Yüzbaşı
29 Temmuz 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme
Toplam: 29 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Ustalar babamın uyurken kullanmak zorunda olduğu oksijen maskesi cihazının devresinde IRF7319 isimli mosfet yandı. Cihaz şu anda çalışmıyor. Bu parçayı bulunduğum ildeki tüm elektronikçilere sordum bulamadım. Muadili konusunda da bilgi sahibi değiller. Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara duacı olurum. Ucuz bir cihaz da değil, 1000 küsür lira.

Yardımınızı bekliyorum arkadaşlar.

Herkesin hakkında bir şeyler söylediği atıp tuttuğu ama aynı zamanda açıklığa kavuşturamadığı bir konuya değineceğiz. AMD kart ile Physx kullanılır mı?

Birçok kişinin bu soruya cevabı;

_Olmaz boşuna denemeyin, physx istiyorsanız gidin Nvidia alın.

_Bir zamanlar oluyordu modlu sürücülerle filan, ama yeni sürücülerle olmuyor.

_Hem physx istiyorsun hem de amd kullanıyorsun, git Nvidia al kafan rahat etsin.

_Kullanılmaz, kullanılsa bile stabil olmaz. Bu kadar uğraştığını değmez vs...

Öncelikle Sorunun cevabı EVET Kullanılır. Öyle modlu sürücü vs. de gerektirmiyor. Çok basit bir işlem sonucunda sisteminizdeki Amd kartın yanına takacağınız bir Nvidia kart ile physx kullanmak mümkün.
Yapmaya değer mi değmez mi ya da yaparsınız yapmazsınız bunlar ayrı konu. Konu içerisinde Lütfen Ne gerek var böyle şeylere tarzı yorumlar yapmayın.
Bu konunun amacı Tartışma çıkarmak değil, böyle bir kombinasyonun günümüzde hâlâ kullanılabildiğini göstermektir. Hybrid physx yapıp yapmamak kullanıcının kendi inisiyatifindedir.

Bunun için ihtiyaç duyacaklarımız:

1)Tabiki birer adet Amd ve Nvidia kart
2)En az iki pci-ex slotu olan anakart.
3)Amd için Güncel sürücü
4)Nvidia için 306.97 sürücüsü( Ben gtx560 ti kullanacağım için bu sürücüyü kullanıyorum, gtx400 ve daha eski seriler için ya da gtx600 ve üstü seri için sürücü farklı olacaktır)
5)PhysX-9.13.0725 sürümü
6)Hybridiz isimli küçük bir pack
(Hybridiz.exe indir)

Benim kullandığım Kartlar Amd Sapphire R9 290 ve Nvidia Msi Gtx560ti tf 2

--- ----

Temiz kurulum yapacak arkadaşlara adım adım yazıyorum.

1-Amd kart 1. pci-ex slota takılacak ve amd güncel sürücü yüklenecek. Sürücü yüklendikten sonra sistem yeniden başlatılacak. (Ben amd için son çıkan omega sürücüsünü kullanıyorum)

2)1. aşamadan sonra nvidia kart 2. pci-ex slota takılacak ve yukarıda bahsettiğimiz 306.67 numaralı sürücü kurulacak. Kurulumdan sonra sistem yeniden başlatılacak.

3)PhysX-9.13.0725 sürümü kurulacak.

4)Hybridiz.exe uygulamasına sağ tıklanıp yönetici olarak çalıştırılacak.

Tüm işlemler sadece bu kadar. Bundan sonra gpu-z açıp physx seçeneğinin aktif olduğunu göreceksiniz.

Not: Bu işlemler şu an için Gtx500 serisi kartlar için geçerlidir. Daha doğrusu burada verilen nvidia sürücüsü ve physx software versiyonu gtx500 serisi için geçerlidir. Farklı seri kartla deneme yapma imkanım yoktur. Konunun ilerleyen dönemlerinde diğer seri kartlar için de bilgi paylaşımında bulunacağım.

Peki işlemler bitti, ama bu sistemin çalışıp çalışmadığını nasıl test edeceğiz. Fluidmark isimli physx test yazılımını indirip deneme yapabiliriz.

Fluidmark v1.5.2

Bu programı indirip kurduktan sonra açtığımızda karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

İşaretlediğim yerlere dikkat edin. programda physx aygıtı olarak sadece işlemciyi görüyor ve physx gpu kısmı pasif. (Şimdi start physx test butonuna basarak işlemcinizi test edebilirsiniz. Hatta işlemciyi test edin ki daha sonra Physx kartımızın marifetini daha kolay anlayalım)
Bu yüzden programı kapatıp programın kurulum klasörünü açıyoruz ve PhysXDevice.dll dosyasının adını değiştiriyoruz. Ben .dll'den sonra "5555" yazdım geri eski haline alma istersem kolay olsun diye. Bu sayede dosya tanımsız oldu. Artık physx aygıtı olarak gpu'yu gösterebiliriz.

Bu işlemin ardından programı tekrar çalıştırıyoruz. Artık Physx gpu bölümü aktif. Kutucuğu tıklayarak aktif hale getiriyoruz.
Ardından da start physx test butonuna basarak physx kartımızın performansını test edebiliriz.

Peki derseniz ki test programında çalıştı ama ya oyunlarda da sorunsuz çalışıyor mu?
Bu sorunun cevabını Metro Last Light benchmark ile cevaplayalım.

Ayarlar resimdeki gibidir. Elinde Nvidia bulunan arkadaşlar bu ayarları kullanarak sonuçları eklerse sağlıklı bir kıyaslama olacağını düşünüyorum.

Önce r9 290 ile i5 3570K 4.6ghz performansını görelim physx açıkken.

Şimdi de R9 290 ile Gtx 560 ti'nin physx performansı:

Bu da aradaki farkı daha net görebilmek adına iki sonucun tek tablodaki hali

Sonuç olarak Sistem stabil olarak çalışmakta. Şu an bu şekilde Borderlands 2 oynuyorum. Artık Hybrid physx konusuna bir açıklık getirebilmişimdir umarım.

Herkese keyifli oyunlar

Arkadaşlar ekran kartımda bulunan, üzerinde 17AFR yazan bir transistör var. Bunu nasıl bir transistör ile değiştirmeliyim. Elimde hurda anakartlar ve ekran kartları var ama aynı parçadan bulamadım.
Görünüş ve boyut olarak aynı olan transistörler mevcut ama özellikleri nedir bilmiyorum.
Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

Resimde işaretli transistör.

Sistemde hata var sanırım konu açmama rağmen böyle nasıl oldu anlamadım :)
Arkadaşlar bildiğiniz gibi ivy bridge işlemciler fazla ısınıyor.
Bu konuda herkes işlemcisinin performansını paylaşarak 3570k hakkında düşüncelerini dile getirsin istiyorum.

3570k kullananlar 4.5ghz'e kaç volt ile çıkıyorlar, ısı değerleri neler, kullandıkları soğutucu hakkında bilgi verirse sevinirim.
Ayrıca işlemcinizin üretildiği ülke ve batch numarasını da paylaşırsanız 3570k alacak arkadaşlar için yol gösterici olabilir.

Paylaşımlarınız en az 4.5ghz ile 5ghz arasında olsun. 4.5ghz altına normal voltaj değerleri ile çıkıldığından konuya pek faydası olmayacaktır.
Paylaşımda bulunan arkadaşlardan prime95 testinde 8k testini tamamlamalarını istiyorum. 4 çekirdek 8k passed dedikten sonraki ekran görüntüsünü cpu-z ve core temp, real temp gibi programlar açıkken alırsa sevinirim.

Ben kendi işlemcimin değerlerini örnek paylaşım olarak ekliyorum, buna göre sonuçları paylaşırsanız sevinirim.

4.5ghz - 1.15v - Corsair H100i (1500rpm) - Costa Rica- batch no: 3237B566

Arkadaşlar 27 Nisan 2011 vatan bilgisayardan alınma hd6950 ekran kartımı aşırı ısınma, 3d uygulamalarda kasma ve kartın 16x hızında çalışması gerekirken 8x hızında çalışması şikayetlerinden vatan bilgisayara garantiye bıraktım.
19 Aralık 2012 tarihinde kart yetkili servis kontrolünde yazıyordu ki hala öyle yazıyor.
Distribitör firma penta maalesef. Mersa sistem garanti sorgulamaya girdiğimde garanti süresi dolmuştur yazıyor.
Kartın 27.04.2013'e kadar garantisinin devam etmesi gerek. Henüz 20 iş günü dolmadığından pek bir şey yapmadım, ancak görünen o ki her mersa sistemzede gibi benim işlemlerin sonu da iyi gözükmüyor.
Benim bu aşamadan sonra ne yapmam lazım, 20 iş günü dolduktan sonra vatan ile irtibata mı geçeyim, yoksa direk irtibata geçip hesap mı sorayım.
şimdi bunları uyarırsam garanti süresi dolmuştur olayını kullanıcı hatası diye değiştirirler diye korkuyorum.
20 iş günü dolduktan sonra garanti süresi dolmuştur olarak geri gelirse vatanı arayıp iade isteyip, kabul etmezlerse de garantiden gelen kartı teslim almayıp hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum.
Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. Bu konularda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Bir daha mersa'ya ait bir ürün alırsam 2 olsun.
Merhaba arkadaşlar, birkaç gündür oc sorunu yaşıyorum, format attıktan sonra bu sıkıntıyı yaşamaya başladım.
Normalde ekran kartımda hiçbir problem yok, yani kart bozuk değil. Donanımsal hiçbir sıkıntısı yok.
Kart deafult ayarlarında hiçbir sıkıntı yapmıyor hatta bios olarak sapphire hd6950 toxic biosu attım 880/1300 deafult olarak sıkıntı yok.
Msı afterburner kuduktan sonra gpu maksimum 950 limitini koyuyor ram hızını ise maksimum 1350 olarak sınırlıyor.
Hiç voltaj vermeden 950/1350 aldığımda yine sıkıntı yok oyunlarda ve bench kasarken veya masaüstünde.
Ancak msı afterburnurda limit kaldırma işlemi yapınca 10mhz dahi oc yapsam masaüstünde kart sapıtıyor. Ve reset atana kadar düzelmiyor.
Msı afterbuner.cfg dosyasını orijinal haline çevirip tekrar açtığımda sıkıntı yok. Sadece upper limit kilidini açınca yaptığınız oc kaç mhz olursa olsun sapıtıyor gürüntü.
12.6+9.00 leaked denedim, 12.10 sürücüsü ve 12.11 beta 6 sürücüsü denedim aynı sorunlar mevcut.
Msı afterburnerdan ise 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5 sürümlerini denedim sonuç yine aynı.
Aşağıda görüntünün sapıtmasını görmeniz için video ekliyorum, görüntü net değil ama sorun bariz belli.
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar, 3 gündür kafayı yedirtti bana. Çözümü var mıdır?

MSI Afterburner oc sorunu
Arkadaşlar yeni power sup alacağım üç modelde kararsız kaldım önerebiliceğiniz var mı acaba?
Ya da benim baktıklarım arasında hangisini alayım yardımcı olursanız sevinirim.
İmzadaki sistem için kullanılacak, ilerde CF yapabilirim, şimdilik ekran kartı ve işlemciye oc yüklenecem.
karar veremedim bir türlü.

http://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/aerocool-strike-x-800w-80-plus-silver-66a-12v-single-rail-moduler-guc-kaynagi.html

http://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/seasonic-x-760w-80-plus-gold-tek-12v-kanali-62a-moduler-guc-kaynagi.html

http://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/silverstone-strider-1000w-80-plus-gold-single-rail-83a-moduler-guc-kaynagi.html
Hakkında
Meslek: Öğretmen
İlgi Alanları: Satranç, teknoloji
Forum İmzası:
MSI Gaming Pro Carbon Wifi // Ryzen 3700X // G.Skill Ripjaws V 16gb 3200mhz // MSI Gaming Gtx 1070ti // SAmsung 850pro 250gb // Corsair H100i // CM Haf-X 942 // ASus Vg248qe 144hz // Logitech G502 - Z5500 - G710plus // Sennheiser GSP 600 - GSX 1000
Forum İkinci El İmzası:
Okumak cehaleti alır, eşşeklik bâki kalır...
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.003
İkinci El Bölümü Mesajları: 301
Konularının görüntülenme sayısı: 29.268 (Bu ay: 117)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 141 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.