Şimdi Ara

RAM Seçimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MSi Z87 G-45 anakart, MSi GTX770 2GB 256bit ekran kartı ve i5 4670K işlemci için 2x4gb 1600mhz mi yoksa 8gb 1600mhz tek modül ram almak daha yararlı olur?

• aynı fiyat ikisi de. 8gb tek al gitsin.

http://www.vatanbilgisayar.com/8gb-ripjawsx-ddr3-1600mhz-cl9-tek-modul--ram.html#genel-bakis

performansta göze çarpan bir fark olmaz. 2-3 yıl sonra 16gb ram takmak istersen elindekileri satman gerekmez. aynı model olmasa da aynı özelliklerde bir ram alıp takarsın yanına. 2 yıldan önce de 8gb ram yetersiz gelmez kolay kolay, render vs özel işlemler yapmıyorsan...
  • Dual al derim. İki yollunun daha verimli olduğunu tahmin ediyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • FantomİçinF kullanıcısına yanıt
    Performans açısından bi fark yaratmayacağını söylemiş ama üstteki arkadaş :S
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Linkteki ram sorunsuz bir ram midir peki?
  • Şöyle açıklıyayım, tabii ki tekli almak satış bakımından çiftliden daha karlıdır, ancak siz 2-3 yıl değiştirmem sistemimi derseniz, dual alın derim. Şöyle açıklıyayım, Tek ram tek kapıyı temsil etsin, çift ram çift kapıyı. Çiftten geçmek daha kolaydır değil mi? Öyle diyorum. Ancak ana kartta bir A bir de B kategorisi var. Alacaksanız birini A'ya diğerini B'ye takın. İkisini de A'ya takarsanız kapı birazcık büyür. Bence dual alın
    Anladım teşekkürler.. Peki şu an en sorunsuz ram hangisi marka ve model olarak?
  • Corsair'in Vengance serisi var. G.SKILL Ripjaws alabilirsin. Kingston'u tam olarak bilmiyorum. Ancak ben bu ikisini öneririrm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teeraal

Linkteki ram sorunsuz bir ram midir peki?

ben iki tane aldım ondan. şu an kargoda. toplam 16gb yani.
    kargo bugün geçti, perşembe günü getireceklermiş eve.

acelen yoksa gelince deneyip ona göre de yorum yaparım yine.

şu an kullandığım ram ise şu ana kadar kullandığım en iyi ram ve piyasada da çok tutulan bir model. gskill zaten iyi tuttu, sağlam ve hızlı. illa dual olsun dersen bunu al :http://www.vatanbilgisayar.com/8gb-2x4gb-ripjawsx-ddr3-1600mhz-cl9-15v-dual-kit-ram.html

aynı markanın 8gb lık ramlerini aldım yani. sana da onu tavsiye ettim. elime geçmedi henüz işte.

Dual olayına gelirsek. Dual kullanmak yani çift ram kullanmak daha avantajlıdır normalde. eskiden yüzde 20 kadar performans farkı olabileceği söylenirdi ama sonradan birçok kullanıcı testinde farkın daha az olduğu görüldü. yani ileriye dönük bir seçim yapmayı engelleyecek kadar bir fark yok bildiğim kadarıyla. yüzde 3 - 5 kadar fark edebilir de.

örnek : call of duty oyununda yüzde bir buçuk fark etmiş gibi

RAM Seçimi

ram firmalarının testlerinde yüzde 20 farka ulaşabildiği söyleniyordu ama onlar da reklam amaçlı abartmış olabilirler diye düşünüyorum.

başka bir oyunda fark :
     RAM Seçimi

aynı şekilde yüzde 1-3-5 gibi farklar 1600mhz ile 2133mhz ramler arasında da var. Bu farkın önemli olduğu konular da var, render vs biraz daha profesyonel işler gibi. Ama ev kullanıcısı için fark yok denecek kadar az.

Peki 1600mhz mi kullanmalıyım yoksa daha yüksek mi?
    Not: Oyun ağırlıklı kullancam
    Benim de aklımda Corsair var ama konuya hakim olmadığımdan fikir almak istedim
  • 10-20 lira fark varsa daha yüksek hız alınır ama 50 lira fark vermeye değecek bir durum da yok.
    marka olarak Gskill tavsiye ederim kesinlikle.

Corsair ssd alanında en iyi firmadır bence ama ram alanında da Gskill en iyisi. üzerindeki soğutuculara bile baksan dokunsan gskill alırsın. çok daha sağlam, corsair yanında teneke gibi kalıyor demiş birisi hatta. o kadar olmasa da gskill daha iyi.
  • quote:

MSi Z87 G-45 anakart, MSi GTX770 2GB 256bit ekran kartı ve i5 4670K işlemci için 2x4gb 1600mhz mi yoksa 8gb 1600mhz tek modül ram almak daha yararlı olur?

Dual kit alın bellekler böylece 64 bitlik bellek bant genişliği yerine 128 bitlik bellek bant genişliğiyle çalışırlar.Bu da size az da olsa performans kazandırır.
    Diğer duruma göre %4-%8 civarında performanslı olduğunu okumuştum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Peki sistemimle uyumsuzluk gibi bir durumu olur mu Gskill'in?
  • quote:

Peki 1600mhz mi kullanmalıyım yoksa daha yüksek mi?
    Not: Oyun ağırlıklı kullancam

1600yeterli bence daha üstü de iyi ama aşırı fark etmiyor yani eğer ko fiyat farkı azsa alın da çoksa 1600 alın

• sanmam. ama o anakrtta denemeden de kesin diyemem.

benim anakarta corsair ram taktığım zaman otomatik olarak hızı 1333mhz olarak açılıyor. sonra biosa girip 1600mhz ayarlamak gerekiyor.
    ama gskill ramleri taktığım zaman hiç bir ayara gerek kalmadan 1600mhz de sorunsuz çalışıyor.

bunlar yani şu an kullandığım ramler :http://www.vatanbilgisayar.com/8gb-2x4gb-ripjawsx-ddr3-1600mhz-cl9-15v-dual-kit-ram.html

Gskill daha uyumlu benim anakartımda.
  • quote:

Peki sistemimle uyumsuzluk gibi bir durumu olur mu Gskill'in?

http://tr.msi.com/product/mb/Z87G45_GAMING.html#support

Hmm o zaman onu biraz daha araştımam gerekcek ama yine de sağol
  • Teşekkürler yararlı bir paylaşım oldu bu
  • quote:

Teşekkürler yararlı bir paylaşım oldu bu

Bir şey değil daha başka pc hakkında sorularıniz varsa sorabilirsiniz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.