Şimdi Ara

Ramlere overclock

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ben birçok bilgisayar parçasına overclock yaptım ama ramlere hiç dokunmadım. Bende 2x1024mhz Twinmos 2.5-3-3-7 yapabilen ramler var. Ben şimdi bunları nasıl overclock yapacağım? Ramlerin chipleri Twinmos üretimi. Yani bu işi windows altında filan yapan bir program var mı? Ya da ben bunları biostan mı overclock yapacağım?

• En basitinden rameri 200 1:1 yap ve fsb yi 3,4 artır bakalım nereye kadar gidiyor gitmediği yerde hafif voltajını artır fazla artırma diyelim ramlerin default voltajı
    2.7 ise sen en fazla 2.9 yap tabi ramlerinin chipini vs öğrenirsen one göre daha fazla voltaj vermen mümkün
    açmadığı fsb lerde zamanlamarı yukarı çıkar örneğin

3.3.3.6 yap

ramlerde ne kadar düşük timeng +yüksek fsb o kadar performans demektir aynı ramleri kulanan arkdaşların varsa onların en son hangi değerde çalıştırdıklarını öğren en rahatı bu yok kendim bulacam dersen ramler hakında biraz daha ayrıntı ver

forumda kulanan vardır mutlaka chipleri nedir tccd ch5 bh5 vs vardı
    sendekilerin chipi neyse ona göre yüklenirsin

Saygılar
  • abi hiç olmassa def volt ile ddr430 yapabilir sen biostan 200 yap 1:1 1t 2.5-3-3-7 yap olmadı 3.0-3-3-7 yap fsp git timedigi yerde yavaş yavaş volt ver maxi degerini bul biosdan yapmadan önce test edip yapıcam dersen clock gen a64 tweker yükle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi owbilo -- 3 Haziran 2006; 12:04:53 >
  • Ram modülleri chip:Twinmos TMD6208F8E50I, Model no.: M2G9O16A-TT . İşlemcinin bellek kontrolcüsü işlemciye entegre olduğu için timing küçültmenin daha yararlı olduğunu düşünüyorum. O yüzden 2.5-3-3-6 olarak stabil çalıştırdım. Düşebildiğim kadar düşüp, sonrada fsp arttırma yoluna gideyim. Cevaplayan herkeze teşekkür ederim.
  • İşlemciyi 300x9=2700mhz, ramler ddr386 2.5-3-3-5 olarak çalışıyor, ama superpi de hiç değişme olmadı. 1sn bile değişmedi. Ayrıca ramleri 200mhz çalıştırmak için işlemciyi 2800mhz de çalıştırmak lazım, çünkü ram çarpanı /14. Bu yüzden şimdi 2700/14=192.8mhz olarak çalışıyor.
  • arkadaşlar ram oc konusu açılmışken bi soru sorayım.işlemciye oc yapmadım default 133 fsb de ram frekansını 133 e çektim ve şuan 1:1 çalışıorlar .ramim ddr2 533 mhz kingston voltaj değerlerine bakınca 2,02 gibi bi değerle karşılaştm oc siz 1,7 idi bi problem oluşturur mu bana 2 değeri yüksek bi değer mi sonra ramler den olmayalım bi de.ilk zamanlar 133 e çekememiştim sistem açılmıodu şimdi nolduysa oldu...bi yardımcı olsanız bana ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: S@N@Ne!!!

İşlemciyi 300x9=2700mhz, ramler ddr386 2.5-3-3-5 olarak çalışıyor, ama superpi de hiç değişme olmadı. 1sn bile değişmedi. Ayrıca ramleri 200mhz çalıştırmak için işlemciyi 2800mhz de çalıştırmak lazım, çünkü ram çarpanı /14. Bu yüzden şimdi 2700/14=192.8mhz olarak çalışıyor.

kardeş sen zannedersem 400 den 386 ya düşürmüssün :)
  • ana konudan alıntı:
    Şimdi sıra geldi ramlerimizi yoklamaya;
    Şimdi ramlerin sınırını bulacağız. Bunu önce yukarıda görüldüğü üzere cpu:ram oranıyla oynayarak bulacağız. Eğer ramlerimiz zaten hızlıysa DDR500 ve üzeri zaten pek sorun çıkmayacaktır fakat ramlerimiz DDR 400 yada daha düşüğü ise 1:1 cpu/ram oaranını kaldıramayabilir. Bu durumda mecburen ramleri daha düşük bir değerde çalıştırmak zorunda kalacağız mesela 3:2 yada 5:4 gibi. Fakat bu ramlerin sağı solu belli olmuyor bazen oem bir ram alıyorsunuz DDR 400 yada 366 ve normalde bu değerlerde çalışması gerekiyorken sizi şaşırtıyor ve neredeyse DDR 500 hızlarında bile çalışabiliyor. Bunu deneyerek bulacaksınız. Aynı cpu gibi denediniz ve bir yerden sonra sistem çakıldı. Cpu muzun sınırını bildiğimiz için cpu dan şüphelenmiyoruz. Cpu voltajını arttırdığımız gibi ram voltajını arttırmakta fayda sağlayabiliyor.

arkadaşlar ben şimdi anlamadım bende 533 mhz ram var işlemciye oc denediğim zaman bu değer tek kanal olduğu için 266 değil de belli bi oranda artıyor bunun artması performans artışımı oluyor yoksa fsb:ram oranında 1:1 i yakalamak için ram frekansını düşürmek mi perf. artışına sebeb oluor yukardan sanki ilk dediğim doğruymuş manası çıkıor gibi geldi bana sizce ? benim 1 :1 oranını yakalamam içim kesinlikle ve kesinlikle ram frekansını düşürmem lazım .

• Bendede Twinmos ddr400 512+256 mb ram war. Anakartım dandik biostar diye bişey. Şimdi ben bu ramlere nasıl o.c yapacam? Biostanmı yoksa özel programlarımı war??
  • mrhba arkdaşlar bende O/C esnasında monitör açılmıyor. Bende RAM'ler 2x512 400 kingstone ,(3-3-3-8 default) ben bunları o/c ile 450-470 mhz veya daha üste çıkarsa o değere kadar çıkarmak isitorum. bu ramler maximum ne kadara çıkabilir?

İşlemci 630 @3.2 ghz daha fazlasını yapamıyorum, yaptığımda ise monitör açılmıyor. anakart MSI İ915p bios Phoneix v3.2, işlemciiyide O/C yapmak isitorum aynı zamanda 3.8 ile 4.0 ghz kadar çıkarsam bana yeter. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byi -- 7 Haziran 2006; 13:42:57 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: metintekin

Bendede Twinmos ddr400 512+256 mb ram war. Anakartım dandik biostar diye bişey. Şimdi ben bu ramlere nasıl o.c yapacam? Biostanmı yoksa özel programlarımı war??

Dostum Sen İlk Önce O 256 Çıkar Performans Düşer Daha Çok Sonra O/C yap.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sessizciqlik

ana konudan alıntı:
    Şimdi sıra geldi ramlerimizi yoklamaya;
    Şimdi ramlerin sınırını bulacağız. Bunu önce yukarıda görüldüğü üzere cpu:ram oranıyla oynayarak bulacağız. Eğer ramlerimiz zaten hızlıysa DDR500 ve üzeri zaten pek sorun çıkmayacaktır fakat ramlerimiz DDR 400 yada daha düşüğü ise 1:1 cpu/ram oaranını kaldıramayabilir. Bu durumda mecburen ramleri daha düşük bir değerde çalıştırmak zorunda kalacağız mesela 3:2 yada 5:4 gibi. Fakat bu ramlerin sağı solu belli olmuyor bazen oem bir ram alıyorsunuz DDR 400 yada 366 ve normalde bu değerlerde çalışması gerekiyorken sizi şaşırtıyor ve neredeyse DDR 500 hızlarında bile çalışabiliyor. Bunu deneyerek bulacaksınız. Aynı cpu gibi denediniz ve bir yerden sonra sistem çakıldı. Cpu muzun sınırını bildiğimiz için cpu dan şüphelenmiyoruz. Cpu voltajını arttırdığımız gibi ram voltajını arttırmakta fayda sağlayabiliyor.

arkadaşlar ben şimdi anlamadım bende 533 mhz ram var işlemciye oc denediğim zaman bu değer tek kanal olduğu için 266 değil de belli bi oranda artıyor bunun artması performans artışımı oluyor yoksa fsb:ram oranında 1:1 i yakalamak için ram frekansını düşürmek mi perf. artışına sebeb oluor yukardan sanki ilk dediğim doğruymuş manası çıkıor gibi geldi bana sizce ? benim 1 :1 oranını yakalamam içim kesinlikle ve kesinlikle ram frekansını düşürmem lazım .

dostum, işlemci ve ram in 1:1 uyumlu çalışması durumunda; işlemciye yapacağın overclock, aynen ram e de yansıyacaktır.ancak ram i 1:1 çalışması için işlemciye yapılan overclock oranında ramlerede overclock yapılması gerekebilir yada işlemci overclock unun düşürülmesi gerekebilir bu ramlerin kalitesine bağlı.1:1 oranını yakalamasak ne olur?işlemciyi (rahat ortamda)overclock etmek için 5:4 çalışma oranına düşürdüğümüz ramler,işlemciye yaptığımız overclock ile aynı paralelde verimli olacakmıdır ?iyi bir soru. yanıtı ustalardan bekleyelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi budur -- 13 Haziran 2006; 10:59:50 >

• quote:

Orjinalden alıntı: sierra

quote:

Orjinalden alıntı: S@N@Ne!!!

İşlemciyi 300x9=2700mhz, ramler ddr386 2.5-3-3-5 olarak çalışıyor, ama superpi de hiç değişme olmadı. 1sn bile değişmedi. Ayrıca ramleri 200mhz çalıştırmak için işlemciyi 2800mhz de çalıştırmak lazım, çünkü ram çarpanı /14. Bu yüzden şimdi 2700/14=192.8mhz olarak çalışıyor.

kardeş sen zannedersem 400 den 386 ya düşürmüssün :)

Maalesef öyle oldu Eski biosta ram bölenlerinde 140mhz vardı ve işlemci 2700mhz iken ramler tam ddr400 olarak çalışıyordu ama bios update sonrasında 140mhz kayboldu şimdi ddr386 2.5-3-3-5 idare ediyoz bu msi ye

• over lock nasıl yapılır acemiyim yonlendirilmeye ihtiyacim var bilgilerinize siginiyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.