Teğmen
02 Ağustos 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 20 (Bu ay: 0)
Gönderileri
arkadaşlar yatay geçiş için kazandığımız yere kayıt olmak için okumakta olduğumuz okuldan kayıt sildirmemiz gerekiyor mu???bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum...
Bilgisayar Mühendisleri de Çok Dertli
"İşsizlik aldı başını gidiyor. Hemen her meslekte on binlerce istidhdam fazlası var. Bu yüzden, en fazla iş garantisi olan meslekler diye bilinen branşlarda bile sıkıntı yaşanıyor. "

İşte onlardan birisi de Bilgisayar Mühendisiliği.
Fazla değil, bir kaç yıl öncesine kadar en popüler mesleklerin başında geliyordu.
En yüksek puanlı öğrencilerin ilk tercihleri hep o oluyordu.
Ama görünen o ki onlar da büyük sıkıntı içerisindeler.
Aşağıdaki mektup da bunun en çarpıcı örneği:

Bizi de Görün !

"Bilgisayar Mühendisi olarak mağduriyetimizi iletmek istiyorum.

Bilişim ve teknoloji çağında yaşadığımız bu zamanda, Bilgisayar Mühendisleri olarak kamuda gereken değeri göremiyor oluşumuz, bizi özel sektörün kölesi haline getirmektedir.Dileğimiz diğer meslek gruplarına gösterilen önemin bize de gösterilmesidir!

Öğretmen atamalarının yılda 30 000'lerin üzerinde olduğu,

Polis alımalrının yılda 20 000'leri geçtiği,

Branştaşlarımızdan;

Makina mühendisliğinin yılda 1000'leri yakaldığı,

İnşaat mühendisliğinin yılda 700'lerinde iken,,

Elektrik ve elektronik mühendisliğinin yılda 600'lerin üzerinde olduğu bu bilişim çağında biz Bilgisayar mühendislerinin yıllık alımları 60'larda seyretmektedir!Bu alımların 1/3'ünden fazlası programcı niteliğıyle atandığından çok değer görülememektedir.

BİZ MESLEĞIMİZİ ÇOK SEVİYORUZ VE BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLMANIN BIR AYRICALIK TAŞIDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ!

Ama mesleki anlamda bunun tam karşılığını alamadığımızı,

ÖSS'de çok yüksek puanlarla kazandığımız bu güzide bölümden mezun olduktan sonra işsizlik sıkıntısı yaşadığımızı,

Sektörde herkesin bizim mesleğimiz üzerine ahkam kestiği ve imza yetkimizin olmayışı,

mezun olduktan sonra işsizler ordusunu güçlendirdiğimiz bu meslekte devlet erkanlarımızca tanınmayı ve gereken değerin verilemsini temenni ediyoruz. "

http://www.abbasguclu.com.tr/gununyazisi/bilgisayar_muhendsileri_de_cok_dertli.html

bilgisayar mühendisliği puanlarının keskin düşüşün nedenini bu makale ve mektup açıklıyor sanırım...
TIP FAKÜLTELERİ = 8680 kişi (GATA hariç)
DİŞ HEKİMLİĞİ = 2271 kişi
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON = 1862 kişi
HUKUK = 10930 kişi
ECZACILIK = 1509 kişi
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ = 7939 kişi
MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ = 9635 kişi
arkadaşlar gerçekten benim çevremde okumuş adamların önemli bir kısmı yakınıyor...sizlerde eminim bir mühendise öğretmene vs. sorular sorduğunuzda bin ah işittiğinize eminim...ve diyorsunuz ki ulan kime sorsam mesleğinden memnun değil ben neyi seçicem???hemen hemen her bölümde yapılan kontenjan artışlarıyla bir 10 yıl sonra etraf mühendis mimar avukat doktor kaynayacak...emin olun bugün mantar gibi her yerde açılan vakıf üniversiteleri öğrenci bulamayacak ve bir kısmı kapanacak... bakın geçen yıl ösym'nin açıkladığı yükseköğretim istatistikleri kitabına göre yapılan kayıt sayıları..
TEKNİK BİLİMLER(MÜHENDİSLİK-MİMARLIK) 52000 KİŞİ Kİ 10 YILDA 500.000 MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI DEMEK..
HUKUK 8000 KİŞİ BU SENE 9000 İN ÜSTÜNE ÇIKTI 10 YILDA GENE 100.000 E YAKIN AVUKAT DEMEK...
TIP 8000 KİŞİ HALEN ARTIRILIYOR VE SAĞLIK BAKANININ İSTEDİĞİ SENEDE 14.000 KİŞİNİN ALINMASI...
İŞLETME İKTİSAT GİBİ İİBF BÖLÜMLERİNİ ZATEN YAZMAYA GEREK DUYMUYORUM...
ben hakikaten burada henüz lise okuyan arkadaşlara samimiyetimle sesleniyorum..EĞER İLGİNİZ VARSA ve YETENEĞİNİZİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ 1 YIL ÖNCEDEN ÖSS İLE BİRLİKTE KONSERVATUVAR VE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNİN TİYATRO VE OYUNCULUK YETENEK SINAVLARINA HAZIRLANIN...BAKIN TV LERDE ONLARCA DİZİ VAR VE BÜYÜK KANALLARDA YAYINLANAN DİZİLERDE ORTA KADEME (BAKIN BAŞROL DEĞİL) BÖLÜM BAŞI ALDIĞI PARA 3000-10000 ARASI VE BU AYLIK 12000-40000 ARASI BİR RAKAMA DENK GELİR...ŞANSINIZ YAVER GİDER DE BAŞROL OLURSANIZ ZATEN BÖLÜM BAŞI 50000 E KADAR YOLU VAR ...SADECE BU DA DEĞİL SESLENDİRME YAPARSINIZ REKLAMLARDA OYNARSINIZ VS.. KISA ZAMANDA BU PARALARI KAZANABİLECEĞİNİZ VE ÜSTÜNE SAYGI DUYULACAĞINIZ HİÇ BİR MESLEK YOK TÜRKİYEDE...ÜSTELİK BU İŞİN SONUNDA TANINAN BİRİ OLMAK VE POPÜLERLİK DE CABASI...İSTERSENİZ 'DİZİ EKONOMİSİ' ADLI ARAŞTIRMAYI İNTERNETTE BULABİLİRSİNİZ...VERDİĞİM RAKAMLARI ORADAN ALDIM...BAKIN 2009 YILINDA TİYATRO VE OYUNCULUK BÖLÜMÜNE KAYIT YAPTIRANLARIN SAYISI 330 HUKUK FAKÜLTELERİNE 8000...10 SENEDE BU 80 BİN AVUKAT BUNA KARŞILIK SADECE 3 BİN OYUNCU DEMEK...BEN LİSE 2'YE GEÇEN YEĞENİMİ BİR TİYATRO KURSUNA YAZDIRMAYI DÜŞÜNÜYORUM...İYİLİĞİNİZ İÇİN ÖZELLİKLE HENÜZ SINAVA GİRMEMİŞ ARKADAŞLARA DEDİKLERİMİ DÜŞÜNMELERİNİ TAVSİYE EDERİM...
arkadaşlar merhaba bu yıl kardeşim öss ye hazaırlanacak tutturmuş bu kitepları alıcam diye nereden alabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.....
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 6 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 237
İkinci El Bölümü Mesajları: 6
Konularının görüntülenme sayısı: 24.720 (Bu ay: 26)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 7 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.