Şimdi Ara

R9 290 ve 290X için yeni mainstream kral Sapphire mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: n1ghtr4v3n

quote:

Orijinalden alıntı: SaLVaToRe

quote:

Orijinalden alıntı: n1ghtr4v3n

quote:

Orijinalden alıntı: showstopper41

3fanlı soğutucular bile zorlanıyorlar bu kartları soğutmakta. Ancak 3 tane 12 cm lik fan ile 70-75C elere gelebilirler. Kart RPG-7 roket atardan bozma 40cm lik bi şey olur.
    Full tower veya HDD yuvası yer değiştilebilen midtower kasalarda kullanılabilir. Bu seviyede kart alacaklar kişiler kasa seçimlerine dikkat etmişlerdir diye düşünüyorum.
    28nm ile bu kadar performansa bu kadar ısınma beklenirdi zaten.

Aslına bakarsanız olay sadece 3 tane fan kullanmayla bitmiyor. Eğer öyle olsaydı Gigabyte Windforce 3X de başarılı olabilirdi. Veya MSI Lightning Serisini veya EVGA ACX serisini düşünün 2 fan ile gelmesine rağmen piyasadaki en iyi soğutuculardır.

Demek istediğim, adam akıllı termal padler, arka cover, yeterli sayıda gömülü bakır boru, iyi bir yüzey teması, kaliteli bir thermal macun vs. sağlamak lazım... tabi bunların yanında da da düzgün bir fan dizaynı... ki soğutucu işe yarasın. Yoksa gigabyte'ın yaptığı gibi sadece koy 3 fanı soğusun işe yaramıyor işte... Asus da malesef standart dc2 soğutucusu ile geride kalmış.

Aslında bu konuda Sapphire'in başarısını konuşmak lazım AMD'nin tüm sıkıntılarına rağmen başarmış adamlar güzelce.

Çünkü forumda bakarsanız Sapphire ve Asus hep karşılaştırılır ve herkes ezbere Asus der... Demek ki işler artık böyle işlemiyor... Sonuçta bu rekabet bize son kullanıcıya yarıyor tabi ki... bu kısım sevindirici

2.5 3 slot kaplayan asus soğutucu modelimi 2 fanlı sessız !
    yoksa 2 slot kaplayan ıncecık 3 fanlı hafıf sesli gigabaytemi !

ben 2 ci satırrda yazdığım karttan dolayı oyumu kullndım ve 2 tane satın aldım hemde uygun fıyata.

heleki sli yapıcaklar bu dedıklerımı ıyı dusunmelı.

ayrıca yukarda yazdıklarınızın çoğuna katılmıyorum.

Ben boşunamı senelerdir sapphire diyorum.
    forumda o kadar oyun ve bench verdım amd sapphıre hd 7950 ımle ılgılı.
    ne oldu sonuç sıfır.
    bugünler de sagolsun bır arkadaşım. cf yaptı verılerını verdı. sonuç ne cogu sentetık testte o.c lu hd 7950 cf oc lu gtx 770 sli yı geçmekte yada kafa kaya.
    burda kullnılan cf duzenegındekı kartlarda sapphırey di.
    her 2 kart duzenegınınde fıyatları bellı. performansları bellı.
    ama gel gelelim yok soğutamıyor gıgabayte 3 fan olmasına rağmen demıs ıken; ben burada buna karşı çıkarım.
    GAYET YETERLI sekılde sogutabılmekte.

yorumunuz çok alakasız...

ben Gigabyte'a kötü demedim... Asus'a da kötü demedim... Ancak 290 ve 290X için test verileri çok açık, ve bu firmaların önceki kartlar için geliştirdiği klasik soğutucular yetersiz kalmış...

Sapphire'in ise durumu değerlendirip yeni bir soğutucu (TRI-X kod adlı) tasarlaması durumu çözmüş. Diğer firmaların da bunu örnek alması gerekir...

Ayrıca söylediklerimin de arkasındayım yukarıda yanlış bişey yok sadece fan sayısı ile hiçbir şey çözemezsiniz... ki durum gayet ortada...
    Sizin (benim kanaatimce) yanlış anladığınız nokta şu; Windforce 3X veya DC2 kötü soğutucular değildir... Ama AMD'nin yeni tasarım kartları için yetersizdir...

Bence okumadan cevap yazmaya kalkmışsınız...

ben sızın yazdıklarınızı ve her yazılanı cok ıyı okuyup mesaj atmaktayım senelerdır.

napıcak adamlar yenı sogurtumu cıkartıcaklar gtx 780 ti için, r9290x için r9 290 için.

üst sınırları oynamakta chipsetler zaten.
    haliylede ısınacak.
    kaldıki tpd değerleri yüksek chiplerin.
    79 tpd santigrat derece ıle 95 santigrat derece tpd değerlerini zaten bir tutamazsın.
    dedıgım gıbı halıyle ısınacak.
    ama yenı chıp olduğundan bunların benım gözümde hiç bir değeri yok yani ısı değerlerinin.
    önemli olan stabilite.

• eylül ayına kada mining denen para olayı kalkarsa ekran kartları milet ucuza alabilsin

20 kasım 2013 299 dolar r9 290 alınırken
    499 dolar özel sogutuculu 599 dolar

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814202080

579 dolar yerine 450 dolar civarı satılacaktı!!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: SaLVaToRe
    ben sızın yazdıklarınızı ve her yazılanı cok ıyı okuyup mesaj atmaktayım senelerdır.

napıcak adamlar yenı sogurtumu cıkartıcaklar gtx 780 ti için, r9290x için r9 290 için.

üst sınırları oynamakta chipsetler zaten.
    haliylede ısınacak.
    kaldıki tpd değerleri yüksek chiplerin.
    79 tpd santigrat derece ıle 95 santigrat derece tpd değerlerini zaten bir tutamazsın.
    dedıgım gıbı halıyle ısınacak.
    ama yenı chıp olduğundan bunların benım gözümde hiç bir değeri yok yani ısı değerlerinin.
    önemli olan stabilite.

tamam işte dostum, anlatmak istediğim de bu, adamlar her kart için soğutucu mu yapacak demişsiniz, Sapphire yapmış. yeni bir strateji belirlemiş, diğer firmalardan farklı olarak, üstelik de başarılı olmuşlar, üstelik de daha uygun fiyatlı satılıyor. bu kartları tercih edecek insanlar için güzel bir gelişme... siz neyin tartışmasını yapıyorsunuz anlamıyorum ki...

neyse, tartışılması gereken bir konu yok ortada bence.

performanslar belli, testler ortada, kim hangi kartı almak istiyorsa bakar değerlendirir alır zaten. ben sadece testi ve haberi paylaşmak istedim.

kolay gelsin, iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n1ghtr4v3n -- 11 Ocak 2014; 0:18:33 >

• Yapılcak iş çok kolay tri*x nerden alıntı yapmış accelero extremeden 3 fan kalite bakır çok sayıda iletim borusu sıcaklıklar 50 de seyreder.Bu yeni bişey değil.Tdp si 300 watt-350watt bazı acceleroların
  • quote:

Orijinalden alıntı: EMRES754

Yapılcak iş çok kolay tri*x nerden alıntı yapmış accelero extremeden 3 fan kalite bakır çok sayıda iletim borusu sıcaklıklar 50 de seyreder.Bu yeni bişey değil.Tdp si 300 watt-350watt bazı acceleroların

çok sayıda borudan ziyade boruları direk temas şeklinde işlemcinin üzerine çakmışlar anladığım kadarıyla... tabi ki yeni birşey değil, zaten tüm yeni nesil işlemci soğutucularında bu sistem kullanılıyor ama genelde dikkat ederseniz ekran kartlarında sadece aluminyum kanatların arasına koyuyorlardı, şimdi ise direk temas yaptırıyorlar...
  • Kartin 1ghz olarak gelmesi sogutmasina nasi guvendiginin ozeti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.