Yüzbaşı
02 Aralık 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme
Toplam: 47 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar, köyde prefabrik bir yapıda yaşamaktayım ve altyapı sorunları çok fazla olduğu çok sıkça elektrik kesintisi olmakta. Geçtiğimiz haftalarda bir aile dostumuzun evindeyken bu kesinti gerçekleştiğinde kesintiden bir saniye sonra evdeki aydınlatma devam edince şarjlı acil durum led ampülü kullandığını öğrendim ve ben de almaya karar verdim.
Tüm kabusum burada başlıyor. Kaliteli bir şey olsun diyerek göreceli olarak bilindik bir marka olan "Next LED 9W Şarjlı Led" ismiyle satılan ürünü tercih ederek banyo, yatak odası, çalışma odası ve salon için olmak üzere 4 tane satın aldım ve büyük bir hevesle taktım. Buraya kadar herşey normal ancak anahtardan kapattığımda elektrik gitmiş gibi çalışma odamızın ve yatak odasının ampülleri yanmaya devam ediyordu, başka odaların anahtarları ile bu durumda açma kapama yaptığımda birbirleri ile etkileşime girercesine farklı kombinasyonlarla yanmaya devam ediyorlardı. Yaşadığımız evin prefabrik bir yapı olması nedeniyle tavan alçıpan plakalardan oluşmakta ve
çatıya müdehale bu plakaları kaldırarak sağlanmakta ve tek başıma işin içinden çıkamadığımdan, elektrikçi bir arkadaşımızı çağırdık. Topraklamanın sağlıklı olmayabileceğini bu nedenle sorun olabileceğini düşünerek usulüne en uygun şekilde topraklama yapıldı ve sorun devam ediyordu. Buatlarda sorun olabileceği söylendi ve alçıpanlar nedeni ile rahat çalışılamadığı için çatıyı açtırdık. Açtırmışken tekrar kapanınca yağmur alması korkusu ile normal saç çatıyı sandviç panel ile de değiştirdik, neyse tesisatta buat olmadığını görünce tesisatı elden geçirdik 4 adet buat yerleştirildi ve herhangi bir sorun olmadığı görüldü. Ampüller kafalarına göre anahtardan kapalıyken elektrik gitmiş tepkisi vermeye devam etti, anlayacağınız aydınlatmayı bir türlü sağlıklı hale getiremiyorduk. Kafasına göre anahtar kapalıyken yananlar olduğu gibi sigortayı indirdiğimizde yanmayanlar da oluyordu. Anahtarla oynayınca kafasına göre yanmaya devam eden ampül sayısı farklı kombinasyonlarda 2 ile 3 arasında değişiyordu. Bu esnada sigortalar inikken buz dolabının kapısını açtığımızda ampüllerin kafasına göre saçmasapan yanıp sönerek tepki verdiğini gördük. Sigortalar inikken Elektrikli su ısıtıcının açma kapama düğmesini açıp kapattığımızda ampüllerin alakasız bir şekilde bu duruma tepki verdiklerini de görmemiz üzerine, Aydınlatmanın prizler ile ortak hattan verilmesi nedeni ile ayrıldıkları taktirde düzelebileceğini düşünerek yeni bir çatı macerası ile aydınlatma için ayrı hat çekildi ve aydınlatma bağlantılarını ayrı bir sigortaya bağladık. Netice itibarı ile elde ettiğimiz hiç bir şey yine olmadı malesef. Ampüllerden 2 tanesi anahtardan kapatmak istediğimizde yanmaya devam ettiği gibi ampülün takılı olmadığı holün anahtarını kapatıp açtığımızda ampüllerin yananlarının söndüklerini, sönenlerin yandıklarını gördük. Özet geçmek gerekirse maddeler halinde işlemler;
-Topraklama mükemmel şekilde yapıldı.
-Buatlara ayrılma yapıldı ve kontrol edildi.
-Aydınlatma tesisatı prizlerden ayrılarak sadeleştirildi.
-Tüm ampüller ve prizler çıkartılarak sadece şarjlı led ampüller bırakıldı.
-4 tane led ampül itina ile çöpe atıldı.

Sorunu hiçbir şekilde bulamadık, bu duruma inanılmaz canım sıkıldı ve kafama takıldı. Haliyle bildiğiniz sıfırdan inşaat yapmışcasına masraf ve yorgunluk da cabası oldu.
Merhabalar, bütçemin sınırlarını zorlayarak bir sistem oluşturdum. Herşey oyunlarda monitörün desteklediği 144 HZ'i mümkün mertebe fazla alabilme amacıyla sistem oluşturma yolunda oldu. Aşağıda belirttiğim sistemi bütçe sınırları doğrultusunda topladım. PUBG, Dying Light istisna olmak üzere 80 dereceyi görmüyor sistem ancak anlamsız bir şekilde bu iki oyunda 80-85 derece arasına çıktığı oluyor sistemin. Yazın normal karşılıyordum ancak evim soba ile ısınıyor ve odamda soba yok. Oda ısısı düşük olmasına rağmen sistemin bu şekilde kışın da ısınması canımı sıkıyor. Hadi ısınmayı göz ardı ettik diyelim. Kaldı ki ısınma nedeni ile kapanma ya da kasma sorunum yok ancak oyunları 1080 P de açmama rağmen sorunsuz 144 FPS alabildiğim oyunlar sınırlı. Rocket League haricinde sorunsuz 144 Fps alamıyorum. Anakart ve ramleri değiştirmeyi düşünüyorum artık ama öncelikle sizlerin de fikir ve tecrübelerinizi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim;
Tunçmatik Digitech Eco 1500 Va kesintisiz güç kaynağı
Cooler Master Haf 912 Combat + Kasa içerisinde gelen Cooler Master 750 Watt 80+ Güç kaynağı
MSI B150 M Mortar Arctic Anakart (Bios güncellemeleri yapılmış halde, güncel.)
Intel I7 7700k işlemci (Overclock yapmadım)
GSkill Aegis DDR 4 2133 Mhz 16 Gb Ram
MSI Gaming X Nvidia GTX 1080 Ekran kartı
Samsung 960 Evo 250 Gb M2 SSD (İşletim Sistemim Orijinal lisanslı Windows 10 Profesyonel bu sürücüye kurulu)
Sandisc Ultra II 480 Gb SSD (Steam ve Origin 'de online oynadığım oyunlar bu sürücüye kurulu)
Toshiba P300 2 Tb Sabitdisk (Tek oyunculu oyunlar, film ve müzik gibi seyrek kullandığım veriler yüklü)
Asus VG248 QE Monitör (Displayport Kablosu ve Duallink DVI kablosu ile ayrı ayrı denedim sorun yine kendini gösteriyor)
Samsung SyncMaster 913v Monitör (HDMI/VGI çıkış adaptörü ile bağlı, sorun bu monitör olmadığında da kendini gösteriyor)
MSI Core Frozr L işlemci Soğutucu (Zalman STG 2 termal macun kullanarak kurulum yaptım.)
Logitech G430 kulaklık
MSI DS200 Interceptor Fare
A4 Tech Bloody B120 Turbo klavye
Cooler Master'ın 20" Fanı yukarı, Zalman'ın 12" fanı pencereye, ve kasa üzerinde gelen fanlar da ön ve arkaya takılı. (Isınma sorunum yok.)
Silinebilir.
Arkadaşlar evde kardeşim sürekli dizi izlediği için resmen interneti kullanamıyorum. Masaüstü bilgisayar kullanıyorum, kendim ağ kablosu ile bağlanıyorum. kardeşim dizüstü bilgisayar ile Wifi üzerinden bağlanıyor ama ben hiçbirşey yapamıyorum resmen. İnternet kullanımını paylaştıracak bir yazılıma ihtiyacım var, bağlantım bulunduğum yer nedeni ile zaten çok zayıf. Atıyorum 4 MBit ile bağlanıyorsak bunun %50'sini ağ kablosu ile %50'sini wifi ile paylaştırma yapabileceğim, önemli durumlarda kendime aldığımın yüzdesini artırabileceğim tarzda bir çözüm arıyorum. Doping internet kullanıyorum servis sağlayıcımın sağladığı Airties Air5650ML model modemi kullanmaktayım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
Merhaba forumdaşlar, MSI B150M arctic anakart üzerinde i6700 işlemci kullanmaktayım. Ekran Kartım Asus Dual Nvidia GTX 1070. Samsung 950 Evo 250 GB M.2 SSD, Sandisc Ultra II 480 GB SSD ve Toshiba 2 Tb P300 ile 16GB G.Skill Aegis ram kullanmaktayım. Overclock yapmayı sevmediğim için K modelini almadım. Sistemi kullanmakta olduğum oda özellikle yaz aylarında çok sıcak oluyor. Oyunlarda uzun süreli kullanımda yaklaşık 70 derece işlemci, 65 derece ekran kartı sıcaklığını gördüğüm oluyor. İşlemci için stock soğutucu özellikle yazın sıkıntı yaratacakmış gibi bir his içerisindeyim. Bu nedenle işlemcim için soğutucu arıyorum. Yurtdışında özellikle "Arctic Freezer 13" marka ve model işlemci soğutucu çok tavsiye edilmiş, bu parçayı Türkiye'de satan bir firma buldum ve sipariş geçerken aklıma bir kaç sorun takılarak vazgeçtim. Birinci durum anakart üzerinde işlemcinin hemen üzerindeki çipset soğutucu panel bu fana temas edebilir, bu nedenle kullanamayabilirim diye düşündüm. İkinci aklıma gelen ekran kartına temas etmesinden çekindim çünkü ona da çok yaklaşacak gibi geldi. Bir diğer sorun de bu tarz soğutucular son günlerde popüler olsa da ortalama ağırlıkları 500 gram ile 800 gram arasında değişiyor. Bu ağırlıkla anakarta uzun vadede zarar verme olasılığı olur mu? Kasam Haf 912 Combat, üst kısmına 20" 'lik bir fan takılı bu fanı kullanmaya devam etmek istiyorum. Su soğutucu almam halinde arkada yer alan 12" 'lik fanı çıkartarak oraya su soğutucu panelini takabilirim diye düşünüyorum. Bütçem çok geniş değil. Bu anakarttan kullanan ve alternatif çözümleri olan arkadaşlar özellikle bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa çok faydaları dokunur. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhaba forumdaşlar, MSI B150M arctic anakart üzerinde i6700 işlemci kullanmaktayım. Ekran Kartım Asus Dual Nvidia GTX 1070. Samsung 950 Evo 250 GB M.2 SSD, Sandisc Ultra II 480 GB SSD ve Toshiba 2 Tb P300 ile 16GB G.Skill Aegis ram kullanmaktayım. Overclock yapmayı sevmediğim için K modelini almadım. Sistemi kullanmakta olduğum oda özellikle yaz aylarında çok sıcak oluyor. Oyunlarda uzun süreli kullanımda yaklaşık 70 derece işlemci, 65 derece ekran kartı sıcaklığını gördüğüm oluyor. İşlemci için stock soğutucu özellikle yazın sıkıntı yaratacakmış gibi bir his içerisindeyim. Bu nedenle işlemcim için soğutucu arıyorum. Yurtdışında özellikle "Arctic Freezer 13" marka ve model işlemci soğutucu çok tavsiye edilmiş, bu parçayı Türkiye'de satan bir firma buldum ve sipariş geçerken aklıma bir kaç sorun takılarak vazgeçtim. Birinci durum anakart üzerinde işlemcinin hemen üzerindeki çipset soğutucu panel bu fana temas edebilir, bu nedenle kullanamayabilirim diye düşündüm. İkinci aklıma gelen ekran kartına temas etmesinden çekindim çünkü ona da çok yaklaşacak gibi geldi. Bir diğer sorun da bu tarz soğutucular son günlerde popüler olsa da ortalama ağırlıkları 500 gram ile 800 gram arasında değişiyor. Bu ağırlıkla anakarta uzun vadede zarar verme olasılığı olur mu? Kasam Haf 912 Combat, üst kısmına 20" 'lik bir fan takılı bu fanı kullanmaya devam etmek istiyorum. Su soğutucu almam halinde arkada yer alan 12" 'lik fanı çıkartarak oraya su soğutucu panelini takabilirim diye düşünüyorum. Bütçem çok geniş değil. Bu anakarttan kullanan ve alternatif çözümleri olan arkadaşlar özellikle bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa çok faydaları dokunur. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Arkadaşlar çevre bileşenleri MONİTÖR! (Asus VG248QE), Klavye,monitör, hoparlör, kulaklık zaten var.
SADECE KASA ve içeriği için satın almayı planladığım sistem budur ancak almadan sizlerin de görüş ve önerilerinizi almak istedim. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

-THERMALTAKE VERSA N23 80PLUS 700W USB3.0 PENCERELİ MidT ATX SİYAH KASA
- ASUS GeForce GTX1070 DUAL 8GB GDDR5 256 Bit DX12 NVIDIA Ekran Kartı
-ASUS Z170I PRO GAMING Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3400MHz(O.C.) USB3.1 Anakart
-Intel Core i7 6700 Soket 1151 3.4GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci
-GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200MHz CL15 1.35V Dual Kit Ram
-WD 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
-Sandisk 480GB Ultra II SATA 3.0 SSD (Okuma 550MB / Yazma 500MB)

Arkadaşlar daha güçlü bir sistem kurmak adına, Lenovo Y50-70 (i7 4710 HQ, GTX 860m) marka model dizüstü bilgisayarımı satmaya karar verdim ve satılık ilanını koydum birkaç yere, elime geçecek para üzerine ekleme yaparak ulaşabileceğim maksimum bütçe 5.500,00 TL olmakla birlikte, elimde halihazırda Asus VG248 QE monitör, ses sistemi, klavye ve fare olması nedeni ile bu bütçe ile toplanabilecek sistem tavsiyelerinizi bekliyorum. Kasanın görünüşünü önemsemiyorum tamamen performans odaklı oyun üzerine bir sistem istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Scooter, Cup ve muadili küçük motorsikleri kullanmışlığımın ardından yaklaşık 3-4 yıldır motorsiklet kullanmamanın ardından yeniden motorsiklet sevdası ağır basmaya başladı. Gerektiğinde uzun yola tereddütsüz çıkabileceğim bir motorsiklet arayışı içerisindeyim ancak kullanıcı tavsiyelerin, değerlendirmeden hareket etmek istemiyorum. Bir zamanlar hayalim V-Storm iken fiyatlarının ve yakıt tüketimlerinin çok yüksek olması nedeni ile Ednuro sevdamdan vazgeçtim. Kawasaki Er6 serisi hoşuma gidiyor araştırlamalarıma göre çok ideal bir motorsiklet ancak ikinci el satan sayısı çok az ve çok yüksek fiyatlar istiyorlar. Küçük CC'li bir motorsiklet alıp çok çabuk yetersilik hissetmek istemiyorum. Hız ya da akrobatik hareketler peşinde değilim. İstediğimde atlayıp gönlümce gezebilmek ve bunu uygun bir bütçe ile yapabilmek istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyor, yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar malesef araştırma için fazla vaktim yok. İlgili, bilgili arkadaşlardan monitör de dahil olacak şekilde 2.000,00 - 2.500,00 TL aralığında mümkün mertebe oyun performansı olan bir sistem tavsiyesi rica ediyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Hakkında
Meslek: Bilgisayar Teknisyeni, Grafiker, Zabıt Kâtibi
İlgi Alanları: Teknoloji, Fotoğrafçılık, Doğa, Su Altı Sporları, Bilgisayar Oyunları
Forum İmzası:
Samsung Galaxy Note 10 Plus Star Wars Special Edition
İntel i7 7700k, MSI Z270 Pro Carbon, 32 Gb. G.Skill Tridentz 3200 Mhz 8 Gb x 4 Kit, Msi RTX 2080 Gaming X Trio, NZXT H700i, Nzxt Kraken X62, Samsung 960 Evo 250 Gb M2, Toshiba 960 Gb SSD, Toshiba P300 2 Tb, Samsung LU28E590DS/UF 28" 1ms 4K Ultra HD Led Monitör
Forum İkinci El İmzası:
Kay1PRuH
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Masaüstü
Otomobil
Volvo
Otomobil
Audi
Otomobil
Opel
Mobil cihaz
Sony Ericsson
Operatör
Vodafone
Operatör
Turkcell
ISS
Millenicom
Oyun Platformu
PC
Oyun Platformu
PSP
Takım
Beşiktaş
Steam
Steam
TV
TV
Klima
Klima
Ses Sistemi
Ses Sistemi
Notebook
Sony
Notebook
Lenovo
Fotoğraf Ekipmanları
FujiFilm
Motosiklet
Honda
Kulaklık - Amfi
Logitech
Basketbol
Beşiktaş
İşlemci
Intel
Anakart
MSI
Sabit Disk
Samsung
Ekran Kartı
MSI
Kombi
ECA
Modem
Asus
Beyaz Eşya
Arçelik
Milli Takımlar
Turkiye
Formula 1
Ferrari
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 11 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 521
İkinci El Bölümü Mesajları: 25
Konularının görüntülenme sayısı: 6.896 (Bu ay: 270)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 66 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.