A

Çavuş
05 Ekim 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 37 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Stardew Valley (2016) [ANA KONU]

https://store.steampowered.com/app/413150/

Selamlar arkadaşlar,

Son günlerde twitch'i takip ederken denk geldiğim ve ilgimi çeken bir oyun oldu Stardew Valley. Retro grafikleri ile bu tarzı seven old school tayfayı 1.dakikadan itibaren kendine çekmeyi başarmış görünüyor.

Oyunun konusuna gelecek olursak, kurumsal bir şirkette çalışan karakterimize güzel Stardew Valley kasabasında dedemizden bir çiftlik evi miras kalıyor. Karakterimiz sıkıcı bir iş gününde dedesinin kendisine yollamış olduğu mektubu çekmecesinden çıkartıp açıp okur ve ilk otobüse atlayarak çiftlik evinin yolunu tutar. Bu dakikdan sonrasında hayatımızı bu çiftlikte geçireceğiz. Kasabada yanılmıyorsam 28 karakter var ve bunlarla ayrı ayrı etkileşime geçip dostluk arkadaşlık kurabiliyoruz. Oyunda anladığım kadarıyla evlilikte var. Henüz 2 saat oynamış olmamdan dolayı çok detay veremiyorum.

Oyunda minecraftvari diyebileceğimiz bir yapı var. Odunculuk, madencilik, balıkçılık, tarım, hayvancılık, yemek pişirme, çıkarttığınız tüm bileşenleri bir şekilde satma vs. Oyundaki her eşya bir işe yarıyor. Minecraft veya Ultima Online'da olduğu gibi. Her şey bir başka şeyin ham madesi diyebiliriz.

Çiftlik evimizde bir televizyonumuz var. Burada tv ile ertesi günün hava durumunu öğrenip ona göre tarım faaliyetlerimizi düşünebileceğimiz gibi, fortune teller diye geçen ve o gün 'şansımızın' nasıl olduğunu söyleyen bir kanal var. O gün şansınız yüksekse madenlerden kıymetli cevher çıkartma olasılığınız artıyor. Aynı şekilde diğer yapacağınız faaliyetlerde de şans sizinle oluyor. Bu açıdan evdeki tv kıymetli.

Tabi tüm bu alanlarda bir level atlama durumu mevcut. Tüm gün balık tutarsanız fishinig leveliniz artacaktır.

Kasabadaki diğer insanlarla sosyalleşmek için onlarla konuşarak hoşlandıkları şeylerden hediye etmek veya panoya asılan görevleri yapmak bir seçenek. Yaşayan bir kasaba var. Dükkanlar saat 5'e kadar açık sonra kepenkler iniyor ve kasaba halkı bara gidiyor. Orada takılıp sohbet edebiliyorsunuz. Bir kere x mekanda gördüğünüz bir karakteri sürekli x mekanda göreceksiniz diye bir şey yok. Dediğim gibi mevcut bir kasaba hayatı sizden bağımsız akıp gidiyor.

2 ayda bir düzenlenen çeşitli festivaller var. Bu festivaller de oyuna renk katan özelliklerden biri olmuş. Mevsim geçişleri oyunun en önemli noktalarından biri. Hayvancılığı ve tarımcılığı doğrudan etkileyen öğelerin başında hava geliyor.

Oyun aslında basit bir çiftlik oyunu gibi görünse de bir çok detayı ve ipuçları barındıran zengin bir oyun. Ben de henüz çok az oynadım ancak oyun hem atmosferi hem müzikleri hem de genel yapısıyla o kadar huzur verici ve güzel ki baktım başlık açılmamış ( açıldıysa affola ) gelip buraya bu başlığı açmak istedim.

Oyun şu an Steam'de 24 lira sanırım. Ben dün aldım. Aşağıya bir kaç ekran görüntüsü de bırakıyorum. Umarım ilgisini çekip alan arkadaşlar olur da birbirimize bak şunu şöyle yap, bunu böyle ek, bunu şurdan topla gibi tavsiyelerle oyuna renk katarız.

Stardew Valley (2016) [ANA KONU] Stardew Valley (2016) [ANA KONU] Stardew Valley (2016) [ANA KONU] Stardew Valley (2016) [ANA KONU] Stardew Valley (2016) [ANA KONU]
Selamlar..

3 senedir kullandığım laptopumda şu ana kadar tek sorunum sıcak havalarda artan veya uzun süreli oyun oynama sonucunda ısınmadan dolayı kilitlenen laptopumda son zamanlarda oyunu açtığımın bazen 10.saniyesinde bazen 15.dakikasında ısınmaya bağlı olmadan kendini kilitlemesi söz konusu..Bunun nedeni ne olabilir arkadaşlar..Format attım değişmedi , sürücülerin kurulumunda bir hata olması ne kadar olasıdır..?

Ekran kartım : Ge-Force 9800 M GTS..

Fikri olan paylaşırsa sevinirim arkadaşlar..
Forumda genel olarak yahu onu nasıl yapıyoruz bunu nasıl yapıyoruz muhabbetleri dönüyor gördüğüm kadarıyla..

İki oyunun da demoları hazır elimizdeyken ve bizde oyuna alışmaya çalışıyorken bu yeni oyunlarda en çok kullandığınız tuş kombinasyonları ve ne işe yaradıklarını yazar mısınız..?

Örneğin en basitinden Pes'de top bende değilken ile arkadaşımı prese yolluyorum veya + ile plase yapıyorum gibi herkes kullandığı trickleri / çalım taktiklerini yazarsa hem güzel bir havuz olur hem de bunları denemek isteyenler için bir rehber olur diye düşünüyorum..

İki oyunu oynayan arkadaşların da kullandıkları genel kombinasyonlar neymiş bir görelim..
Arkadaşlar selamlar öncelikle..

Laptop'un bir iki özelliğini yazarak gireyim yazıya..

INTEL Core 2 Duo P8400 2.26Ghz
4gb ram
GForce 9800 GTX
200gb

falan filan ha bide Vista yüklü..

Isınma problemi çekiyorum eyvallah onu cooler ile falan olabildiğince azaltıyoruz fakat benim sorunum şu , şuan piyasadaki hemen hemen her oyunu son grafiklerde oynayabiliyorum..NFS Shift - RES Evil 5 - Risen veya daha önceleri aklınıza gelen x oyunlar..

Laptop'ta garip birşey başladı..Örneğin pes2010 demo oynarken , bazen feci şekilde takılmalar oluyor..Bu 10 saniye sürüyor belki sonra yine akışkan olmaya başlıyor oyun.Aynı şey NBA2k içinde geçerli biraz önce yükledim , grafik ayarı testinde 25 fps ile full'e yakın herşeyiyle testini yaptım , maça başladım takılmalar olmaya başladı..

Bunun tek nedeni ısı mıdır yani..Yoksa yapabileceğimiz birşeyler var mıdır , cevaplarınızı bekliyorum..
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 83
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 3.855 (Bu ay: 13)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 22 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.