenin bir yolu var mı ? bu karikatürü 3 cm boyutunda bir kağıda netliği bozulmadan aktarmam lazım senelerdir önüme çıkıyor bu sorun. Kullandığım program photoshop cs6 yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Likelihood kullanıcısına yanıt
    pixel başka şey, cm başka şey, eğer baskı için kullanacaksan ve bunu 3 cm olarak istiyorsan,
    en uygun küçültme aşağıdaki adımdır. Ama bunu 100 pixel yapmak istiyorsan o zaman kalite düşer,
    zaten dosyanın ebadıda çok ufalır.

aşağıdaki örnekte 3 cm olarak sana bir tane hazırladım. 3 cm kabaca 354 pixel'e denk geliyor.
    oysa 100 pixel olarak ufaltırsam bu 1 cm civarında bir baskı büyüklüğüne ulaşır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Harris32

pixel başka şey, cm başka şey, eğer baskı için kullanacaksan ve bunu 3 cm olarak istiyorsan,
    en uygun küçültme aşağıdaki adımdır. Ama bunu 100 pixel yapmak istiyorsan o zaman kalite düşer,
    zaten dosyanın ebadıda çok ufalır.

aşağıdaki örnekte 3 cm olarak sana bir tane hazırladım. 3 cm kabaca 354 pixel'e denk geliyor.
    oysa 100 pixel olarak ufaltırsam bu 1 cm civarında bir baskı büyüklüğüne ulaşır.

Teşekkür ederim ben ordaki 100 cm yi ornek olarak yazmıstım cm olarak ayarlıyorum bende fakat yinede çok bozuluyor kalitesi

Önemli olan oran ve resample türüdür. Resimleri kat oranıyla küçültürsen Örnek: 1024x1024px bir resmi 512x512px küçültürsen 500x500px küçültmeye göre daha iyi olacaktır, çünkü iki boyut arasında kat oranı var. Resample türüne gelecek olursak Nearest Neighbor(en yakın komşu) ayarında pixelleri en yakın piksele dönüştürecektir, bu yüzden resim piksel piksel olacaktır. Bicubic ayarlarında ise kenar yumuşatma, keskinleştirme gibi farklı ayarlar bulunuyor. Bunları da resme uygun şekilde deneyerek ayarlayın.
  • O.eKy.O kullanıcısına yanıt
    cevabın için teşekkür ederim fakat zaten oranlı şekilde küçültme yapıyorum ben. Yıllardır photoshop kullanırım fakat buna çözüm bulamadım. Mesela eklediğim resim 2,5 e 3,5 cm oranında bir resim çözünürlüğü de gayet iyi ama ben bunu 3,5 cm ye küçültünce netliği bozuluyor okunmuyor hiçbirşey bunu halletmem lazım. isterseniz alın siz deneyin küçültün resim bildiğin piksel piksel oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Likelihood -- 10 Mayıs 2014; 22:39:43 >

2,5x3,5cm ise nasıl 3,5cm e küçülteyim Yine de çok küçütülmediği sürece yazılar okunur.
  • Ekranı yakınlaştırdığın içindir.
    Gerçek boyutlara getirmeyi dene.
  • photoshop'un 3.5 cm genişliği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Harris32 -- 11 Mayıs 2014; 1:39:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Harris32

photoshop'un 3.5 cm genişliği

Abi nasıl yaptın ben yapınca piksel piksel oluyor nasıl yaptınnn :D gerçi senın yatıgın bende 3,5 e 5 cm gözüküyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Likelihood -- 11 Mayıs 2014; 18:21:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.eKy.O

2,5x3,5cm ise nasıl 3,5cm e küçülteyim Yine de çok küçütülmediği sürece yazılar okunur.

2,5 e 3,5 oranında ... 25e 35 santim yani o resim öyle birşeydi sanırım
  • bu sorun cekeceğin cihaza makineye bağlı bisi fotoğraf cözünürlüğü ile alakası yok
    yukarıda detaylıca vermiştim, bu şekilde yapıldı.

• Öncelikle resimi nerede kullanıcaksın napıcaksın bu önemli baskı mı internete yerleştirmemi ne ?
    Baskı formatı 300 dpi internet ortamı 72 dpi'dır.
    Bu senin işinde tamamen dpi ile alakalı bişey... Aynı zamanda resimi küçültmenin çok yöntemi var.. Photoshop'u herkes aynı kullanmaz mesela... Nasıl küçülttüğünü anlatırsan belki hatan varsa anlarız.
    Pixel cm başına düşen oran fln gerçekten karışık birşeydir. Tavsiyem resimi direk küçültüceğine istediğin boyutta dosyayı yeni aç içine uçur küçült ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba

Ben minyatür kitaplar yapmak için elimdeki mevcut kitap kapağı resimlerini küçültmek istiyorum. Photoshopda bunu yapmaya çalıştım ama hicbirsey belli olmuyor (bu arada bilgisayarla çok içli dışlı değilimdir) . Ms word kullandim. İlk etapta resim ekleyip boyutu kuculttugum zaman mukemmel görünüyor. Ama ya birkac sn içinde ya birkac dakika icinde resmin kalitesini bozuyor. Kucultmeyi tek tarafli yapiyotum. Ornegin yukseklik olarak deger giriyorum. Genişliği kendisi ayarliyor. Takildim kaldım lütfen bana yardım edin. Ne yapmam gerekiyor. Resim kalitesi bozulmadan nasil kucultebilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.