Şimdi Ara

Psu yanıyooorr mu? (sorun kalmadı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selamlar, x2 3800@2.8ghz var ve işlemciye yük bindiği zaman psu derecesi (bence) abartı seviyelere çıkıyor. mesela şimdi superpi 32m yapıyorum, işlemci yarı yarıya kullanıyor, yani 1. işlemci %50, ikinci işlemci %50 kullanıyor, bu halde bile psu 73 derecede duruyor, sizce bu normal mi.(şimdi 74 oldu).(75 derece ve bu 80-82 görür)

daha tam %100 kullanmayı denemedim, psu gidecek diye korkuyorum

bu psudan kullananlar, değerlerini yazabilirler mi?

edit: pardon sadece 2. çekirdeğin %100ü kullanılıyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Motun94 -- 18 Eylül 2005, 21:29:56 >

• anca yetiyor bu sisteme baba
    aslında rahat rahat yetiyor da sen damardan kasınca makineyi o değerlere yaklaşıyor
    normaldir yaa 100 den sonrasına korkacaksın
  • ya bende normaldir diye düşündüm ilk başlarda ama sıcaklık ölçen programlar ile baktığımda ya kırmızı ya da alevli gösteriyor, hayvan herifler ödümü patlattılar
  • psu nun sıcaklığı da ne demektir?

nerden ölçüyorsun?

• quote:

Orjinalden alıntı: meke

psu nun sıcaklığı da ne demektir?

nerden ölçüyorsun?

cpu sıcaklığı olmasın
  • ya valla bende anlamadım, enermax 600de bi kablo vardı, fanları kontrol edersin diye bi yere takın diyordu, ben de fan2ye taktım, şimdi "speedfan" ile bakınca temp2=77derece "smart speed" programından bakınca PWM TEMP=77 derece gözüküyor, zaten 3 tane değer var, biri köprü biri cpu, diğeri psu olabilir, yani başka 70 dereceye çıkacak parça ne olabilir ki

not: belki o taktığım kablo fan hızlarını değilde sıcaklığı göndermesi içindir, başka yerimden anlamış olabilirim

kabloyu takip ettim, bi kahve(veya siyah çözemedim) bi de beyaz şeklinde bişi, şu testler bitsin bi çekiyim onu, eğer temp2 değeri kaybolursa kesin psu dur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Motun94 -- 18 Eylül 2005, 0:30:59 >
  • (enermaxın öyle bir bravosu olupda fan soketi tipli bir ısı algılayıcı kablo-ucu olsa bile )anakartının fan soketinden sıcaklık okuyabileceğini sanmıyorum.

kaldıki fani enermax da fanla çalışanbir psu'dur ve fanın devrini anakart üzerinden fani speedfan'a iletebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meke -- 18 Eylül 2005, 0:36:54 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: JR

ya valla bende anlamadım, enermax 600de bi kablo vardı, fanları kontrol edersin diye bi yere takın diyordu, ben de fan2ye taktım, şimdi "speedfan" ile bakınca temp2=77derece "smart speed" programından bakınca PWM TEMP=77 derece gözüküyor, zaten 3 tane değer var, biri köprü biri cpu, diğeri psu olabilir, yani başka 70 dereceye çıkacak parça ne olabilir ki

not: belki o taktığım kablo fan hızlarını değilde sıcaklığı göndermesi içindir, başka yerimden anlamış olabilirim

kabloyu takip ettim, bi kahve(veya siyah çözemedim) bi de beyaz şeklinde bişi, şu testler bitsin bi çekiyim onu, eğer temp2 değeri kaybolursa kesin psu dur

Mekenin dediği gibi anakart fan soketinden sıcaklık falan okumaz.o kablo psu fanının hızının algılanması için.muhtemelen 80 derecelere çıkan ekran kartı ısısıdır.

• doğrudur, şimdi kabloyu çektim sadece fan2nin hızı yok oldu, ee o zaman bu 77derece olan nedir, sizce ne olabilir, cpu olacağını sanmıyorum, inşallah değildir
  • enermax 485w kullanıyorum bende aynı yere psu dan gelen kabloyu bağladım kitapçığında da yazıyor hocam fanın dönüş devrini gösteriyor sadece
  • quote:

Orjinalden alıntı: antiyoba

quote:

ya valla bende anlamadım, enermax 600de bi kablo vardı, fanları kontrol edersin diye bi yere takın diyordu, ben de fan2ye taktım, şimdi "speedfan" ile bakınca temp2=77derece "smart speed" programından bakınca PWM TEMP=77 derece gözüküyor, zaten 3 tane değer var, biri köprü biri cpu, diğeri psu olabilir, yani başka 70 dereceye çıkacak parça ne olabilir ki

Mekenin dediği gibi anakart fan soketinden sıcaklık falan okumaz.o kablo psu fanının hızının algılanması için.muhtemelen 80 derecelere çıkan ekran kartı ısısıdır.

yok yaw ekran kartı olması imkansız, ekran kartıyla hiçbir işlemim olmadı, yani işlemciye yüklenen birşey olunca abartıyo, bi de "pwm temp" diye arattırdım google da, "http://forums.pimprig.com/archive/topic/19211.html" valla pek anlamadım ama işlemcinin oralarda birşeymiş sanırım, bi elliyim oraları bakiyim neresi elimi yakacak

edit: cpu çevresi yazıyor altta, cpu üstüne fan takarsam çözülür sanırım, zaten öyle de yazmışlar

edit2: sorun halloldu, oraya 12lik fan koydum, şimdi daha abartıp full load test ediyorum 49-50 dereceler arasında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Motun94 -- 18 Eylül 2005, 0:56:32 >

• quote:

PWM =pulse width modulation..
    okuduğun bordundaki mosfet transistör sıcaklığı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erginates -- 18 Eylül 2005, 1:23:00 >

• güç kaynağın yük altındayken fanlarından çıkan havaya elinle bir bak istersen. o kadar sıcak hava üflüyorlar mı? PSU lar 100 derecelere kadar dayanır ve stabil çalışırlar. kaldı ki sendeki psu o sisteme fazlasıyla yetecektir. o kadar ısınmamalı diye düşüüyorum.
  • en iyisi psunun fanından çıkan havaya bak sıcaklık aşağı yukarı belli olur
  • +1
  • yaa abicim bendede thermaltake 420 w psu var everette psu sıcaklığı 10 dereceyi aşmıyoki..
  • erginatesin dediği gibi o sıcaklık mosfetlerin sıcaklığı... üzerine heatsink koyup ufak bir fan üfletirsen sıcaklığı düşürebilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: antidote

erginatesin dediği gibi o sıcaklık mosfetlerin sıcaklığı... üzerine heatsink koyup ufak bir fan üfletirsen sıcaklığı düşürebilirsin.

+1
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.