Yarbay
14 Haziran 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 286 (Bu ay: 3)
Gönderileri

Deneme lisansı alma: 1-geçici mail adresi alalım (adresi kapatmayın lisans göster kısmında lazım olacak): 

10minutemail.com
10 Minute Mail - Free Anonymous Temporary email - 10 Minute Mail - Free Anonymous Temporary email
https://10minutemail.comalternatif: https://10minutemail.net/?lang=tr..............................

2-eset kullancıı adı oluşturalım


......................................


kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra mail adresinden hesabı doğrulayın.


https://home.eset.com/ sayfası gelecektir.


başlayın yazısına tıklayım.


korumayı ücretsiz deneyin yazısına tıklayın.


windows seçerek devam ı tıklayın 


kayıt olduğunuz mail adresini gelen ekrana yazın ve gönder e tıklayın.


birkaç saniye bekleyin, https://home.eset.com/licenses adresinden Gelen ekranda lisansı aç, 


ya da girdiğiniz mail adresine lisans kodu gelecektir. 

eski konu içeriğinde silinme olduğundan dolayı konu yeniden açılmıştır:


https://forum.donanimhaber.com/kilometre-dusurulme-davasini-kazandik-yol-gosterici--147237132


-------------------------------

Öncelikle merhabalar,
 Bu sıralar forumlarda kilometre düşürme ilgili konuları sıkça görünce deneyimlediğim dava sürecini ve sonucu çok fazla detaya inmeden sırası ile yazmaya karar verdim. 


-İmla hatalarım ve düşük cümleler için kusura bakmayın.


——


‘Özel mesaj yolu ile dava kararını isteyenler oldu, şehir ve kişi adlarını silerek yazı sonuna Gerekçeli karar olarak ekledim.’
Detaylı sorular ve verdiğim cevaplar konu içerisinde mevcuttur.


———


Araç hareket halinde zincir kopartınca stop etti. Tekrar çalıştırmadan kaskodan çekici istedim, aracı direkt yetkili servise çektirdim, 
Servis iş emri açarken kilometre kayıtlarına bakarak aracınızın km düşürülmüş bilgisini verince bu olay ortaya çıktı. (Duyarlı davranarak uyarıyı yapan servis çalışanlarına teşekkür ederim)
Aracı alırken tabiki ekspertiz yaptırdık ve muayne için sms attık. Tabi bu durum ne ekspertizde çıktı ne de muaynede. (Aracı aldığım ilde yetkili servis yoktu) Yetkili Servis kayıtları da bu yüzden önemini koruyor.
(İller hakkında önyargı ve genelleme yapılmaması için özellikle il adı yazmadım)
2018/2019 yılları,
Süreç şu şekilde oldu,
Bizim Araç alım işi biraz karışık olduğundan Bir kaç avukat ile izleyeceği yol ile ilgili görüşmelerde bulundum ve yöntemini beğendiğim avukatta karar kıldım.(önceden tanıdığım- dost işi)
—Aracı almaya iş yoğunluğundan dolayı kendim gitmedim ve vekalet de veremedim, aracı kardeşime aldırdım ve sonraki gün kendisinden noterden satın aldım.


Bu durumda benim davayı kardeşime açmam gerekiyordu, avukatın yönlendirmesi ile kardeşim ile sözleşme imzalayarak anlaştık ve km değer düşüklüğü bedeli olarak 6000tl belirledik. Servis de 14.000tl civarında iş emri vermişti. Durumu bildiklerinden ricamız üzerine rakamı 10.000tl ye kadar düşürdüler. 16.000tl yi kardeşim banka yolu ile açıklamasını da yazarak bana yolladı.)
Ben de yaptığımız sözleşme ve dekontlar ile diğer satıcıya rucu ederek ödemeyi talep ettim.(16.000tl) satıcıya avukatın yönlendirdiği şekilde noter ihtarı çekerek 16.000tl talep ettik.(ileriki süreçte mahkeme temerrüt faizi hesabında bu ihtar süresini baz aldı)


-Noter ihtarı öncesinde aramıştık ve telefonda; ‘aracı sattım ben, beni ilgilendirmez ne yaparsanız yapın’ diyerek,rest çekti. 
İhtar süresi dolunca dava açmaya karar verdik. Dava açma bedeli 1000tl ödedim harç vs dahil. (Bunu geri almadım.)
(aracı satanın ikametinin olduğu ilde bulunan asliye hukuk mahkemesi idi sanırım) 
Mahkemeye; aracı aldığım ilanın görsellerini, km farkı belirlemek için benzer ilan görsellerini, noter satış sözleşmesini, yetkili servis kayıtlarını ve aracı satıcıdan aldığıma dair ödeme makbuzunu, servisin onarım iş emrini,arıza onarımı fatura tutarını ve örnek dava sonuçları ile satıcının benim bu olaydan haberim yok tebligat da bana gelmedi dememesi için kendisine yazdığım yazıları içeren whatsapp ekran resimlerini sunduk. 
Mahkeme bizim sunduğumuz kanıtlara ek olarak araç muayene kağıtlarının ve servis kayıtlarının tümünü yazışma ile tüvtürk ve yetkili servisten aldı.Benden önce Km düşürüldüğü kesinleşti. (Km düşürmenin Ne zaman olduğunun önemi yok, siz satın aldığınız kişiye dava açıyorsunuz kazanırsanız ve satıcının suçu yok ise size ödeme yapıyor ve o da aldığı kişiye rucu ediyor.
Sonra, Neye göre yapılıyor bilmiyorum ama 3 bilirkişi atandı, aynı il de bu durum için bilirkişi bulunmadığından başka ilden üniversite den motor bölümü hocası tayin edilerek, gün bildirerek geldiler. 3 kişi kişibaşı 750tl den 2250tl , bu masraflar önceden belli oluyor ve mahkemeye ödeniyor, tabiki ben ödedim) bilirkişiler aracı inceledi, (inceledi dediğim kilometreye baktılar...(1 saatlik yol olduğu için aracı götürdüm) bilirkişiler benden taraf rapor verince davalı rapora kilometre ile zincirin kopmasının alakası olmaz diye itiraz ederek tekrar bilirkişi tayini istedi. (2. Kez Bilirkişilere ödeme yapmadım) , 


mahkeme Yine aynı bilirkişileri atadı. (Yine itiraz durumunda ödemeleri rapora itiraz eden davalı dan alacağını da belirtti) 


bilirkişiler tekrar rapor yazdı.


Benim hatırladığıma göre kısaca ‘km bilgisi gerçeği yansıtmadığından bakımlara zamanında girememiştir, bu yüzden servis masrafları da satıcıya aittir, Servis ve araç muayene raporlarındaki kilometre bilgileri ile ilandaki bilgiler hayatın akışına ters olarak işlenmiştir.’ Şeklinde rapor çıktı. 
Bilirkişiler şehir dışından çağırıldığından ve ücretsiz tayin edildiklerinden biraz sinirlenmiş de olabilirler) 


bu raporda araç’ı götürmemiştim, bilirkişi araç için yeniden aynı sonucu rapora ayrıntılı fiyatlar ile tekrar yazarak sundu, böylece dava netleşti ve kazanacağımızı anladık.
Mahkeme bilirkişilerden km için değer kaybı fiyatını da alınca servis tüm onarım masraflarını ve araç kilometresine göre değer düşüklüğü tayin edildi. Sonuç olarak karar çıktı ve satıcı ile avukatım görüştü. Ödememesi halinde icraya vereceğimizi belirttik. 
Önceki süreçte Telefonlarıma mesajlarıma cevap vermeyen satıcı, defalarca haber yolladı, kendi avukatı ile anlaşma yoluna gitmeyi, ödeme için zorlanacağını, mahkeme kararından daha düşük fiyata anlaşmayı teklif etti. 


Teklifleri tabiki keyifle reddettim. 
Parayı mahkemenin belirlediği şekilde kuruşu kuruşuna aldım. (5000tl km için, 10.000tl araç onarımı için, 2250tl eksper için


(Mahkeme, dava süresi sonundaki rakama göre hesaplanan faizi de ayrıca belirterek tüm ödemelere katarak davalının ödemesine hükmetti.)
Ödemelere gelirsek,


Aracı aldığım yer ikametimden farklı il olduğundan yaptığı yol masraflarını avukata kendim ödedim. (Bu masraflar Dava bedeli dahil 3500tl idi, bunu ve ana paranın faizini avukata bıraktım) (ödediğim eksper parası olan 2250tl yi aldım)
(Avukata davayı Kazanırsan mahkemenin belirlediği masrafları da karşı taraftan al senin olsun demiştim onlara da karışmadım.)
Süre olarak,


Birkaç kez duruşma dava devam etti, hakim izne çıktı,diğer duruşmaya başka hakim girdi, bizim avukat arkadaşına vekalet verdi davaya o girdi vs. 
Dava sonuçlanması toplamda 1,5 sene civarı sürmüştür ama dediğim gibi farklı il ve avukatım ikametimin olduğu ilde idi. Tüvtürk ve servis ile yazışma, bilirkişilerin aracı görmesi, rapor süresi, itiraz süresi dahil)


..............
Aracı da durumu belirterek şehir dışında başkasına sattım. Ekspere gerek yok dedi, ben de Satış sonrasında sözleşmeye ‘km düşüklüğü hakkında bilgim vardır’ yazısını el yazısı ile yazdırıp imzalattım.. aslında sözleşmeye yazılmasını talep ettim ancak, noterdeki memur yazamayız dediği için bu yolu izledim.
Alıcı ne yaptı dersiniz? Bir süre sonra km düşüklüğünü yazmadan düşük kilometreli diye, bu kilometrede bu model tek yazarak ilana attı ve başka bir ile sattı, bir süre sonra aracı ilanda tekrar gördüm alan kişi bu sefer km ile oynanmıştır yazmış :))
........


Çekinmeye gerek yok biraz masraflı oluyor ama haklıysanız ve mağdursanız verin mahkemeye. 


.........
Araç ne diye merak edenler olabilir, 


Nissan kapalı kasa 2012 navara otomatik vites 4*4
Düşürülen kilometre : 100.000km den fazla.


Tam hatırlayamadım ama araçta 120 civarıydı sanırım. Olması gereken 220 civarıydı.
-Aldığım zaman ilanda yazan kilometredeki emsal araçların piyasa fiyatında aldım. Bunu da fark isterken örnek ilanlar ile mahkemeye sunmuştum.
Gerekçeli Karar l yazı başında yer alan eski konuda mevcut.

https://seed4.me/users/register?gift=SHARE21


Adresinden üyelik oluşturarak coupon code share21 yazıyoruz. Mail adresimize gelen onay linki ile aktif oluyor. Pc ve telefon için geçerli oluyor.


https://seed4.me/users/status


İos indirme ; VPN Proxy by Seed4.Me VPN, S4M Tech, Inc. https://apps.apple.com/tr/app/vpn-proxy-by-seed4-me-vpn/id860180339?l=tr"]‎VPN Proxy by Seed4.Me VPN


Anlatım ve alıntı : son tarih 26 nisan sanırım.


.

 vodafone


https://eksisozluk.com/vodafone-gamer-paketi--6625094


https://eksisozluk.com/entry/120150127Bilgim olmadan hattıma gamer video paketi tanımlama yapılmış , sms ile öğrendim. Yanımda uygulamasından iptal ettim, sonra yeniden tanımlandı, temsilciyi aradım o da tanımlan paketi iptal etti, sonra yeniden tanımlandı. Faturam 200tl yi geçti. Her gün paket tanımlanıyor. Aynı paket defalarca satın alınmış hemde gece 3 ve sabah 5 saatleriı dahil.

Temsilciyi her defasında aradım konu ile ilgili endişeniz olmasın sistem hatası aynı şikayet bu sıralar sürekli yapılıyor iade yapılacaktır dediler.


Bugun arayan temsilci yanımda uygulamasından talep yapmışsınız bişey yapamayız dedi.

İşin içinden çıkamıyorum. Paket iptali yapmayın dedim en son. Siz iptal ettikçe yenisi tanımlanıyor 8 tane civarı gamer paketi tanımlanmış.

evde başka vodafone hat da var aynı saatte o hatta da aynı paketler tanımlanmış. Sistem hatası Diyordum ama, bu forumdan da birinin de başına gelmiş, işin içinde başka birşey var.

Durumu belirtmemize rağmen birşey yapmıyorlar. Halen siz kendiniz yanımda uygulamasına girerek tanımladınız diyorlar.

Hangi insan hattında sınırsız gamer paketi tanımlıyken 4 tane daha sınırsız ve 4 tane daha 50mb aynı paketi tanımlar. Tanım saatlerine bakarmısınoz, gecenin bir yarısı ve sabaha karşı 5:30 da hem de aynı paketı.

aynı saatte diğer hatta da tanımlama yapılmış. Saatleri ayarlamışız Gece kalkıp aynı saat ve dakikada 2 ayrı hatta aynı anda paket almışız.


Fatura çıksın işlem geçmişleri işe beraber 2 hattı da hakem heyetine vericem. 2 hattın fatura tutarı 350tl civarında şu anda ve halen yeni paket tanımlanma olasılığı var.


Diğer hattın Taahhütü birmek üzere onu 3 gün önce uzattık ama iade olmayacak ve bu devam edecek diye başka operatöre aktaracaz.

Btk ya şikayet yazdım sonuç gelmedi. Yaptığımız Tüm şikayetlerimizi Vodafone den kapatmışlar.


diğer konu da arkadaş bu olayın bayi tarafından yapılma olasılığından bahsetmiş.Bayinin hattımıza tanım yapma yetkisi mi var? bunu vodafone göremiyor mu? Dava da açarım böyle bir durum var ise.


AYNI OLAY BAŞINA GELEN VAR İSE ÖRNEK OLMASI AÇISINDAN KONUYA YAZABİLİR Mİ.ŞİKAYETVAR SİTESİNDE BİRSÜRÜ ŞİKAYET MEVCUT:


https://www.sikayetvar.com/gamer/paketi


......................

burda da aşım sonucu tekrarlama var ancak aşım yok:


............


twitterda da şikayetler mevcut
Vodafone ‘gamer paketi’ kendiliğinden tanımlanan paket..)


Vodafone ‘gamer paketi’ kendiliğinden tanımlanan paket..)

Merhaba,


 Bu sıralar forumlarda kilometre düşürme ilgili konuları sıkça görünce deneyimlediğim dava sürecini ve sonucu çok fazla detaya inmeden sırası ile yazmaya karar verdim.

-İmla hatalarım ve düşük cümleler için kusura bakmayın.

——

‘Özel mesaj yolu ile dava kararını isteyenler oldu, şehir ve kişi adlarını silerek yazı sonuna Gerekçeli karar olarak ekledim.’


Detaylı sorular ve verdiğim cevaplar konu içerisinde mevcuttur.

———

Araç hareket halinde zincir kopartınca stop etti. Tekrar çalıştırmadan kaskodan çekici istedim, aracı direkt yetkili servise çektirdim,


Servis iş emri açarken kilometre kayıtlarına bakarak aracınızın km düşürülmüş bilgisini verince bu olay ortaya çıktı. (Duyarlı davranarak uyarıyı yapan servis çalışanlarına teşekkür ederim)


Aracı alırken tabiki ekspertiz yaptırdık ve muayne için sms attık. Tabi bu durum ne ekspertizde çıktı ne de muaynede. (Aracı aldığım ilde yetkili servis yoktu) Yetkili Servis kayıtları da bu yüzden önemini koruyor.


(İller hakkında önyargı ve genelleme yapılmaması için özellikle il adı yazmadım)


2018/2019 yılları,


Süreç şu şekilde oldu,


Bizim Araç alım işi biraz karışık olduğundan Bir kaç avukat ile izleyeceği yol ile ilgili görüşmelerde bulundum ve yöntemini beğendiğim avukatta karar kıldım.(önceden tanıdığım- dost işi)


—Aracı almaya iş yoğunluğundan dolayı kendim gitmedim ve vekalet de veremedim, aracı kardeşime aldırdım ve sonraki gün kendisinden noterden satın aldım.

Bu durumda benim davayı kardeşime açmam gerekiyordu, avukatın yönlendirmesi ile kardeşim ile sözleşme imzalayarak anlaştık ve km değer düşüklüğü bedeli olarak 6000tl belirledik. Servis de 14.000tl civarında iş emri vermişti. Durumu bildiklerinden ricamız üzerine rakamı 10.000tl ye kadar düşürdüler. 16.000tl yi kardeşim banka yolu ile açıklamasını da yazarak bana yolladı.)


Ben de yaptığımız sözleşme ve dekontlar ile diğer satıcıya rucu ederek ödemeyi talep ettim.(16.000tl) satıcıya avukatın yönlendirdiği şekilde noter ihtarı çekerek 16.000tl talep ettik.(ileriki süreçte mahkeme temerrüt faizi hesabında bu ihtar süresini baz aldı)

-Noter ihtarı öncesinde aramıştık ve telefonda; ‘aracı sattım ben, beni ilgilendirmez ne yaparsanız yapın’ diyerek,rest çekti. 


İhtar süresi dolunca dava açmaya karar verdik. Dava açma bedeli 1000tl ödedim harç vs dahil. (Bunu geri almadım.)


(aracı satanın ikametinin olduğu ilde bulunan asliye hukuk mahkemesi idi sanırım) 


Mahkemeye; aracı aldığım ilanın görsellerini, km farkı belirlemek için benzer ilan görsellerini, noter satış sözleşmesini, yetkili servis kayıtlarını ve aracı satıcıdan aldığıma dair ödeme makbuzunu, servisin onarım iş emrini,arıza onarımı fatura tutarını ve örnek dava sonuçları ile satıcının benim bu olaydan haberim yok tebligat da bana gelmedi dememesi için kendisine yazdığım yazıları içeren whatsapp ekran resimlerini sunduk. 


Mahkeme bizim sunduğumuz kanıtlara ek olarak araç muayene kağıtlarının ve servis kayıtlarının tümünü yazışma ile tüvtürk ve yetkili servisten aldı.Benden önce Km düşürüldüğü kesinleşti. (Km düşürmenin Ne zaman olduğunun önemi yok, siz satın aldığınız kişiye dava açıyorsunuz kazanırsanız ve satıcının suçu yok ise size ödeme yapıyor ve o da aldığı kişiye rucu ediyor.


Sonra, Neye göre yapılıyor bilmiyorum ama 3 bilirkişi atandı, aynı il de bu durum için bilirkişi bulunmadığından başka ilden üniversite den motor bölümü hocası tayin edilerek, gün bildirerek geldiler. 3 kişi kişibaşı 750tl den 2250tl , bu masraflar önceden belli oluyor ve mahkemeye ödeniyor, tabiki ben ödedim) bilirkişiler aracı inceledi, (inceledi dediğim kilometreye baktılar...(1 saatlik yol olduğu için aracı götürdüm) bilirkişiler benden taraf rapor verince davalı rapora kilometre ile zincirin kopmasının alakası olmaz diye itiraz ederek tekrar bilirkişi tayini istedi. (2. Kez Bilirkişilere ödeme yapmadım) , 

mahkeme Yine aynı bilirkişileri atadı. (Yine itiraz durumunda ödemeleri rapora itiraz eden davalı dan alacağını da belirtti) 

bilirkişiler tekrar rapor yazdı.

Benim hatırladığıma göre kısaca ‘km bilgisi gerçeği yansıtmadığından bakımlara zamanında girememiştir, bu yüzden servis masrafları da satıcıya aittir, Servis ve araç muayene raporlarındaki kilometre bilgileri ile ilandaki bilgiler hayatın akışına ters olarak işlenmiştir.’ Şeklinde rapor çıktı. 


Bilirkişiler şehir dışından çağırıldığından ve ücretsiz tayin edildiklerinden biraz sinirlenmiş de olabilirler) 

bu raporda araç’ı götürmemiştim, bilirkişi araç için yeniden aynı sonucu rapora ayrıntılı fiyatlar ile tekrar yazarak sundu, böylece dava netleşti ve kazanacağımızı anladık.


Mahkeme bilirkişilerden km için değer kaybı fiyatını da alınca servis tüm onarım masraflarını ve araç kilometresine göre değer düşüklüğü tayin edildi. Sonuç olarak karar çıktı ve satıcı ile avukatım görüştü. Ödememesi halince icraya vereceğimizi belirttik. 


Önceki süreçte Telefonlarıma mesajlarıma cevap vermeyen satıcı, defalarca haber yolladı, kendi avukatı ile anlaşma yoluna gitmeyi, ödeme için zorlanacağını, mahkeme kararından daha düşük fiyata anlaşmayı teklif etti. 

Teklifleri tabiki keyifle reddettim. 


Parayı mahkemenin belirlediği şekilde kuruşu kuruşuna aldım. (5000tl km için, 10.000tl araç onarımı için, 2250tl eksper için

(Mahkeme, dava süresi sonundaki rakama göre hesaplanan faizi de ayrıca belirterek tüm ödemelere katarak davalının ödemesine hükmetti.)


Ödemelere gelirsek,

Aracı aldığım yer ikametimden farklı il olduğundan yaptığı yol masraflarını avukata kendim ödedim. (Bu masraflar Dava bedeli dahil 3500tl idi, bunu ve ana paranın faizini avukata bıraktım) (ödediğim eksper parası olan 2250tl yi aldım)


(Avukata davayı Kazanırsan mahkemenin belirlediği masrafları da karşı taraftan al senin olsun demiştim onlara da karışmadım.)


Süre olarak,

Birkaç kez duruşma dava devam etti, hakim izne çıktı,diğer duruşmaya başka hakim girdi, bizim avukat arkadaşına vekalet verdi davaya o girdi vs. 


Dava sonuçlanması toplamda 1,5 sene civarı sürmüştür ama dediğim gibi farklı il ve avukatım ikametimin olduğu ilde idi. Tüvtürk ve servis ile yazışma, bilirkişilerin aracı görmesi, rapor süresi, itiraz süresi dahil)

..............


Aracı da durumu belirterek şehirdışında başkasına sattım. Ekspere gerek yok dedi, ben de Satış sonrasında sözleşmeye ‘km düşüklüğü hakkında bilgim vardır’ yazısını el yazısı ile yazdırıp imzalattım.. aslında sözleşmeye yazılmasını talep ettim ancak, noterdeki memur yazamayız dediği için bu yolu izledim.


Alıcı ne yaptı dersiniz? Bir süre sonra km düşüklüğünü yazmadan düşük kilometreli diye, bu kilometrede bu model tek yazarak ilana attı ve başka bir ile sattı, bir süre sonra aracı ilanda tekrar gördüm alan kişi bu sefer km ile oynanmıştır yazmış :))


........

Çekinmeye gerek yok biraz masraflı oluyor ama haklıysanız ve mağdursanız verin mahkemeye. 

.........


Araç ne diye merak edenler olabilir, 

Nissan kapalı kasa 2012 navara otomatik vites 4*4


Düşürülen kilometre : 100.000km den fazla.

Tam hatırlayamadım ama araçta 120 civarıydı sanırım. Olması gereken 220 civarıydı.


-Aldığım zaman ilanda yazan kilometredeki emsal araçların piyasa fiyatında aldım. Bunu da fark isterken örnek ilanlar ile mahkemeye sunmuştum.


Gerekçeli Karar;


SAYFA 1 : https://bcvc.live/dghV6eb


SAYFA 2 : https://bcvc.live/q8qQdcm


SAYFA 3 : https://bcvc.live/mN6p530


SAYFA 4 : https://bcvc.live/uL6h90r


SAYFA 5 : https://bcvc.live/xDicnCw


bcvc site bildirimlerini devre dışı bırakmak için aşağıdaki linki adres satırına yapıştırın ve siteyi oradan silin;


chrome://settings/content/notifications?search=B%C4%B0LD%C4%B0R%C4%B0Myeni konu link: https://forum.donanimhaber.com/kilometre-dusurulme-davasi--149968985?highlightedBestMessage=149968985#149968985

düzenleme.
Çocuk takip saati siparişi, kurulum ve ayarı için tüm işlemler aşağıda yer almaktadır, yapılacak işlemlerden kişinin kendisi sorumludur.

---------------------------------------
saat kurulum ayarları diğer konu içeriğinde bulunamadığından ve sürekli aynı sorular sorulduğundan dolayı bu konu açılmıştır.
https://forum.donanimhaber.com/cocuk-takip-saati-ayari-nasil-yapilir--122414662
----------------------------------------

saatin Türkiye'de satılanı, henüz alışveriş yapmadım: https://www.glidaewd.com.tr/shop/

aliexpress den sipariş verdiğim satıcılar,

Vm50 Q360 saatin linki:http://dhbr.co/bsBW (gümrük yüzünden türkiye ye gönderileri durdurdu, yine de kontrol edersiniz.)
alternatif satıcı :http://dhbr.co/bsBX :(13 günde teslim aldım, gümrükte kalmaması için kutu içerisine hediye (gift) etiketi eklemiş)

(Saate atılacak imei ve id numaralarını satıcıya bildirince id numrasını sisteme dahil ediyor ancak imei yi saate atmıyorlar, saatin imei numarasını değiştirme ve id numarası seTracker sistemine kayıtsız ise bildirme işlemlerini adım adım yazıyorum umarım faydalı olur.)

not: Saat geldiği şekilde imei kayıtsız olarak 120 günden sonra BTK tarafından tespit edilene kadar kullanılabilir. saati ülkemizde 120 günden fazla kullanmak için imeiyi pasaporta kaydettirmemiz ya da kayıtlı bir imei ile değişmemiz gerekmektedir. pasaporta kaydettirmek masraflı olduğundan kullanılmayan atıl durumdaki, imei numarası kayıtlı ve bir daha sim kart takmayacağımız bir telefonun imei numarasını kullanabiliriz.)

imei sorgu linki:https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

-imei engelli bulunan ürün takvim yılının sonraki senesinde 120 gün tekrar açılır, saati kullanmak için ya bu süreyi bekleyeceksiniz, beklemek istemiyorsanız imei kaydı yapacaksınız ya da saate yurtdışı sim kartı takarak aşağıda belirtilen imei değiştime işlemini yaparak imei değişeceksiniz.

-----------------------

id numarası nasıl oluşuyor, imei değişince id nasıl değişir;
(imei değişen saatte farkettiğim kadarı ile id numaraları 15 haneli imei numarasının baştan 5.numaradan başlayarak 10 haneli olarak üretiliyor. örnek imei: 123456789012345 id: 5678901234 ) saat imei kayıtsız gelir ise yeni imeiyi saate attıktan sonra id değişecektir ve setracker a yeni id ile giriş yapmak gerekmektedir. Saatin arkasındaki barkod ve kodlar iptal olacaktır. Satıcıya daha önce bildirdiğimiz yeni imei ve id numarasını seTracker sistemine kaydetmiş ise seTracker uygulamasına kayıt ve giriş başarılı olacaktır. seTracker uygulamasına kayıt esnasında id girişi başarısız olur ise satıcıya yeni id numarasını gönderip bu numarayı sisteme kaydetmesini bekleyin. Satın adlığım yer genelde sabah 7-8 arası cevap veriyor.)

---------------------------------------

ilk olarak sim kartın pin kodunu kaldırın, daha sonra Sim kartı saate takın ve pw,123456,ts# mesajını telefonumuzdan saate taktığımız sim kartın numarasına atın, (bu mesajla saatin imei, id, ip, vb bilgileri sms olarak bize geri geliyor.)

-saati alırken satıcıya imei bildirmişseniz bildirdiğiniz imei yi saatin size yolladığı imei ile karşılaştırın, (imei yi genelde değiştirmiyorlar ancak id numarasını sisteme ekliyorlar)

imei saate girilmemiş ise saate pw,123456,imei,bualanaimeiyazılacak# mesajını saate yollayın (imeiyi,
bualanaimeiyazılacak yere yazın)

-saat size imei ok mesajı gönderecek.

-(imei numarasını aldığınız telefonu kesinlikle hat takarak açmayın, kopya imei den dolayı btk dan imei engellenir. Saate mesaj gitmeyeceğinden dolayı haberiniz de olmaz.imei yi değişmek için birsürü uğraşırsınız. (Yabancı hat takma yöntemi vs..)


- pw,123456,ts# komutunu saate tekrar mesaj atın

gelen mesajda imeiyi kontrol edin.

-imei ve id numarasını satıcıya göndermişseniz, satıcı da sisteme eklemiş ise SeTracker uygulamasında kayıt olurken sisteme başarılı giriş olur. Kayıt bulunamaz ise satıcıdan yeni id numarasını eklemesini isteyin(aynı numara saat menusundeki info kısmındada çıkar)

-pw,123456,ıp,54.169.10.136,8001# (sms komutu ile ile saatte kayıtlı bölgeyi asya okyanusya olarak değişin.)

-pw,123456,Apn,internet,,,28601# (en sondaki rakamı hattınıza göre turkcell için 01 - vodafone için 02 - avea için 03 olarak değişin.)

Setracker indirme linki; https://www.myaqsh.com/setracker.html

-Kayıtta bölge olarak asya okyanusya seçin ve id numarası ile giriş yapın.
Kayıt olurken ya da kayıt olduktan sonra ruhsat kısmına saat menusundeki değiştirdiğiniz id code i girin.
Satıcı id numarasını sisteme kaydetmişse sorun çıkmayacaktır.
idnumarası kaydedilmemiş ise setracker id hatası verecektir, satıcının kayıt süresini 1 gün daha bekleyin.
------------------------
-Saatin şarjını çabuk bitiren konum güncelleme modu seçeneğini (se tracker/ayarlar) 1 saat olarak ayarlamanızı öneririm.
------------------------
-İnternete bağlanmada sıkıntı yaşamamak için aşağıdaki 2.maddedeki bölge ve 4.maddede bulunan APN ayarlama mesajını operatörünüze göre yapmayı kesinlikle unutmayın)
------------------------

-Setracker uygulamasına giriş için gerekli id sisteme eklenmemiş ise seTracker aktif olana kadar telefon ayarlarını komut ile yapabilirsiniz;

-Otomatik dil ve saat ayarı için sms komutu
pw,123456,lz,7,3#

-Saatin rehberine telefon numarası kaydetme :
pw,123456,phb,05321234567,baba,05331234567,anne,05441234567,dede#

(sadece saate eklenen numaralar saate ulaşabilmektedir, yabancı numaralar ulaşılamıyor mesajı dinlerler.)

-Saati uzaktan kapatma :
pw,123456,poweroff#

-lbs saatin konumuna en yakın baz istasyonunu gösterir.

-wifi özelliği ile Çevredeki erişime açık googleya kaydedilmiş ortam wifilerinden konum saptıyor.. (Wifi özelliği saatin kablosuz ağlara bağlanması değil)

Saat ile ilgili tüm komutlar aşağıdadır;

Akıllı Saat SMS Kodları ve Akıllı Saat SMS Komutları

1- Saatin genel durumunu ve bilgilerini öğrenme: pw,123456,ts#


2- Saatin cep telefonu uygulamaları için sunucusunu değiştirmek:
pw,123456,ıp,54.169.10.136,8001#
(Not: Bu örnekte 54.169.10.136 sunucu ip adresidir. Ve fabrika çıkışında genellikle bu vardır yani Asia & Oceania sunucusu. Eğer siz Setracker e cep telefonunuzu yüklediğinizde kayıt olurken Asia & Oceania dışında bir sunucu örneğin Avrupa sunucu seçtiyseniz ya Asya sunucusu için yeniden kaydolacak yada bu komutla kayıt olduğunuz sunucunun ip adresini SMS le saatten değiştireceksiniz.
Diğer Setracker sunucuları:
Asia & Oceania – 54.169.10.136
North America – 54.153.6.9
South America – 54.207.93.14
Europe – 52.28.132.157
Find my kids uygulaması sunucusu: pw,123456,ip,tcp.findmykids.org,8001#
Servis için izleme LiveGPStracks.com: pw,123456,ip,5.9.136.109,3359#


3- Saatin sürüm sorgulama güncelleme : pw,123456,verno#

4- APN değiştirmek : pw,123456,Apn,internet,,,28601#

( Not 1: Bu türkcell için Son iki rakam “Telsim için 02 “ - “ Avea için ise 03 olacak “
Saat ekranında şebeke çekim durumunu gösteren işaretin yanında internet erişimi olduğuna dair “ E işareti yoksa bu komutla APN Değiştirmeyi deneyin. Şayet varsa bu komutla hiç uğraşmayın.
Not 2: Apn yazarken yukarıda yazıldığı gibi 'A' harfinin büyük harfle yazılmasına dikkat ediniz)


5- Saati uzaktan kapatma : pw, 123456,poweroff#

(Not: Saatin şarjı bitmemiş ise ve Setracker uygulaması sürekli çevrim dışı ise saati kapatmanın tek yolu budur. Saatin güç düğmesine basarak saati kapatamazsınız.)


6- Saati yeniden başlatmak : pw,123456,reset#


7- Saati fabrika ayarlarına döndürmek : pw,123456,factory#


8- İç mekanda saati çaldırma: pw,123456,find#

(Not: Saatte kendi kendine bir müzik çalmaya başlar)


9- Doğru online zaman sunucularına bağlanmak : pw,123456,timecali#


10- Saat ayarını manuel olarak yapmak :
pw,123456,time,22.46.40,date,2001.09.22#
Bu örnekte Saat 22- dakika 46- saniye 40 dır . Tarih ise - yıl 2009 – ay 09- gün 22 dir. Aralarında nokta (.) vardır.


11- Dil ve Saat ayarını otomatik olarak yapmak: pw,123456,lz,7,3#
0:English,
1:Chinese,
3:Portuguese
4:Spanish
5:Deutsch
7:Turkiye
8:Vietnam
9:Russian
10:Francais
(Not: lz yazarken küçük L harfini kullan . Ayrıca bu örnekte, dil Türkçe saatte GMT +3 olarak otomatik değişiyor. Saati elle ayarlamaya gerek yok.)12- Yönetici numarası tayin etmek : pw,123456,center,0532555….11#
(Not: Bu örnekte ebeveyn telefon numarası : 0532555….11 dır)


13- İkinci yönetici numarası tayin etmek: pw, 123456,slave,0532555….12#
(Not: Bu örnekte ikinci ebeveyn telefon numarası : 0532555….12 dir)14- İMEİ değiştirmek: pw,123456,imei,12515555552525#

(Not: Bu örnekte 12515555552525 rakamları İMEİ numarasıdır. Sizin atacağın imei farklı olacaktır ve İMEİ numarasını bunun yerine yazacaksınız. Yalnız İMEİ konusuna ki makalenin ilk paragrafında bahsettim o konuyu dikkate alınız. Önemli: Bu komut çalışmayabilir)15- Yönetici numarası silmek: pw,123456,center,d#

16- İkinci yönetici numarası silmek : pw,123456,slave,d#17- Parolayı değiştir(123456 olan parola) : pw,yenişifre#
(Not: Sadece yönetici yapabilir)


18- Saatin SOS düğmesine basıldığında saatin o anki koordinatlarını SMS ile almayı etkinleştirmek : pw,123456,sossms,1#


19- Saatin SOS düğmesine basıldığında saatin o anki koordinatlarını SMS ile almayı kapatmak: pw,123456,sossms,0#20- Saatin SOS düğmesine basıldığında aranacak numaraları belirlemek:
pw,123456,sos1,0532555….11#
pw,123456,sos2,0532555….12#
pw,123456,sos3,0532555….13# (Not: En fazla 3 adet numara eklenebilir.)


21- Saatin SOS düğmesine basıldığında aranacak numaraları silmek:
pw,123456,sos1,#
pw,123456,sos2,#
pw, 123456,sos3,#
(Not: hangi sos numarası silinmek isteniyorsa o komut gönderilir)


22- Saatin güç düğmesine basarak Setracker a sesli mesaj göndermeyi etkinleştirmek: pw,123456,tkonoff,1#

23- Saatin güç düğmesine basarak Setracker a sesli mesaj göndermeyi kapatma:
pw,123456,tkonoff,0#24- Saat rehberini aktif hale getirmek: pw,123456,phbonoff,1#
(Not: Rehber aktif edilmez veya kapatılırsa ise saatten hiçbir numara aranamaz)


25- Rehberi kapatmak : pw,123456,phbonoff,0#26- Saatin 1. rehberine telefon numarası kaydetme :
pw,123456,phb,0532555….11,baba,0532555….12,anne#

(Not: Bu 1. Rehber içindir ve bu şekilde rehberde en fazla 5 numara kaydedilebilir. Örnekte babanın tel no 0532555….11 ve annenin tel no 0532555….12 dir. Örnekte numaralara isim olarak ben baba anne teyze gibi isimler koydum siz dilediğiniz ismi verebilirsiniz Ali Ahmet Mehmet gibi )


27- İkinci rehbere tel no kaydetme :
pw,123456,phb2,0532555….13,teyze,0532555….14,amca#


28- 1.Rehberdeki numaraları hepsini birden tamamen silme:
pw,123456,phb#

29-2. Rehberdeki numaraları hepsini birden tamamen silmek :
pw,123456,phb2#

30- 1. Rehberden bazı kişileri silmek:
pw,123456,phb,0532555….11,baba,0532555….11,anne,,,,0532555….11,dayı#
(Not: Virgül sırasına dikkat ederseniz bu örnekte rehberin 3. Ve 4. Listesindeki isim ve numaralar silindi)31- Saati arayabilecek numaraları diğer numaraları belirleme (Maksimum 5+5 lik beyaz liste belirleme):
pw,123456,whitelist1,0532555….20,0532555….21# Max 5 num. İsim yok.
pw,123456,whitelist2, 0532555….22,0532555….23# Max 5 num. İsim yok.
(Not: Beyaz listedeki amaç saat rehberinde kayıtlı olmayan kişilerinde saati arayabilmelerine olanak sağlamaktır. Saat rehberi ve sos listesinde olan herkes saati zaten arayabilir. Bunların beyaz listeye eklenmesine gerek yoktur)

32- Beyaz liste numaralarını silmek:
pw,123456,whitelist1#
pw,123456,whitelist1#

33- Beyaz liste içinden bazı numaraları silmek:
pw,123456,whitelist1,0532555….21, 0532555….22,,,0532555….25#
(Not: Bu örnekte birinci liste 3. ve 4. Numara silindi)


34- Saate ödül olarak çiçek gönderme : pw,123456,flower,3#
(Not:Bu örnekte 3 adet çiçek/kalp gönderdik. Saat ekranında kalp belirir)35- Gelen aramaların otomatik olarak cevaplanması :pw,123456,gsmant,1#

(Not: Gelen aramalar normalde saatin SOS düğmesine basılarak açılır ve konuşma başlar. Bu komutla SOS düğmesine basmadan, gelen aramalar cevaplanır ve konuşma başlar)

36- Gelen aramaların otomatik olarak cevaplanmasının iptali :
pw,123456,gsmant,0#37- Saat ekranındaki dijital sembollerin kalınlığını ayarlama:
İnce için: pw,123456,bigtime,0#
kalın için: pw,123456,bigtime,1#38- Uzaktan saatten belirli bir numarayı aratıp konuşulmasını sağlama:
pw,123456,call,0532555….11#
(Not: Bu saat rehberinde kayıtlı olan veya olmayan herhangi bir numarada olabilir. Mesala uzaktan 155 polis imdatı aratmak veya herhangi bir tanıdıkla konuşmayı sağlamak için)

39- Saatten belirli bir numaraya SMS atılmasını sağlamak:
pw,123456,sms,0532555….20,merhaba_nasılsın#
(Not: Bu özellik saate takılı olan hatta oparatörlerin kampanyalarından yararlanmak için çok yarayışlı kampanyalara katılmak için mesaj atmak gerekiyor. Mesala avea’nın ballı paketinden yararlanmak için “ballı 4gb” yazıp 9333 e mesaj atmak gerekiyor. Bu durumda pw, 123456,sms, 9333, ballı _4gb# yazmak gerekir. Yani saatten bir yere mesaj atmak için saatin sim kartını çıkarıp başka bir telefona takmaya gerek yok.)40- Saatin otomatik olarak belirtilen numarayı araması ve mikrofonu açmak:
pw,123456,monitor,0532555….20#
(Not: Bu örnekte saat 0532555….20 numarasını kendisi arar. Ve saatin bulunduğu ortam dinlenir. Ama sizin konuşmalarınız saatten çıkmaz. Çünkü Saatin hoparlörü kapalıdır. Telekulak)41- Pedometre (Adım Sayar) açmak: pw,123456,pedo,1#
(Not: Çocuğun adımlarını saymaya başlar. Saat ekranında sayı gözükür. Gereksiz bir şey bence)

42- Pedometre (Adım Sayar) kapatmak: pw,123456,pedo,0#43- Bluetooth etkinleştir: pw,123456,bt,1#

44-Bluetooth kapatmak için: pw,123456,bt,0#45- Bağlı sunucuya veri yükleme aralıklarını belirleme:
pw,123456,upload,300#
(Not: Bu örnekte 300 saniye arayla cihazın konumunu ve bil durumu gibi bilgileri Setracker veya hangi sunucuya bağlanmak üzere ayarlandıysa ona veri gönderir.)46- Saatin koordinatlarını koordinat alma süresini beklemeden tekrar belirleme ve sunucuya upload etme :
pw,123456,cr#47- Saatte Gönderilen SMS komutlarının karşılığında saatten cevap sms i almayı kapatmak.

pw,123456,smsonoff,0#

(Not: Bu komut önerilmez. Saate gönderilen sms komutlarının doğru yazılıp yazılmadığını veya saat tarafından kabul edilip edilmediğini bilemezsiniz. Ancak Saate takılı hatta kontör az ise veya başka zorunlu haller dışında kullanılmasını tavsiye etmiyorum. )


48- Saatte Gönderilen SMS komutlarının karşılığında saatten cevap sms i almayı açmak.
pw,123456,smsonoff,1#49- Arkadaş fonksiyonu ekleme. : pw,123456,makefriend,1#
(Not : Bunun ne işe yaradığını çözemedim. Anladığım kadarıyla aynı iki saat bu fonksiyon açıldığında blutoth ile bağlanıyormuş. Hemen hemen işe yaramaz bir özelliktir, ama yine de. Çalışan Bluetooth bağlantısı, böylece saatler bir arkadaş olmalıdır. Tarafından uzun süreli basarak çağrı düğmesine 1 numaralı başlattı modu mesaj gönder eşli izle )


50- Arkadaş fonkiyonu kapatma. : pw,123456,makefriend,0#
51- Saatte AGPS özelliğini açmak : pw,123456,agps,1#
(Not: Google yazın "agps nedir" )


52- Saatte AGPS özelliğini kapatmak : pw,123456,agps,0#
53- Saatin O anki koordinat bilgilerini SMS ile sayısal olarak almak:
pw,123456,url#
54- Saatin 1 ve 2 numaralı düğmelerine basarak arama yapmayı etkinleştirmek.
pw,123456,tel1,0532555….11#
pw,123456,tel2,0532555….12#
(Not: Bu örnekte 1 Nolu düğmeye basıldığında 0532555….11, 2. düğme basıldığında 0532555….12 arar)


55- Saatin 1 ve 2 numaralı düğmelerine basarak arama yapmayı kapatmak.
pw,123456,tel1#
pw,123456,tel2#

------------------------------------
Yabancı birçok farklı kaynaktan bulup derlediğim, Q50 tipi akıllı saatler için hazırlanan ilk Türkçe kaynak olan, Q50 akıllı saat SMS kodları listesi şimdilik bu kadar. Gördüğünüz gibi Q50 saatler için SMS le yapılabilenler Setracker uygulamasıyla yapılabilenlerden çok daha fazla. Aslında bu kaynağa Setracker Uygulamasını kullanabilenlerinde çok ihtiyacı var.
Umarım yararlı olur.

BONUS: Saati elle kapatmak için. Basın SOS düğmesine 5 kez, daha sonra (1) saat düğmesi ve(2) düğmesine 1 kez.


Access this English-language version from this link;
https://deneysel-nadir.blogspot.com/2018/02/q50-sms-codes-q50-smart-watch-q50-sms.html
Q50 Smart Watch SMS Codes and Q50 Smart Watch SMS Commandsingilizce forum :https://w3bsit3-dns.com/forum/index.php?showtopic=754307&st=3120
http://deneysel-nadir.blogspot.com/2018/02/akll-saat-sms-kodlar-q50q60q90.html?m=1

https://forum.donanimhaber.com/cocuk-takip-saati-ayari-nasil-yapilir--122414662-24#135271482

--------------------------

id kaydı için satıcıya yazılacak örnek metin;

alıntı; Tillo_ @ 25 Ekim 2017 23:54:04

Hello my friend,
When I have changed the imei of the watch went offline. Now I cannot connect to of watch. What I have found out is when I have changed the imei number of the watch, id number was also changed. So the app is not connecting to watch. What I need is you to register the new id and imei pair to your database so the app can connest to the watch.
new imei:
new id:

çeviri;
Ben imei'yi değiştirdimğimde saat çevrimdışı kaldı. Şimdi saatime bağlanamıyorum. Bulduğum şey, saatin imei numarasını değiştirdiğimde id numarası da değişti. Bu nedenle, uygulama izlemek için bağlanmıyor. İhtiyacım olan şey, yeni kimliği ve imei çiftini veritabanınıza kaydetmek ve böylece uygulamanın saati algılayabilmesidir.

not:İngilizce mesajın altına yeni imei ve ID ni yazın.


saatle yapılabilecekler;

konum isteme,
arama yapma,
saate numara ekleme,
sos numarası ekleme,
anlık saat kamerasından resim alma, (cihazların bazılarında burası çıkmadı uygulama versiyonu ile ilgili olabilir.)
saate aranacak numara yazarak saat ortamını dinleme (se tracker daki takip numarası yazısından.)
saat çıktı yazısından saatin koldan çıkınca uyarı bildimi atması, (bunu kapattım)
bas konuş tarzında ses yollama,
saat ekranındaki kalp simgesine 1 2 3 şeklinde kalp (ödül) yollama,

-Daha detaylı bilgi için saatin benzeri olan wikywatch ve Glida Ewd 8989 kullanma klavuzlarına bakabilirsiniz;

-http://dhbr.co/bsBY

-https://docplayer.biz.tr/63289192-Glida-ewd-7979-dokunmatik-akilli-cocuk-saati-hizli-kurulum-ve-kullanim-kilavuzu.html

alternatif uygulama:https://kid-control.com/
.
...
Hakkında
Konum: Samsun
Meslek: redteago esim
İlgi Alanları: https://ninite.com/
Forum İmzası:
SAMSUN_ATAKUM
(: uozq??? ??? ??? züp s??? ?zıq
Forum İkinci El İmzası:
tb t yb m mb y kb k
Hakkımda:
SAMSUN ATAKUM


"scorpion_ysc" "uyusuk" "er_dem"

Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
test
Takım
Trabzonspor
Takım
Trabzonspor
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 4 gün
Mesaj Sayısı: 5.809
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 11.554
İkinci El Bölümü Mesajları: 187
Konularının görüntülenme sayısı: 170.054 (Bu ay: 2.235)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 300 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.