Yüzbaşı
09 Ağustos 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 175 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhabalar,

Daha önceden aldığım 2 gaming pc'yi forumda yazılan görüşler neticesinde toplamıştım. Bu sefer işim gereği laptop almayı düşündüğüm için tekrar sizlere danışmak istedim. Gaming Laptop olarak aklıma ilk Monster geliyor ancak başka markaların daha iyi ürünleri varsa bilmek isterim.

• Bütçem 20 bin, ancak çok fark edecekse max 25-30 bine kadar çıkabilirim.
  • Kullanım amacı tamamen oyun odaklı olacak.
  • Ekran kartı olarak NVDIA tercih ediyorum. (3080'de çökme sorunu ile ilgili şeyler okudum, halen devam ediyor mu?)
  • Ekran paneli IPS ve 17" tercih ediyorum.
  • Uzun süreli oyun oynama sonucunda ısınma sorunu yaşamamak adına soğutma sisteminin iyi olması lazım.
  • Oyunlardaki fan sesinin düşük olması lazım.

Bu şartlar altında hangi Gaming Laptop'larını önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

Benim şu an bulduklarım:

1- Monster'ın ısınma sorunu gerçekten var mı? https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t7-v23-1-1//

2- https://www.vatanbilgisayar.com/msi-ge76-raider-core-i7-10870h-2-2ghz-32gb-1tb-ssd-17-3-rtx3070-8gb-w10.html

Merhabalar,

Sistemim imzamda yazan kendimce iyi bir sistem. Soruna gelecek olursak PC'yi ilk açtığımda aşırı derecede takılma, kasma mevcut. Mouse imleci baya takıla takıla gidiyor. İşin garip yanı ise PC'ye restart attığımda 2. kez açıldığında bu sorun ortadan kalkıyor, düzeliyor. Ancak PC'ye restart atmaya kalktığımda o yazılı ekranda takılı kalıyor elle kasanın üzerinden atmak zorunda kalıyorum. Sebebi nedir?

PC'ye format dahi attım. Driver'lar güncel.

Şüphelendiğim şey ise sanırım 1 hafta önce windows update'inden sonra meydana gelmeye başladı, tam bilmiyorum. Format attım ancak sanırım o update'i almış bir şekilde geldi. O Update öncesine geri alabilme şansım var mı?

Merhabalar,

İmzamda yer alan bilgisayarı geçen yıl blackfriday döneminde toplamıştım fakat oyun amaçlı bir sistemdi. Bu sefer iş amaçlı bir PC toplamak istiyorum.

Bilgisayarın ana amacı Autodesk vb çizim programlarındaki RENDER süresini en aza indirmek ve 4-5 yıl idare edebilmek.

Bütçe olarak 8 bini kasa, 2 bini IPS 27 inch ekran olarak düşündüm. Fiyat olarak abartı olmayacak şekilde üstüne çıkılabilir.

AMD işlemcilerin fiyatı daha uygun olduğu için AMD tabanlı bir sistem olabilir. Tüm görüş ve önerilerinize açığım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Sistem şehir dışına gideceği için satın aldığım yerin sistemi kendi toplayıp yollaması gerekiyor. Bu yüzden tek bir yerden ürünleri almak zorundayım. Tercihen İtopya sitesini seçtim. Orada bulunan ürünleri önerirseniz memnun olurum.

----------------------------------------

Önerilen parçalar neticesinde düşündüğüm sistem şu şekilde:

İşlemci: 2.800 TL AMD RYZEN 7 3700X 3.6GHz 32MB Önbellek 8 Çekirdek
SSD: 740 TL XPG 512GB SX8200 PRO PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 2300MB Yazma)
Monitör: 1.700 TL AOC 27" 27G2U5/BK 75Hz 1ms 2xHDMI DP IPS Pivot Freesync Gaming Monitör
Ram: 1.060 TL CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance LPX Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
Anakart: 1.304 TL MSI B550-A PRO 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DP ATX Anakart
Ekran Kartı: 2.049 TL GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
Harddisk: 340 TL SEAGATE 1TB Barracuda 64MB 7200rpm 3.5" SATA 3.0 Harddisk
Kasa: (değişebilir) 639TL MSI MAG FORGE 101M 3x önfanlı
Güç Kaynağı: (değişebilir) 1000 TL COOLER MASTER MWE GOLD 750W 80+ Gold Full Modüler

Toplam: 10.029 (kasa ve güç kaynağı yok)

Hangi ürünün yerine x ürün gelmeli sizce veya ne eksik ne fazladır
Merhabalar,

İmzamda yer alan sistemi aldığım için eski sistemimi kullanmıyorum ve satmak istiyorum. Ancak fiyat olarak herhangi bir bilgim yok. Elimden hızlı bir şekilde çıkarmak istiyorum. Ürünler temiz kullanıldı.

Araştırdığım ölçüde örnek fiyatlarını yanına yazdım, düzeltirseniz sevinirim. (Fiyatlandırma 2.el bölümünde satılan ürünlere ve sahibinden'e göre yapıldı.)

Asus 27" MX279H Full HD IPS Monitör: 900 TL
Asus Z97-A Intel Anakart: 300-350 TL
İntel i7 4790K İşlemci + Hava Soğutucusu Hyper 212 EVO 1000 TL
G-SKILL 2x4GB CL9 1600mhz 8 GB RAM: 125 TL
Xigmatek Talon Vector KASA ve 750w 80+ Silver Plus güç kaynağı: 500 TL
Samsung Evo SSD 256GB: 150 TL

Toplam: 3.025 TL oluyor yani 3 bin.

Ekran kartı ve HDD yer almıyor.

Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar,

Ryzen 5 3600'ü Corsair H100i sıvı soğutucu ile kullanmaktayım. Sistemi toplayalı daha 1 hafta oldu. Ancak oyun oynarken 3-4 saatte mutlaka 1 kere ve 1 saniyeliğine olmak üzere anlık donma yaşıyorum. (seste beraberinde takılıyor) O esnada görev yöneticisinden baktığımda saniyelik %100 CPU kullandığını gördüm. Daha sonra tekrar normale %50-60 kullanıma düşüyor.

İşlemciye 5 dakika stres testi yaptığımda en fazla 63-69 derecelere çıktı o yüzden sıcaklıktan olduğunu düşünmüyorum. BIOS (7C02v35) ve ekran kartı driverlerım güncel. Sistemim sadece m2 SSD'de yüklü, HDD kullanmıyorum. (Anakart modelim m450 tomahawk max - Ekran kartım MSI 2060 Super Gaming X - Ramler corsair vengeance pro 16gb 3200mhz)

Forumlarda bazıları bios güncellemesinden olabilir demiş, daha stabil değilmiş ancak saçma geldi yani bu rahatsız edici bir sorun. Bazıları 3600 işlemcilerin kronik voltaj dengesizlik sorunu var diyor ama buna sebebiyet verir mi ki? 3600X işlemcisini kullanan bir arkadaşım da aynı sorunu yaşıyormuş çözüm bulamamış.

Bunun sebebi sizce nedir, ne yapmalıyım? (İstediğiniz testi yapabilirim)
Merhabalar,

Yeni pc topladım ve gerekli drive güncellemelerini yapıyordum. Msı 450 Tomahawk'ın kendi programı varmış Dragon Center diye. Neyse oradaki güncellemeleri yaptım daha sonra Bios güncellemesi gösterdi. İyi dedim yapayım bunuda, tıkladım pc kapandı ve fanların dönüş hızı yükseldi. Yaklaşık 45 dkdır böyle ve fanlar son hızda dönüyor. Normalde 3-5 dklık bir işlem olması gerekirken şu an bu durumdayım. Sadece fanlar dönüyor 45 dkdır. Daha bilgisayarı kuralı 1 saat olmadı başımıza gelene bak... Hayır kapatamıyorum da pc yi ama tüm gecede böyle kalamaz yani. Gecenin bir saatinde sıkıntı yarattı.

Sizce sebebi nedir ne olmuş olabilir? Herhangi bir uyarı ledi falanda yanmıyor. Anakart ın usbli bios güncelleme özelliği varmış sizce öyle yapsam olur mu?

Yardım ederseniz çok sevinirim.

EDİT: (ÇÖZÜLDÜ) Arkadaşlar bios pilini çıkartıp resledim ve daha sonra usb ile yeni biosu yükledim. Dragon Center programı üzerinden asla BIOS güncellemesi yapmayın.
Merhaba arkadaşlar,

Bu iki ekran arasında kararsız kaldım. Yeni aldığım sistemim(gtx2060s-ryzen 3600) normalde 2k'lık bir monitör isteyecek seviyede ancak çok pahalılar. 27inch 144hz 1 ms IPS ekran seçmemin nedeni hem oyun için hem de film izleme amacıyla kullanacak olmamdan kaynaklanıyor. Bu ekranlara sahip veya deneyimleyebilen kişiler yardımcı olursa sevinirim.

AOC 1699 TLhttps://www.itopya.com/aoc-27-27g2u-2xhdmi-dp-vga-144hz-1ms-freesync-full-hd-gaming-monitor-/

Asus 1909 TLhttps://www.vatanbilgisayar.com/asus-27-vg279q-1ms-144hz-fullhd-hdmi-dp-ips-freesync-gaming-monitor.html#yorumlar
Selamlar,

5-6 yıldır kullandığım emektar Evga Gtx 970 FTW ekran kartım, elektriklerin sürekli kesilmesi sebebiyle bozuldu. Bana göre hem fiyatı hem performansı olarak en iyi ekran kartlarından birisi, hala en son çıkan oyunları yüksek ayarlarda çalıştırabiliyordu...

Yine bu standartlarda bir ekran kartı alacağım fakat malum fiyatlar uçmuş, ben bu kartı yurtdışından 1.000 liraya almıştım Alacağım kart olarak RTX 2060 düşünüyorum ancak sistemim kaldırır mı, upgrade ister mi diye sizlerin de fikirlerini veya ucuza alabileceğim site önerilerinizi almak isterim. (Ekran kartı onarılır mı bunun üzerinede bir bilgi verirseniz sevinirim)

Mevcut sistemim imzada yer almaktadır. Şimdiden teşekkür ederim.

------------------------

EDIT: RAM'i yükseltmek istemiştim fakat sistemim eski nesile dönüşmüş. RAM'ler anakarta uymuyor, yeni anakartlar işlemciye uymuyor derken her şeyi değiştirmem gerekiyormuş. RAM, İşlemci ve Anakart tavsiyelerinizi alabilirim... İmzamda yer alan sisteme göre bir sistem önerisi alırsam sevinirim. (Intel veya AMD tabanlı olabilir)

Asus Strix RTX 2060 Super: 3111 TL (aldım)
AMD Ryzen 5 3600 3.6 Ghz 6 Çekirdek: 1400 TL
MSI B450 Tomahawk MAX 4133mhz: 850 TL (Anakart değişiklik gösterebilir indirimlere göre)
Kingston 16GB(2x8) HyperX Fury 3200mhz CL16 DDR4 Ram: 550 TL
1 TB Adata XPG SX8200 Pro M.2 SSD: 1100 TL
FPS 1000V UPS: 600 TL (almak zorundayım ayda 2-3 kere elektrik kesiliyor)
Monitör: AOC 27" 27G2U/BK 144Hz 1ms 1721 TL

Toplam: 9.232 TL tutuyor. (Ek olarak 2TB HDD + 250GB normal SSD mevcut) Bu sistemi Black Friday döneminde toplayacağım o yüzden fiyat açısından biraz daha altı olur diye umut ediyorum.

Edit: Yılbaşında stok soğutucuyu devre dışı bırakıp sıvı soğutucu alacağım. Soğutucu olarak Cooler Master MasterLiquid ML240L düşündüm.

------------------------

Son Edit: Satın aldığım sistemin son hali böyle arkadaşlar.

AMD Ryzen 3600 İşlemci (İtopya – 1249 TL)
MSI GeForce RTX 2060 Super Gaming X (Vatan Bilgisayar - 2.998 TL) Öncesinde Asus Rog Strix almıştım ancak coil whine çıktı geri iade ettim.
MSI B450 TOMAHAWK MAX Anakart (Vatan Bilgisayar - 740 TL)
AOC 27" 27G2U 1ms 144HZ IPS (İncehesap – 1546 TL)
XPG 1TB SX8200 PRO M.2 SSD (3500MB Okuma / 3000MB (İtopya – 899 TL)
CORSAIR Hydro Serisi H100i RGB PLATINUM 240mm Sıvı Soğutucu (İtopya – 749 TL)
Cooler Master MB 511 RGB KASA (Vatan Bilgisayar – 470 TL)
Corsair Vengeance 2x8 GB RAM RGB 3200mhz (Vatan Bilgisayar – 675 TL) Normalde 3600 mhz alacaktım fakat bitmiş.
FSP UPS 1000V (Amazon.tr – 428 TL)

Toplam: 9.754 TL'ye denk geldi. Yorumlarınız ve yardımlarınız için herkese teşekkür ederim.
Merhaba arkadaşlar, 3 senedir Steelseries Siberia Frost Blue kulaklığını kullanmaktayım haliyle artık miladını doldurdu. Genel kullanış amacım oyun olacak. Çoğu kişi HyperX Cloud Alpha öneriyor, sizlerden ricam bu fiyatta (500TL) kulaklık önermeniz. Ayrıca HyperX Cloud Alpha'yı kullanan kişiler mevcut ise memnuniyet performans bakımından bir görüş belirtirse sevinirim, şimdiden teşekkürler.
Merhaba arkadaşlar;

Yarın ofiste kullanmalık %80 Render %20 Oyun (geceleri) kasa alacağım. Bu yüzden son bir kez sizlerin sistem hakkındaki görüşlerini almak istiyorum. Uyum-Performans-İşlevsellik bakımından olmuş mu diye.

Dipnot: Sıvı soğutucu bilerek kullanmadım çünkü ofiste zorluk çıkartır. (Monitör ve diğer ekipmanlar mevcut)

Ürünleri eksenbilgisayar'dan alacağım için orada bulunan ürünleri önerirseniz sevinirim.

Hakkında
Meslek: Visual Communication Design
İlgi Alanları: Tasarım Yüzme
Forum İmzası:
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max Ekran kartı:MSI RTX 2060 Super Gaming X Monitör:AOC 27'' 27G2U İşlemci:AMD Ryzen 5 3600Kasa:Cooler Master MB 511 RGB SSD:XPG 1TB SX8200 PRO M.2 SSD Ram:Corsair Vengeance 2x8 GB RAM RGB 3200mhz İşlemci soğutucusu:CORSAIR Hydro Serisi H100i RGB PLATINUM Mouse:LOGITECH G300 Kulaklık:HyperX Cloud Alpha Klavye:Logitech G213 Progidy
Sistem ve Tercihleri
Steam
kukabay
Clash of Clans
kukabay
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 398
İkinci El Bölümü Mesajları: 17
Konularının görüntülenme sayısı: 38.127 (Bu ay: 198)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 58 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.