Şimdi Ara

RADYO VERİSİCİ YAPIMI (Yardım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
3.257
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ARKADAŞLAR RADYO VERİCİSİ YAPIMI HAKKINDA BİLİGİLERİNİZ VARSA LÜTFEN BANADA İLETİRMİSNİZ DEVRE ŞEMASI VE ELEMANLARINI BEN ELEKTRIK VE ELEKTRONIK OKUYORUM SUAN LİSE 3 EGECTIM VE BU EDVRENIN YAPIMINDAN SONRA FREKANSIMIZI NASIL BILECEGIZ VE NASIL MUZIK CALACAGIZ BILGINIZ VARSA...

• elinde şema varmı öncelikle ve kaç metre mesafede yayın yapmak istiyorsun watt olark söle.0,5 watt mı 5 watt mı 100 watt mı olacak.ayrıca yaptığın vericinin kaç mhz de çalıştığını görmek için osilaskop yada frekansmetre kullanman lazım
  • evımın içinde ceksın sımdılık : ) yanı bır odada olsun yeter elımde hıc şema yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SYYSTEMM -- 23 Haziran 2007; 0:34:14 >
  • http://www.geocities.com/fpetricli2/

çeşitli devreler var
  • Lise 3'e geçmişsen ve bunu soruyorsan ayıp bence... Ben anadolu lisesinde okuyorum 4 yıllık , lise 3'e geçtim elektronikle ilgili bir ders görmemiş olmama rağmen radyo vericisi yapmak bana bile kolay gelir yani. Peki ne aktaracaksın ? Radyo vericisnden kastın RF (radio frequency) verici ise , bu ne yollayacağına bağlı olarak değişir. Seri datamı , videomu yoksa sesmi aktaracaksın. Yok radyo verici derken FM verici kastediyorsan , basit bir FM vericide frekansı asla bilemezsin deneyerek bulmak zorundasın ve devreye üflesen bile frekans değişir. Ama eğer biraz paraya kıyar ve FET'li bir devre yaparsan ve bir potansiyometre koyarsan frekansı vericiden ayarlayabilirsin. Bende FM verici böcek tarzında olduğu için devre veremiyorum ama google'da ararsan tonlarca var.
  • @darkzort demişki :basit bir FM vericide frekansı asla bilemezsin deneyerek bulmak

hayır yanlış söylüyosun bulursun tabi genelde vericinin içindeki kristalinin üstünde yazar hem normal bir lisede okuyosun bide biliyorum diyorsun bide bu yetmez gibi kolay diyosun
  • quote:

Orjinalden alıntı: tolpowtolpow

@darkzort demişki :basit bir FM vericide frekansı asla bilemezsin deneyerek bulmak

hayır yanlış söylüyosun bulursun tabi genelde vericinin içindeki kristalinin üstünde yazar hem normal bir lisede okuyosun bide biliyorum diyorsun bide bu yetmez gibi kolay diyosun

kardeş her vericide kristal olmaz capasitörlerle frekans ayarlanır

aa benim yapmak istediğim bir verici var pic bilgin varsa beraber yapalım pll kontrollü 50-850mh arasında çalışan pll kontrolü ve 1,5 wattlık fm verici yapacam

• quote:

Orjinalden alıntı: DarkZort

Lise 3'e geçmişsen ve bunu soruyorsan ayıp bence... Ben anadolu lisesinde okuyorum 4 yıllık , lise 3'e geçtim elektronikle ilgili bir ders görmemiş olmama rağmen radyo vericisi yapmak bana bile kolay gelir yani. Peki ne aktaracaksın ? Radyo vericisnden kastın RF (radio frequency) verici ise , bu ne yollayacağına bağlı olarak değişir. Seri datamı , videomu yoksa sesmi aktaracaksın. Yok radyo verici derken FM verici kastediyorsan , basit bir FM vericide frekansı asla bilemezsin deneyerek bulmak zorundasın ve devreye üflesen bile frekans değişir. Ama eğer biraz paraya kıyar ve FET'li bir devre yaparsan ve bir potansiyometre koyarsan frekansı vericiden ayarlayabilirsin. Bende FM verici böcek tarzında olduğu için devre veremiyorum ama google'da ararsan tonlarca var.

ayrıca rf hiçde hafife alınacak bir alan değil.öle amfi yapmaya benzemez

• bh1415 diye bir entegre var PLL kontrollü stereo FM verici, olayı çok basitleştirmişler haberiniz olsun. Bu entegreden bulabilirseniz bana da haber verin

edit: Futurlec'te varmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Liu Kang -- 24 Haziran 2007; 18:51:12 >
  • verici yapımı kolay: ilk önce bobin sarıyorsun, daha sonra bobin ve işitselin (audio) artı ve eksi kutuplarını eşleştir.
    ancak frekansı da deneyerek bulabilirsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.