Şimdi Ara

Reddit, HN, Euler, DH gibi sitelerden iş görüşmesi soruları + ödev soruları (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
207
Cevap
17
Favori
11.878
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Raku (eski adı Perl 6) için modern bir matematik dili denilebilir. Matematikte operatör önceliği diye bir nes vardır örneğin 1 + 2 / 2 'de bölü operatörü artıya göre öncelikli değil mi, Raku 'da (1 + 2) / 2 gibi operatör önceliğini soldan birleşimli olacak şekilde yeniden tanımlayabiliyorsun. Kalkulüsteki 'sonsuz seri' yapısını da Raku 'da tanımlayabiliyorsun, örneğin 'phi' denilen altın oran sayısı, sonsuz seri biçiminde gösteriliyor Raku'da da onu özdeş biçimde göstererek saydırabiliyorsun. "Unicode Alphabetics" desteği sayesinde matematik gösterimleri direkt kodun içinde kullanabiliyorsun, örneğin alttaki SS'te Rj gösterimi. Bu kod 17.yy matematikçilerinden Pierre de Fermat 'ın teorimini kullanarak cok büyük sayıların asal olup olmadığını denetliyor:

Reddit, HN, Euler, DH gibi sitelerden iş görüşmesi soruları + ödev soruları

Görüldüğü gibi Raku'da ile birçok matematiksel programlama yöntemi kolaylıkla kullanılabiliyor sen "keşke matematik & usbilim programlama dili diye bir nes olsa" diyorsun :)

Bu arada Raku matematiklsel programlamayı yoktan bulmuş (Arapça: sıfırdan icat etmiş) değil, hepsini direkt Haskell programlama dilinden almış dolayısıyla bu işin öncüsü öncüsü Haskell'dir ancak Raku bu işi pratikleştirmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:12:55 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• her programlama dili farklı bir yol izler ona göre piyasadaki rakibi olmayan bir kulvarda koşmaya çalışır.

2. olarak daha önceki yazınızda daha kısa kod yazmaya odaklı bir yorumunuz vardı.

kısa kod yazmak ezbere dayalı bir sistem haliyle tembel bir toplum yaratır.

tek becerisi kpss sorularında başarı yakalamak olur. ve 90 puanla hademeli seçen bir insanlar topluluğu oluşturur.

programlama ; fonksiyon parametrelerini ezberlemek değil ! programlama bilmeden matematik diliyle hayatı sayılarla ve mantıklaştırılmış gruplarla tanımlayıp matematiksel işlemlere çevire bilmekten ibarettir.

şimdide perl konusuna atlamışsınız neyse konuyu hak vermek anlamıyla tamam olay perl dersiniz,
    ama diğer dillere geri dönüş olursa ortada diğer diller değil programlama ile program dilinin ingilizce olması
    aslında insanların hem ingilizce hemde o dilin kendi mantığına göre matematiksel lugat girme şekli farklı

özetle ortada programlayı evrensel bir dil haline getirmek yerine programlamayı kişisel ve farklı bir noktaya götüren
    evrensellikten öte yöreselliğe çeken program geliştiricileri ortada, onlar için ingilizce ana dili ama bizim için yabancı bir dil. ne zaman tüm dünyadaki insanlar için ana dil gibi bir dil daha doğrusu %100 matematik dili temelli bir programlama diliyle programlama yapılırsa işte o dil evrensel anlamda güzel bir ortak dil olur.

ama yinede o dile yine çamur atacaklar yok yavaş çalışıyor diyenler olacaktır.

• ProjectMan kullanıcısına yanıt
    Güncel konu başlığı olan sort fonksiyonu kullanmadan artan seriyi kontrol etmek problemini C++ ile çözdüğüm 21 sıralık kod.

Görüldüğü gibi her bir durum için (Arapça: daim) kısa kod yazmıyorum.

Koddaki sregex_token_iterator klası C++'ye yeni eklenen özellik olup (Arapça: ve) C++'da 30+ yıldır olmayan string 'split' / dize 'bölme' fonksiyonunun işini yapıyor.

Ancak kodun esas yeri (Arapça: kısım) olan artan seri denetleme fonksiyon şablonu / template yine tek sıra :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:15:30 >

• 1 den 9'a dek (Arapça: kadar) sayıların (Arapça: rakamların) herbirini yalnızca (Farsça: sadece) bir kez içerecek biçimde (Arapça: şekilde)

123456789
    123456798
    123456879
    123456897
    123456978
    123456987
    123457689

...

987654321

permütasyonlarından (sayıları büyüklüklerine göre sıralayarak) 111.111nciyi bulunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:16:56 >
  • Şöyle bir çözüm var.(Alıntıdır)

Burada herhangi bir algoritma geliştirmeden yalnızca veri yapısı kullanarak çözmüş. Sayıların permütasyonlarını Ağaç/tree veri yapısında tanımlamış. Ağacın kökü tüm verilenlerin tüm sayılarını içeriyor, ağacın her bir dalı ise daha önce bakılmış sayıların dışındaki (Arapça: haricindeki) öteki (Arapça: diğer) tüm sayıları içeriyor. Ağaçta tek bir sayı kalana dek rekürsif olarak sürüyor (Arapça: devam ediyor) Ağaçta tek sayı kalınca digits[0] daki sayı çözüm oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:19:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

8 karakterli kombinasyonları Raku (eski adıyla Perl 6) kullanarak 1 anda buldurdum.

Kod biraz karışık görünmekle beraber, Perl bilenlere tanıdık gelecektir.

Vayyy hocam Emacas kullanıyoruz. :) Yıllar sonra bu forumda gördüm şunu sonunda. Yok Python, Atom, VSCode, yok Sublime bilmem ne. Bu işlerde ne kadarlık bir tecrübeniz var, bir de yaşınızı alabilir miyim sakıncası yoksa eğer. :)
  • Dentrax D kullanıcısına yanıt
    Emacs Java ile C# 'deki autocomplete özelliklerini bile çalıştırıyor; bellekte yalnızca 40MB harcıyor, Win-OSX-Linux-FreeBSD dörtlüsünde sorunsuz calışıyor, ayrıca Terminal modu da var, dolayısıyla SSH ile uzaktan bağlantı yaptığında uzaktaki bilgisayarda emacs acıp tüm bu özellikleri kullanabiliyorsun. O yüzden default editörüm oldu. Emacs ten önce VIM kullanıyordum. 40 lı yaşlardayım fakat 40'lı yaşlardaki kişilerden hem görüntü hem de öteki açılardan ayrıyım. Görüntü derken giyim değil, modayı izlemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:36:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Emacs Java ile C# 'deki autocomplete özelliklerini bile çalıştırıyor; bellekte yalnızca 40MB harcıyor, Win-OSX-Linux-FreeBSD dörtlüsünde sorunsuz calışıyor, ayrıca Terminal modu da var, dolayısıyla SSH ile uzaktan bağlantı yaptığında uzaktaki bilgisayarda emacs acıp tüm bu özellikleri kullanabiliyorsun. O yüzden default editörüm oldu. Emacs ten önce VIM kullanıyordum. 40 lı yaşlardayım fakat 40'lı yaşlardaki kişilerden hem görüntü hem de öteki açılardan ayrıyım. Görüntü derken giyim değil, modayı izlemem.
    Ben de Spacemacs kullanıyorum 2 yıldır yaklaşık. VIM plug-in ile tabii ki. Emacs tuş kombinasyonları kanser etmişti. Ama şu sıralar hem Editörü hem de VIM 'i değiştirsem mi diye düşünüyorum. Siz bu yollardan geçmişsiniz, ne tavsiye edersiniz? Bir de keşke erkenden şöyle şöyle yapsaydım vb. gibi dediğiniz bir şey oldu mu hiç? Bir de "diğer açılardan farklıyım" dediniz, biraz açabilir misiniz? :)

İnternette farklı kişilerden, bloglardan, videolardan vb. kendim için fikirler çıkartmak için notlar alıyorum sadece. Cevaplamak istemezseniz alınmam. :)

• Yeni soru:

Bu soruda isterseniz matematiksel ön işlem yapabilirsiniz (= soruyu yalnızca matematik kullanarak çözebilirsiniz)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:37:7 >
  • Kullanıcının girdiği sözcükteki imlere . (benek) ekleyerek yazdıran program yazınız. Örnek:
    Girilen sözcük: hello
    Çıktı: h.e.l.l.o.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:37:49 >
  • python

print("".join([e+'.' for e in input("Girin: ")]))

• seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    for döngüsünü Python closure olarak yorumluyor oluşan generator object'i [ ] içine alınca dizi oluyor, join'leyince de çıktı veriyor. Oldukça pratik ancak denediğimde input yerine raw_input gerekti.

Raku'da işlem:

prompt("Girin: ").comb.map(*~'.').join.say

comb, prompt 'un döndürdüğü string'i dizi yapıyor, map( * ~ '.') dizinin her elemanına '.' ekliyor. map fonksiyonuna parametre olarak verilen * Raku aracılığıyla parametre, dolayısıyla (h e l l o) listesindeki elemanları gösteren değişken olarak yorumlanıyor ~ (tilde) imi Raku'da string ekleme operatörüdür dolayısıyla h. e. biçiminde liste üretilir. Sonrasında join parametresiz parantezsiz cağırılarak dizi elemanlarınden string yapılıyor, en sonda, her nesnede tanımlı metod olan say ile sonuç basılıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:40:4 >
  • raw_input Python 2'de kaldı.. artık kullanma onu, seneye Python 2 diye birşey yok, bitti
    https://pythonclock.org/

Laptop'ta path ayarlarıyla oynamıştım %PYTHON3% eklenmeden kaldığı için Python 2 kalmış :)

• 2000'e dek yansıt sayıları bulunuz. Yansıt sayı örnekleri: 88 1221 3443 Görüldüğü gibi sayının yarısı öteki yarısını yansıtıyor.

Not: Basamak sayısı uzunluğu tek sayı olan Palindrom sayılar (örn: 131 11511) yansıt sayı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:42:9 >
  • Python'da tek bir satir (tek list comprehension) ile çözdüm bunu, 10000'e kadar buluyor. Aşağılık kompleksine giren olursa göndermeyeyim, bu forumu aşıyor zira benim yazdıklarım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Raku ile tek satırlık çözüm. 1-2000 arası sayılardan grep ile önce ters dizilişi aynı olanları (Raku'da flip dizinin tersidir) sonra da basamak sayısı çift olanları filtreliyerek. Python cozumunu de görmek isteriz.

• hmm, ben performanslı olsun diye numerik takıldım, seninki kadar kısa olmadı:

print([j for i in [(range(10,100),10),(range(1000,10000),100)] for j in i[0] if (lambda a,b: a == int(str(b)[::-1]))(*divmod(j,i[1]))])

• Bu da senin algoritmayi kullanarak çözüm, daha kısa:

print([i for i in range(1,2000) if len(str(i))%2 == 0 and str(i) == str(i)[::-1] ])

• 2. versiyon hem çok daha pratik, hem net.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:43:39 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.