Şimdi Ara

Realme 5 Pro RMX1971EX_11_C.02 EU Rom Bootloader Kilidini Açıyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
0
Favori
3.592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Realme 5 Pro RMX1971EX_11_C.02 EU Rom Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Bazı arkaşdaşların isteği üzerine bu konuyu açıyorum. Aceleye geldiği için, olabilecek eksikler ve yazım hatalarından dolayı özür dilerim. Eğer bir hatam olursa bana iletin, fırsat bulunca gözden geçirip düzeltirim.

Bildiğiniz gibi Realme firması, EU romlarda inatla bootloader kilidini açmayı engelliyor. Birkaç gün önce diğer ülkelerdeki (Hindistan v.b.) kullanıcıların açtığı gibi kilidi açmayı başardım. Bu konuda anlatılan herşeyi dikkatle okuyup aynen uyguladım. Daha önce açılmamasının sebebi, kullanılan aracın mevcut yazılıma uygun olmamasıydı. Fakat şuandaki "RMX1971EX_11_C.02" romuna uygun bir araç buldum ve sonuç başarılı oldu.

Ben hiçbir sorun yaşamadım ama yinede uyarılarımı yapmak istiyorum.

İlk önce şunu söylemeliyim; Bootloader kilidi açıldıktan sonra, tüm verileriniz silinecektir. O yüzden işleme geçmeden önce yedek almayı unutmayın.
    Önemli bir diğer uyarı ise, kullanılan aracın telefonunuza farklı etkileri olabilir. Bazı işlevler düzgün çalışmayabilir. Bazı sistem işlevleri değişerek güncellemenizi engelleyebilir. Tüm risk kullanıcıya aittir.

Şimdi başlayabiliriz;

• İlk adım verilerinizi yedekleyin.

• Daha sonra kullandığınız romun, "RMX1971EX_11_C.02" olduğundan emin olun.

• Sonra buradaki unlock tool aracını indirip telefonunuza kurun.

• Bootloader kilidini açmak için aşağıdaki adımları izleyin. (Bende kilit açık olduğu için kendi cihazımda programı çalıştırıp görüntü alamıyorum.)

1- Telefonunuza kurduğunuz In Depth Test aracını çalıştırın.
      2- Açılan ekranda, yasal uyarı yazısını ve onay kutusunu göreceksiniz. Onay kutusunu işaretleyip "Start Applying" butonuna tıklayın.
      3- Bu adımda uygulama aracı Realme sunucuları tarafından kontrol edilirken en az 1 saat beklemek zorundasınız.
      4- Eğer bu bekleme sonunda kilit açma işlemi başarılı olursa ekranda "Review Successful" yazdığını göreceksiniz. Eğer başarılı olursanız aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.
      5- Ekranın altında "Start the in-depth test" yazısına tıkladığınızda telefon otomatik olarak yeniden başlatılacak. (Bende o yazı sağ üst köşede çıkmıştı. Başka bir arkadaşta altta çıktı.

• Buradan SDK Aracını indirin ve zip dosyasını açın.

• SDK dosyası içinde komut satırı açın. (Örnek: C:/android/sdk/platform-tools dizinine) yada nereye çıkardıysanız o dosya dizininde, shift basılı tutup dosya içerisinde herhangi bir yerde mouse sağ tıklayarak "burada komut penceresi aç" seçeneğine tıklayın. Seçenek biraz farklı da yazabilir. Ben Linux Mint kullandığım için Windowsta ki bazı şeyleri tam yazamayabilirim.

• Telefonu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.Komut penceresine, "fastboot devices" yazıp enter tuşuna basın. Eğer aygıt görünmezse, telefonun ADB sürücülerini bilgisayara yüklemeniz gerekir. Benim, kullandığım linux sürümünde ihtiyacım olmadı. Windows kullananların ihtiyacı olacaktır.

• İlk komut başarılı olduktan sonra, yine komut penceresine "fastboot flashing unlock" yazıp enter tuşuna basın. Eğer komut başarılı olmazsa "fastboot oem unlock" komutunu deneyin. Ben ilk komutla açtım. Bazı arkadaşlar diğer komutu kullanmış.

• Daha sonra telefon ekranında 2 seçenekli bir menü göreceksiniz. Siz "unlock the bootloader" yazan seçeneğin üzerine ses kısma tuşu ile gelip, power tuşu ile onaylayın.

• Bu seçimden sonra, telefondaki mevcut yazılımınız olan Realme UI ile önyükleme yapacak.

TWRP yüklemek için aşağıdaki adımları uygulayın.

• Bundan sonra cihazı ses açma ve power tuşu kombinasyonu ile açmayı denemeyin yine başarısız olabilir. Yada geliştirici seçeneklerinden USB hata ayıklamayı açıp, ADB üzerinden komut ile fastboot modunda açmayı denemeyin çünkü yine başarısız olabilir. Yapmanız gereken ses kısma ve power tuş kombinasyonuyla açın ve çıkacak ekranda hiçbir şeye dokunmadan cihazı bilgisayara usb kablosuyla bağlayın.

• Buradan Realme 5 Pro için TWRP dosyasını indirin.

• TWRP 'yi bilgisayara bağladığınız cihaza kurmak için "fastboot flash recovery twrp_RMX1971-3.1.1.img" komutunu yazıp enter tuşuna basın. TWRP yükleme işlemi bittikten sonra, telefonun ses açma veya ses kısma tuşunu kullanarak
      "Recovery mode" yazısına gelin. Power tuşu ile onaylayarak yeni TWRP recovery moda giriş yapın.

• Bu arada bilgisayarınıza buradan Magisk Manager dosyasını indirip telefonunuzun hafızasına atıp TWRP den flaşlarsanız root işlemini de yapmış olursunuz.

Bütün bunları yaptıktan sonra, TWRP den çıkmadan custom rom yükleyebilirsiniz. Eğer çıkıp Realme UI ile cihazı başlatırsanız, TWRP yi aynı adımlarla tekrar yüklemeniz gerekir çünkü, Realme UI açılırken stock recovery tekrar yükleniyor.

Ben bu adımlarla cihazın bootloader kilidini açtım, TWRP yükledim, Custom romların hemen hemen hepsini kurup denedim. Yapamayan arkadaşlar, aynı adımları tekrar edip yine denesinler.

Birde sizlerle şunu paylaşayım; bazı custom romları yüklerken herşeyi tam yapmış olmama rağmen bazı hatalar almıştım. Bende TWRP'den farklı bir recovery mode olan "Skyhawk Unofficial" kurup onun üzerinde hatasız olarak o romları kurdum. İhtiyacınız olursa buradan Skyhawk Unofficial indirebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrtdns -- 1 Nisan 2020; 15:52:33 >

• Elinize Sağlık çok iyi bir çalışma. En kısa zaman da deneyeceğim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • zahidow Z kullanıcısına yanıt
    Deniyorum hemen teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • emre845 E kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. Açmışsın sonunda kilidi :)

• Bende açtım ve pixel rom daki path ile volteyi etkinlestirdim. Bunu stock rom da yapabilir miyim onunla uğraşıyorum . Qpc ile qualcomm modem de volte aktif görünüyor. Sadece bize verilen rom dosyasında volte yok

Hayırlı olsun. Evet donanım olarak mevcut olan bir özelliği neden yazılımda aktif etmezler ki... şu realme'nin çok saçma politikaları var. Sanırım root edilen bir cihazda bunu yapmak mümkün. Biraz uğraşmak lazım.

• mrtdns kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen siteden C.02 de bilerek kaldırıldı bootloader bir önceki sürümde açılmıyor su galiba

Açılmıyordu. Çünkü in-depth test android 10 uyumlu değildi. Şimdi bu güncel aracı C.01 deneseler belki açılabilir.

Eğer sadece C.02 de açılıyorsa, romu da buradan paylaşırız. Romu indirdiğim gün 3 yerde yedeklemiştim. Onların kaldırması sorun değil yani. Esas sorun, bu güncel aracı da sunucudan engellemeleri. Neden böyle eşkıyalık yapıyorlar anlamış değilim. İlk defa bir markanın böyle bir saçmalık yaptığını görüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrtdns

Hayırlı olsun. Açmışsın sonunda kilidi :)
    evet açtım ama hala stoktayım custom atmak istiyorum araştırıyorum hangisi iyi diye
  • quote:

Orijinalden alıntı: zahidow

Bende açtım ve pixel rom daki path ile volteyi etkinlestirdim. Bunu stock rom da yapabilir miyim onunla uğraşıyorum . Qpc ile qualcomm modem de volte aktif görünüyor. Sadece bize verilen rom dosyasında volte yok
    Stok Romda da açtım ..https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/142644585
    Ben de etkinlestirdim ama root yapmadan. Modem dosyasını kopyaladım

• quote:

Orijinalden alıntı: zahidow

Ben de etkinlestirdim ama root yapmadan. Modem dosyasını kopyaladım
    Rootsuz ise paylaşır mısınız herkes bunu bekliyor... :)
    Ama bootloader kilidi açılması gerekiyor. Ve twrp yüklenmesi gerekiyor. Paylaşırım ;)

Eyvallah. Bende bugün bu konuya göz atacaktım. Gerek kalmadı.
  • Paylaşımlarınızı konuya ekleriz. Hepsi bir arada olur. Cihazı kullananlar için güzel kaynak olacak.
  • Kullandığım romu EU dağıtımdan indirmiştim. Avrupadan konuştuğum birkaç kişi de aynı romu kullanıyorlar. Ayrıca kilidin açılmasında tek etken kullanılan rom değil. Eğer öyle olsaydı, indirip kurduğumuz IN romlarda da kilidi açardık.

Buradaki en önemli etken kullandığımız araç. En son kullandığımız, in-depth test aracını serverdan engellediklerinde bu romu kullanmakta bir işe yaramayacak. Ayrıca her in-depth test aracının belli bir kotası var. Bu kota dolduğu zamanda bu araç bir işe yaramayacak. Hangi romu kullanırsanız kullanın kilit açılmayacak.

• Bootloader Kilidi Açıldıktan Sonra çok kolay şekilde Android 9 Sürümü yükleyebilirsiniz.

1. Adım

Bootloader Kilidinin Açılması

2. Adım

Twrp Yüklenmesi

3. Adım
    https://forum.xda-developers.com/realme-5-pro/how-to/stock-firmware-boot-recovery-vbmeta-t4006615

Linkinden Yüklemek istediğiniz rom dosyasını hafıza kartına kopyalayın sonra Stock Recovery ve Stook Boot Sürümünü indirip twrp üstünden yükleyiniz. Yukarıda Arkadaşımız Açıkca yazmış zaten Yüklemesi Çok basit

fastboot flash boot Stock-Boot-RMX1971EX-RUI-C.02.img (Boot için Örnek)

fastboot flash recovery Stock-Recovery-RMX1917EX-RUI-C.02.img (Recovery için Örnek)

Bu aşamada; Önce Yükleyeceğiniz romun boot'unu Fastboot eşliğinde yüklemeniz. Aynı şekilde bu bittikten sonra Stock Recovery Yüklemeniz Gerekiyor.

Recovery Yüklendikten sonra twrp den çıkmadan yeniden başlat başlığında Recovery yazısına tıklamak.

Bundan sonra hafıza kartındaki Rom dosyasını seçiyorsunuz ve Yüklüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zahidow -- 31 Mart 2020; 23:29:29 >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrtdns -- 1 Nisan 2020; 15:29:41 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.