Şimdi Ara

Radyatör Arkası Paneli (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
11
Favori
112.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mat malzemenin cinsi nedir ? taşyünü mü yoksa xps levha falanmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: garagulli

mat malzemenin cinsi nedir ? taşyünü mü yoksa xps levha falanmı ?

sert xps levhalardan kullandım.
  • bana göre de gayet iyi bir yöntem olmuş...peki kalınlık kaç mm ??
  • 20mm'lik xps levhalar rahatlıkla işimi gördü. petekler mermerin tam altında. bu nedenle mermer alttlarına bu malzemeden yapıştırdım. falçata, kaliteli silikon, güçlü bir çift taraflı bant ve işlem tamam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

20mm'lik xps levhalar rahatlıkla işimi gördü. petekler mermerin tam altında. bu nedenle mermer alttlarına bu malzemeden yapıştırdım. falçata, kaliteli silikon, güçlü bir çift taraflı bant ve işlem tamam.

• BENİM OTURDUĞUM BİNA DIŞARIDAN ISI YALITIMLI , BEN YİNEDEN KALORİFER ARKALARINA İZOPAN ISI YALITIMI MI (ALİMİNYUM) YOKSA XPS LEHALARDAN MI ALMALIYIM KARAR VEREMEDİM. TECRÜBELİ ARKADAŞLARDAN YORUM BEKLİYORUM
  • önder0764 Ö kullanıcısına yanıt
    XPS tavsiye etmem her ne kadar aksini iddia etselerde kanserojendir ve avrupada yasaklanmıştır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

20mm'lik xps levhalar rahatlıkla işimi gördü. petekler mermerin tam altında. bu nedenle mermer alttlarına bu malzemeden yapıştırdım. falçata, kaliteli silikon, güçlü bir çift taraflı bant ve işlem tamam.

Merhaba benim evimde de petekler pencerelerin yani mermerin tam altında, ben de mermer kısma xps levha yapıştırmayı düşünüyorum, peki petek arkasına duvara bir şey yaptınız mı?
  • Ne koyucagımı sasırdım strafor dedıklerı xps mı yoksa folyo gıbı olanı mı koysam kararsız kaldımç
  • quote:

Orijinalden alıntı: airspeed

Ne koyucagımı sasırdım strafor dedıklerı xps mı yoksa folyo gıbı olanı mı koysam kararsız kaldımç

3cm karbonlu EPS koyabilrsiniz.
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    tesekkur ederım hocam ; )
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

XPS tavsiye etmem her ne kadar aksini iddia etselerde kanserojendir ve avrupada yasaklanmıştır.

amerika ve avrupa'da üretimi devam etmekte. zamanında ben de bu malzemeyle ilgili söylentileri duymuştum. biraz araştırınca tamamen gerçek dışı olduğunu öğrendim. yasaklanan şey üretiminde kullanılan gaz. ozon tabakasına verdiği zarar nedeniyle 80'li yıllarda azaltılmaya başlanıyor ve 90'larda da tamamen başka bir gaza geçiliyor. türkiye'de bu konuda üretim yapan fabrikalar kurulduğunda zaten gazın kullanımı bırakılmış durumdaymış.
  • Radyatörler denizliğin altına gömülü olduğu için radyatör arkalarına sert panel koyma şansım maalesef yok, nette araştırma yaparken şöyle bir (http://www.youtube.com/watch?v=ZL-jRXNqJoc ) malzeme buldum. Esnek olduğu için uygulaması mümkün olabilecek. Araba camlarına koyduğumz güneşlik benzeri bir malzeme, işe yararlığı konusunda fikri olan var mıdır? Açıkcası bana pek güven vermedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARroWCoLT -- 4 Aralık 2013; 12:32:06 >
  • evimiz biraz büyük, kullanmadığımız bir odasını da, büyük oğlum bu sene üniversiteye adımını atıp ergenliği geçince, ona tahsis ettik. kışın vanasını kapatıp ısıtmadığımız odayı
    da ısıtmaya başlayınca odanın çok iyi ısınmadığını gördük. daha doğrusu diğer odalarda termostatik vanalar 3,5 da iken oda ısınırken, bu odada ancak 5 de ısınıyor. bunun
    üzerine ısı transferini azaltacağım ilk yer olarak radyatör arkasındaki duvar yalıtımı geldi. çünkü evimiz eski bir yapı olup, duvarlar dolu tuğla.
    yaptığım araştırmada, izocamın ürettiği izopan öne çıkıyor, bir yüzü alüminyum kaplı cam yünü. birde arabaların ön camına konulan sanırım alüminyum folyo gibi bir şey.
    izopan daha mantıklı duruyor, hiç olmazsa bir yalıtım malzemesi var. bunun üzerine yapılmış bir araştırma var. sonuç hiç mantıklı gelmedi. biri üretim yapıyor, bu işten para
    kazanıyor. diğeri oturduğu yerden bir makale yazmış. bulunan teorik sonuçların deneysel olarak ortaya konmadığı sürece salt doğruymuş gibi değerlendirilemez. diğer taraftan
    cam yünü oda içinde alerjik olabilir, kullanmak istemem. İzocam, izopanın diğer yüzeylerini ucuz bir malzeme ile niçin kaplamaz, hayret bir şey.
    bir arkadaşımızda sağolsun bir deneme yapmış. xps in daha iyi yalıtım sağladığını tespit etmiş. lakin bunu xps in mat yüzeyine bağlamış. oysa iki malzemenin ısı iletkenlik
    katsayıları farklı. xps in 0,031 iken izopan da 0,040 . küçük olması iyi. bundan daha önemlisi kalınlıkları. izopan 1.5cm iken xps 3cm. yani 2 kat fazla kalınlık var. xps in daha
    iyi yalıtım yapması beklenen bir durumdur. lakin bunu izopanın parlak yüzeyine bağlamak yanlış olur.
    xps in bazı negatif yönleri var. dış duvar izolasyonunda belki göz ardı edilebilecek bu durum, oda içinde kullanımında benim hoşuma gitmedi. bunun yerine eps var. karbonlu eps
    sanırım bu iş için en ideali. 1-2 günlük araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuç bu. önümüzdeki hafta malzemeyi bulup, gözümle göreyim, kararımı sonra veririm.

• Benim radyatörlerim denizliğin altına gömük olduğu için esnek olması nedeniyle İzopan aldım. Şimdilik sadece bir tanesini zar zor yerleştirdim. Sonuç gayet güzel, kullandığım oda daha düşük ayarda daha fazla ısınmaya başladı. İzopanın arkasının çıplak elyaf olması kötü olmuş, esnetirken biraz dağılır gibi oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezar2

evimiz biraz büyük, kullanmadığımız bir odasını da, büyük oğlum bu sene üniversiteye adımını atıp ergenliği geçince, ona tahsis ettik. kışın vanasını kapatıp ısıtmadığımız odayı
    da ısıtmaya başlayınca odanın çok iyi ısınmadığını gördük. daha doğrusu diğer odalarda termostatik vanalar 3,5 da iken oda ısınırken, bu odada ancak 5 de ısınıyor. bunun
    üzerine ısı transferini azaltacağım ilk yer olarak radyatör arkasındaki duvar yalıtımı geldi. çünkü evimiz eski bir yapı olup, duvarlar dolu tuğla.
    yaptığım araştırmada, izocamın ürettiği izopan öne çıkıyor, bir yüzü alüminyum kaplı cam yünü. birde arabaların ön camına konulan sanırım alüminyum folyo gibi bir şey.
    izopan daha mantıklı duruyor, hiç olmazsa bir yalıtım malzemesi var. bunun üzerine yapılmış bir araştırma var. sonuç hiç mantıklı gelmedi. biri üretim yapıyor, bu işten para
    kazanıyor. diğeri oturduğu yerden bir makale yazmış. bulunan teorik sonuçların deneysel olarak ortaya konmadığı sürece salt doğruymuş gibi değerlendirilemez. diğer taraftan
    cam yünü oda içinde alerjik olabilir, kullanmak istemem. İzocam, izopanın diğer yüzeylerini ucuz bir malzeme ile niçin kaplamaz, hayret bir şey.
    bir arkadaşımızda sağolsun bir deneme yapmış. xps in daha iyi yalıtım sağladığını tespit etmiş. lakin bunu xps in mat yüzeyine bağlamış. oysa iki malzemenin ısı iletkenlik
    katsayıları farklı. xps in 0,031 iken izopan da 0,040 . küçük olması iyi. bundan daha önemlisi kalınlıkları. izopan 1.5cm iken xps 3cm. yani 2 kat fazla kalınlık var. xps in daha
    iyi yalıtım yapması beklenen bir durumdur. lakin bunu izopanın parlak yüzeyine bağlamak yanlış olur.
    xps in bazı negatif yönleri var. dış duvar izolasyonunda belki göz ardı edilebilecek bu durum, oda içinde kullanımında benim hoşuma gitmedi. bunun yerine eps var. karbonlu eps
    sanırım bu iş için en ideali. 1-2 günlük araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuç bu. önümüzdeki hafta malzemeyi bulup, gözümle göreyim, kararımı sonra veririm.

Bende peteklerin arkasına ısı yalıtım malzemesi koymayı düşünüyorum. Sizinde belirttiğiniz gibi karbon eps yalıtım malzemesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Benim aklıma takılan birkaç şey var. Peteğin arkasına 3 cm'lik ısı yalıtım malzemesi kullanıldığında peteğin veriminin düşmesine neden olmazmı. Çünkü benim evde petek ile duvar arasında 3.5cm ile 4 cm arasında bir boşluk var. 3cm lik bir ısı yalıtım malzemesi kullanıldığında bu boşluk daralmış oluyor ve daha az hava petek ile duvar arasında ısınmış olacak. 2cm'lik karbon takviyeli eps levhalar kullanmak daha mantıklı değilmi. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.
    İkincisi ise karbon takviyeli eps malzemenin yoğunluk özelliği var. Yoğunluğu 16 ile 30 arasında üretilmekte. Yoğunlu daha fazla olan malzemin ısı yalıtım özelliğimi daha iyi hale gelmiş oluyor. Yani peteklerin arkasına yoğunluk değeri 30 olan bir malzememi kullanmak daha mantıklı.
    Son olarak ta peteklerin arkasına izogips perlitli sıva alçısı uygulaması yapmak, ısı yalıtımı sağlarmı.
    Cevaplarınız ve değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim...

• kısaca kendi yaptıklarımı yazınca sorularınıza da bir ölçüde cevap vermiş olurum. önce eps denen malzemeyi araştırdım. bildiğimiz köpük. bizim aradığımız bunun gri renkte olanı. yoğunluğu fazla olanını aradım, bizim memlekette bulamadım. bu arada sahtekarlar gri renge boyuyorlarmış, dikkat. bir arkadaşımın bu malzemelerin satışını yaptığını öğrendim, ona danıştım. xps in daha iyi yalıtım sağladığını ve sağlık açısından bir sakıncası olmadığını detaylı anlattı. bunun üzerine mavi kalenin xps 30 yoğunluklu olanının 2cm kalınlığındakini tercih ettim.
    3cm kalınlında almak radyatör peteğinin arkasındaki alanı çok daraltacağı için tercih etmedim. ölçüleri 120*60cm. petekler içinde çok uygun.
    nasıl uyguladığımı da yazayım da güçlük çekmeyin. radyatör petekleri duvara bağlantı aparatları ile duvara asılıyor. yalıtım levhasını radyatörün arkasına sokup, 10-15cm aşağıya indirdiğimizde bu bağlantı aparatlarına dayanıyor. hafif bastırdığımızda, izi levhanın altında çıkıyor. bu izlerden levhanın üst yüzeyine 10cm(yaklaşık) kalıncaya kadar kesmemiz gerekiyor. bu iş için metal bir cetvel gibi bir şey ve maket bıçağı kullanıyoruz. ilk kesimin hemen yanından 2-3mm lik bir kesim daha yapıp aradaki malzemeyi çıkartıyoruz. metal bir çubuk bu kesimi kolay yapmamızı sağlıyor. sonra yerine monte ediyoruz.
    levhayı duvar tarafına itiyoruz. levha ile duvar arasında boşluk kalmasını istemedim. bunun için büyük silgiler alıp , uygun ölçülere getirip, radyatör ile levha arasına sıkıştırdım. ertesi gün silgilerin ısınıp, levhanın içine girdiğini gördüm. bunları çıkardım. yarın vaktim olursa, levhanın kendi malzemesinden uygun boyutlarda kesip, araya sıkıştırmayı düşünüyorum.
    bu uydurma yalıtım işine, büyük oğluma kuzeye bakan, üstü teras odayı tahsis edip, ısıtmaya başlayıp, daha doğrusu ısıtamayınca, girişmiştim. şimdi bakıyorum, odası ısınıyor. hem de -5 derece sıcaklıkta. sanırım faydası oldu. gerçi birkaç gündür sayaça bakıyorum, sanırım bu ay 550tl doğalgaz parası gelecek. o yönden bir avantajı var mı bilemiyorum da, hiç olmazsa ısınabiliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: sezar2

kısaca kendi yaptıklarımı yazınca sorularınıza da bir ölçüde cevap vermiş olurum. önce eps denen malzemeyi araştırdım. bildiğimiz köpük. bizim aradığımız bunun gri renkte olanı. yoğunluğu fazla olanını aradım, bizim memlekette bulamadım. bu arada sahtekarlar gri renge boyuyorlarmış, dikkat. bir arkadaşımın bu malzemelerin satışını yaptığını öğrendim, ona danıştım. xps in daha iyi yalıtım sağladığını ve sağlık açısından bir sakıncası olmadığını detaylı anlattı. bunun üzerine mavi kalenin xps 30 yoğunluklu olanının 2cm kalınlığındakini tercih ettim.
    3cm kalınlında almak radyatör peteğinin arkasındaki alanı çok daraltacağı için tercih etmedim. ölçüleri 120*60cm. petekler içinde çok uygun.
    nasıl uyguladığımı da yazayım da güçlük çekmeyin. radyatör petekleri duvara bağlantı aparatları ile duvara asılıyor. yalıtım levhasını radyatörün arkasına sokup, 10-15cm aşağıya indirdiğimizde bu bağlantı aparatlarına dayanıyor. hafif bastırdığımızda, izi levhanın altında çıkıyor. bu izlerden levhanın üst yüzeyine 10cm(yaklaşık) kalıncaya kadar kesmemiz gerekiyor. bu iş için metal bir cetvel gibi bir şey ve maket bıçağı kullanıyoruz. ilk kesimin hemen yanından 2-3mm lik bir kesim daha yapıp aradaki malzemeyi çıkartıyoruz. metal bir çubuk bu kesimi kolay yapmamızı sağlıyor. sonra yerine monte ediyoruz.
    levhayı duvar tarafına itiyoruz. levha ile duvar arasında boşluk kalmasını istemedim. bunun için büyük silgiler alıp , uygun ölçülere getirip, radyatör ile levha arasına sıkıştırdım. ertesi gün silgilerin ısınıp, levhanın içine girdiğini gördüm. bunları çıkardım. yarın vaktim olursa, levhanın kendi malzemesinden uygun boyutlarda kesip, araya sıkıştırmayı düşünüyorum.
    bu uydurma yalıtım işine, büyük oğluma kuzeye bakan, üstü teras odayı tahsis edip, ısıtmaya başlayıp, daha doğrusu ısıtamayınca, girişmiştim. şimdi bakıyorum, odası ısınıyor. hem de -5 derece sıcaklıkta. sanırım faydası oldu. gerçi birkaç gündür sayaça bakıyorum, sanırım bu ay 550tl doğalgaz parası gelecek. o yönden bir avantajı var mı bilemiyorum da, hiç olmazsa ısınabiliyoruz.

Hocam bu malzemenin ve uyguladiginiz radyatorun resimini cekip burada bizimle paylasirmisiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• [simage][/simage][simage][/simage][simage][/simage]

• Ben bu ürünü tek zen den aldım bir hafta önce uyguladı m faydasi oluyor çok birşey beklemeyin ama faydasi oluyor

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.